Αναπαραγωγή Πρήξιμο αμάρας και αυγά χωρίς τσόφλι

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Έχω ένα προβλήματα με μια τιμπραντινα.
Καταρχήν έχω τέσσερις θυληκες τιμπραντο σε μαζί σε μια κλούβα πτήσης.
Προχθές παρατηρείται στον πάτο κάτι σαν αυγό.
Ήταν μικρό χωρίς τσόφλι και μέσα ήταν διαφανές προς ανοιχτό πράσινο δεν υπήρχε κρόκος.
Σήμερα κοιτάω στον πάτο και βλέπω επάνω στον ζεόλιθο έναν σπασμένο κρόκο χωρίς τσόφλι.
Της ψάχνω όλες και παρατηρώ σε μια ένα πρήξιμο στην αμαρα.
Είναι ελιψη ασβέστιου η κάτι άλλο;
Ευχαριστώ.
rsz_20180107_125723-(1).webp
 
Τα αυγά χωρίς "τσόφλι" ή με διαφανές τσόλι είναι καθαρά αποτέλεσμα έλλειψης ασβεστίου από τον οργανισμό των ωοτοκούντων θηλυκών κυρίως αυτών που ζουν σε εσωτερικό χώρο.. και είναι φοβερά επικύνδυνο. Στην πιο απλή μορφή φέρνει https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/ κι αν συνεχιστεί.. Το θάνατο.
Υπάρχουν στην αγορά υγρά σκευάσματα ασβεστίου για τα πουλιά..
Θα αγοράσεις αμέσως ένα και θα βάλεις 4-5 σταγόνες στην ποτίστρα του νερού κάθε μέρα για 3-4 μέρες.
Μην το καθυστερήσεις... Το συγκεκριμένο το έχει απόλυτη ανάγκη.
Αν δεν μπορείς να βρεις ΤΩΡΑ ασβέστιο να μας γράψεις να σου προτείνουμε για σήμερα κάποια "πρόχειρη" αλλά απαραίτητη λύση.
Το πρήξιμο της αμάρας είναι ένα από τα συνεπακόλουθα της δυστοκίας που έχει
 
Αν ήθελες να απαντήσεις σε μερικές ερωτήσεις.
Τι διατροφή ακολουθούν; Πήραν κάποιο εξειδικευμένο σκεύασμα;
Πότε τα ένωσες στην κλούβα;Είναι μέσα ή έξω;Έχεις 100% θηλυκά;

Τα αυγά χωρίς "τσόφλι" ή με διαφανές τσόλι είναι καθαρά αποτέλεσμα έλλειψης ασβεστίου από τον οργανισμό των ωοτοκούντων θηλυκών
Είναι η πιο λογική σκέψη. Δεν θα εκπλαγώ όμως αν στο μέλλον μάθουμε πως το πρόβλημα είναι πολυπαραγοντικό και πως η φράση "έλλειψη ασβεστίου" έκρυβε κατά κάποιον τρόπο αρκετά πεδία ανησυχίας. (δεν διευκρινίζω)

Αν έβαζε μια φωλιά θα είχε κάποιο αποτέλεσμα ως προς την εκτόνωση;
 
Δεν θα εκπλαγώ όμως αν στο μέλλον μάθουμε πως το πρόβλημα είναι πολυπαραγοντικό και πως η φράση "έλλειψη ασβεστίου" έκρυβε κατά κάποιον τρόπο αρκετά πεδία ανησυχίας.
Δημήτρη τίποτε στο μέλλον δε θα πρέπει να μας εκπλήσσει... και όλα είναι αναμενόμενα.
Με τα σημερινά δεδομένα δε θα κάνει κακό αλλά καλό η χορήγηση του ασβεστίου στις προαναφερθείσες δοσολογίες.
Σωστά;
 
Δεν μπορώ να τοποθετηθώ διαγνωστικά αν πρόκειται περί δυστοκίας σ' αυτό το περιστατικό. Μάλλον θα έλεγα.
Ωστόσο σε καταστάσεις δυστοκίας, δεν βάζουμε απλά ασβέστιο στο νερό, αλλά χορηγούμε μία σταγόνα υγρού ασβεστίου κάθε 15 λεπτά, κατ' ευθείαν στο στόμα του πουλιού, αναμένοντας σε 2-3 ώρες να αποβληθεί το αυγό.
Δείτε και το σχετικό άρθρο
https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/
 
Αν ήθελες να απαντήσεις σε μερικές ερωτήσεις.
1) εξωτερικη εκτροφή
2) τροφή καναρινιών Μανιτόμπα
3)στην κλούβα μπικαν πριν τρεις μήνες.
4)δύο φορές την εβδομάδα λαχανικά,
Καναβουρι, νιζερ , εναλλάξ.
Το καλό είναι ότι δεν πολύ τσιμπάνε το σουπιοκοκαλο.
Κοχύλια έχω μόνιμα

Υπάρχουν στην αγορά υγρά σκευάσματα ασβεστίου για τα πουλιά..
Θα αγοράσεις αμέσως ένα και θα βάλεις 4-5 σταγόνες στην ποτίστρα του νερού κάθε μέρα για 3-4 μέρες.
Σήμερα δεν βρικα κάποιο πετ ανοιχτο.
Αύριο πρωί πρωί
 
Αύριο πρωί πρωί
Φοβάμαι πως ίσως αύριο να είναι αργά... ειδικά αν έχει σκοπό να γεννήσει κι άλλο αυγό.
Θα πρότεινα να βρεις ένα "χάπι" ασβεστίου για ανθρώπινη χρήση (πχ. mega calsium) από κάποιο φαρμακείο και ανάλογα με το χάπι να μας γράψεις να βρούμε την αραίωση που πρέπει.
 
Με τα σημερινά δεδομένα δε θα κάνει κακό αλλά καλό η χορήγηση του ασβεστίου στις προαναφερθείσες δοσολογίες.
Σωστά;
Δεν διαφωνώ, με τα σημερινά δεδομένα αυτό έχουμε, αυτό προτείνουμε.Ωστόσο,θα συμβούλευα τον καθένα να μην καθησυχάζει σε μια παρόμοια κατάσταση αποδίδοντάς τα όλα στο ασβέστιο.
Έχω κάνει προσωπικά λάθη τα οποία και θεωρώ υπεύθυνα για τέτοιου τύπου αυγά. Κατέληξα οτι το ασβέστιο ήταν έξω απο την συνάρτηση στην συγκεκριμένη περίπτωση.
 
Το σιγουρο ειναι οτι σε μεγαλο ποσοστο τετοιου ειδους αυγα φαινονται απο ελειψη ασβεστιου η γενικα σε αβιταμινωση, κ κακης ποιοτητας τροφη.Λιγο ενισχυση παντως με ασβεστιο σε καμια περιπτωση δεν θα ηταν κακο. (Προσοχη οχι υπερβολες στην χρηση ασβεστιου για να μην παρατηρηθη το φαινομενο "αυγα που δεν σπανε ευκολα κατα την εκκολαψη"
 
Είναι η πιο λογική σκέψη. Δεν θα εκπλαγώ όμως αν στο μέλλον μάθουμε πως το πρόβλημα είναι πολυπαραγοντικό και πως η φράση "έλλειψη ασβεστίου" έκρυβε κατά κάποιον τρόπο αρκετά πεδία ανησυχίας. (δεν διευκρινίζω)
Κατέληξα οτι το ασβέστιο ήταν έξω απο την συνάρτηση στην συγκεκριμένη περίπτωση.
Νομίζω ότι δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα - μάλιστα ίσως θα μπορούσε να βοηθήσει το καναρίνι του μέλους μας - να διευκρίνιζες, περαιτέρω, αν πράγματι θεωρείς ότι η προσέγγιση που έχεις δεν ενέχει σοβαρούς (ή ακόμα σοβαρότερους) κινδύνους για το πτηνό.
Επίσης (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) έχω την αίσθηση ότι η βιταμίνη D βοηθά στην απορρόφηση του ασβεστίου.
 
ianos H βιταμινη D και η εκθεση των πτηνων σε ηλιακο φως ειναι απαιρητη προυποθεση για την αποροφηση του Ασβεστιου οπως σωστα παραθετης. Εξ ου κ χρειαζετε μεγαλη προσοχη στης εσωτερικες εκτροφες(ειδικες λαμπες, βιταμινες κτλ.)
 
Επειδή δεν πρέπει να συζητάμε χωρίς ακριβή δεδομένα, ρωτώ...
Πώς ξέρουμε οτι τα αυγά "γεννήθηκαν" χωρίς τσόφλι;
Πώς ξέρουμε οτι η κανάρα με την πρησμένη αμάρα έκανε τ' αυγά ;
Προσωπικά μόνον αφού απαντηθούν με σαφήνεια αυτά, θα είμαι σε θέση να εκφράσω μια γνώμη.
 
mgerom Στην αρχη κ εγω αυτο σκεφτηκα οτι ισως το αυγο να εσπασε κ απλα τα πουλια να φαγανε το κελυφος(συχνο φαινομενο) αλλα ειδα στο αρχικο ποστ του φιλου η τουλαχιστον αυτο μας αφηνη να καταλαβουμε οτι το αυγο ητανε σχηματισμενο κ διαφανο αρα χωρις τσοφλι αλλα οπως επισης λεει οτι κ ο κροκος δεν ητανε καλοσχηματισμενος. Τωρα για το πως προεκυψε οτι το συγκεκριμενο πουλι με την πρησμενη αμαρα εκανε το αυγο πολυ σωστα ειναι μια ερωτηση που θελη διερευνιση
 
mgerom Στην αρχη κ εγω αυτο σκεφτηκα οτι ισως το αυγο να εσπασε κ απλα τα πουλια να φαγανε το κελυφος(συχνο φαινομενο) αλλα ειδα στο αρχικο ποστ του φιλου η τουλαχιστον αυτο μας αφηνη να καταλαβουμε οτι το αυγο ητανε σχηματισμενο κ διαφανο αρα χωρις τσοφλι αλλα οπως επισης λεει οτι κ ο κροκος δεν ητανε καλοσχηματισμενος. Τωρα για το πως προεκυψε οτι το συγκεκριμενο πουλι με την πρησμενη αμαρα εκανε το αυγο πολυ σωστα ειναι μια ερωτηση που θελη διερευνιση
Να το διευκρινισω.
Όταν είδα το πρώτο αυγό χωρίς τσοφλι και διάφανο έβαλα χώρισμα στην κλούβα και τα πουλιά δύο δύο.
Σήμερα το συγκεκριμένο πουλί το είδα καπος ζαρωμένο και όταν πλησίασα είδα και τον κρόκο.
Επομένως είμαι 90/100 σηγουρος ότι είναι αυτό.
 
bluespyros Ok αρα ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι απο αυτο το πουλι. Εγω στην θεση σου θα χορηγουσα ασβεστιο κ θα του εβραζα κ λιγο αυγο να φαει να παρη τα πανω του. Ευχομαι να ειναι καλυτερα το πουλακι τωρα κ ολα να σου πανε καλα φιλε μου
 
Για το καλό της ζωής του πουλιού... ελπίζω να έδωσε.
Δυστυχώς για το πουλάκι, είναι μια μέρα δύσκολη.
Πέντε το απόγευμα ήμουν στην εκκλησία παντρεύτηκε ο ξάδερφος.
Όταν τελείωσε η στέψη και κατευθυνόμενος προς το μαγαζί για το γλέντι είδα σε τρεια πετ που ήταν κλειστά.
Η ιδέα του φαρμακείου προέκυψε αργότερα.
Και δεν ξέρω τη ώρα ξεμπλεξω για να δω για διανυκτέρευον.
 

Συνημμένα

  • rsz_20180107_230804.webp
    rsz_20180107_230804.webp
    65,7 KB · Προβολές: 32
ίσως θα μπορούσε να βοηθήσει το καναρίνι του μέλους μας
Για αυτό και έκανα κάποιες ερωτήσεις. Με τις απαντήσεις που δόθηκαν όμως δεν χωρά κάποια αναλυτικότερη απάντηση απο εμένα. Επί του παρόντος δεν υπάρχει και λόγος να αφηγηθώ την εμπειρία μου, η οποία δεν αφορά το έκτακτο της δυστοκίας αλλά τα μαλακά αβγά.

Για κάποιο λόγο είμαι αισιόδοξος.

Να ζήσουνε Σπύρο!
Αν πάνε όλα καλά με την κανάρα, πάντρεψέ την και αυτή πάραυτα. Είναι καλύτερο απο το σκέτο ασβέστιο.
 
Για να ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα. Κατ' αρχάς δεν υπάρχει αυγό χωρίς κρόκο. Αν υπάρχει κάτι στο πάτο του κλουβιού διαφανές, πρασινωπό και χωρίς κρόκο δεν είναι αυγό. Μπορεί να υπάρξει αυγό χωρίς κέλυφος, χωρίς "ασπράδι" αλλά χωρίς κρόκο δεν... Στο δεύτερο "επεισόδιο" στο οποίο υπάρχει κρόκος,υπάρχει και αυγό. Αν το αυγό αυτό βγήκε με τσόφλι που φαγώθηκε αργότερα, τότε κανένα πρόβλημα για το πουλάκι. Αν το αυγό βγήκε χωρίς τσόφλι, απο το μόνο που δεν κινδυνεύει το πουλάκι είναι απο δυστοκία. Δυστοκία υπάρχει μόνον όταν υπάρχει τσόφλι και δυσκολία στην αποβολή του αυγού. Μπορεί να κινδυνεύει όμως πράγματι απο μια πιθανή έλλειψη ασβεστίου και καλόν είναι να πάρει κάποιες δόσεις άμεσα. Υπάρχει όμως πάντα η πιθανότης να μην πρόκειται για κάποια έλλειψη σε ασβέστιο αλλά σε κάποια οργανική ανωμαλία που δεν επιτρέπει την σωστή παραμονή στην κατώτερη περιοχή της μήτρας ώστε να σχηματιστεί το τσόφλι.
 
Back
Top