Γενικά Πρεπει να κανω κανενα εμβολιο στο Ζακο μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xaske
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xaske

PB New Member
Εγγραφή
25 Αυγ 2009
Μηνύματα
22
Πόλη
Θεσσαλονίκη
παιδια εδω ειμαι ο κωστας. Τον πηρα προχθες τον ζακο μου, οποτε τωρα πρεπει να τον δωσω και ενα ονοματακι. Το πρωτο βραδι που ειμασταν μαζι ηταν λιγο ανησυχος. Αλλα σημερα ειμαστε καλα.. Θα ηθελα να σας ρωτησω, μηπως τωρα που ειναι αρχη πρεπει να τον παω σε κανενα γιατρο για κανενα εμβολιο. Να με συγχωρεσετε αν ακουγετε χαζομαρα αλλα δεν εχω ιδεα. Αν μπορουσατε να με βοηθησετε με καποιες χρησιμες πληροφοριες;
ευχαριστω
 
παιδια εδω ειμαι ο κωστας... Θα ηθελα να σας ρωτησω,μηπως τωρα που ειναι αρχη πρεπει να τον παω σε κανενα γιατρο για κανενα εμβολιο. Να με συγχωρεσετε αν ακουγετε χαζομαρα αλλα δεν εχω ιδεα. Αν μπορουσατε να με βοηθησετε με καποιες χρησιμες πληροφοριες; Ευχαριστω
Mπράβο που το σκέφθηκες Κώστα, καλό θα ήταν να επισκεφθείτε ένα γιατρό να κάνει εξετάσεις και να δώσει λεπτομερείς οδηγίες για το τάισμά του, γιατί είναι κρίσιμη η περίοδος τουλάχιστον μέχρι να μπει στην κανονική του τροφή! Τώρα έχουν σημασία όλα, από το περιβάλλον, καθαριότητα, θερμοκρασία κρέμας (αν είναι 4 μ. όπως λες), πόσο παχύρευστη είναι, συχνότητα γευμάτων, ώρες ύπνου, κίνησης, εικόνα περιτωμάτων κ.ά. Υπάρχουν αρκετά άρθρα στο φόρουμ για νεοσσούς παπαγάλων που θα σου φανούν χρήσιμα. https://community.petbirds.gr/threa...ζακό-μου-να-συνεχίσω-να-του-δίνω-κρέμα.13232/ Αν έχεις απορίες άνοιγε Νέο θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία. Να πάνε όλα καλά!
 
Πάντα σκεφτόμουν πως αν είχα ένα ζακό, θα μου άρεσε να τον λέω Τάλων.
Είναι Ελληνικό και ταυτόχρονα θυμίζει το talon που είναι χαρακτηριστικό των μεγάλων πουλιών. Επίσης οι ζακό που είναι έτσι γκρίζοι και σοβαροί μου θυμίζουν κάτι... χμ... ρομποτίσιο... Οπότε το Τάλων πάντα μου κόλαγε κάπως στους ζακό... αυτά ! 😛
Να το χαίρεσαι το μικρούλι!
 
ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια... Το ονομα αυτο Μαικ. οσο για την τροφη που λεγαμε πριν τον ταιζω ηδη κανονικη τροφη και οχι κρεμα οπως μου ειπαν απο το πετ που τον πηρακαι επισης τρωει και πολυ...υπαρχει περιπτωση να εχει γινει λαθος;δεν νομιζω, α και κατι ακομα εδω και 2 μερες με αφηνει τελειως και τον χαιδευω, στο κεφαλ, την πλατη τον λαιμο, σημαινει κατι αυτο;ρε μηπως αρρωστησε και ηρεμησε τοσο ξαφνικά.. Οποιος εχει απαντησεις επι του θεματος περιμενω...
 
Καταρχην καλως ηρθες στην παρεα μας.
Να τον χαιρεσαι τον μικρουλη σου και να ειναι παντα καλα :)
Οσον αφορα το χαιδεμα ειναι απολυτως φυσιολογικο ειναι δειγμα τρυφεροτητας και αγαπης,θα δεις οσο περναει ο καιρος θα δενεται ακομη περισσοτερο 😉
Αν κρινω και απο τον δικο μου γενικοτερα τρωνε αρκετα, τιποτα το ανησυχητικο :)
 
βικτωρια θα ηθελα να σε ρωτησω ποσο συχνα τον αλλαζεις φαγητο νερο, ανα 2 μερες και επισης καθε ποτε τον καθαριζεις το κλουβι... Θα με βοηθουσεσ πολυ, απ οτι καταλαβεσ ειμαι καινουργιος. 🙂 ευχαριστω...
 
... ηθελα να ρωτησω ποσο συχνα τον αλλαζεις φαγητο νερο, ανα 2 μερες και επισης καθε ποτε τον καθαριζεις το κλουβι... Θα με βοηθουσεσ πολυ, απ οτι καταλαβεσ ειμαι καινουργιος. 🙂 ευχαριστω...
Η διατροφή του πρέπει να αποτελείται από ίσες ποσότητες σπόρων, δημητριακών, οσπρίων, φρέσκων λαχανικών και φρούτων με σκούρο πράσινο ή σκούρο πορτοκαλί χρώμα (υγιεινή διατροφή ανθρώπων - ποικιλία). εδώ Τι διατροφή ακολουθούν οι παπαγάλοι μας; Parrot Breakfast μπορείς να δεις αρκετά. Nερό αλλάζεις 2-3 φορές την ημέρα και όταν πέσουν σπόροι, αφού πλύνεις πολύ καλά το μπωλ γιατί γίνεται γλιστερό. Στο κλουβί βάζουμε κόλλες Α4, Α3 ή εφημερίδες, μόλις λερώσει βγάζουμε - αλλάζουμε, το πλένουμε τοπικά μόλις λερώσει (αν ανεβαίνει επάνω) και γενική καθαριότητα - απολύμανση εμείς κάνουμε κάθε εβδομάδα. Για απορίες μπορείς να ανοίγεις Νέο Θέμα στην ανάλογη κατηγορία.
 
Καλημερα σε ολους.. Εχω κ γω ενα ζακο κ μολις τον πρωτοπηρα μου ειπε απο το pet shop αυτος να μην του δινω φρεσκα φρουτα κ λαχανικα γιατι ταλαιπωρειται το εντερακι του... Να του δινω μονο αποξηραμενα - συσκευασμενα -ισχυει αυτο;Αν ναι στην φυση ελευθερος πως τα τρωει; Μου το ειπε για το συμφερον του μαγαζιου του;δεν ξερω; Μπορει καποιος να με βοηθησει;
 
Εγώ φίλε τον έχω από 5 Μηνών ( τώρα είναι 14 Μηνών ). Εκτός από το ότι τον καθαρίζω τον Ντέμη καθημερινά..φαγητό και νερό ( 2-3 φορές το νερό ) Για φαγητό του βάζω φρούτα, αυγοτροφή και κάποτε βιταμίνη στο νερό του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Εγω τον εχω 4 1\2 χρονια κ του βαζω κανονικα τα φρεσκα του φρουτα κ λαχανικα τον εχω απο μωρο- απλως ειχα την απορια μηπως ισχυει κατι τετοιο... Επισης κατι που εχω παραμελησει ειναι το κλουβι του που ειναι μικρο κ θελει αλλαγη. Εχω ψαξει στο internet κ εχω βρει μια εταιρια που μου αρεσουν πολυ τα κλουβια της κ μαλλον εκει θα καταληξω.
 
Πρόσεξε να μην επιλέξεις στρογγυλο κλουβι.. Συχνα ενθουσιαζομαστε με την εμφανιση αλλα ξεχναμε οτι πολλές φορές καποια ειδη ειναι ακαταλληλα. Ριξε μια ματια εδω για να ξερεις τι περίπου να ψαξεις Κλουβιά για πουλιά, ποιο είναι το καταλληλότερο;
 
να ρωτησω κατι ακομα το οτι ειναι αρκετα ηρεμος ειναι ανησυχητικο; Τις πρωτες 2 μερες ηταν αγριμη τωρα ειναι πολυ ηρεμος και τον χαιδευω παντου ειναι φυσιολογικο αυτο, μηπως ειναι αρρωστοσ;
 
να ρωτησω κατι ακομα το οτι ειναι αρκετα ηρεμος ειναι ανησυχητικο; Τις πρωτες 2 μερες ηταν αγριμη τωρα ειναι πολυ ηρεμος και τον χαιδευω παντου ειναι φυσιολογικο αυτο, μηπως ειναι αρρωστοσ;

Αρχίζει να συνηθίζει γιαυτό είναι ήρεμος. Τώρα ήρεμος τι εννοείς δεν τρώει, κάθεται στη πατήθρα φουσκωμένος, κλείνει τα μάτια του σαν να νυστάζει, αυτά είναι συμπτώματα ασθένειας, μάλλον έχεις καλό πουλάκι αφού σε τόσο λίγο διάστημα δείχνει να έχει εγκλιματιστεί στο χώρο σου. Μια άλλη σκέψη είναι να είναι τρομαγμένος από κάτι, αυτό θα το καταλάβεις από το τρέμουλο στο στήθος του.
 
μαλλον ειναι καλο πουλακι οπως λες γιατι απο φαγητο εχει ταραξει τα σπορια τα ασπρα και τα μαυρα απο τα αλλα δεν τρωει τιποτα τι να τον κανω... Με εχουν δωσει μια κιτρινη σαν σκονη ειναι μαλλον βιταμινη,την εχω βαλει σε πηλινο μπωλ και δεν τρωει καθολου απο εκει εχει φαει κολλημα με τα σπορια... Ξερει καποιος κατι σχετικα με αυτο, μπορει καποιος να βοηθησει;
 
Κώστα, γιατί δεν προσπαθείς να κάτσεις δίπλα του μ' ένα κομμάτι φρούτο ή λαχανικό και χωρίς να του δίνεις σημασία, να κάνεις ότι τρως εσύ (βγάζοντας και τα κατάλληλα επιφωνήματα ικανοποίησης 🙂 π.χ. μμμ, καλό); Είναι τόσο περίεργα και ζηλιάρικα πουλιά, που κάποια στιγμή θα έρθει από μόνο του και θα το ζητήσει. Με τον δικό μας έπιασε! ΜΑΡΙΑ
 
παιδια ανεβασα φωτογραφιες του... Να τισ δειτε και πεσ τε μου την αποψη σας για τον οθωνα... Περιμενω σχολια")
 
Είναι πολύ όμορφο πουλί, να το χαίρεσαι! Και πολύ ωραίο όνομα! Το ότι το έχεις τόσες λίγες μέρες και παρ' όλα αυτά είναι ήρεμος (και αν κρίνω από τις φωτογραφίες έχει αρχίσει και σ' εμπιστεύεται), είναι πολύ θετικό! Πιστεύω ότι με πολύ αγάπη και υπομονή από μέρους σου, θ' αποκτήσετε μία καταπληκτική σχέση και θα χαίρεστε ο ένας την παρέα του άλλου!
 
μαλλον ειναι καλο πουλακι οπως λες γιατι απο φαγητο εχει ταραξει τα σπορια τα ασπρα και τα μαυρα απο τα αλλα δεν τρωει τιποτα τι να τον κανω... Με εχουν δωσει μια κιτρινη σαν σκονη ειναι μαλλον βιταμινη,την εχω βαλει σε πηλινο μπωλ και δεν τρωει καθολου απο εκει εχει φαει κολλημα με τα σπορια... Ξερει καποιος κατι σχετικα με αυτο, μπορει καποιος να βοηθησει;

Ειδα τις φωτογραφιες σου! Ειναι πολυ ομορφος, να τον χαιρεσαι! :D

Η διατροφη του μονο με μαυρους και ασπρους ηλιοσπορους ειναι πολυ φτωχη και χρειαζεται πολλα ακομη πραγματα. Διαβασε κι αυτο το θεμα να παρεις ιδεες για το τι ειναι καλο να τρωει εχει 11 σελιδες το θεμα κι ειναι λιγο μεγαλο... https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/ Η κιτρινη βιταμινη αν ειναι αυτο που φανταζομαι ειναι για τα σκουπιδια... αυτο το πουλανε οι μαγαζατορες συνηθως ως βιταμινη για καναρινια και μικρα παπαγαλακια, μου κανει εντυπωση που σου εδωσαν τετοιο πραγμα γι αυτον τον παπαγαλο. Επισης το κλουβακι του ειναι μικρο, καλο θα ηταν να του το αλλαξεις οταν μπορεσεις. Χρειαζεται περισσοτερο χωρο για κινηση και για τα παιχνιδια του. :)
 
βικτωρια θα ηθελα να σε ρωτησω ποσο συχνα τον αλλαζεις φαγητο νερο, ανα 2 μερες και επισης καθε ποτε τον καθαριζεις το κλουβι... Θα με βοηθουσεσ πολυ, απ οτι καταλαβεσ ειμαι καινουργιος. 🙂 ευχαριστω...
Φρουτα και λαχανικα του βαζω καθε μερα και τους τα βγαζω την ιδια μερα, περιπου του τα αφηνω δυο ωρες μεχρι να τα φαει ολα.
Την ξηρα τροφη του(σπορους)του την αλλαζω ανα δυο μερες, προτιμω να τρωει περισσοτερη φρεσκια τροφη παρα ξηρη τροφη.
Μια φορα την βδομαδα του κανω γενικη στο κλουβι, το πλενω με ξυδι η με ντετολ, απολυμανση και φρεσκαδα, ειναι καλο γιατι δεν μυριζει το κλουβι και ταυτοχρονα σκοτωνει τα μικροβια 😉
Τα μπολακια του νερου προσπαθησε να τα αλλαζεις την ιδια μερα οσο πιο συχνα γινεται, οι παπαγαλοι εχουν την συνηθεια οταν τρωνε να πετανε και διαφορα στο νερο, αμα τα αφησεις αρκετη ωρα μυριζουν ασχημα.
Στον πατο του κλουβιου τι υλικο του εχεις;
Εγω θα σου προτεινα ξυλο σε κομματακια η κατι αλλα που πουλανε που ειναι για γατες κουνελια και για παπαγαλους.
Δεν ειναι η πιο οικονομικη επιλογη αλλα στον παπαγαλο αρεσει περισσοτερο και οι κουτσουλιες γινονται σαν σβωλοι και δεν ειναι υγρες, οποτε δεν λερωνονται και τα ποδια του. 😉
Για οποιαδηποτε αλλη απορεια μην διστασεις να ρωτησεις, χαρα μας να σε βοηθησουμε!:D
 
να ρωτησω κατι και αν μπορειτε να με βοηθησετε... Μερικεσ κουτσουλιες του ειναι ασπρες και πολυ υγρες... Ειναι φυσιολογικο αυτο...
; Ευχαριστω...
 
Back
Top