Ασθένειες Πρήξιμο στο πόδι καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myrto.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Myrto.

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2017
Μηνύματα
133
Πόλη
Ιωάννινα
Γεια σας παιδιά, ελπίζω όλοι να είστε καλά :)
Προχτές παρατήρησα ότι ο Νούκι, το περίπου 1,5 χρονών καναρίνι μου -το οποίο έχω τους τελευταίους 5 μήνες- κρατούσε κάπου κάπου σηκωμένο το ένα του ποδαράκι. (Να αναφέρω ότι ζει μόνο του σε ένα κλουβί 40 * 30 * 44 σε εσωτερικό χώρο, οι πατήθρες του αλλάχτηκαν από πλαστικές σε ξύλινες έναν μήνα πριν, κάνει καθημερινά μπάνιο αλλά δεν μπαίνει μέσα ολόκληρος -μόνο με το ράμφος πιτσιλάει και πιτσιλιέται, του παρέχω συσκευασμένη τροφή σπόρων, διάφορα χόρτα, λαχανικά και φρούτα εποχής και τώρα επειδή σιγά- σιγά χάνει πουπουλάκια του βάζω στο νερό σταγόνες ενός μίγματος για πτερόρροια μέρα παρά μέρα, και σπιτική αυγοτροφή 3 φορές την εβδομάδα). Τότε τον έπιασα και είδα ότι είχε ένα ελαφρύ πρήξιμο στο ένα του πόδι, στην περιοχή που φαίνεται στις φωτογραφίες. Θεωρώ ότι πρόκειται για μικροτραυματισμό μιας και το πουλί είναι δραστήριο και πετάει συνεχώς από τις τροφοθήκες-αυγοθήκες στις πατήθρες, έχει όρεξη για φαγητό, κελαηδά, τα κάνει όλα φυσιολογικά. Το μόνο μη φυσιολογικό είναι ότι κρατά το πόδι πάνω. Του έβαλα betadine και περίμενα την χθεσινή μέρα να δω πώς θα εξελιχθεί. Εχτές λοιπόν το πρήξιμο ήταν αυτό της φωτογραφίας, λίγο περισσότερο από την προηγούμενη μέρα και ο Νούκι κρατούσε το πόδι του περισσότερες φορές σηκωμένο από προχτές. Όμως είχε την ίδια όρεξη για όλα όπως κάθε μέρα. Του έβαλα ξανά betadine και, έχοντας διαβάσει και άλλα θέματα με παρόμοιο πρόβλημα σήμερα το πρωί πήγα στο κτηνιατρείο να προμηθευτώ epithol και να ρωτήσω τον κτηνίατρο. Μου είπε βέβαια ότι η κύρια χρήση της epithol είναι για τα ακάρεα και την υπερκεράτωση, αλλά βοηθάει στην ανάπλαση του δέρματος (όμως έτσι κι αλλιώς θα έπαιρνα γιατί θέλω να την έχω στο σπίτι). Μου πρότεινε να βάλω fucicort ,ώστε να φύγει το πρήξιμο, και μετά την epithol, και, εάν το πρήξιμο συνεχίσει να υπάρχει ή /και επιδεινωθεί ή εμφανιστεί και κάπου αλλού μαζί και με άλλα συμπτώματα, τότε δεν πρόκειται για τραυματισμό αλλά ίσως ακάρεα ή φλεγμονή και οπότε θα πρέπει να χορηγηθεί και αντιβίωση.
Fucicort σήμερα δεν πρόλαβα να πάρω, έτσι του έβαλα το πρωί μόνο Betadine και το απόγευμα πριν τον ύπνο του την epithol. Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο που θα μπορούσε να είναι ανησυχητικό. Αύριο λοιπόν περιμένω να δω τι εξέλιξη θα έχουμε.
Στο μεταξύ, πριν ένα μήνα περίπου, έκανε πάλι το ίδιο κι εγώ εφάρμοσα Betadine όπως και τώρα αλλά μέσα σε μια μέρα το ίδιο πόδι του το πατούσε κανονικά.
Σκέφτηκα πώς καλό θα ήταν να αναφέρω το γεγονός γιατί μπορεί κάποτε να φανεί χρήσιμο. Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις γνώμες σας. Σας ευχαριστώ :)
 

Συνημμένα

  • rsz_220170912_185543.webp
    rsz_220170912_185543.webp
    30,1 KB · Προβολές: 42
  • rsz_220170912_185557.webp
    rsz_220170912_185557.webp
    43,3 KB · Προβολές: 47
  • rsz_220170912_185923.webp
    rsz_220170912_185923.webp
    27 KB · Προβολές: 42
  • rsz_320170912_190052.webp
    rsz_320170912_190052.webp
    28,6 KB · Προβολές: 45
Μια λογική σύνδεση, είναι αυτή του προβλήματος, με την αλλαγή των πατήθρων που έκανες.
Τι πάχος (διάμετρο) έχουν αυτές;
Ιδανικά,τοποθετούμε διαφορετικής διαμέτρου πάτηθρα για την σωστή "εκγύμναση" του πέλματος.
Μια αύξηση του σωματικού βάρους του πτηνού, μπορεί να μας φανερωθεί και μέσω μικροτραυματισμών στο πέλμα.
Αυτό το διάστημα, ας καθαρίζεις συχνότερα τις πατήθρες, για την αποφυγή μολύνσεων.
 
Καλημέρα! Σήμερα έως τώρα η κατάσταση του ποδιού είναι η ίδια, πάλι το σηκώνει που και που.

Μια λογική σύνδεση, είναι αυτή του προβλήματος, με την αλλαγή των πατήθρων που έκανες.
Τι πάχος (διάμετρο) έχουν αυτές;
Ιδανικά,τοποθετούμε διαφορετικής διαμέτρου πάτηθρα για την σωστή "εκγύμναση" του πέλματος.
Μια αύξηση του σωματικού βάρους του πτηνού, μπορεί να μας φανερωθεί και μέσω μικροτραυματισμών στο πέλμα.
Αυτό το διάστημα, ας καθαρίζεις συχνότερα τις πατήθρες, για την αποφυγή μολύνσεων.

Οι πατήθρες είναι διαμέτρου 12 χιλιοστών και δυστυχώς είναι ίδιες, όμως με την πρώτη ευκαιρία θα προμηθευτώ και μία μικρότερης διαμέτρου.
Η αλήθεια είναι ότι σίγουρα έχει βάλει βάρος, γιατί ήταν πιο αδυνατούλης όταν τον πήρα. Τώρα πετάει και εξασκείται και φαίνεται πιο δυνατός.
Σε ευχαριστώ πολύ Deukalion για την απάντηση και την συμβουλή !
 
Καλησπέρα, το πόδι του Νούκι σήμερα είναι καλύτερα, το πρήξιμο φαίνεται πως έχει υποχωρήσει και το κρατά σηκωμένο όλο και λιγότερο. Δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω fucicort , έκανα επάλειψη μόνο με Betadine και Epithol. :)
 

Συνημμένα

  • rsz_20170915_134010.webp
    rsz_20170915_134010.webp
    14,6 KB · Προβολές: 20
  • rsz_20170915_133936.webp
    rsz_20170915_133936.webp
    9,7 KB · Προβολές: 25
Back
Top