Γενικά Πριν 3 ώρες πήρα κοκατίλ πάλι

Σήμερα που ξύπνησα το πρωί το βρήκα να είναι απο την έξω μερια του κλουβιού (σκαρφαλωμένο στο πλαι ) και να αράζει μαλλον ειχε ωρα ετσι γιατι ειχε κουτσουλήσει κιολας οποτε παιζει και να κοιμηθηκε ετσι, λετε να κλεινω το πορτακι το βραδυ που παω για υπνο η δεν '' πειραζει '' αυτο που εγινε; . Επισης ειναι πολυ ενεργητικο χτενιζεται συχνα πυκνα καθεται στο ένα ποδι με το που παω στο σαλονι που ειναι το κλουβι και με δει αρχιζει το τραγουδι. ΑΛΛΑ δεν ανεβαινει στο χέρι μου ακόμη ουτε και κάθεται να το χαιδέψω (δε με ενοχλει αυτο απλα το αναφέρω) Να το πάρω απόφαση οτι εχει διαφορετικό χαρακτήρα απο το πρώτο που είχα; Τωρα πρεπει ναναι γυρω στους 6-7 μήνες συμφωνα με τους υπολογισμους και το τι μου ειχε πει ο πωλητης. Πτερόρροια δεν εχει κανει ακομη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για την ασφάλεια του πουλιού, νομίζω, πως είναι καλύτερα να το κλείνεις μέσα στο κλουβάκι του για τη νύχτα. Εγώ έτσι κάνω με τα δικά μου. Πετάνε όλη μέρα στο δωμάτιο τους και το βράδυ τα βάζω στα κλουβιά τους. Ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να αντιδράσει τη νύχτα στο σκοτάδι ένα πουλί, μπορεί να βλάψει και τον εαυτό του έτσι...
 
Ορίστε και ο αγαπημένος του ρυθμός. Κανει και αλλους αλλα αυτον πρωτοεκανε και αυτον σφυράει περισσότερο. Το πιο αστειο ειναι πως λιγο πριν ξεκινήσει χτυπάει λιγο την ξύλινη πατήθρα με το ράμφος 1-2 φορες, (αυτο το κανει συχνα οταν ειναι στα κέφια του λολ ) μακρινο το βιντεο ψιλοστραβο και χανει σε ηχο γιατι εκανα πως εβλεπα τηλεοραση για να μη δει οτι σημαδευω με το τηλέφωνο και σταματήσει.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
χθες και σήμερα δινει μάχη με τα παιχνιδια στο κλουβι. ( κούνια - εκκρεμές - σκάλα)τα δαγκωνει τα τραβάει γρυλίζει προσπαθεί και να τραγουδήσει ταυτόχρονα 😂 . τωρα πρεπει να'ναι 7-8-9 μηνών ισως ξεκινά πτερόρροια
 
Σημερα τραβουσε την κουνια γρυλιζοντας καποια στιγμη εφυγε η μια ακρη απο το μανταλακι και εμεινε μισοκρεμασμενη μεσα στο κλουβι και αυτο 10 εκατοστα πιο πέρα το έπαιζε ανήξερο ( οταν πηγα κοντα λεγοντας τι εγινε εδω; ) 😂 , μετα που την ξανακρέμασα ανεβηκε πανω και ετρωγε το ενα μανταλάκι στήριγμα

1.jpg
 
Πριν κανενα μισάωρο - 40λεπτο ηρθα να καθισω στον καναπε στο σαλονι που εχω το κλουβι και μετα απο λιγο αρχισε να φωναζει πηγα λιγο στο κλουβι το χαιδεψα σταματησε λιγο και υστερα απο 2-3 λεπτα αρχισε παλι. Μετα απο 25-30 λεπτα το σκέπασα με μια κουβέρτα να ηρεμήσει λιγο, και με το που το σκεπασα κατεβηκε χαμηλα στην ταΐστρα για να με βλεπει παλι και αρχισε να χτυπα με το ραμφος την ταΐστρα 😂 . Τωρα ηρεμησε και αφου κατεβηκε που κατεβηκε απο την ψηλη πατηθρα τρωει. 😂

1.webp
 
3 λεπτά μετα το ξεσκέπασμα. (ε λεω ηρεμησε ας βγαλω την κουβέρτα. 😂 )

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Οσο ειμαι στο ιδιο δωμάτιο ολο και κατι θα κανει. Αν ειμαι σε άλλο σφυρίζει -τραγουδάει(λιγο) μονο πρωι ως μεσημέρι. Το καλο ειναι πως ετσι και ξαπλωσω στον καναπε σε σταση υπνου σταματάει αμέσως και αρχιζει τους ηχους μολις με δει να ξυπναω .
 
ετσι και ξαπλωσω στον
καναπε σε σταση υπνου σταματάει αμέσως
Και διακριτικός, τυχερός είσαι, ένα μήνα που είχα του αδελφού μου στο σπίτι, από το πρωί δεν έβαζε γλώσσα, μας είχε τρελάνει.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top