Ασθένειες Πρήξιμο ποδιού από το δαχτυλίδι

Γιώργο, εφόσον χρησιμοποίησες αντιβιοτική αλοιφή, καλά ειναι να συνεχίσεις με αυτην σε πιο μεγάλη έκταση, να πιάνει και λίγο πιο πάνω δλδ, για τις επόμενες ημερες, έως να δεις το πόδι του εντελώς καλά. Αυτό, για να καλύψεις μολύνσεις που θα μπορούσαν να υπάρξουν απο αμυχές που δεν φαίνονται.
Ήδη, εφόσον χρησιμοποίησες κάτι λιπαρό ώστε να μετακινηθεί το δαχτυλίδι, το πόδι έπρεπε να σκουπιστεί πολυ καλά κι επειτα να γίνει η εφαρμογή της αλοιφής. Μπανάκι θα σου προτείνω να μην δίνεις για όσο θα βάζεις αλοιφή, πάλι για τον ίδιο λόγο (αμυχές που μπορεί να μην φαίνονται).
Η Celestoderm στο block που παρέπεμψες προτείνεται πιθανά γιατι περιέχει κορτιζόνη, και έχει ταχεία αντιφλεγμονώδη επίδραση, κι επομένως πιθανά μειώνει γρήγορα το οίδημα. Τώρα δεν χρειάζεται να τη χρησιμοποιήσεις μια και το δαχτυλίδι μετακινήθηκε. Η fucicort επίσης περιέχει κορτικοστεροειδες, και πλέον δεν τη χρειάζεσαι. Μπορεις κάλλιστα να καλυφθεις με fucidin. Το μόνο που με προβληματίζει ειναι ότι οι αλοιφές αυτές ειναι σε υδατική βάση, ξεραίνονται εύκολα και μην ξανακολλησει το δαχτυλίδι, για αυτο κι εσύ, κάλυπτε μεν το πόδι, αλλά κάνε κι ενα καλό μασάζ με μικρή ποσότητα ´, ώστε να απορροφάται το μεγαλύτερο μέρος της αλοιφής.
 
Βάλε για 5 μέρες fucidin αφού ξεκίνησες με αυτήν. Και εγώ είμαι λίγο υπέρ αυτής από τη fucicort.
Να ξέρεις πολύ καλή δουλειά κάνει και η pomada της tabernil για τα ακάρεα εκτός της epithol που μυρίζει και άσχημα.
 
Πως είναι ο Λέανδρος σήμερα; Το πατάει το πόδι;

Εύχομαι ολόψυχα να επανέλθει το ποδαράκι! Είχα πέρσι το καλοκαίρι ένα παρόμοιο ατύχημα με δαχτυλίδι ανοιχτού τύπου και το πόδι μελάνιασε και δεν αιματωνόταν. Έπρεπε να κοπεί το πόδι. Δυστυχώς προσπάθησα με κρέμες, άλόε βέρα κτλ μήπως και τα καταφέρει, αλλά το καναρινάκι δεν τα κατάφερε.. ☹

Εύχομαι ο Λέανδρος να τα καταφέρει και να πατάει γερά στα πόδια του ξανά!
 
Πως είναι ο Λέανδρος σήμερα; Το πατάει το πόδι;

Εύχομαι ολόψυχα να επανέλθει το ποδαράκι! Είχα πέρσι το καλοκαίρι ένα παρόμοιο ατύχημα με δαχτυλίδι ανοιχτού τύπου και το πόδι μελάνιασε και δεν αιματωνόταν. Έπρεπε να κοπεί το πόδι. Δυστυχώς προσπάθησα με κρέμες, άλόε βέρα κτλ μήπως και τα καταφέρει, αλλά το καναρινάκι δεν τα κατάφερε.. ☹

Εύχομαι ο Λέανδρος να τα καταφέρει και να πατάει γερά στα πόδια του ξανά!
Καλησπέρα. Τα νέα νομίζω πως είναι καλύτερα. Όταν πήγα να τον δω σήμερα ήταν φουσκωμένος και με το ένα πόδι στον αέρα όπως χθες. Μόλις με είδε αρκετά κοντά στο κλουβί ξεφούσκωσε και το πάτησε. Σε σχέση με χθες, μπορούσε να πετάξει από την μια πατήθρα στη άλλη και γενικά το πατούσε πιο πολύ. Απλώς φαινόταν σαν αγκυλωμένο. Τον έπιασα, του έβαλα fucidin και είδα πως το πρήξιμο υπήρχε ακόμα λίγο από κάτω, αλλά το μεγάλο είχε υποχωρήσει πολύ. Ήτα ακόμα αρκετά κόκκινο. Το μόνο που με φόβισε λίγο ήταν ότι τα δάχτυλα του ήταν κάπως κίτρινα. Σαν να μην κυκλοφορούσε το αίμα. Πιστεύω πως θα τα πάει καλά. Πήγε και έφαγε κιόλας και γενικότερα μου φάνηκε καλύτερα. Θα συνεχίσω την fucidin για λίγο και μετά θα πάω να πάρω epithol.
 
Το μόνο που με φόβισε λίγο ήταν ότι τα δάχτυλα του ήταν κάπως κίτρινα. Σαν να μην κυκλοφορούσε το αίμα.
Αυτό δεν ειναι καλό.. Αν δεις και μαυρίζουν τα νύχια (σταματάει να κυκλοφορεί το αίμα) γρήγορα σε γιατρό! Στο λέω γιατί το έχω περάσει... Τα δάχτυλα που αρχίζουν να μην αιματώνονται μαυρίζουν και λεπταίνουν...

Εύχομαι να μην γίνει το ίδιο και με σένα! Βάζε και αλόε βέρα! Βοηθάει στο πρήξιμο!
 
Μακάρι τα πραγματα να ειναι καλύτερα. Αλλά εχθές στις φωτό που έβαλες δεν φαίνονταν τα δάχτυλα κίτρινα. Δεν ξερω να σε συμβουλέψω, ίσως αν του έκανες μασάζ στα δάχτυλα να βοηθουσες το αίμα να κυκλοφορήσει; Αλλά κι αν δεν κάνει; Ήδη το πρόβλημα ειναι από εχθές. Στη θέση σου θα έτρεχα σε ειδικό
 
Σαν να μην κυκλοφορούσε το αίμα
Από την έκταση της ζημιάς εικάζω πως αυτό θα ήταν πάρα πολύ για να συμβεί..
Επειδή όμως μόνο εσύ βλέπεις κι επειδή δεν θα πρέπει να συγκρίνουμε ανόμοιες καταστάσεις... και να βγάζουμε λάθος συμπεράσματα... μπορείς απλά να παρατηρήσεις και να μας πεις... όταν κατεβάζει το πόδι και το πατά, τα δάχτυλα τα κουνάει ή μένουν ακίνητα;
 
Το μόνο που με φόβισε λίγο ήταν ότι τα δάχτυλα του ήταν κάπως κίτρινα. Σαν να μην κυκλοφορούσε το αίμα.
Αν δεν κυκλοφορούσε το αίμα δεν θα ήτανε κίτρινα Λέανδρε.
@ianos φαίνεται σε μια φωτογραφία λίγο κίτρινο αλλά δεν δείχνει σε μένα τουλάχιστον ανησυχητικό.
όταν κατεβάζει το πόδι και το πατά, τα δάχτυλα τα κουνάει ή μένουν ακίνητα;
Αν δεν τα κουνάει δηλαδή νεκρώσανε;Ή τί δείχνει αυτό?
 
Μάυρα δεν είναι καθόλου. Μασάζ του έκανα και χθες και σήμερα με την χορήγηση της fucidin. Κίτρινο δεν είναι πολύ, απλώς μου φαίνεται πιο ανοιχτόχρωμο σε σχέση με το άλλο που είναι πιο ροζέ. Όταν το πατάει τα κουνάει λίγο τα δάχτυλα, αλλά όχι όπως θα έκανε κανονικά. Πιστεύω επειδή πονάει ακόμα. Τι λέτε; Να τον πάω σε πτηνίατρο;
 
Μάυρα δεν είναι καθόλου. Μασάζ του έκανα και χθες και σήμερα με την χορήγηση της fucidin. Κίτρινο δεν είναι πολύ, απλώς μου φαίνεται πιο ανοιχτόχρωμο σε σχέση με το άλλο που είναι πιο ροζέ. Όταν το πατάει τα κουνάει λίγο τα δάχτυλα, αλλά όχι όπως θα έκανε κανονικά. Πιστεύω επειδή πονάει ακόμα. Τι λέτε; Να τον πάω σε πτηνίατρο;

σε οτι αναφορα το χρωμα φυσιολογικο μου φαινεται αν κρινω και απο τα οιδηματα στους ανθρωπους,θεωρω οτι θα επανερθει
 
σε οτι αναφορα το χρωμα φυσιολογικο μου φαινεται αν κρινω και απο τα οιδηματα στους ανθρωπους,θεωρω οτι θα επανερθει
Λες ε; Μακάρι! Εγώ θα δω την πορεία του και αύριο και μάλλον θα συνεχίσω με fucidin. Εάν δεν τα βλέπω καλά, θα μας τα πει ο γιατρός.
 
Αν δεν τα κουνάει δηλαδή νεκρώσανε;Ή τί δείχνει αυτό?
Όχι απαραίτητα..
Αν δεν τα κουνάει μπαίνει σε παραπέρα διερεύνηση...
Αν τα κουνάει... όλα καλά.
 
Κίτρινο δεν είναι πολύ, απλώς μου φαίνεται πιο ανοιχτόχρωμο σε σχέση με το άλλο που είναι πιο ροζέ.
Με τόση πίεση από το τρίψιμό μας... στα λεπτεπίλεπτα δαχτυλάκια τους.. Πάλι καλά.
Όταν το πατάει τα κουνάει λίγο τα δάχτυλα, αλλά όχι όπως θα έκανε κανονικά.
Απόλυτα λογικό και φυσιολογικό.
Να τον πάω σε πτηνίατρο;
Δε χρειάζεται προς το παρόν.
 
Νομίζω ότι στο μασάζ τονώνεται η κυκλοφορία του αίματος, οπότε κανονικά μετά από αυτό, τα δάχτυλα θα έπρεπε να παίρνουν ένα κάπως πιο ζωηρό χρώμα. Από την άλλη, στους ανθρώπους, αν παρατηρήσετε μια μελανιά πως εξελίσσεται θα δείτε ότι το αίμα σιγά - σιγά κατεβαίνει στην επιφάνεια του δέρματος και τέλος η μελανιά παίρνει ένα κίτρινο χρώμα πριν εξαφανιστεί. Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο θα μπορούσε να συμβαίνει και στην περίπτωση του πουλιού. Εσύ Γιώργο παρακολούθα το και αν υποπτευθείς την ελάχιστη επιδείνωση πήγαινε σε έναν καλό πτηνίατρο.
 
Νομίζω ότι στο μασάζ τονώνεται η κυκλοφορία του αίματος
Εννοείται! Εμένα μου είχαν πει εκτός από κορτιζονουχα κρέμα να του κάνω μασάζ με αλοε βέρα. Έκοψα το φύλλο στην μέση και του έβαζα το τζελ.
Εγώ Γιώργο θα το πήγαινε σε πτηνιατρο. Επειδή όταν το είχε πάθει το δικό μου καναρινακι είχα αφησυχαστει ότι θα επανέλθουν τα δάχτυλα και ήμουν και σε νησί διακοπές (το είχα πάρει μαζί μου) και το μετάνιωσα μετά.. είχα πάρει τηλ και τους κτηνιατρους του νησιού αν αναλαμβάνουν τέτοια περίπτωση τίποτα...
 
Σήμερα τον ξαναέπιασα και του έβαλα fucidin. Γενικώς δείχνει καλύτερα γιατί και όταν πήγα να τον δω δεν καθόταν φουσκωμένος όπως τις προηγούμενες μέρες και το πόδι του το πατούσε. Του έκανα καλό μασάζ στο πόδι και είδα πως το πρήξιμο έχει σχεδόν φύγει όλο. Κουνούσε σήμερα πιο πολύ τα δάχτυλα και μου φάνηκε καλύτερα. Καθώς το έτριβα έφυγαν και κάτι μικρές φλούδες με λίγο ξεραμένο αίμα πάνω. Πληγή που κοίταξα δεν είχε πουθενά πάντως. Όλα φαίνονται καλύτερα.
Υ. Γ. Ξέχασα και χθες και σήμερα το κινητό και δεν μπόρεσα να βγάλω φωτογραφίες. Αύριο θα το έχω μαζί για να δείτε και εσείς.
 
Back
Top