Ασθένειες Πρήξιμο ποδιού από το δαχτυλίδι

George Kouth

PB Member
Εγγραφή
8 Μαϊ 2016
Μηνύματα
1.370
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα παιδιά!
Ένα όλα χθες ήταν μια χαρά και ο φίλος μας ο Λέανδρος πόζαρε και για φωτογραφίες, σήμερα το πρωί, πήγα να τους ελέγξω και τον είδα να κάθεται λίγο φουσκωμένος με το ένα πόδι στο αέρα.
Στην αρχή του σφύριζα και πήγα κοντά στο κλουβί, άλλα δεν είναι κάποια αντίδραση. Μέχρι που κατέβασε και το άλλο πόδι και είδα ότι δεν μπορούσε να το πατήσει. Μου φάνηκε λίγο πρησμένο και αφού τον έπιασα, ιδού τα αποτελέσματα:
rsz_20170305_095339.webp
rsz_120170305_095417.webp
rsz_120170305_095506.webp
Η πρώτη μου σκέψη ήταν να πάρω το λεγόμενο κόφτη δαχτυλιδιών και να το κόψω. Κάτι τέτοιο όμως μπορεί να τον τραυμάτιζε περισσότερο μιας και υπήρχε πρήξιμο. Εάν και προσπάθησα να κουνήσω λίγο το δαχτυλίδι, αυτό φαινόταν σφηνωμένο. Σκέφτηκα από αύριο να επισκεφτούμε πτηνίατρο. Θα βοηθήσει όμως σε κάτι;
Και κάτι τελευταίο. Διάβασα πριν λίγο αυτό: http://timbradoscanary-r74.blogspot.com/2013/06/blog-post_11.html
Να το δοκιμάσω; Λέτε να βοηθήσει;
 
Σωστά.
Λιγο λαδάκι και μικρή περιστροφή μια δυο φορές πριν δοκιμασεις να το ανεβάσεις.
Δεν ειναι δύσκολο. Δοκίμασέ το
Δοκίμασες καμία σταγονίτσα λάδι και με προσεκτικες κινήσεις μήπως το αποσυμφορησεις;
Να προσπαθήσω να το κουνήσω δηλαδή; Μήπως πάει λίγο πιο πάνω; Και το πρήξιμο; Πως θα υποχωρήσει;
Για αυτό με την κρέμα που επισύναψα πιο πάνω τι γνώμη έχετε;
 
Αρχικά περιστροφή με λίγο λάδι ή βαζελίνη, αν δεν έχεις την epithol που είναι καταλληλότερη.
Θα κάνεις τρεις τέσσερις φορές περιστροφές με χρονική διαφορα πεντε δεκα λεπτών. Θα δεις πως σε κάποια απο αυτές θα ανέβει πολυ εύκολα.
Το πρήξιμο θα υποχωρήσει τις επόμενες μέρες.
Συνήθως πρήζεται εξ αιτίας της πίεσης των συσσωρευμένων στρωμάτων δέρματος στο εσωτερικό του δαχτυλιδιού και της κακής κυκλοφορίας αίματος που επέρχεται απο αυτό.
Οταν πάψει αυτη η πίεση αμέσως επανέρχεται.
Οταν ανέβει το δαχτυλίδι πο πάνω ίσως εμφανιστεί πληγωμένη η περιοχή του και θα χρειαστεί να βάλεις κάποια κρέμα αντισηπτική όπως η betadine.
Περιμένουμε νέα σου και φωτο μετά την προσπάθεια.
Καλή ψυχική δύναμη. Θα τη χρειαστείς
 
Αρχικά περιστροφή με λίγο λάδι ή βαζελίνη, αν δεν έχεις την epithol που είναι καταλληλότερη.
Θα κάνεις τρεις τέσσερις φορές περιστροφές με χρονική διαφορα πεντε δεκα λεπτών. Θα δεις πως σε κάποια απο αυτές θα ανέβει πολυ εύκολα.
Το πρήξιμο θα υποχωρήσει τις επόμενες μέρες.
Συνήθως πρήζεται εξ αιτίας της πίεσης των συσσωρευμένων στρωμάτων δέρματος στο εσωτερικό του δαχτυλιδιού και της κακής κυκλοφορίας αίματος που επέρχεται απο αυτό.
Οταν πάψει αυτη η πίεση αμέσως επανέρχεται.
Οταν ανέβει το δαχτυλίδι πο πάνω ίσως εμφανιστεί πληγωμένη η περιοχή του και θα χρειαστεί να βάλεις κάποια κρέμα αντισηπτική όπως η betadine.
Περιμένουμε νέα σου και φωτο μετά την προσπάθεια.
Καλή ψυχική δύναμη. Θα τη χρειαστείς
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Βαζελίνη έχω έτοιμη, θα πάω να πάρω και κρέμα betadine και θα το δοκιμάσω. Εάν δεν βρω όμως, πειράζει να βάλω το βάμμα; (το υγρό εννοώ)
 
Για αυτό με την κρέμα
Εγώ θα χρησιμοποιούσα fucicort αφού είχα ξεπλύνει το πόδι με νερό (όχι ζεστό γιατί επιτείνει το πρήξιμο).
Περίμενε όμως γι αυτή την κρέμα και άλλες γνώμες.
 
Το καλό είναι ότι δεν δοκίμασε να μετακινήσει το δαχτυλίδι μόνος του ο μικρός μας φίλος, περίμενε βοήθεια!
Όχι δεν είδα να κάνει κάποια προσπάθεια. Μόνο εγώ έκανα μια δοκιμή μήπως κουνιέται αλλά επειδή είδα ότι είναι σχετικά σφηνωμένο, δεν συνέχισα μήπως και γίνει χειρότερα.
 
Συνήθως πρήζεται εξ αιτίας της πίεσης των συσσωρευμένων στρωμάτων δέρματος στο εσωτερικό του δαχτυλιδιού και της κακής κυκλοφορίας αίματος που επέρχεται απο αυτό.

Γιάννη αν είναι αυτή η αιτία,υπάρχει τρόπος σε δεύτερο χρόνο να καθαριστει εσωτερικά το δαχτυλίδι;
 
σε δεύτερο χρόνο να καθαριστει εσωτερικά το δαχτυλίδι;
Βεβαίως... Ότι υπάρχει μέσα σ' αυτό θα φύγει πολύ σύντομα... μια και η epithol θα "σκοτώσει" την πηγή που τα δημιούργησε.
 
πειράζει να βάλω το βάμμα;
Δεν πολυωφελεί γιατί φεύγει πάνω από την πληγή σχεδόν αμέσως...
Δοκίμασε την κρέμα fucicort που προτείνει και η Μαρία...

Όχι δεν είδα να κάνει κάποια προσπάθεια
Δεν θα μπορούσε.. κι αν έκανε θα χειροτέρευε την κατάσταση
 
Έχουμε μια αντιβιοτική την fucidin.
Δεν είναι τόσο αποτελεσματική και γρήγορη αλλά μπορείς κατά την γνώμη μου.
Επίσης είναι αλοιφή και πρόσεξε την ποσότητα. Να την δουλέψεις πρώτα στα δάχτυλά σου που θα τα έχεις πλύνει επιμελώς.
Μικρή ποσότητα και φρόντισε να εισχωρήσει κάτω από το δαχτυλίδι.
 
Δεν είναι τόσο αποτελεσματική και γρήγορη αλλά μπορείς κατά την γνώμη μου.
Επίσης είναι αλοιφή και πρόσεξε την ποσότητα. Να την δουλέψεις πρώτα στα δάχτυλά σου που θα τα έχεις πλύνει επιμελώς.
Μικρή ποσότητα και φρόντισε να εισχωρήσει κάτω από το δαχτυλίδι.
Ωραία. Έχουμε και λέμε λοιπόν. Βάζω βαζελίνη. Ακολουθώ την διαδιακασία που μου υπέδειξε ο Γιάννης και μετά, αφού μετακινηθεί λίγο το δαχτυλίδι, σε εκείνη την περιοχή, βάζω fucidin. Fucidin όμως θα χρειαστεί όμως μόνο σήμερα ή και τις υπόλοιπες ημέρες;
 
Τι έγινε τελικά... Ξεκόλλησε;
Αναφερόμουν στην αρχική μου προσπάθεια, όταν εντόπισα το πρόβλημα. Συγγνώμη εάν σε μπέρδεψα αλλά σε λίγο θα πάω να δοκιμάσω μήπως και τα καταφέρω.
 
Back
Top