Ασθένειες Πρήξιμο ποδιού από το δαχτυλίδι

Οι πιθανότητες να ξαναπρηστεί το πόδι του καναρινιού της συζήτησης είναι ίδιες με αυτές που έχει ένα άλλο καναρίνι που απλά φοράει κλειστό δαχτυλίδι.
Η αδόκιμη και χωρίς λόγο αφαίρεση του δαχτυλιδιού μόνο και μόνο για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο με βρίσκει φανερά αντίθετο, μια και έχω βιώσει απώλειες στην προσπάθεια να εφαρμοστούν τα πρέποντα για τη σωστή εκτροφή και να περαστούν δαχτυλίδια, αλλά αυτό είναι ήσσονος σημασίας.
Η λογική του πονάει χέρι κόβω χέρι είναι που με τρομάζει.
Γιατί με αυτό το σκεπτικό και για τον ίδιο κίνδυνο πρέπει να αφαιρεθούν από όλα τα πουλιά, τα δαχτυλίδια
Αυτά...
Το θέμα για μένα εξαντλήθηκε. Δεν έχω να προσφέρω κάτι περισσότερο μια και το καναρίνι είναι πλέον μια χαρά και ευτυχώς δε μας χρειάζεται!
 
Γιάννη συμφωνώ, αλλά με μια παρατήρηση. Κάθε φορά που υπάρχει τέτοιου είδους πρόβλημα πρέπει να εξετάζεται λεπτομερώς αν το δακτυλίδι έχει κάποια συμμετοχή στην αρχική δημιουργία της φλεγμονής. Αν δεν υπάρχει κάποια κατασκευαστική ατέλεια (γρέζι- κακό τελείωμα-αστοχία υλικού) που δημιούργησε αρχικά το πρόβλημα, τότε φυσικά δεν υπάρχει και λόγος αφαίρεσης του δακτυλιδιού.
 
Γιάννη @ianos δεν ανοίγω άλλο θέμα διότι είμαι λίγο διστακτικός ως προς το κόψιμο του δαχτυλιδιού. Το σκέφτηκα και να το κόψω αλλά έρχομαι πιο σύμφωνος με την γνώμη του @misalouris και των υπόλοιπων παιδιών που είναι κατά του κοψίματος. Το δαχτυλίδι το εξέτασα και είναι μια χαρά. Τίποτε από κοψίματα, γδαρσίματα κτλ. Εάν θέλετε μπορώ να σας ξαναβγάλω μια φωτογραφία το πόδι με το δαχτυλίδι για να το δείτε και εσείς. Το κακό είναι ότι με τα τόσα πιασίματα που χρειάστηκαν για να του βάλω κρέμα και να κουνήσω το δαχτυλίδι το πουλί έχασε την εμπιστοσύνη του προς εμένα και πλέον όποτε πάω κοντά στο κλουβί κάνει σαν τρελός.
 
όποτε πάω κοντά στο κλουβί κάνει σαν τρελός
Τρελός ναι αλλά όχι κουτσός...
Κι αυτό θα ήταν το αποτέλεσμα χωρίς τη δική σου συνδρομή.
Οπότε είναι προτιμότερο ως αποτέλεσμα.
Η εμπιστοσύνη θα επανέλθει σταδιακά...
Τίποτε από κοψίματα, γδαρσίματα κ. Τ.λ
Καλά έκανες και το έλεγξες αλλά ένα δαχτυλίδι σπάνια φταίει από μόνο του σε μια κατάσταση σαν τη δική σου και εξαιρετικά σπάνια αποκτά σημεία με γρέζι κλπ...
Στις περισσότερες των περιπτώσεων για να μην πω σε όλες... φταίμε εμείς για το πρήξιμο του ποδιού στο καναρίνι και όχι το δαχτυλίδι...
 
Τρελός ναι αλλά όχι κουτσός...
Κι αυτό θα ήταν το αποτέλεσμα χωρίς τη δική σου συνδρομή.
Οπότε είναι προτιμότερο ως αποτέλεσμα.
Η εμπιστοσύνη θα επανέλθει σταδιακά...

Καλά έκανες και το έλεγξες αλλά ένα δαχτυλίδι σπάνια φταίει από μόνο του σε μια κατάσταση σαν τη δική σου και εξαιρετικά σπάνια αποκτά σημεία με γρέζι κλπ...
Στις περισσότερες των περιπτώσεων για να μην πω σε όλες... φταίμε εμείς για το πρήξιμο του ποδιού στο καναρίνι και όχι το δαχτυλίδι...
Κουτσός καθόλου. Το πόδι είναι μια χαρά, το πατάει, κουνάει τα δάχτυλα, όλα καλά. Και εγώ πιστεύω πως με το καιρό θα με ξανασυνηθίσει, απλά ήταν το πιο εξοικειωμένο πουλάκι μαζί μου και μου φαίνεται κάπως τώρα.
Αυτό που φταίει λογικά είναι αυτό που είπες και εσύ. Τα ακάρεα. Ακόμα και αυτό όμως μου ακούγεται παράξενο γιατί κάθε εβδομάδα κάνουν μπάνιο τουλάχιστον μια φορά, καθαρίζονται κάθε βδομάδα, σχάρες, ταψιά, τα πάντα και όταν το έπιασα κιόλας δεν είχε τόσο πολύ. Εμένα μου φάνηκε έως καθόλου να πω την αλήθεια. Σε σχέση με το άλλο καναρίνι ας πούμε που πήρα από το πετσοπ δεν είναι τίποτα. Και ούτε εκείνο είχε πολλά. Πιστεύω μπορείτε να το καταλάβετε και από τις φωτογραφίες. Έλεγα μήπως έκανε καμιά χαζή "αρτσούμπαλη" κίνηση και το δαχτυλίδι άλλαξε θέση, πήγε πιο κάτω και συνεπώς του έκοψε την κυκλοφορία, με αποτέλεσμα να ακολουθήσει το πρήξιμο κτλ.
 
Θα έπρεπε να ελέγξεις το εσωτερικό του δαχτυλιδιού για να δεις τις συσσωρευμένες φολίδες νεκρού δέρματος για να πεις με σιγουριά...
Εμένα μου φάνηκε έως καθόλου να πω την αλήθεια.
Όσο καθαρά κι αν τα έχουμε αν υπήρχαν στο παρελθόν ακάρεα... Θα επανεμφανιστούν πάλι κάποια στιγμή.
Χρειάζεται παρακολούθηση με πρόληψη και όχι θεραπεία...
Έλεγα μήπως έκανε καμιά χαζή "αρτσούμπαλη" κίνηση και το δαχτυλίδι άλλαξε θέση, πήγε πιο κάτω και συνεπώς του έκοψε την κυκλοφορία, με αποτέλεσμα να ακολουθήσει το πρήξιμο κ. Τ.λ
Ασφαλώς και είναι στα σενάρια... απλά το "μέσα" του δαχτυλιδιού θα μας έλυνε τις απορίες...
 
Θα έπρεπε να ελέγξεις το εσωτερικό του δαχτυλιδιού για να δεις τις συσσωρευμένες φολίδες νεκρού δέρματος για να πεις με σιγουριά...
Δλδ, υπάρχει περίπτωση αυτές οι συσσωρευμένες φολίδες νεκρού δέρματος, αν υπάρχουν, να φέρουν και ακάρεα; Μήπως τουλάχιστον να ρίξει κάτι μέσα στο δαχτυλίδι για το καθαρίσει; Οινόπνευμα που εξατμίζεται εύκολα και άμεσα θα ήταν δραστικό;
Γιώργο, πρόσεξε...υπόθεση κάνω και ερώτημα θέτω. Μην προβείς σε καμία κίνηση μέχρι να μας πουν τί μπορεί να γίνει σε αυτήν την περίπτωση.
 
Η epithol είναι από μόνη της αρκετή να κρατήσει κάθε τέτοια προσβολή μακρυά από τα πόδια του πτηνού... και φυσικά και από το δαχτυλίδι...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πήρα epithol και έβαλα. Τώρα τον επόμενο μήνα θα βάλω. Όταν μετακίνησα το δαχτυλίδι με την βαζελίνη πήρα μια οδοντογλυφίδα και το καθάρισα όσο μπόρεσα εσωτερικά. Έβγαλε κάποιες φολίδες, όχι όμως πολλές.
 
Πήρα epithol και έβαλα. Τώρα τον επόμενο μήνα θα βάλω. Όταν μετακίνησα το δαχτυλίδι με την βαζελίνη πήρα μια οδοντογλυφίδα και το καθάρισα όσο μπόρεσα εσωτερικά. Έβγαλε κάποιες φολίδες, όχι όμως πολλές.
Την ιδια δουλεια νε την επιθολ κανει και το βιξ... Και ειναι και πιο οικονομικο
 
Όσον αφορά το μηλόξυδο...Αυτό από το σούπερ μάρκετ κάνει;
Κανονικά θέλει βιολογικό με ίζημα, δηλαδή αιωρούμενα σωματίδια. Τουλάχιστον ως πόσιμο. Αλλά αυτά πίνουν και από το μπάνιο νερό.
 
Back
Top