Γενικά Πριν λίγο καιρό απέκτησα 30 κότες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rodios
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μου έδωσαν το πρόγραμμα εμβολιασμού που είχαν κάνει και μου πρότεινε να κάνω τα ίδια και στά μικρά! 4 εμβόλια διαφορετικά είναι και στό ενδιάμεσο μία πολύ βιταμίνη επίσης μού είπε ότι μόλις κάνουν τό πρώτο αυγό απαγορεύεται οποιαδήποτε φάρμακο ειδικά τα εμβόλια! Εκτός άν είναι μεγάλη ανάγκη! Σχετικά με τα μικρά τίς πρώτες μέρες θα είναι μέσα σε κλουβι σε σπίτι πού αυτή την στιγμή δέν μένει κάποιος και μετά στην αποθήκη στό χωράφι σε "κοτέτσι κλουβί" ώστε να μην μπορεί τίποτα να τα πειράξει! Όσο για τα αρπακτικά δυστυχώς είχα την πρώτη μέρα που έβαλα τις κότες επίθεση από γεράκι πού μού σκότωσε την μια
 
αν τα εχεις ελευθερα και ακαλυπτα λογικα το γερακι θα ξαναχτυπησει
(αν τα χες καπου καλυμενα και κατα τις 11,30 να τα ανοιγεις να βγαινουν θα ταν καλυτερα)
 
Τις έχω ελεύθερες μεγάλες κότες 2 χρόνων είναι! Απλά ήταν ακόμα ή πρώτη μέρα και δεν μπορούσαν να προχωρήσουν ! Τώρα που έχουν πάρει αέρα μόλις αντιλήφθουν κάτι κρύβονται! Οπότε ευτυχώς από το Νοεμβρη δεν ξανά είχα κάποιο χτύπημα
 
Α επίσεις αλλά "μέτρα ασφαλείας" είναι ενας "τρελός" κόκορας πού με το παραμικρό φωνάζει και βλέπεις όλες τίς κότες να τρέχουν και να κρύβονται! Στο διπλανό χωράφι ένας κυνηγός έχει 7 κυνηγόσκυλα που με την μυρωδιά του σκύλου δέν πλησιάζει ούτε αλεπού ούτε κουνάβι γτ φοβούνται! Και εδώ και 2 μήνες περί"φιλοξενώ" ένα πολεμικο γιατί το οποίο δε ξεκολαει από διπλά μου και έχει καθαρίσει από ποντίκια και φίδια! Το περίεργο είναι ότι δείχνει να αγαπάει τίς κότες ενώ τον κόκορα τον έχει αχτι!
 
Είναι εμβολιασμενες γιατί τις πείρα από εταιρία που πουλάει αυγά! Απότι μου είπε αυτός πού τίς πείρα δεν χρειάζεται λέει ξανά γιατί είναι εμβολιασμενες τώρα γενικά θέλει κάποιο άλλο φάρμακο ανά κάποιο διάστημα; Και επειδή θα βάλω κάποια στιγμή και νέα πουλάκια από μηχανή φαντάζομαι θα πρέπει να τα εμβολιασω; Και πού βρίσκουμε εμβόλιο; Κατεγισμος ερωτήσεων συγνώμη 😛
Σε οποιαδήποτε κτηνιατρική , το εμβόλιο το χορηγουμε είτε στο νερό τους ( όχι από το δίκτυο το καταστρέφει λόγο χλωρίου κ. Α ) είτε στη μορφή κολληριου στα μάτια, την πρωτη εμβομαδα τις ζωής τους και στις 40 ημέρες, βιταμίνες και απαραίτητα ασβέστιο, άσχετα αν τρώνε τα χορταργια θέλουν και το καρπό τους
 
Κριθάρι σιτάρι καλαμπόκι είναι όκ; Σε συνδυασμό ότι είναι ελεύθερες είναι πλήρες τροφή; Ή πρέπει να συμπληρώσω κάτι;
 
Κριθάρι σιτάρι καλαμπόκι είναι όκ; Σε συνδυασμό ότι είναι ελεύθερες είναι πλήρες τροφή; Ή πρέπει να συμπληρώσω κάτι;
Για το λόγο ότι είναι ελεύθερα μία λιχουδια με καρπό είναι ότι πρέπει εγώ βάζω καλαμπόκι ολόκληρο ή σπαστό το απόγευμα κατά τον εγκλωβισμό στο κοτέτσι (έτσι μαθαίνουν και τι ωρα πρεπει να επιστρέψουν από την εξωδου)
Ότι περησεψη από το φαγητό του σπιτιού και δύο φορές την εβδομάδα φυραματακι για αυγοπαραγωγης είναι και πλούσιο σε βιταμίνες ασβέστιο,
 
Το φυραμα το αποφεύγω! Είχα δώσει στίς αρχές και μάλιστα με μέτρο! Και τα αυγά είχαν πάρει μία πολύ περίεργη και άσχημη γεύση! Αν τα έτρωγες με κάτι άλλο ή γενικά όχι βραστό δεν το εννοιωθες βέβαια αλλά γιά νά μυρίζουν τόσο πολύ ποιος ξέρει τί έχουν μέσα! Οπότε μία πού τις έχω ας τρώμε βιολογικά αυγά! Άσε που το φυραμα είναι πανάκριβο!
 
Δεν ξερω ποια μάρκα ξερω αλλά η βιταμίνες και ασβέστιο που έχουν μέσα κάνουν καλό δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο στα δικά μου αλλά άπω τη στιγμή που ο καρπός δεν θα είναι δικό σου δεν θα είναι και βιολογικά τα αυγά!
 
Είναι από τοπικούς παραγωγούς και είναι πολύ οικονομικά! Και στο θέμα ποιότητας έχουν βελτιωθεί απίστευτα τα αυγά! Και βιολογικά να μήν είναι ε ας τα προσέξουμε όσο μπορούμε! Προτιμώ ας πούμε αν υπάρχει κάποια τροφή με περισσότερο ασβέστιο παρά βιταμίνες ή φυραμα ειδικά αφού είναι για δική μου κατανάλωση και όχι για κέρδος
 
Back
Top