Ασθένειες Πρησμένο μάτι νεοσσού καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dgeorg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dgeorg

PB New Member
Εγγραφή
28 Νοε 2006
Μηνύματα
38
Πόλη
Κόρινθος
Αγαπητοί φίλοι του forum.
Σήμερα καθώς παρατηρούσα τα μικρά που έχει η καναρινίτσα μου διαπίστωσα ότι το μάτι ενός μικρού είναι πρησμένο. Σας ανεβάζω φωτογραφίες και κάθε συμβουλή θα είναι ευπρόσδεκτη.
Φιλικά
Δημήτρης
 

Συνημμένα

  • 100_3103.webp
    100_3103.webp
    37,4 KB · Προβολές: 114
  • 100_3110.webp
    100_3110.webp
    44,3 KB · Προβολές: 115
Φιλε μου φαινεται σαν να εχει μολυνθει απο κατι... Μπορει να μπηκε και κατι απο τα υλικα της φωλιας... Ειναι πολυ μωρο και μπορει να του το προκαλεσε το οτιδηποτε.. Δεν ξερω τι να πω... Ας ακουσουμε τι λενε οι αλλοι που εχουν καναρινια... Θα σου ελεγα για κτηνιατρο αλλα που να το πας τοσο μωρακι που ειναι; ☹
 
να κοιταξεις αμεσα την φωλια για ψειρες, νομιζω απο ψειρα ειναι, αν δεν ειναι αυτο εισαι απλα πολυ τυχερος
 
φιλε αστραπογιαννε σε ευχαριστω για τη συμβουλή σου. έψαξα τη φωλιά και ευτυχώς δεν βρήκα ψείρες. μάλλον θα είναι κάποιο χτύπημα τελικά. σκέφτομαι δύο λύσεις. η πρώτη είναι να του βάλω προσεκτικά αλοιφή epithol αλλά φοβάμαι μήπως πάει να το καθαρίσει η κανάρα και τελικά του κάνει χειρότερη ζημιά στο μάτι. η άλλη λύση που σκέφτομαι είναι να του βάζω λίγο χαμομήλι με κάποια μπατονέτα. εσ'υ τι λές;
 
φίλε αστραπογιαννε του έβαλα tomprex στο μάτι και το καθάρισα κιόλας. είχε κάτι πολύ μικρό μέσα σαν σκουπιδάκι και το έβγαλα προσεκτικά με την άκρη ενός χαρτομάντηλου. τώρα θέλω να μου πείς κάθε πότε να του βάζω κολύριο. σε ευχαριστώ
 
Back
Top