Ασθένειες Πρήστηκε το πόδι και σφήνωσε το δαχτυλίδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
σήμερα γύρισα στο χωριό και ο μικρός μου αδερφός μου είπε οτι το ένα καναρίνι που τους έχω αφήσει εκεί έπαθε κάτι στο πόδι και δείτε :

δαχτυλίδι_καναρινιού_.webp δαχτυλίδι_καναρινιού_2.webp

έχει πρηστεί το πόδι για κάποιο λόγο και έχει σφηνώσει το δαχτυλίδι... ακόμα δεν έχει νεκρώσει ευτυχώς το πόδι αλλά έχει πύον και είναι χάλια, το θέμα είναι οτι δεν έχω τον ειδικό κόφτη και εδω στο χωρίο είναι αδύνατο να βρεθεί, επίσης το να περιμένει 1 εβδομάδα ίσως να είναι καταστροφικό...
καμιά ιδέα;
 
Ειναι απαραιτητο πιστευω να αφαιρεθει.

Δεν μπορει να περιμενει 1 εβδομαδα σε καμια περιπτωση, αλλιως ως τοτε πιθανων να εχει νεκρωσει το ποδι, ή στην καλυτερη να εχει προχωρησει σοβαρα σε μολυνση.

Μπορει με λιγη βαζελινη ισως να σπρωξει το δαχτυλιδι προς τα πανω, εκει που δεν ειναι πρησμενο; να απελευθερωσει δηλαδη την περιοχη;
 
Εγώ θα έλεγα να βάλεις ελαφρά σαπουνάδα αν έχεις πράσινο σαπούνι, να ανεβάσεις το δαχτυλίδι σε σημείο πιο λεπτό, να καθαρίσεις το πόδι, να του βάλεις κρέμα μπεταντίν και να βρεις από φαρμακείο μία αντιβιοτική αλοιφή.
Αν μπορείς στήριξε το δαχτυλίδι πιο ψηλά με τσιρότο.
 
Το δαχτυλίδι έχει κολλήσει... Δεν κουνιέται καθόλου...
τωρα του έβαλα σπαθολαδο και θα ξαναδοκιμάσω σε λίγο αν μπορέσω να το κουνήσω
Σιγουρα αν τα καταφερεις θα το ανακουφισει, και θα μπορεσεις να εχεις καθαρη εικονα της περιοχης.
 
ναι, μαλάκωσε και με λίγη πίεση τραβήχτηκε προς τα πάνω, του έβαλα μπόλικο μπεταντίν και το άφησα να ηρεμήσει.
Τώρα για το βράδυ πρέπει να βρω να του βάλω μια αλοιφή και ένα τρόπο να κόψω το δαχτυλίδι για να μην δυσκολεύει όταν ακουμπάει και να μην ξαναγίνει κάτι τέτοιο
 
Βάλε λίγο μπενταντίν στο πόδι (καλύτερα κρέμα) και δοκίμασε μήπως καταφέρεις και το κάνεις να γλιστρήσει με λίγη βαζελίνη.Αλλιώς πρέπει να βρεις επειγόντως ένα ειδικό κόφτη ή κάποιο άλλο τρόπο για να κοπεί. Δεν πρέπει να μείνει και άλλο πάνω. Θα χειροτερέψει περισσότερο.
 
Εφόσον έγινε η αρχή για τη λύση του προβλήματος (το δαχτυλίδι απ' ότι φαίνεται ξεσφήνωσε), δεν μπορείς να πάρεις το πουλί μαζί σου ωστε να του το κοψεις εκεί και το περιθαλψεις;
 
Βάλε λίγο μπενταντίν στο πόδι (καλύτερα κρέμα) και δοκίμασε μήπως καταφέρεις και το κάνεις να γλιστρήσει με λίγη βαζελίνη.Αλλιώς πρέπει να βρεις επειγόντως ένα ειδικό κόφτη ή κάποιο άλλο τρόπο για να κοπεί. Δεν πρέπει να μείνει και άλλο πάνω. Θα χειροτερέψει περισσότερο.
Γιώργο διάβασε λίγο τα παραπάνω.. όλα όσα αναφέρεις έχουν ήδη γίνει
Εφόσον έγινε η αρχή για τη λύση του προβλήματος (το δαχτυλίδι απ' ότι φαίνεται ξεσφήνωσε), δεν μπορείς να πάρεις το πουλί μαζί σου ωστε να του το κοψεις εκεί και το περιθαλψεις;
ανάλογα με το πως θα πάει... αν δεν είναι καλύτερα μέχρι την Δευτέρα ίσος να το πάρω, αλλά εξαρτάται και με το μέσο μεταφοράς που θα χρησιμοποιήσω... Πολλά παίζονται
 
Γιώργο διάβασε λίγο τα παραπάνω.. όλα όσα αναφέρεις έχουν ήδη γίνει
Συγγνώμη δεν το πρόσεξα! Σε ποιο χωρίο είσαι; Δεν έχει κάποια πόλη εκεί κοντά να το δει κάποιος κτηνίατρος τουλάχιστον;
 
Γιώργο μου το δακτυλίδι γιατί είναι κάπως "τσαλακωμένο";
Το κοιτούσα κι εγώ... αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν έβλεπα καλά...
Αν όντως είναι "τσαλακωμένο" είναι η αιτία για την άσχημη εικόνα στο πόδι του πουλιού.
Νομίζω πως θα πρέπει να αφαιρεθεί όσο πιο γρήγορα γίνεται..
Εκτός αν "τσαλακώθηκε" στην προσπάθεια να το αφαιρέσουν με κάποιο "εργαλείο"...
 
Εκτός αν "τσαλακώθηκε" στην προσπάθεια να το αφαιρέσουν με κάποιο "εργαλείο"...

Θέλω να πιστεύω πως έγινε έτσι, διότι αν το δακτυλιδάκι ήταν ήδη τσαλακωμένο όταν φορέθηκε κακώς φορέθηκε έστω και αν ήταν ένα και μοναδικό. Νομίζω πως ο @George98 απ' όσο τον ξέρουμε στο φόρουμ δεν θα έκανε κάτι τέτοιο. Έτσι δεν είναι;
 
όχι το δαχτυλίδι είναι στρόγγυλο, αυτό είναι μια γρατζουνιά στο δαχτυλίδι που φαίνεται στην πρώτη φώτο, στην δεύτερη όντως μοιάζει τσαλακωμένο όμως... Δεν ξέρω μάλλον έτσι βγήκε στην φώτο αλλά καλού κακού θα το ξανακοιτάξω αύριο
 
Αντιβιοτική κρέμα σαν την fucidin θα το βοηθούσε περισσότερο να ξεπρηστεί από το betadine.
Η betadine μπαίνει πρώτη για καθαρισμό και αντισηψία, δεν είναι θεραπευτική, σίγουρα χρειάζεται αντιβιοτική αφού έχει κάνει πύον.
 
Γιώργο μην προσπαθήσεις να το βγάλεις εσύ αλλά κάποιος ειδικός.
τι εννοείς; θα προσπαθήσω να προμηθευτώ το συντομότερο ένα κοφτάκι που να κάνει... σαν τι ειδικός; λες να μην τα καταφέρω μόνος;
 
τι εννοείς; θα προσπαθήσω να προμηθευτώ το συντομότερο ένα κοφτάκι που να κάνει... σαν τι ειδικός; λες να μην τα καταφέρω μόνος;

Φοβάμαι μήπως λόγω του πρηξίματος προκληθεί τραυματισμός κατά την κοπή του δακτυλιδιού. Γι' αυτό σε παρέπεμψα σε πτηνίατρο με εμπειρία σε τέτοιες καταστάσεις.
 
Back
Top