Ασθένειες Πρησμένο πόδι καναρινιού κάτω από το μετατάρσιο

giannhslfc

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2018
Μηνύματα
149
Πόλη
Βέροια
Καλημέρα σε όλη την παρέα. Χθές μου έφεραν ένα καναρινάκι θηλυκό και έχει ενα πρόβλημα στα ποδαράκια του. Είναι λίγο πρισμένο κάτω απο το μετατάρσιο. Τα δάχτυλά επίσης είναι στραβά. Εδώ φοτογραφίες απο το πουλάκι.
 

Συνημμένα

  • DSC_0262.webp
    DSC_0262.webp
    20 KB · Προβολές: 44
  • DSC_0264.webp
    DSC_0264.webp
    10,8 KB · Προβολές: 44
Όταν πατάει συνεχίζει να είναι στραβά, το ένα το δάχτυλο είναι αντίθετα και στα δυο πόδια. Δεν το ανοίγει το πέλμα όχι. Σε πλαστικές νομίζω απο petshop το πήρανε. Εγώ τα έχω ξύλινες δύο διαφορετικών διαμέτρων.
 
Δείχνει να είναι ερεθισμός ακριβώς επειδή πατάει έτσι το πόδι. Επειδή τέτοιου τύπου οιδήματα μπορεί να μολυνθούν ίσως να έπρεπε να βάλεις 2-3 φορές κάποια ήπια αλοιφή (χωρίς κορτιζόνη). Κάποια παιδιά εδω στο φορουμ μπορεί να ξέρουν και να γίνουν πιο συγκεκριμένοι για το είδος της.

Στην θέση σου θα έπαιρνα και θα χρησιμοποιούσα χοντρό σχοινί απο χρωματοπωλείο σαν πατήθρα, τουλάχιστον μέχρι να βελτιωθεί η κατάστασή του. Δώσε και κάποιο λαχανικό με βιτ Α, πχ φύλλο μπροκόλου.

Διάβασε και αυτό που απεύχομαι: https://community.petbirds.gr/threads/Η-Ποδοδερματίτιδα-των-πτηνών.32298/

ΥΓ:Το πουλάκι αν δεν είχε μαύρα νύχια, θα έδειχνε ράτσας.
 
Back
Top