Ασθένειες Πρησμένο πόδι καναρινιού με πληγή και καρούμπαλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mimimi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mimimi

PB New Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2019
Μηνύματα
16
Πόλη
Αθήνα
βοηθηστε με παιδια ειναι ετσι το ποδαρακι του 3 μερες τωρα... Του εβαλα μπεταντιν.. Δεν το παταει καθολου. Ορεξη ομως εχει τρωει κτλπ.. Τι να κανω τι ειναι; ☹
[automerge]1549971472[/automerge]
 

Συνημμένα

  • 20190210_140451.webp
    20190210_140451.webp
    163,5 KB · Προβολές: 57
  • 20190210_140500.webp
    20190210_140500.webp
    222,7 KB · Προβολές: 53
  • 20190210_140415.webp
    20190210_140415.webp
    122,2 KB · Προβολές: 50
Τελευταία επεξεργασία:
Σαν πρώτη συμβουλή.. Πετάς αυτές της πλαστικές πατήθρες και τις αντικαθιστάς με ξύλινες.

Για το πρήξιμο στο ποδαράκι του.. Διαισθητικά και μόνο, μιας και απομακρυσμένη διάγνωση δεν γίνεται, μπορεί να είναι καποια πληγή που έχει κάνει κάποιο οίδημα και να θέλει καποια ειδική αλοιφή ή κάτι τέτοιο..όμως είναι απλά μια σκέψη και τίποτα παραπάνω. Αιτιες μπορει να υπαρχουν κι άλλες..

Οι εμπειρότεροι από το φορουμ ενδεχομένως να μπορούν να σου δώσουν κάποιες ποιο έγκυρες συμβουλές για το πρόβλημα του μικρού μας φίλου.

Η δίκη μου συμβουλή είναι να αναζητήσεις έναν πτηνίατρο για να έχεις μια εξειδικευμένη και εμπεριστατωμένη διάγνωση.

 
ειχα ιδιες πλαστικες.
και τις αλλαξα σε ξυλινες και επαθε αυτο. Τωρα εβαλα παλι καινουριες πλαστικες, σε ευχαριστω παρα πολυ να σαι καλα...
 
Τι ξυλινες εβαλες;

εδω φοβαμαι οτι εκανα λαθος. Απο την λεμονια στην αυλη μου ομως τα εκοψα και τα καθαρισα καλα...
λες να φταιει αυτο; ☹
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Έκανες λάθος! Θέλει μια διαδικασία για να βάλεις ξύλινες πατήθρες δικής σου κατασκευής. Σε καμιά περίπτωση η διαδικασία αυτή δεν είναι "κόβω-βάζω".. Έχει ξύλινες στο εμπόριο ή τις κατασκευάζεις εσύ από καβίλιες...Άλλη κουβέντα αυτή..
Διάβαζε το post που παραθέτω. Έχει αρκετή πληροφορία περί πατήθρων : https://community.petbirds.gr/threads/Πόσες-πατήθρες-ανά-60αρα-ζευγαρώστρα-για-1-καναρίνι.33977/page-3

Μάλλον(ξαναλέω) Μάλλον, από εκεί την πάτησε ο φίλος και έκανε αυτή την φλεγμονή.. Νομίζω ότι το πουλάκι θέλει καποια αντιφλεγμονώδη αλοιφή (fucidin π.χ) για να υποχωρήσει το πρήξιμο..

Υποθέσεις βεβαίως... Περίμενε κι άλλες απόψεις και μην αποκλίσεις σε παρακαλώ την επιλογή επίσκεψης σε πτηνίατρο.
 
Εφόσον του έβαλες για τρεις μέρες και δεν είδες αλλαγή μάλλον.. Δεν κάνει ή μπορεί να κάνει σε συνδυασμό με κάτι άλλο.. Bedadin βάζουμε στα πουλάκια και γενικά σε κάθε ζωντανό άλλα σε ανοικτές πληγές.. Εδώ έχεις φλεγμονή.. Η Bedadin ίσως να μην είναι αρκετή..
 
Να μας πεις τι σου είπε ο γιατρός.
Υπάρχει περίπτωση να έχει απόστημα στο πόδι από κάποια αγκίδα;
Μπορείς να βγάλεις φωτογραφία μόνο το πόδι... αλλά να είναι τεντωμένο και να φαίνεται;
Αν χρειαστεί ας το κρατάς με τα δάχτυλα.
 
Παιδιά δεν μπορώ να το πιάσω να το βγάλω φωτογραφία πονάει πολύ δε θέλω να το ενοχλήσω... Πήγα εκεί που το πήρα και μου είπαν να βάλω betadine και να περιμένω λίγο.

ειμαι να σκασω. Δεν μπορω να το βλεπω να υποφερει τι να κανω.
 

Συνημμένα

  • 20190210_140451.webp
    20190210_140451.webp
    163,5 KB · Προβολές: 23
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
phga ekei pou to phra kai mou eipan na valw betadin k na perimenw ligo.

Εφόσον έχεις τόσο άγχος γιατί δεν το αντιμετωπίζεις δραστικά και σωστά;
Eίναι τόσο δύσκολο να το πας σε ένα πτηνίατρο; Στα petshop συνιστούν betadine για τα πάντα...

Εαν το θέμα είναι οικονομικό, οι πτηνίατροι χρεώνουν 20euro για μια επίσκεψη.. Εαν υπάρχει τέτοιο κόλλημα το σέβομαι απόλυτα.. Εαν δεν υπάρχει και απλά κάθεσαι και σκας τότε μια επίσκεψη θα ανακουφίσει εσένα και θα κάνει καλο στο πουλάκι..
Ακόμη κι αν μετά την επίσκεψη συνεχίζει να υποφέρει τουλάχιστον θα ξέρεις τι έχει και πως να το φροντίσεις.. Και αυτό σιγά σιγά θα επανελθει. Το μόνο σίγουρο.
 
Εαν το θέμα είναι οικονομικό, οι πτηνίατροι χρεώνουν 20euro για μια επίσκεψη..


Αν το θεμα δεν ηταν οικονομοικο δεν θα εγραφα στο ιντερνετ σιγουρα φιλε μου 😧😥😣
[automerge]1550070198[/automerge]
Φαίνεται να είναι ποδοδερματίτιδα

ρωτησα κτηνιατρο και μου ειπε ευλογια... Μπεταντιν μου ειπε
[automerge]1550070261[/automerge]


αν και ρωτησα και τηλεφωνικως και μοθ ειπαν ευλογια... Και να βαζω μπεταντιν
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@mimimi, Πάντως φίλε μου εμένα με την ευλογία το καλοκαίρι μου έδωσε και μια άλλη αλοιφή (την οποία δεν θυμάμαι πως την λέγαν και δεν την έχω και μαζί μου να σου πω) η οποία είχε και αντιβιοτικό. Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά το δάχτυλο που είχε ευλογία εμένα (λίγο πιο πάνω απ το νύχι) σάπισε και το έχασε. Στα λέω όλα αυτά γιατί δεν έχει δει την φώτο απ το τηλέφωνο και ίσως η επίσκεψη από κοντά αλλάξει πολλά. Συμβουλή βιάσου
 
Back
Top