Γενικά Πρεπει να κανω κανενα εμβολιο στο Ζακο μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xaske
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παιζει ρολο και τι εχει φαει, τι του ειχες δωσει;
Ολες οι κουτσουλιες ειναι ασπρες; Αν ναι κανε μια εξεταση κοπρανων οσο πιο συντομα γινεται.
 
με φοβιζεις... Οχι δεν ειναι ολες.. Οι πιο πολλες ειναι πρασινομαυρες, καταλαβες;
ειναι ανησυχητικο αυτο;
 
Οχι μην ανησυχεις ειναι απολυτως φυσιολογικο.
Η εξεταση γινεται εντελως προληπτικα, απλα γενικοτερα ειναι καλο να την κανεις την εξεταση καποια στιγμη για να εισαι σιγουρος για την υγεια του πουλιου σου. :)
 
Ναι, πηγαίνεις κουτσουλιές κάποιων ωρών. Αλλά καλύτερα να συνεννοηθείς με τον πτηνίατρο για το τι και το πώς. :)
 
να ρωτησω κατι και αν μπορειτε να με βοηθησετε... Μερικεσ κουτσουλιες του ειναι ασπρες και πολυ υγρες... Ειναι φυσιολογικο αυτο... ; Ευχαριστω...
Mια εξέταση περιττωμάτων πρέπει να γίνει. Θα σου πει ο γιατρός αν πρέπει να συλλέξεις την πρώτη πρωινή ή άλλη για καλλιέργεια. Είναι απαραίτητο! Δες και αυτό https://community.petbirds.gr/threa...ν-για-τη-διάγνωση-ασθενειών-των-πτηνών.17694/
 
αυτό που πρέπει να παρατηρείς οπωσδήποτε είναι η διάθεσή του και η όρεξή του! Αν αυτά τα δύο δεν επηρεάζονται τότε μην ανησυχείς. Συμβαίνει αυτό ανάλογα με την τροφή του. Τώρα σε δεύτερο χρόνο Mια εξέταση περιττωμάτων πρέπει να γίνει
 
ρε παιδια μονο για την μπανανα τρελενετε με το μαρουλι και το μηλο ποιο πολυ παιζει σχεδον το πιο πολυ το πεταει και τρωει ελαχιστο... Τι να κανω τι να τον δωσω; Εχετε κανενα τροπο καμια ιδεα η καλα ειμαστε και ετσι;
 
καλημερα σε ολους το οτι τρωει ειναι καλο... Φρουτα οσο θες ασε να επιλεγει εκεινος πολυ τους αρεσουν και τα ροδακινα. Ο μικροτερος ζακο που εχω τον πηρα πριν μια εβδομαδα περιπου ειναι και αυτος 4 μηνων στην φωτο που σου βαζω αν και δεν του φαινεται τρωει περιπου 3 μπολακια την ημερα με μιξ πελετς, καλαμποκι και αρακα βρασμενα, βιταμινες και κρεμα ετσι φιλε το εμαθα να τρωει πελλετς και εκτος αυτο το πουλι πολυ γρηγορα συνηλθε και αρχισε να περνει βαρος. Αν δεις στην φωτο η γουσα του ειναι πρησμενη απο το φαγητο. Οποτε μην ανυσηχεις. Γενικα αν ειναι αρρωστα τα πουλια δεν τρωνε και δεν ειναι ζωηρα. 😎
σε οτι αφορα το καθαρισμα εγω χρησιμοποιω πριονιδι το αλλαζω καθε ημερα η καθε 2 το πολυ! Νερο καθε μερα αναλογος ποσο το βρωμιζει. το δωματιο θελει πιο πολυ καθαρισμα επειδη τον εχω εξω και αλλονιζει... Οποτε κουτσουλαει αλλα ευτηχως οχι παντου. εξετασεις προληπτικα πρεπει να κανεις εγω ας πουμε του δικου μου που δεν ηξερα το επιπεδο υγειας του του εκανα και προοληπτικη θεραπεια. και την αλλη εβδομαδα θα κανουμε εξετασεις. και πλεον μενει να του περασω επισημα δακτυλιδι, DNA test και να του κανω καταγραφη CITE στο ονομα μου και ειναι το πουλι ετοιμο.
 

Συνημμένα

  • wra fagitou 8-9-2009.webp
    wra fagitou 8-9-2009.webp
    44 KB · Προβολές: 66
medfun να σε ρωτήσω κάτι; Τα pellets τα βάζεις μόνα τους.. Δεν είναι σκληρά πως τα τρώει; Τι βιταμίνες τον δίνεις;sticks με τα σποράκια που είναι... Τις τροφές και τα φρούτα τα αλέθεις η του τα δίνεις έτσι κομματάκια///έχω κάποιες απορίες, γιατί ο δικός μου αυτά που είναι πολύ σκληρά δεν τα τρώει...
 
Σε αυτην την ηλικια ειναι σκληρα γι' αυτο του δινω βρασμενο καλαμποκι και αρακα επισεισ τα πελλετα τα βρεχεις για να μαλακω σουν και τα βαζεις μετα μεσα αφου τα συνηθησει τα τρωει οπως ειναι και μετα απο κανα μηνα. Βιταμινες σε σκονη προτιμω! Τις ανακατευω με την κρεμα για να περνει το 100% και οχι με το νερο. Θα με βρισουν αλλα το λεω orlux verselle laga ακριβες αλλα αξιζουν. Φρουτα μπορεις να τα λιωνεις και οχι πολτοποιηση στην αρχη για να τα δοκιμασει μεχρι να αρχισει να χρησιμοποιει καλυτερα το ραμφος του. Προσωπικα αποφευγω στην φαση που ειναι ο μικρος λογο ταλαιπωριας και μετα απο προοληπτικη θεραπεια τα φρουτα γιατι φερνουν υδαρες κουτσουλιες... στην φαση που ειναι τωρα περνει μια γερι δωση προβιοτικων για να εχει καλη εντερικη λειτουργεια μαζι με το προγραμμα ενδυναμωσης
 
σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Να σε ρωτησω κατι... Που μπορω να βρω αυτες τις βιταμινες και πως μπορω να του φτιαξω κρεμα... Θα με βοηθουσες παρα πολυ...
 
Καλημερα κωστα σε ενα οποιοδηποτε πετ και να πας ισως εχει και αν δεν εχει παραγγελνεις αλλιως νομιζω οτι σιγουρα πρεπει να εχει το quiko στο αεροδρομιο( μιας και βλεπω Θεσσαλονίκη). Οι βιταμινες ειναι αυτες εδω: ORLUX, voeding en verzorgingsproducten voor vogels σε συμβουλευω να παρεις των 200γραμμαριων μεσα εχει δοσομετρητη 1 γραμμαριο ειναι δοση σου ερχετε πιο οικονομικα και κανει πολυ καλη δουλεια εδω πανω την χρησιμοποιουν πολυ. Η κρεμα ειναι αυτη εδω: Versele-Laga Premium Petfood
τωρα η κρεμα θελει πολυ προσοχη.1 και πολυ σοβαρος κανονας οτι φτιαχνεις τρωει οσοι τρωει και το αλλο το πετας και τα σκευη παρασκευης και ταισματος απολυτος καθαρα και πλυμενα( η κρεμα αν μεινει ή αν δεν ειναι καθαρα τα σκευη παρασκυης και σιτισης ευνοει την αναπτυξη βακτηριδιων). 2 δεν το παραταιζεις το πουλι απο οτι μου λες τρςει μονο του πλεον οποτε μπορεις να δεινεις 20 μαξ 40cc με συρρηγγα η αν το φοβασε σε ενα μπολακι οπως του κανω εγω(για αλλο λογο να μαθει να τρωει πελλετς αλλα και παχυνση που με ενδιαφερει). την κρεμα την δινεις για να εισαι σιγουρος οτι το πουλι εχει φαει. αναλογα την ηλικια εχει οδηγιες παρασκευης μεσα εγω θα σου πω κατι πιο απλο η κρεμα στην ηλικια των πουλιων μας πρεπει να εχει υφη κετσαπ ισως και λιγο πιο σφικτη να μην ειναι νερουλη συνηθως αναλογια 1-1 ή 1 - 1 1/2 νερο. 3 δεν πιεζεις το πουλι να φαει θα φαει οσο μπορει και σιγα σιγα οπλησου με υπομονη και ξεκινα για ταισμα! Σε οτι αλλο μπορω να σε βοηθησω πες μου
 
θα παω στο quiko να δω για τις βιταμινες που μου λες και θα ξανακανω σχολιο εδω για τυχον αποριες, σ ευχαριστω για τις εως τωρα απαντησεις...
 
πηγα στο quiko και μου εδωσαν κατι αλλες βιταμινες... Ενα μικρο μπουκαλακι. Μου ειμαι να βαλω στην ποτιστρα επι 2 μερες απο 10 σταγονες την ημερα βιταμινηκαι μετα απο αυτες τισ δυο μερες να το κανω ξανα μετα απο 2 εβδομαδες... Ποια ειναι η γνωμη σου τι λες,τι πιστευεις;
 
Καλημερα καταρχην ! τι μαρκα ειναι οι βιταμινες που σου δωσανε για να δω στο ιντερνετ αν υπαρχει αναλυτικο με το τι περιεχει μεσα... αυτο ειναι το βασικο. Απο εκει και περα η δοσολογια εξαρτατε απο πολλα την κατασταση του πουλιου κυριως και την εποχη. Δηλαδη ενα πουλι σε κατασταση πτεροροιας εχει μεγαλυτερη αναγκη απο βιταμινες ή ενα πουλι ταλαιπωρημενο με προβληματα στο πτερωμα και παει λεγοντας. 10 σταγονες μου ακουγονται πολλες αλλα ασε να δουμε την εταιρια και τι προτεινει συνηθως οσες βιταμινες που εχω δουλεψει ειναι μαξ 2-3 σταγονες καθε 2 ημερες.
 
οι βιταμινες λεγοντε combex v multivitamine αν μπορεις να βρεις κατι... Θα περιμενω απαντηση σου..σε ευχαριστω εκ το προτερων..
 
και κατι αλλο ασχετο με αυτο μια γενικη ερωτηση.. Ποτε πιστευετε θα αρχισει να μου μιλησει..ηδη αρχιζει και κανει καποιες φωνες τσιριδες.. Ποτε πιστευετε θα αρχισει να μιλαει. Ο δικος μου ειναι 5 με 6 μηνων,τον λεω καθε μερα 2 με 3 ιδιεσ λεξουλες για να δω εαν θα τις αποτυπωσει οπως π.χ καλημερα, τι κανεις κ. Α ... Θα πιασουν τοπο πιστευετε;
 
Καλημερα αυτο που κανει ειναι οι πρωτες προσπαθειες να επικοινωνησει μαζι σου. Πρπει να διαχωρησεις ομως τις κραυγες φοβου ή νευριασματος που ξεκινανεμε ενα γουργορισμα σαν τις γατας και το κλασικο τρεμουλιασμα η φουσκωμα του φτερωματος. αυτα τα πουλια αρχιζουν να μιμουνται γυρς στο χρονο ομως φιλε πρπει να εισαι προετοιμασμενος οτι υπαρχει ενδεχομενο να μην μιλησει και ποτε δεν σημαινει οτι ολα τα πουλια αυτα μιλανε δοκιμασε καθε φορα νατου δινει και καποια λιχουδια... σε οτι αφορα τις βιταμινες δεν μπορεσα να βρω τιποτα ειναι προιον του γερμανικου QUIKO. Οποτε δεν υπαρχουν πληροφοριες στο ιντερ νετ αν τις εχει δοκιμασει καπιο αλλο μελος απο Θεσσαλονίκη και μπορει να σου πει οκ . Δοκιμασε τες και αν δεν κανουν τοτε περνεις αυτες που σου ειπα. Οι οποιεσ ειναι δοκιμασμενες και απο μενα σε δυσκολη κατασταση του πουλιουμιλαμε για τον μικρο μαδημενα φτερα αδυνατος και τετοια αλλα και απο τον γρηγορη (inca) στην αναπαραγωγη των παπαγαλων του.
 
ακολουθησα πιστα τις οδηγιες σου πηρα τις βιταμινες πελλετς και κρεμα απο τον κυκλο... Το μονο κακο ειναι οτι η κρεμα εληξε εδω και 3 μηνες. Με ενημερωσε οταν μου την εστειλε και δεν μου την χρεωσε επισης αλλα με ειπε οτι δεν εχει προβλημα πιστευει αν και ληγμενη... Εσυ τι λες φιλε... Οσο για τις βιταμινες οι οδηγιεσ λενε μια φορα την εβδομαδα σε κανονικη κατασταση αν δεν υπαρχει προβλημα..
 
Back
Top