Ασθένειες Πρήξιμο στο στο μικρο δάχτυλο του Μπάτζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mihalis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πρησμένο δεν το βλέπω, βλέπω πως δεν έχει επουλωθεί ακόμα και το καλάμι ήταν σκουρότερο και πριν;
 
Εγώ Μιχάλη θα την έβαζα καθημερινά να κάνει μπάνιο και θα συνέχιζα την κρέμα.. Αν δεν έβλεπα βελτίωση τότε αναγκαστικά θα αγόραζα αυτό το ζελέ της ornitalia.
Μπανιο δεν κανει μονη της, δεν μπαινει στη μπανιερα, επισης δεν τρωει τιποτα αλλο εκτος απο σπορους, ουτε αυγοτροφη, ενω το αλλο πουλακι τρωει και λαχανικα και οτι του βαζω, αυτην δεν ακουμπαει... Το αναφερω γιατι μπορει να ειναι διατροφικο το προβλημα!

Πρησμένο δεν το βλέπω, βλέπω πως δεν έχει επουλωθεί ακόμα και το καλάμι ήταν σκουρότερο και πριν;
το καλαμι, δεν το ειχα παρατηρησει ποτε να σου πω την αληθεια, οταν την πιασω ξανα θα το κοιταξω!
 
Στην πρωτη σελιδα στο πρωτο ποστς φαινεται πως ειναι σκουρο.
Οποτε ηταν απο πριν.. Μιχαλη δε γινεται να τρωει μονο σπορια.. Αρχισε να της δινεις χορταρικα μαυτα θα κανει την αρχη..
 
Μα πρέπει να φαίνεται και χωρίς να την πιάσεις. Αλλά το σημαντικό θα ήταν να ξέραμε αν άλλαξε χρώμα ή έτσι ήταν από πριν.
Μαρια κανονικο φαινεται το χρωμα, το ιδιο χρωμα εχει και στο αλλο... Μπορει να ηταν ο φωτισμος της φωτογραφιας!
 
Στην πρωτη σελιδα στο πρωτο ποστς φαινεται πως ειναι σκουρο.
Οποτε ηταν απο πριν.. Μιχαλη δε γινεται να τρωει μονο σπορια.. Αρχισε να της δινεις χορταρικα μαυτα θα κανει την αρχη..
Πιστεψε με δεν νομιζω οτι μπορω να κανω κατι αλλο στο θεμα της διατροφης! Και τα δυο πουλια ειναι στο ιδιο κλουβι, πως γινεται το ενα να τρωει και το αλλο οχι; Σημερα για παραδειγμα εχω βαλει ανηθο,το μικρο δεν εχει σταματησει να τσιμπολογαει ενω αυτη, τιποτα... Μονο στα σπορια παει!
 
Πιστεψε με δεν νομιζω οτι μπορω να κανω κατι αλλο στο θεμα της διατροφης! Και τα δυο πουλια ειναι στο ιδιο κλουβι, πως γινεται το ενα να τρωει και το αλλο οχι; Σημερα για παραδειγμα εχω βαλει ανηθο,το μικρο δεν εχει σταματησει να τσιμπολογαει ενω αυτη, τιποτα... Μονο στα σπορια παει!
Μιχαλη ετσι κανουν στην αρχη.. Αν προσπαθεις καθημερινα καποια στιγμη θα φαει..
Διάβασε μια εδω και θα καταλάβεις.
https://community.petbirds.gr/threads/Το-parrotlet-μου-δεν-τρώει-σχεδόν-τίποτα.29495/
 
Μιχαλη ετσι κανουν στην αρχη.. Αν προσπαθεις καθημερινα καποια στιγμη θα φαει..
Ειναι πολυ δυσκολο πουλι, το συγκεκρινμενο, αλλα σκεφτηκα μηπως να αφαιρω τα σπορακια το πρωι για κανα 3ωρο, μπας και την κοψει η λορδα και φαει;
 
Ειναι πολυ δυσκολο πουλι, το συγκεκρινμενο, αλλα σκεφτηκα μηπως να αφαιρω τα σπορακια το πρωι για κανα 3ωρο, μπας και την κοψει η λορδα και φαει;
Τα περισσότερα ειναι δυσκολα!
Αν θελεις βγαζε τα πρωινα την τροφη και βαζε καποιο λαχανικο η χορταρικο να φαει..
Δεν θα παει να φαει αμεσως... Και ο δικος μου ζορικος ηταν, αλλα μετα αρχισε να τα τρώει ολα... Εμενα εκανε περίπου 3εβδομαδες για να αρχισει να τρωει..
Επεμενε εσυ και θα φαει.
 
Ειναι πολυ δυσκολο πουλι, το συγκεκρινμενο, αλλα σκεφτηκα μηπως να αφαιρω τα σπορακια το πρωι για κανα 3ωρο, μπας και την κοψει η λορδα και φαει;
Αυτό κάνε, όταν το πουλάκι γίνει καλά. Διαφορετικά, ανακάτεψε λίγα σποράκια με αλεσμένο χορταρικό, για να το γευτεί, μήπως και της αρέσει.
 
Back
Top