Ασθένειες Πρησμένο πόδι καναρινιού πάνω από το δαχτυλίδι

Ναι απλά Κατερίνα μου η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και μπορεί αυτί το καναρινακι να έχει κάτι άλλο. Γι αυτό εγώ θα προτείνω, αφού είδα τη φώτο, να πάει αύριο πρωί πρωί σε κάποιον κτηνίατρο. Στην Αθήνα είναι, εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/%CE%A0%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%A0%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%AC-%CE%9A%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B9.1091/υπάρχουν πολλοί εξειδικευμενοι κτηνιατροι!

Aλίκη με μπέρδεψες... και εγώ αυτό είπα να πάει ΑΜΕΣΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ!

Δεν ξέρω γιατι δεν μου ανεβάζει τις φωτό εδώ τις τελευταίες ημέρες... Οπότε συγγνώμη ξαναχρησιμοποιώ το Blog
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ...
Το πουλάκι είναι τη υπερήλικης θείας μου (που δε βλέπει καλά κιόλας ).. Το είδα σε επίσκεψη και τον φωτογράφησα, η εικόνα του ήταν όπως τον πήρα την επόμενη ημέρα και τον πήγα στη γιατρό...

Magic for... Rainbow Souls: Το Πόδι του Πίπη
 
κριμα ρε πολυ κριμα λυπαμαι αλλα ποσα χρονια το χες;
Αγαπητέ μου 4 χρόνια το είχα, συγνώμη που δεν μπορώ να απαντήσω σε οτιδήποτε άλλο αυτή τη στιγμή, θα επανέλθω σύντομα, καλό σας βράδυ...
 
Κατερινα και εμενα στο κτηνιατρο το πηγα και πηρα τζαμπα αντιβιωση!Ρωτησα ενα καναρινά που εκτρεφει καναρινια απο τα 10 του και ειναι 67 χρονων και μου ειπε αυτα ειναι βλακειες και μου εδωσε μια αλοιφη για το ποδι του και μου πε οτι το τσιμπησε κουνουπι
Αυτή η ασθένεια ονομάζεται ευλογια, μπορεί να είναι ξηρή μπορεί και όχι. Με καθημερινή επάλειψη με betadine και ιωδιουχο γλυκερινη, με καθημερινή καθαριότητα του κλουβιού και των πατηθρων, αν είναι μόνο ξηρή ευλογια, το πουλάκι σε μια εβδομάδα θα είναι καλά!

Αλλά και πάλι Γιάννη υπάρχουν πολλές ασθενείες των ποδιών που δεν μπορούμε εμείς να ξέρουμε από μια φώτο. Δεν είμαστε γιατροί... Το πουλάκι πρέπει μα πάει άμεσα στον γιατρό, να αφαιρεθεί το δαχτυλίδι και να δώσει θεραπεία γι αυτό που έχει. Μόνο ο γιατρός μπορεί να πρι γνωματευση και να δώσει θεραπεία..
 
κατερινα να πεις στη θεια σου οτι ειναι πολυ σοβαρο και οπως ειπα επειδη εχει μεγαλα ωυχια μηπως δεν προσεξε το καναρινακι και μπηκε καταλαθος το νυχι στο ποδι του

Αγαπητέ μου 4 χρόνια το είχα, συγνώμη που δεν μπορώ να απαντήσω σε οτιδήποτε άλλο αυτή τη στιγμή, θα επανέλθω σύντομα, καλό σας βράδυ...
κριμα που χαθηκε τοσο νωρις!
 
Παιδιά θα ήθελα να σας ενημερώσω πως μόλις γυρίσαμε από πτηνίατρο και αφού έκοψε το δακτυλίδι μας είπε πως αυτός και μόνο αυτός ήταν ο λόγος που πρήστηκε, δυστυχώς μετά από λίγα λεπτά το πολυαγαπημένο μας καναρίνι απεβίωσε... Θα επανέλθω στο μέλλον στην ωραία σας παρέα, δυστυχώς είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση αυτή τη στιγμή, σας ευχαριστώ όλους...
Τωρα το. Είδα το μήνυμα σου! Λυπάμαι πολύ! Σε καταλαβαίνω πολύ να ξέρεις! Αλλά έκανες ο,τι ήταν ανθρωπινως δυνατό και μπράβο σου που δεν το.άφησες στην τύχη του!
Καλό του ταξίδι! ☹
 
Αυτή η ασθένεια ονομάζεται ευλογια, μπορεί να είναι ξηρή μπορεί και όχι. Με καθημερινή επάλειψη με betadine και ιωδιουχο γλυκερινη, με καθημερινή καθαριότητα του κλουβιού και των πατηθρων, αν είναι μόνο ξηρή ευλογια, το πουλάκι σε μια εβδομάδα θα είναι καλά!

Αλλά και πάλι Γιάννη υπάρχουν πολλές ασθενείες των ποδιών που δεν μπορούμε εμείς να ξέρουμε από μια φώτο. Δεν είμαστε γιατροί... Το πουλάκι πρέπει μα πάει άμεσα στον γιατρό, να αφαιρεθεί το δαχτυλίδι και να δώσει θεραπεία γι αυτό που έχει. Μόνο ο γιατρός μπορεί να πρι γνωματευση και να δώσει θεραπεία..
εχεις δικιο αλλα να πιστευω οτι κατι τετοιο ηταν
 
Κατ αρχην λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου, ειναι πραγματι οδυνηρο αλλα τουλαχιστον κρατα το οτι εκανες οτι περνουσε απο το χερι σου για να το σωσεις. Πληροφοριακα να αναφερω απλα για οσους ενδεχομενως αντιμετωπισουν παρομοιο προβλημα οτι οταν μου προεκυψε κατι αντιστοιχο το οποιο αφορουσε πρηξιμο κατω απο το δαχτυλιδι (οχι σε τετοιο προχωρημενο σημειο οπως το δικο σου)οτι χρησημοποιησα την αλοιφη celestoderm για δυο φορες την ημερα και ειδα αμεσα αποτελεσματα, ετσι ωστε να με βοηθησει να ξεπρηστει το ποδι και να αφαιρεσω μετα το δαχτυλιδι.Αν θεωρηθει οτι διαφημιζω καποιο προιον και απαγορευεται παρακαλω την διαχειρηση να διαγραψει το μηνυμα μου αυτο.
 
Κατ αρχην λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου, ειναι πραγματι οδυνηρο αλλα τουλαχιστον κρατα το οτι εκανες οτι περνουσε απο το χερι σου για να το σωσεις. Πληροφοριακα να αναφερω απλα για οσους ενδεχομενως αντιμετωπισουν παρομοιο προβλημα οτι οταν μου προεκυψε κατι αντιστοιχο το οποιο αφορουσε πρηξιμο κατω απο το δαχτυλιδι (οχι σε τετοιο προχωρημενο σημειο οπως το δικο σου)οτι χρησημοποιησα την αλοιφη celestoderm για δυο φορες την ημερα και ειδα αμεσα αποτελεσματα, ετσι ωστε να με βοηθησει να ξεπρηστει το ποδι και να αφαιρεσω μετα το δαχτυλιδι.Αν θεωρηθει οτι διαφημιζω καποιο προιον και απαγορευεται παρακαλω την διαχειρηση να διαγραψει το μηνυμα μου αυτο.
Καλά κάνεις... όταν κάποιος είναι ευχαριστημένος δε βλέπω το λόγο γιατί να μη το κάνει...
Παιδιά θα ήθελα να σας ενημερώσω πως μόλις γυρίσαμε από πτηνίατρο και αφού έκοψε το δακτυλίδι μας είπε πως αυτός και μόνο αυτός ήταν ο λόγος που πρήστηκε, δυστυχώς μετά από λίγα λεπτά το πολυαγαπημένο μας καναρίνι απεβίωσε... Θα επανέλθω στο μέλλον στην ωραία σας παρέα, δυστυχώς είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση αυτή τη στιγμή, σας ευχαριστώ όλους...
Λυπάμαι... Πολύ λυπάμαι... καθυστέρησες να ζητήσεις βοήθεια... ειλικρινά λυπάμαι.

Πέρα όμως από τις προσπάθειες όλων θα ήθελα να γράψω δυο σκέψεις...
Υπάρχουν θέματα που ο καθένας μπορεί να μεταφέρει την άποψή του, να συμφωνήσει και να διαφωνήσει σε οτιδήποτε... είναι "ανοικτά" σε κάθε συζήτηση.
Υπάρχουν και άλλα θέματα που αφορούν την υγεία όντων τα οποία κατά την άποψή μου δεν επιδέχονται ούτε εικασίες, ούτε πειραματισμοί και φυσικά ούτε αβάσιμες οδηγίες...
Είναι θέματα άκρως σοβαρά, απαιτούν απόλυτο σεβασμό από όλους μας.
Όταν κάποιος φίλος "ακουμπά" το πρόβλημα στην ομάδα μας, το κάνει γιατί το αισθάνεται . Γιατί χρειάζεται βοήθεια. Γιατί το έχει ανάγκη !
Σε τέτοιου είδους προβλήματα που θα τα χαρακτήριζα ζωής ή θανάτου... Θα πρέπει όλοι να στεκόμαστε σοβαρά... Θα πρέπει να απαντούν όσοι μπορούν να βοηθήσουν και κυρίως όσοι γνωρίζουν...
Πειράματα στον πόνο και στην υγεία δεν μπορούμε να κάνουμε...
Αν για παράδειγμα εγώ νομίζω ... και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, καλύτερα να ξεκινώ την πρότασή μου με το νομίζω... ώστε να αποφεύγεται η παραπλάνηση του ατόμου από λάθος πληροφορία. Θα είναι πολύ καλύτερα μια και θα λαμβάνει υπόψη του την αμφιβολία μου.

Αν πάλι εγώ δεν είμαι σίγουρος για κάτι... Παρακολουθώ απλά το θέμα για να μάθω...
Με αναφορές τύπου μου είπαν, άκουσα, ένας ψηλός έκανε κλπ νομίζω πως βάζουμε σε κίνδυνο ζωές, που σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να επαναφέρουμε πίσω ...αν από λάθος συμβουλές πεθάνουν...
Αυτό δεν είναι φόβος να πω τη γνώμη μου... είναι απλά σεβασμός στη ζωή, και νομίζω στάση ευθύνης!
 
Το πόδι του Πίπη 36 ώρες πριν πάει στο γιατρό...

podpip.webp

Αυτό έγινε μέσα Νοεμβρίου...
 
Το πόδι του Πίπη 36 ώρες πριν πάει στο γιατρό...
Magic for... Rainbow Souls: Το Πόδι του Πίπη

Αυτό έγινε μέσα Νοεμβρίου...
Θέλω να βάλω την εικόνα να υπάρχει σαν ιστορικό... αλλά δεν τη δέχεται...;
Το καναρίνι αυτό... Ζει από Θαύμα (δεν ξέρω για πόσο.. Δεν το έχω δει 20 ημέρες... αλλά ρωτάω καθημερινώς)
Είχε προχωρήσει η μόλυνση... και έκοψε μόνο του το ποδαράκι... Την 3η ημέρα... (τρόμαξα που το είδα... αλλά ανέτρεξα στο ίντερνετ και μια κοπέλα πριν χρόνια είχε γράψει για τον ακρωτηριασμό ή και αυτο~ακρωτηριασμό, δεν ήμουν τότε σε κανένα φόρουμ)
Σκοπεύω να το επισκεφτώ στις επόμενες ημέρες... και θα βγάλω και φωτό... (βλέπω καλύτερα στη μεγάλη οθόνη και αξιολογώ)
Να δω την τωρινή κατάσταση...
Πάντως στην περίπτωση του Πίπη έγινε μέσα σε 20 ημέρες που μεσολόβησαν δύο επισκέψεις μου... στην αρχή δεν το πάταγε... και μετά ήταν η εικόνα αυτή... ☹

Το πόδι του Πίπη 36 ώρες πριν πάει στο γιατρό...

View attachment 31274

Αυτό έγινε μέσα Νοεμβρίου...
Yeeesss! Πώς μπήκε η εικόνα!;!
 
Η αγάπη και η φροντίδα δεν αρκεί για να διατηρούμε τα πουλάκια μας στην ζωή.
Πρέπει να συνδιάζονται με γνώση και με σωστό προγραμματισμό. Ισως κάτι βασικό που παραλείπεται είναι ο ΕΛΕΓΧΟΣ.
Ελεγχος στα πουλιά που διατηρούμε, πρέπει να γίνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα και να περιλαμβάνει.
α)Οπτικό έλεγχο γενικής εικόνας-εντύπωσης ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ
β)Οπτικό έλεγχο κεράτινων μερών. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ
γ)Οπτικό έλεγχο ακαθαρσιών. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ
δ) Έλεγχο στο χέρι που αφορά την κατάσταση πάχους του πουλιού και την εικόνα της κοιλιάς του. ΜΗΝΙΑΙΑ
Κατά την διάρκεια αυτού του ελέγχου δεν παραλείπουμε την κοπή των νυχιών και την περιποίηση των ποδιών με ΕΠΙΘΟΛ (όπου κι'αν χρειάζεται). Επίσης εφαρμόζουμε την αντιπαρασιτική αγωγή και πιθανόν το καθάρισμα της γενετικής περιοχής (στις ποικιλίες που είναι απαραίτητο πριν την αναπαραγωγή).
Λιγα πράγματα, αλλά αρκετά για να αποφύγουμε εικόνες σαν αυτές που βλέπουμε πιο πάνω(και όχι μόνον).
 
Παιδιά καλησπέρα σας!
Η στεναχώρια μου είναι πολύ μεγάλη, το σπίτι μου φαίνεται άδειο, έχω περάσει και απώλειες δικών μου ανθρώπων και εν μέρει θυμήθηκα τις τραγικές αυτές στιγμές... Ειδικά η κοπέλα μου έκλαιγε σα μικρό παιδί επί δύο ώρες, υπερβολή θα πεί κάποιος για ένα καναρινάκι, ίσως, δέσιμο το λέω εγώ με ένα πλασματάκι εντελώς άκακο και αγνό... Δεν είμαστε ειδικοί σε θέματα καναρινιών αλλά κάναμε καθημερινά κάθε απαραίτητη ενέργεια για την υγιεινή και τη φροντίδα του, πάντα όμως υπάρχουν πράγματα που μπορούμε να κάνουμε για ένα καναρίνι, όπως και για το παιδί μας, τον αδερφό μας, το φίλο μας, την οικογένεια μας, το σκύλο μας, τη δουλειά μας και για όποιον ή ότι άλλο βάζει ο νους. Τέλειος δεν είναι όμως κανείς, ακόμα και αυτός που το νομίζει πως είναι. Γιαυτό υπάρχουμε οι συνάνθρωποι για να συμπληρώνουμε ο ένας τον άλλον, συν πως πολλές φορές κολλάει και το μυαλό και θελουμε και μία δεύτερη γνώμη. Χαίρομαι για την παρέα σας, όπου μπορέσω σε όποιο θέμα, θα παραθέσω τις γνώσεις μου προς ουσιαστική βοήθεια σας, ευχαριστώ κάθε έναν από εσάς για την παράθεση της γνώμης του, όπως και για τη λύπη και συμπαράσταση που εκφράσατε για το Φλάμι...
Καλό σας βράδυ!
 
Γιώργο είμαστε γείτονες. Πετάξου μια βόλτα μέχρι τον ΠΑΠΑΓΟ αυριο. Ελα να σου δώσω ένα αρσενικούλη που κελαηδά πολύ όμορφα. Δεν πρόκειται να αντικαταστήσει αυτό που έχασες αλλά θα σε βάλει πάλι στο κύκλο ενασχόλησης και περιποίησης ενός νέου φίλου.
 
Αγαπητέ Γιώργο... λυπάμαι ειλικρινά γι αυτό που περνάτε... Το οποίο συναισθάνομαι στο έπακρο... μιάς και γι αυτό το λόγo έκανα 25 χρόνια να ξανααποκτήσω καναρίνια... (Και γενικά κάτι παθαίνω με τα πτηνά...)
Δεν πιστεύω ότι κανένας θα νόμιζε ότι δεν έκανες ό,τι καλύτερο για το καναρινάκι σου... "Απλά ήταν η Ώρα του"... Αυτό με έχει διδάξει η ζωή... αυτό ισχύει για όλους τους ζώντες οργανισμούς!

Νομίζω ότι οι επισημάνσεις περί φροντίδας αφορούν τη φωτό του Πίπη, που έβαλα!

Έχω δει στους γονείς μου καναρινάκια καταδικασμένα... Να σώζονται... και άλλα ξαφνικά να σβήνουν...
Πιστεύω απόλυτα στο Πεπρωμένο, μέρος του οποίου είναι οι συμπτώσεις, οι συγκυρίες, το timing.

Νομίζω ό,τι το καλύτερο είναι να δεχτείς την προσφορά του φίλου μας και να πάς να πάρεις το καναρινάκι!
Δεν θα αντικαταστήσει, στην καρδιά σου, αυτό που έχασες... αλλά θα βοηθήσει στην ανακατεύθυνση της Αγάπης σας...
 
Γιώργο είμαστε γείτονες. Πετάξου μια βόλτα μέχρι τον ΠΑΠΑΓΟ αυριο. Ελα να σου δώσω ένα αρσενικούλη που κελαηδά πολύ όμορφα. Δεν πρόκειται να αντικαταστήσει αυτό που έχασες αλλά θα σε βάλει πάλι στο κύκλο ενασχόλησης και περιποίησης ενός νέου φίλου.
Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσφορά σου, με συγκλονίζει αυτό που μου έγραψες, θα σε πάρω τηλέφωνο να μιλήσουμε, δεν έχει σημασία αν θα έρθω ή όχι, η κίνηση σου αυτή εμένα τουλάχιστον με συγκινεί ακόμα περισσότερο, δεν ξέρω τι να πω... Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι.
 
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα!
Μόλις επιστρέψαμε σπίτι με ένα νέο μέλος στην οικογένειά μας, ένα πανέμορφο καναρίνι που μας χάρισε ο Μάκης! Η χαρά μας δε περιγράφεται! Ο Μάκης είναι ένας υπέροχος άνθρωπος που η αγάπη του και οι γνώσεις του για αυτά τα πλάσματα ξεχειλίζουν! Τον ευχαριστώ και από εδώ ιδιαιτέρως! Ευχαριστώ και τη σελίδα petbirds για τη φιλοξενία της και κάθε μέλος που συνεισφέρει σε αυτή τη προσπάθεια που γίνεται!
Καλό βράδυ σε όλους!
 
Μπράβο βρε παιδιά καλορίζικο λοιπόν το πουλάκι! Περιμένουμε στις παρουσιάσεις πουλιών να γνωρίσουμε τον καινούργιο σας φίλο!
 
Back
Top