Αναπαραγωγή Προβληματισμοί μέχρι τον απογαλακτισμό των μικρών

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα σε όλους μας!
θα ήθελα να σας μεταφέρω κάποιους προβληματισμούς μου..

όπως ήδη γνωρίζετε, οι νεοσσοί της 1ης γέννας των 4 ζευγαριών gloster.. Πλέον μετακόμισαν σε ευρύχωρη κλούβα πτήσης την οποία απολαμβάνουν,τα ζευγάρια προχώρησαν σε 2η αναπαραγωγή,όπου αν όλα πάνε βάσει του χρονοδιαγράμματος..στα 3 ζευγάρια τα αυγά θα εκκολαφθούν Μ. Τετάρτη με Μ. Πέμπτη ενώ του 4ου την Κυριακή του Πάσχα(φτου.. Θα λείπω).
Έχω επιλέξει συνειδητά να μην προχωρήσω σε 3η γέννα, αλλά να ξεκουραστούν όλοι τους.. Κυρίως οι κυρίες της παρέας.
Ενώ λοιπόν όλες οι φωλιές ήταν τέλεια χτισμένες, παρατήρησα νήματα να εξέχουν από τις φωλιές αλλά και λίγα πούπουλα.. Και πιθανολογώ πως μάλλον κάποια κίνηση έκαναν τα αγόρια μου και τα κορίτσια τους τράβηξαν τα φτερά.. Βλέπετε και οι 4 είναι πολύ πυρωμένοι!
κάπου εδώ όμως σκέφτομαι:

1ον) να τους χωρίσω (με το χώρισμα.. Να βλέπονται) με σκοπό να διασφαλίσω πως όλα θα κινηθούν ομαλά μέχρι και τον απογαλακτισμό των 2ων νεοσσών(5 σε κάθε φωλιά). σωστό ή λάθος;

2ον) η διατροφή τους είναι: μείγμα QUIKO Canary Breeder Plus, αυγοτροφή ORLUX GOLD PATEE', σουπιοκόκκαλο,τριμμένα όστρακα με γλυκάνισο.. Πρέπει να προσθέσω ή να αφαιρέσω κάτι πχ βιταμίνες ή ασβέστιο στο νερό;
έχω αφαιρέσει προσωρινά φρούτα και λαχανικά προς αποφυγήν διάρροιας..

3ον)παρατήρησα πως ο ένας αρσενικός έχει λέπια στα πέλματά του.. Θα πάω αύριο να παρω epithol. Για πόσες μέρες να του βάλω ; Πρέπει να μείνει μόνος του κατά την θεραπεία ή η αλοιφή αυτή δεν επιρρεάζει την θηλυκιά και τους νεοσσούς;

Θα ήθελα την άποψή σας στα άνωθι που με προβληματίζουν..
σας ευχαριστώ..
 
Δημητρη καλησπερα,
σχετηκα με τους προβληματισμους σου μπορω να σου πω (φυσηκα εσυ θα λιπεις) οτι

1. Φετος αναγκαστηκα να χωρησω δυο αρσενηκους απο το ζευγαρι γιατι λογο που ηταν πολυ πηρωμενοι δεν αφηναν τη καναρα να κανει τη δουλεια τηε με απωτελεσμα αρνητικο στη πρωτη γενα(αργησα να το καταλαβω) τωρα παμε καλα.

2. τη διατροφη γιατι να τη ν αλλαξεις (για τους νεοσσους μηλαμε)αφου πας καλα. Οκ τα φρουτα καλα εκανες και τα απεσηρες λογο που θα λιπεις (δεν κρατανε τα φρεσκα)

3. Οδηγιες θα γραφη και το σκευασμα πανω.
 
Έχω επιλέξει συνειδητά να μην προχωρήσω σε 3η γέννα, αλλά να ξεκουραστούν όλοι τους.. Κυρίως οι κυρίες της παρέας.
Σοφή και συνετή κίνηση.
Ενώ λοιπόν όλες οι φωλιές ήταν τέλεια χτισμένες, παρατήρησα νήματα να εξέχουν από τις φωλιές αλλά και λίγα πούπουλα.. Και πιθανολογώ πως μάλλον κάποια κίνηση έκαναν τα αγόρια μου και τα κορίτσια τους τράβηξαν τα φτερά.. Βλέπετε και οι 4 είναι πολύ πυρωμένοι!
Το πιο συνηθισμένο είναι τα πούπουλα να προέρχονται από τους νεοσσούς που τους μαδά η μητέρα για να γεμίσει τη φωλιά.
Ένα φαινόμενο εξαιρετικά επικίνδυνο για τα μικρά που οφείλουμε να το προλαβαίνουμε.
Με την έναρξη λοιπόν της φωλιάς κι αφού δούμε φτερομαδήματα... Θα πρέπει να μπαίνει το χώρισμα... από τη μια οι γονείς κι από την άλλη τα μικρά. Επιστροφή του πατέρα στα μικρά αμέσως μετά το τέταρτο αυγό.
1ον) να τους χωρίσω (με το χώρισμα.. Να βλέπονται) με σκοπό να διασφαλίσω πως όλα θα κινηθούν ομαλά μέχρι και τον απογαλακτισμό των 2ων νεοσσών(5 σε κάθε φωλιά). σωστό ή λάθος;
Οτιδήποτε διασφαλίζει την υγεία των μικρών είναι αποδεκτό...
Να μην απομακρύνεται ο πατέρας από το κλουβί της "οικογένειας" παρά μόνο σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις (ασφάλεια φωλιάς - μικρών) κι αφού εξαντλήσαμε κάθε άλλο τρόπο.
2ον) η διατροφή τους είναι: μείγμα QUIKO Canary Breeder Plus, αυγοτροφή ORLUX GOLD PATEE', σουπιοκόκκαλο,τριμμένα όστρακα με γλυκάνισο.. Πρέπει να προσθέσω ή να αφαιρέσω κάτι πχ βιταμίνες ή ασβέστιο στο νερό;
έχω αφαιρέσει προσωρινά φρούτα και λαχανικά προς αποφυγήν διάρροιας..
Σωστή η τροφοδοσία..
Να αποφεύγουμε τις υπερβολές... χρειαζόμαστε ελάχιστα πεινασμένα τα πουλιά... όπως ακριβώς θα ήταν και στη φύση.
Τα εντελώς χορτασμένα γίνονται νωχελικά, αδιάφορα και κυρίως άρρωστα... χωρίς διάθεση τις περισσότερες φορές. Για οτιδήποτε.
3ον)παρατήρησα πως ο ένας αρσενικός έχει λέπια στα πέλματά του.. Θα πάω αύριο να παρω epithol. Για πόσες μέρες να του βάλω ; Πρέπει να μείνει μόνος του κατά την θεραπεία ή η αλοιφή αυτή δεν επιρρεάζει την θηλυκιά και τους νεοσσούς;
Αν είναι πολύ σοβαρή η κατάσταση.. άμεσα.
Αν όχι.. μετά τον απογαλακτισμό, ωστε να μην σταματήσει και η τροφοδοσία των νεοσσών, καλό μασάζ με epithol μια φορά τη μέρα για 4-5 μέρες και δυο τρεις βδομάδες μετά επανάληψη.
στα 3 ζευγάρια τα αυγά θα εκκολαφθούν Μ. Τετάρτη με Μ. Πέμπτη ενώ του 4ου την Κυριακή του Πάσχα(φτου.. Θα λείπω).
Με το καλό..
Εσύ θα χάσεις...
ποιος όμως θα τα φροντίζει;
 
1ον) να τους χωρίσω (με το χώρισμα.. Να βλέπονται) με σκοπό να διασφαλίσω πως όλα θα κινηθούν ομαλά μέχρι και τον απογαλακτισμό των 2ων νεοσσών(5 σε κάθε φωλιά). σωστό ή λάθος;

2ον) η διατροφή τους είναι: μείγμα QUIKO Canary Breeder Plus, αυγοτροφή ORLUX GOLD PATEE', σουπιοκόκκαλο,τριμμένα όστρακα με γλυκάνισο.. Πρέπει να προσθέσω ή να αφαιρέσω κάτι πχ βιταμίνες ή ασβέστιο στο νερό;
έχω αφαιρέσει προσωρινά φρούτα και λαχανικά προς αποφυγήν διάρροιας..

3ον)παρατήρησα πως ο ένας αρσενικός έχει λέπια στα πέλματά του.. Θα πάω αύριο να παρω epithol. Για πόσες μέρες να του βάλω ; Πρέπει να μείνει μόνος του κατά την θεραπεία ή η αλοιφή αυτή δεν επιρρεάζει την θηλυκιά και τους νεοσσούς;

Θα ήθελα την άποψή σας στα άνωθι που με προβληματίζουν..
σας ευχαριστώ..
Δημήτρη καλησπερα, άποψη μου:
1) Να αφήσεις τα ζευγαράκια σου μαζί. Δεν έγινε και κάτι τραγικό αν βρήκες λίγες κλωστές από τη φωλιά ή κάποιο φτερό. Άλλωστε δεν είδες με τα μάτια σου κάποια επίθεση. Τα ζευγάρια σου αν θυμάμαι καλά δεν χωρίστηκαν ούτε στην πρώτη γέννα και μεγάλωσαν τους νεοσσους τους μια χαρά. Αν στο μέλλον διακρίνεις κάποια επίθεση από κάποιο, εδώ θα είμαστε να το ξανασυζητησουμε.
2) Όσο αφορά τη διατροφή τους εγώ δεν δίνω καθόλου αυγοτροφη κατά τη διάρκεια που η καναρα κλωσσα τα αυγα. Την προσθέτω σε καθημερινή βάση μαζί με αυγο μια μέρα πριν σκάσουν μύτη οι νεοσσοι. Δίνω σπορους, νερό και σπάνια κάνα φρούτο.
3) Αφού το πρόβλημα το έχει το αρσενικό δεν έχουμε θέμα με τη φωλιά. Θα βάλεις epithol μικρή ποσότητα στο χέρι σου και θα κάνεις μασάζ και στα δύο πόδια να πάει παντού. Πρόσεξε μην λερωθούν τα πούπουλα. Η καλύτερη ώρα για να κάνεις επάλειψη με epithol είναι λίγο πριν κοιμηθούν. Επίσης να κάνεις πολύ καλή καθαριότητα καθημερινά στις πατηθρες. Σε 3-4 μερες θα έχει πόδια νεοσσου.
 
ποιος όμως θα τα φροντίζει;
.. Το Μ. Σάββατο το απόγευμα, αφού καθαρίσω σχάρες, πάτους, βάλω από 2 ταίστρες γεμάτες,2 ποτήστρες των 100ml νερό,2 αυγοθήκες με αυγοτροφή, μία αυγοθήκη με όστρακα σε κάθε ζευγαρώστρα και αντιστοίχως στην κλούβα πτήσης με τα πρώτα μικρά γεμίσω 2 ταίστρες των 30cm με σπόρους, μια ταίστρα των 30cm με αυγοτροφή και 2 ποτήστρες των 200ml,θα πάω Αγκίστρι και την Δευτέρα το μεσημέρι θα μαι πίσω.. Θεωρείς πως θα έχω θέμα,Γιάννη;
 
μόλις τώρα συνέβη αυτό: βγήκε για λίγο η μια θηλυκιά απ τη φωλιά,την άκουσα που φώναζε έντονα και τι είδα;
τον αρσενικό να της έχει φρακάρει τον δρόμο της επιστροφής, με τα φτερά τους ανοιχτά και οι δύο όπως όταν έχουν να κάνουν με εισβολέα στο κλουβί..τι θα κάνατε εδώ; θα τον χωρίζατε; έχουμε 5 αυγά στην φωλιά..
 
Δημητρη χωρησετα καλου κακου, οι καναρες σου ταιζουν απο τι καταλαβα.
μονο για 36 ωρες δεν πηστευω οτι υπαρχη κανενα προβλημα στην ουσια μονο την κυριακη θα λιπεις ολη μερα.
στο κατω κατω θα τα απαλαξεις και λιγο απο την παρουσια σου:D😱
 
Αν είναι πολύ σοβαρή η κατάσταση.. άμεσα.
Αν όχι.. μετά τον απογαλακτισμό, ωστε να μην σταματήσει και η τροφοδοσία των νεοσσών, καλό μασάζ με epithol μια φορά τη μέρα για 4-5 μέρες και δυο τρεις βδομάδες μετά επανάληψη.
Η καλύτερη ώρα για να κάνεις επάλειψη με epithol είναι λίγο πριν κοιμηθούν. Επίσης να κάνεις πολύ καλή καθαριότητα καθημερινά στις πατηθρες. Σε 3-4 μερες θα έχει πόδια νεοσσου.
..σας ευχαριστώ, μάλλον θα τον περιποιηθώ μετά τον απογαλακτισμό.
 
μόλις τώρα συνέβη αυτό: βγήκε για λίγο η μια θηλυκιά απ τη φωλιά,την άκουσα που φώναζε έντονα και τι είδα; Τον αρσενικό να της έχει φρακάρει τον δρόμο της επιστροφής, με τα φτερά τους ανοιχτά και οι δύο όπως όταν έχουν να κάνουν με εισβολέα στο κλουβί.. Τι θα κάνατε εδώ; θα τον χωρίζατε; έχουμε 5 αυγά στην φωλιά..
Πιστεύεις ότι κινδυνεύουν τα αυγα; Έχεις παρατηρήσει αν την ταΐζει; Στην πρώτη γέννα σου δημιούργησε πρόβλημα;
 
Πιστεύεις ότι κινδυνεύουν τα αυγα; Έχεις παρατηρήσει αν την ταΐζει; Στην πρώτη γέννα σου δημιούργησε πρόβλημα;
..όχι δεν την ταίζει εδώ και 2-3 μέρες. Πάει από πάνω της στη φωλιά και ανοίγει στόμα και φτερά ενώ η θηλυκιά σηκώνεται όρθια, προσπαθώντας να προστατεύσει πιστεύω τον χώρο της.
είναι όλοι οι αρσενικοί πολύ μα πάρα πολύ πυρωμένοι!
τι θα κάνατε στη θέση μου;
 
Αν αυτό συμβαίνει δύο τρεις φορές τη μέρα δε θα τα χωριζα. Αν συμβαινει πολύ τακτικά θα έβαζα το χώρισμα τουλάχιστον για δύο τρεις μέρες και μετά θα παρατηρούσα πάλι τη συμπεριφορά του. Άλλωστε έχεις μέρες μέχρι να βγουν οι νεοσσοι.
 
Να μην απομακρύνεται ο πατέρας από το κλουβί της "οικογένειας" παρά μόνο σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις (ασφάλεια φωλιάς - μικρών) κι αφού εξαντλήσαμε κάθε άλλο τρόπο.
Αν αυτό συμβαίνει δύο τρεις φορές τη μέρα δε θα τα χωριζα
..σας ευχαριστώ, αυτό θα κάνω, δεν θα τον χωρίσω για την ώρα.
 
τι θα κάνατε εδώ; θα τον χωρίζατε;
Εγώ όχι...
Είναι μέσα στο παιχνίδι του ζευγαρώματος...
Είναι κάποιος που πιστεύει πως το αρσενικό είναι εμπόδιο στο θηλυκό καναρίνι (κι όχι μόνο);
.. Το Μ. Σάββατο το απόγευμα,... και την Δευτέρα το μεσημέρι θα μαι πίσω.. Θεωρείς πως θα έχω θέμα,Γιάννη;
Είναι κρίσιμες οι μέρες... χρειάζεται προσοχή και η όλη κατάσταση ενέχει ρίσκο για τους νεοσσούς.
Ελπίζω οι ανησυχίες μου να διαψευστούν. Βάλε μια επιπλέον θήκη με σπόρια και άλλη μια με αποφλοιωμένη βρώμη.. αν δεν έχεις κουάκερ από το μάρκετ.
Αν δεν έχουν φάει ποτέ βρώμη... Βάλε αύριο να τη δοκιμάσουν... Δε θα φύγουν αν δεν τελειώσει.
Πιστεύεις ότι κινδυνεύουν τα αυγα;
Σπανίζει αυτό με τα καναρίνια. Για μένα "δεν υπάρχει"..
τι θα κάνατε στη θέση μου;
Θα τα άφηνα στην ησυχία τους και θα έμπαινα πιο πολύ στο petbirds ... η κουβέντα πάντα κάνει καλό...
Αυτό κάνω άλλωστε συνεχώς...
Εμείς θα πάμε κόντρα στη μόδα... Οι γονείς μέσα στο κλουβί...
Στ' αλήθεια... αυτό που σε μας μοιάζει επίθεση, σοβαρός κίνδυνος και δεν ξέρω τι άλλο... στα πουλιά μπορεί να είναι εκφράσεις όπως "άσε με ήσυχη", "πρόσεχε που πατάς με τις λάσπες" ή "αγάπη μου φέρε φαγητό"...
Φυσικά η παραπάνω "μετάφραση"... είναι εντελώς αυθαίρετη.
 
Δημήτρη καλησπερα, άποψη μου:
1) Να αφήσεις τα ζευγαράκια σου μαζί. Δεν έγινε και κάτι τραγικό αν βρήκες λίγες κλωστές από τη φωλιά ή κάποιο φτερό. Άλλωστε δεν είδες με τα μάτια σου κάποια επίθεση. Τα ζευγάρια σου αν θυμάμαι καλά δεν χωρίστηκαν ούτε στην πρώτη γέννα και μεγάλωσαν τους νεοσσους τους μια χαρά. Αν στο μέλλον διακρίνεις κάποια επίθεση από κάποιο, εδώ θα είμαστε να το ξανασυζητησουμε.
2) Όσο αφορά τη διατροφή τους εγώ δεν δίνω καθόλου αυγοτροφη κατά τη διάρκεια που η καναρα κλωσσα τα αυγα. Την προσθέτω σε καθημερινή βάση μαζί με αυγο μια μέρα πριν σκάσουν μύτη οι νεοσσοι. Δίνω σπορους, νερό και σπάνια κάνα φρούτο.
3) Αφού το πρόβλημα το έχει το αρσενικό δεν έχουμε θέμα με τη φωλιά. Θα βάλεις epithol μικρή ποσότητα στο χέρι σου και θα κάνεις μασάζ και στα δύο πόδια να πάει παντού. Πρόσεξε μην λερωθούν τα πούπουλα. Η καλύτερη ώρα για να κάνεις επάλειψη με epithol είναι λίγο πριν κοιμηθούν. Επίσης να κάνεις πολύ καλή καθαριότητα καθημερινά στις πατηθρες. Σε 3-4 μερες θα έχει πόδια νεοσσου.
Συμφωνώ απόλυτα με την Παναγιώτα.
Όσον αφορά τον αρσενικο που δημιουργεί καυγάδες, θα τον χώριζα απο φόβο μην και μου σπάσει τα αυγά, οσο η καναρα τρώει έξω απο τη φωλιά.
 
τον χώριζα απο φόβο μην και μου σπάσει τα αυγά, οσο η καναρα τρώει έξω απο τη φωλιά.
Γιάννη.. έχεις κάποιο περιστατικό με τέτοια συμπεριφορά;
 
Είναι κρίσιμες οι μέρες... χρειάζεται προσοχή και η όλη κατάσταση ενέχει ρίσκο για τους νεοσσούς.
Ελπίζω οι ανησυχίες μου να διαψευστούν. Βάλε μια επιπλέον θήκη με σπόρια και άλλη μια με αποφλοιωμένη βρώμη.. αν δεν έχεις κουάκερ από το μάρκετ.
Κυριε Γιάννη δεν υπάρχουν νεοσσοι. Συγνώμη τώρα κατάλαβα μιλάμε για το Πάσχα που θα υπάρχουν. Sorry
 
Είναι κρίσιμες οι μέρες... χρειάζεται προσοχή και η όλη κατάσταση ενέχει ρίσκο για τους νεοσσούς.
Ελπίζω οι ανησυχίες μου να διαψευστούν. Βάλε μια επιπλέον θήκη με σπόρια και άλλη μια με αποφλοιωμένη βρώμη.. αν δεν έχεις κουάκερ από το μάρκετ.
Αν δεν έχουν φάει ποτέ βρώμη... Βάλε αύριο να τη δοκιμάσουν... Δε θα φύγουν αν δεν τελειώσει.
.. Αυτό και θα γίνει.. Αύριο, εκτός από epithol θα πάρω και 200gr αποφλοιωμένη βρώμη και σιγά να την μάθουν όλα τους.
Γιάννη, η ανησυχία σου σχετικά με τους νεοσσούς που θα καταφθάσουν το Πάσχα αφορά στον αρσενικό(μήπως μέσα στην πύρα του.. Τους επιτεθεί) ή στην διατροφή τους;
αν είναι για το 2ο,θεωρώ πως με 3 ταίστρες γεμάτες,2 αυγοθήκες,2 ποτήστρες.. Δεν θα έχουν πρόβλημα. Μόνο την Κυριακή θα λείπω όλη μέρα.. Δευτέρα μεσημέρι επιστρέφω με το 1ο flying-dolphin.
 
Γιάννη.. έχεις κάποιο περιστατικό με τέτοια συμπεριφορά;
Ναι, είχα τετοιο περιστατικό με 3 σπασμένα αυγά πέρυσι. Δεν τον χώρισα μέχρι την εκκόλαψη, γιατι σκέφτηκα οτι μπορεί να ήταν άσπορα, να τα έσπασε η θηλυκια κλπ, κι επειτα πέταγε τους δυο εναπομείναντες νεοσσούς κάτω απο τη φωλιά την πρώτη μέρα της εκκολαψής τους, και του ενός του έκοψε και τα δάχτυλα του ποδιού.
 
Back
Top