Ασθένειες Πρήστηκε το πόδι και σφήνωσε το δαχτυλίδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Φοβάμαι μήπως λόγω του πρηξίματος προκληθεί τραυματισμός κατά την κοπή του δακτυλιδιού. Γι' αυτό σε παρέπεμψα σε πτηνίατρο με εμπειρία σε τέτοιες καταστάσεις.
έχεις ένα δίκιο, θα κάνω μια απόπειρα αλλά αν νιώσω οτι δεν είμαι απόλυτα σίγουρος δεν θα το ρισκάρω
 
Τώρα θα πρέπει να το έχεις...από κοντά. Δλδ, καλό είναι να το ελέγχεις συνέχεια.
Δεν σου κρύβω ότι στη θέση σου θα έδινα από του στόματος μια αντιβίωση ευρέως φάσματος για την περίπτωση επέκτασης της μόλυνσης. Μπορεί να είναι υπερβολικό, αλλά θα έδινα.
 
Το έβγαλες τελικά;
όχι έμεινε ψηλά και προς το παρόν δεν ενοχλεί (θα μου πεις μπορεί στο μέλλον να ξανακυλήσει η κατάσταση εξ αιτίας του...) σίγουρα όμως πρέπει να βγεί απλά είδα οτι βολεύτηκε και δίστασα... επίσης με την αλοιφή βελτιώθηκε πάρα πολύ η κατάσταση και είναι ήδη σε πολύ καλό δρόμο
 
όχι έμεινε ψηλά και προς το παρόν δεν ενοχλεί (θα μου πεις μπορεί στο μέλλον να ξανακυλήσει η κατάσταση εξ αιτίας του...) σίγουρα όμως πρέπει να βγεί απλά είδα οτι βολεύτηκε και δίστασα... επίσης με την αλοιφή βελτιώθηκε πάρα πολύ η κατάσταση και είναι ήδη σε πολύ καλό δρόμο
Πολύ καλά νέα! Άντε περαστικά του.
Όποτε προσωρινά το αφήνεις έτσι και όταν βρεθεί ο ειδικός κόπτης (το συντομότερο, για να είσαι σίγουρος), θα του το βγάλεις, έτσι;
 
Πολύ καλά νέα! Άντε περαστικά του.
Όποτε προσωρινά το αφήνεις έτσι και όταν βρεθεί ο ειδικός κόπτης (το συντομότερο, για να είσαι σίγουρος), θα του το βγάλεις, έτσι;
αυτό ακριβώς :)
 
Προσωπικά, μόλις επανερχόταν το πόδι, θα το έβγαζα. Αλήθεια που μπορεί να προμηθευτεί κανεις αυτούς τους κόπτες;
 
Προσωπικά, μόλις επανερχόταν το πόδι, θα το έβγαζα
Η βασικότερη αιτία για τη δημιουργία του πρησμένου ποδιού στα πουλιά από το δαχτυλίδι, είναι τα ακάρεα του δέρματος.
Αυτά με την δράση τους, δημιουργούν νεκρά τμήματα δέρματος... Τα λέπια ... Που τελικά αυξάνουν τη διάμετρο του ποδιού, περιορίζοντας την απαραίτητη ελευθερία κινήσεων του δαχτυλιδιού.
22.webp
Συνεχίζοντας τη δράση τους τα ακάρεα ... μεγαλώνουν και το φαινόμενο που τελικά πιέζει το πόδι και μειώνει την κυκλοφορία του αίματος.
Τότε αρχίζει και το πρήξιμο.
Αν Γιάννη προλάβουμε στα αρχικά στάδια και καταφέρουμε να ξεπρήξουμε το πόδι και στη συνέχεια παρακολουθούμε την "υγεία"των ποδιών με μια περιοδική χρήση της epithol ... Τα φαινόμενα πρηξίματος θα περιοριστούν μόνο στα "ατυχήματα" που εμφανίζονται σπάνια.
Επίσης η αφαίρεση των δαχτυλιδιών με τον κατάλληλο κόφτη δαχτυλιδιών
1.webp
εκτός του ότι είναι απαραίτητο να διαθέτεις το ακριβό αυτό εργαλείο (25-30 ευρώ)... Προϋποθέτει πως ο χρήστης γνωρίζει τον τρόπο που θα κρατήσει συνολικά το πουλί για να αφεραίσει το δαχτυλίδι με ασφάλεια.
Αρκετές απόπειρες ακόμη κι από γιατρούς καταλήγουν με κάταγμα στο πόδι του καναρινιού κι αυτό εμείς δεν το θέλουμε.
Αιτία του κατάγματος είναι το τράνταγμα που δημιουργείται όταν τελικά αποκόπτεται το δαχτυλίδι... η πίεση στην κνήμη του πτηνού και το αδέξιο πιάσιμο από το χρήστη.
Αν τελικά πρέπει να κοπεί το δαχτυλίδι τότε ίσως θα πρέπει να έχετε υπόψη και τη δική μου συμβουλή ως λύση που έχω βρει για την αποφυγή τέτοιων ατυχημάτων.
Στο τέλος της κοπής να κρατάτε το πουλί κι όχι το πόδι....
Έτσι το τελικό τράνταγμα δεν βρίσκει κόντρα αλλά σχετική ελαστικότητα.
3.webp
 
Back
Top