Γενικά Πριν λίγο καιρό απέκτησα 30 κότες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rodios
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γιά σπορακια πιστέψε με δέν θά προλαβουν να βγουν χτυπάνε ότι βγαίνει :Ρ αλλά λόγο του ότι μου αρέσουν τά φυτά θα βάλω γλάστρες να έχουν να τρώνε! 😉 Μόνο που σκέφτομαι τίς αντιδράσεις από κάτι γείτονες πού το παίζουν γνωστές.. Αξία ανεκτίμητη! :Ρ το κακό είναι ότι δέν ξέρω τι ράτσα είναι! Και σκοπεύω μέσα στό επόμενο δυμηνο να βάλω και άλλες φυλές!
 
χαχα δεν μπορείς να φανταστείς είναι όλοι τους συνταξιούχοι και με βλέπουν και ξυνιζουν! Τί κάνει ο μικρός εδώ λένε! Όταν πήρα τις κότες γέλασαν επειδή δεν είναι ντόπιες λέει και δέν θα επιβιώσουν δεν θα γεννάνε... όταν όμως αυτών έκαναν ένα δυμηνο χωρίς αυγά και ζητούσαν από εμένα... Τί χαρικα! :Ρ
 
Παιδία να ρώτησω κάτι; Σχετικά με τα αρωματικά φυτά, ή ροδοσταμια και τα γλυκορυζα κάνουν καλό; Προσφέρουν κάτι;
 
Σχετικά με τα αρωματικά φυτά, ή ροδοσταμια και τα γλυκορυζα κάνουν καλό; Προσφέρουν κάτι;
Για την αρμπαρόριζα το μόνο που ξέρω είναι πως είναι εντομοαπωθητική και την βάζουμε για σκνίπες και κουνούπια.
Για την γλυκόριζα ότι σε μεγάλες ποσότητες έχει σαν παρενέργεια υποκαλιαιμία και πρέπει να αποφεύγεται.
Γενικά δεν είναι κανένα από τα δύο τοξικό αλλά δεν βρήκα πηγές να συνιστώνται ή να απορρίπτονται.
Ακολουθώ την τακτική, δεν ξέρω δεν δίνω. Αν βρούμε κάτι συγκεκριμένο, θα σε ενημερώσω :)
 
Απλά τα συγκεκριμένα έχουν φυτρώσει εδώ και χρόνια μόνα τους στό χωράφι όχι σε μεγάλη ποσότητα
 
Απλά τα συγκεκριμένα έχουν φυτρώσει εδώ και χρόνια μόνα τους στό χωράφι όχι σε μεγάλη ποσότητα
Τα ακουμπάνε οι κότες; Γιατί υπάρχει και το ένστικτο, μη νομίζεις ότι τρώνε ό,τι να 'ναι. Επιλέγουν όλα τα ζώα.
 
Έχουν φαγωθεί όλα τα γλυκορυζα και η αμπαρορυζα τρώγεται με πολύ αργούς ρυθμούς! Αλλά την τρώνε και αυτή
 
Εντάξει αφού την τρώνε άσε τις. Θα το ψάξω :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Rodios
Όχι άν καί πιστεύω δε τους χρειάζεται και πολύ λόγο σαλιγκάριων και πετρών πού τρώνε και το τσόφλι από τά αυγά είναι αρκετά σκληρό! ( Καμιά σχέση με το όταν τις πρωτοπηρα)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Σίγουρα παίζει ρόλο η σύσταση του εδάφους και η διατροφή.
Δεν έχω βέβαια κότες αλλά έχω ακούσει πως δίνουν μαρμαρόσκονη ή κάτι τέτοιο ιδίως τις περιόδους της μεγάλης ωοτοκίας που μπαίνουμε τώρα.
Λάκκους με στάχτη για μπάνιο για τις ψείρες τους έχεις βάλει;
 
Αυτό με την μάρμαροσκόνη μου το είπαν και κάποιοι τοπικοί και μου είπαν ότι αν χρειαστεί θα το καταλάβω από το λεπτό τσόφλι του αυγού βέβαια δέν ειμαι και ο ειδικός... στάχτη υπάρχει λόγο ότι κατά καιρούς καίω κλαδιά αλλά ή αλήθεια είναι εκλεκτικές και προτιμούν το μπάνιο σκόνης να το κάνουν σε μαλακό χώμα! Ή αλήθεια όταν είδα να το κάνουν απόρησα αλλά οκ:Ρ
 
Είναι εμβολιασμενες γιατί τις πείρα από εταιρία που πουλάει αυγά! Απότι μου είπε αυτός πού τίς πείρα δεν χρειάζεται λέει ξανά γιατί είναι εμβολιασμενες τώρα γενικά θέλει κάποιο άλλο φάρμακο ανά κάποιο διάστημα; Και επειδή θα βάλω κάποια στιγμή και νέα πουλάκια από μηχανή φαντάζομαι θα πρέπει να τα εμβολιασω; Και πού βρίσκουμε εμβόλιο; Κατεγισμος ερωτήσεων συγνώμη :Ρ
 
αφου ειναι εμβολιασμενα 1χαρα. ρωτα τους ομως για ποιες ασθενεις ειναι.
τα νεα θα θελουν κατα τις διφθεριτιδας και ψευδοπανωλης τουλαχιστο. λογικα μπορουν να σου πουν που να βρεις απο κει που τα πηρες. Δεν ειμαι εκτροφεας αλλα ρωτωντας θα βρεις απαντησεις.
οι γατες ειναι κινδυνος στα μικρα. η αν υπαρχουν αλλα αρπαχτικα.
 
Back
Top