Αναπαραγωγή Προβληματισμοί μέχρι τον απογαλακτισμό των μικρών

Συγκεντρώνεις τα αυγά της δεύτερης γέννας και αφήνεις
το θηλυκό να κλωσάει δυο ψεύτικα αυγά για 4 ημέρες απο την στιγμή που "κάτσει". Τα αποσύρεις και αυτά μαζί με την φωλιά και έτσι την οδηγείς σε τρίτη γέννα χωρίς τον αρσενικό μέσα(με χώρισμα). Οταν αρχίσει να κτίζει την νέα φωλιά αφαιρείς το χώρισμα και έχεις μια γέννα 5/5 .
..στην περίπτωσή μου, που είμαστε πλέον στην 8η μέρα επώασης, μήπως κάτι τέτοιο αποβεί μοιραίο στα ήδη ένσπορα, αν τα αποσύρω από την ζεστασιά της μάνας, μέχρι να ξεκινήσει η 3η γέννα;
 
..στην περίπτωσή μου, που είμαστε πλέον στην 8η μέρα επώασης, μήπως κάτι τέτοιο αποβεί μοιραίο στα ήδη ένσπορα, αν τα αποσύρω από την ζεστασιά της μάνας, μέχρι να ξεκινήσει η 3η γέννα;
Μα η αναφορά μου ήταν γενική. Μιλάμε για ενέργεια που αντιμετωπίζει μια δεύτερη γέννα που βρίσκεται στην αρχή. Τα αυγά της οποίας είτε πετιούνται τελείως, είτε πάνε σε κάποιες παραμάνες Εσύ τώρα συνεχίζεις κανονικά, και κατα την γνώμη μου χωρίζοντας τα αρσενικά που δημιουργούν προβλήματα. Δεν κάνεις τίποτε άλλο.
 
Βρε Δημήτρη ήθελα να ήξερα για ποιο λόγο όλο αυτό το αγχος.
Εχεις σκεφτεί οτι όλο αυτό τους το μεταφέρεις;
Οταν θα φτάσεις να έχεις 20 με 30 ζευγάρια τι θα κάνεις;
Θα περιμένεις πότε θα είναι κάποιος στο φόρουμ να σου απαντήσει;
Κάποια πράγματα ΟΣΟ και να θέλουν κάποιοι να στο μεταφέρουν ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Πρέπει να φάς πολύ κουτσουλιά για να μάθεις. Στη τελική πειραματίσου.
Κάνε λάθος και μάθε. Τι νομίζεις κάνανε οι προηγούμενοι;
Τι νομίζεις κάνουμε καθημερινά ;
Επίσης πρέπει να είσαι πάνω απο τα ζευγάρια σου και οχι πάνω απο το pc.

Στο θέμα σου τώρα.
Σημάδεψε τα αυγά ( τα ενσπορα) απο 2 ζευγάρια και μετεφερέ τα στα ζευγάρια που είναι ήσυχα.
Πρέπει να είσαι εκεί ομως οταν σκάσουν για να σημαδέψεις τα μικρά. (εαν θές να κρατησεις χώρια τα αίματα)
Βάλε τα αλλα δύο ζευγάρια να πάνε σε μία ακόμα γέννα. ( Εαν βλέπεις οτι τα πουλιά είναι ΟΚ ).
Προβληματίσου ομως γιατι έχεις τόσα πολλά άσπορα. Περί Αθήνας διαφωνώ. Μύθος.
Αλλαξε κάτι στη διατροφή ή ζήτα απο κάποιον στο συλλογό σου να επισκεφτεί το χώρο σου.
Να δεί απο κοντά τα πουλιά σου (κούρεμα - χώρο ) και τι ταιζεις και ΠΩΣ το ταιζεις.
Εξηγησέ του πώς κάνανε τα πουλιά πτεροροια ( χώρο πεταγματος, ομαλή, μπάνακια, διατροφή ), πώς τα ετοίμασες, πόσες γέννες κάνανε περυσι, πότε σταμάτησαν πέρυσι και τι τρώγανε μέχρι την προετοιμασία για να βγάλατε μια ακρή και να διορθώσεις τα λάθη σου για του χρόνου.
Μη δοκιμάσεις τη μπίλια κατευθείαν... Επικίνδυνο χωρίς να τη ξέρουν.
Μπορεί να τη βρούν παιχνίδι και να αδειάσουν το νερό.
Εξω εχουν παρατηρηθει και φαινόμενα κολήματος οταν τις χτυπάει ο ήλιος.

Ελπίζω να βοήθησα...
 
καλησπέρα Μπάμπη! Όντως ο τρόπος που συμμετείχες στο θέμα.. Μ'αρέσει!
λίγα πράγματα..λίγα λόγια..στοχευμένα!
θα μου επιτρέψεις να σου απαντήσω;
1ον) δεν έχω καθόλου άγχος.. Απορία ίσως για το αποτέλεσμα.
2ον)μαζί σου όσον αφορά στον πειραματισμό! άλλωστε το γράφω και στο προφίλ μου ''γιατί πέφτουμε; Για να μάθουμε να σηκωνόμαστε'' . αλλά πειραματισμός.. Μέχρις ενός σημείου! Έχουμε να κάνουμε με ζωντανά πλάσματα και όχι με κάτι άψυχο που αν δεν μας κάνει, είτε το επιστρέφουμε από κει που το πήραμε ή το πετάμε!
Οσο για το pc, επέτρεψέ μου να θεωρήσω το σχόλιο σου αυτό λιγάκι.. Αυστηρό,όταν απευθύνεται μάλιστα σε ένα ΝΕΟ εκτροφέα, μόλις ενός(1) έτους, που γράφτηκε σε ένα φόρουμ έπειτα από παρότρυνση 2 πολύ μεγάλων εκτροφέων(ένας του ΣΦΩΠ και ένας του ΠΣΕΕΠ), με σκοπό να ενημερώνομαι άμεσα.. Ακόμη και στα πιο απλά ζητήματα που μπορεί να με απασχολήσουν τώρα, στην αρχή ! Δεν σε βλέπω όμως να το απευθύνεις σε άλλους φίλους/μέλη, πιο μεγάλους εκτροφείς από μένα που περνούν ώρες ατέλειωτες στο φόρουμ ενώ εγώ 2-3 ώρες, διαβάζοντας και προσπαθώντας να μεταφέρω διάφορες απορίες, που κανείς όμως(όπως και συ άλλωστε) δεν είναι υποχρεωμένος να απαντήσει..όποιος γνωρίζει απαντά και μαζί με μένα μαθαίνουν και άλλοι..ή κάνω λάθος;. Εδώ λοιπόν Μπάμπη, είσαι άδικος.. Δεν πειράζει όμως.Και στην τελική, αν δεν μπω εγώ, ο άλλος, ο παράλλος.. Ποιος θα διαβάζει τα άρθρα σου/σας;
στο θέμα μας τώρα.
Αλλαξε κάτι στη διατροφή
η διατροφή τους ήταν KING GLOSTER & POSTURE SOUTH EUROPE μείγμα σπόρων, αυγοτροφή ORLUX GOLD PATEE', φρούτα /λαχανικά βιολογικά από την αρχή της προετοιμασίας τους μέχρι χθες. Από αύριο θα τους δίνω νέο μείγμα :QUIKO CANARY BREEDER PLUS. (καλή η διατροφή τους ή έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο από αυτά που τους δίνω; )
ζήτα απο κάποιον στο συλλογό σου να επισκεφτεί το χώρο σου.
Να δεί απο κοντά τα πουλιά σου (κούρεμα - χώρο ) και τι ταιζεις και ΠΩΣ το ταιζεις.
από τον Νοέμβριο του 2015, σχεδόν μια φορά το μήνα, φίλος/μέλος του συλλόγου έρχεται και βλέπει τα πουλιά, ο χώρος που τα έχω καθώς και οι εγκαταστάσεις μου έχουν χαρακτηριστεί πολύ καλές από 3 παλιούς/δυνατούς εκτροφείς που έχουμε μια καλή επικοινωνία, ασχέτως αν ανήκουν σε άλλους συλλόγους,όπου μαζί τα κουρέψαμε.. Παρώντες όλοι!
Εξηγησέ του πώς κάνανε τα πουλιά πτεροροια
τα πουλιά, εκτός από το 1ο ζευγάρι,ήρθαν όλα στην κατοχή μου σχεδόν στα τέλη 2015/αρχες 2016, είναι όλα του 2015, πέρασαν πτερόρροια τέλη Αυγούστου 2015 στον αρχικό εκτροφέα τους. (εσωτ. Εκτροφή)
πόσες γέννες κάνανε περυσι, πότε σταμάτησαν πέρυσι και τι τρώγανε μέχρι την προετοιμασία
όπως σου γράφω και πιο πάνω, είναι όλα του 2015 χωρίς καμμία γέννα στο αρχείο τους.

ελπίζω να βοήθησα(με τη σειρά μου) απαντώντας...

Βλέπεις..υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν πως '' χειρότερο της αμάθειας. η ημιμάθεια'' , γι αυτό και ρωτούν,ξαναρωτούν,ξαναρωτούν. Ενας από αυτούς εδώ μέσα είμαι και γώ. Αυτός πιστεύω πως είναι (πρέπει να είναι) και ο λόγος ύπαρξης αυτού του φόρουμ, αυτής της παρέας, εκτός αν διαφωνείς. Αν και κρίνοντας από το ύφος της απάντησής σου,Μπάμπη, μάλλον διαφωνείς!
 
ΑΑΑΑ μπράβο μου έδωσες πολύ ωραία πάσα.
Πάντα ήθελα να το γράψω, πάντα το είχα σαν σκέψη αλλα ποτέ δε μου δινόταν η αφορμή.
Ετυχε να το πώ σε εσένα που είσαι νέος σαν εμένα και ψάχνεσαι απλά για να σου δείξω οτι το
pc δεν είναι λύση, αλλα εσυ ενοιωσες οτι ήθελα να σου επιτεθώ και αποφάσισες να αμηνθείς.
Η αλήθεια είναι ομως οτι δε θα έπρεπε να μπείς στο κόπο να μου υποδειξεις σε ποιον θα το πώ και σε ποιόν όχι.

Οσο για τα αρθρα κάποιος μπήκε στο κόπο, στέρησε το χρόνο του απο τα παιδιά του,τη γυναίκα του και απο τα πουλιά
του γιατι απλά ήθελα να υπάρχει κάτι πιο πρακτικό και οχι τόσο θεωρητικό σαν τα άλλα που κυκλοφορούν.
Η παραπάνω πρόταση είναι και απάντηση στο πώς βλέπω το φόρουμ . Μπήκα στο κόπο να εκτεθώ για να βοηθήσω .
ΕΣΥ ; Απλά βιάστηκες να με βγάλεις απ εξω. Πάλι με λάθος συμπέρασμα. Οχι Δημήτρη, ημουν, είμαι και θα είμαι ΕΔΩ.
Τα άρθρα όμως μπάινεις τα διαβάζεις και φεύγεις. Δε κάθεσαι πάνω απο το pc και περιμένεις απάντηση γιατι ο αρσενικός τσακώνεται με τη θηλυκιά, βοήθεια τι να κάνω;

Εκτροφέας δεν είσαι.
Ουτε εγώ είμαι.
Τη λέξη εκτροφέας μόνο σε πολύ λίγους θα μπορούσα να την αποδώσω.
Για τη διατροφή θα σου πώ εγώ τι κάνω.
Κάθε μέρα ξυπνάω στις 5"30 και βράζω αυγά. Φτιάχνω καθημερινά φρέσκια αυγοτροφή με ΦΥΤΡΑ.
Τίποτε αλλο μέσα. Εαν νομιζεις οτι μπορείς να υπερπηδήσεις τους κινδύνους της φύτρας και δεν θα γυρίσεις καμια μέρα σπίτι και δείς ολα τα πουλιά ξάπλα κάντο.
Θα δεις τα αποτελεσματα.
Νομίζεις τα πουλιά ειναι χαζά που ζευγαρώνουν ανοιξη οπου βλαστώνει η γή.
Απλά ολοι μάθαμε πάρε αυτο το σκευασμα. Γλυτώνεις χρόνο.

Ξέρεις κάτι ομως... Εγω σου έγραψα και μία λύση για το τι μπορείς να κάνεις με τα ζευγάρια σου αυτή τη στιγμή.
Δεν είδα ομως πουθενά να το σχολιάσεις ή να ρωτήσεις κάτι.
Μήπως δε χρειάζεσαι τελικά τη βοηθειά μας...

Απο μεριάς μου δεν θα υπάρξει συνέχεια.
 
Πάντα ήθελα να το γράψω, πάντα το είχα σαν σκέψη αλλα ποτέ δε μου δινόταν η αφορμή.
Ετυχε να το πώ σε εσένα που είσαι νέος σαν εμένα και ψάχνεσαι απλά για να σου δείξω οτι το
pc δεν είναι λύση, αλλα εσυ ενοιωσες οτι ήθελα να σου επιτεθώ και αποφάσισες να αμηνθείς.
αγαπητέ Μπάμπη, η δική σου εγγραφή έγινε το 2008..η δική μου το 2015,το να μετρήσουμε μέρες, μήνες, χρόνια εμπειρίας μεταξύ μας σαφως και δεν θα οφελήσει. Τουλάχιστον τώρα μάθαμε και οι δύο πως όταν δεν γνωρίζουμε τον άλλον.. Ας κρατάμε τουλάχιστον ένα επίπεδο ευγένειας και αλληλοσεβασμού όταν το μέσο μεταφοράς της σκέψης μας είναι ο γραπτός λόγος.. Που σχεδόν πάντα παρεξηγείται. Εγώ ποτέ δεν ξέσπασα σε κανέναν.. Εσύ εμένα βρήκες;
ήθελα να υπάρχει κάτι πιο πρακτικό και οχι τόσο θεωρητικό σαν τα άλλα που κυκλοφορούν.
πολλά μπράβο σου.. Ειλικρινά το λέω, μακάρι να το έκαναν κι άλλοι αυτό, πολλά πράγματα θα άλλαζαν τότε. Δεν θα έπρεπε όμως να κρίνεις έτσι άκομψα όλη την υπόλοιπη δουλειά που έχει κατατεθεί ως '''τα άλλα που κυκλοφορούν''. Ετσι δεν υποστηρίζεις πρωτίστως τον κόπο σου και στην τελική άσε εμάς τους μικρούς να κρίνουμε και να αποφασίσουμε τι από όλα θα κρατήσουμε και τι θα απορρίψουμε.. Δικαίωμά μας είναι στην τελική.
Εκτροφέας δεν είσαι.
αυτό θα το κρίνει η Ιστορία. Για όλους μας. Κριτική δέχομαι μόνο από ανθρώπους που με αντιμετωπίζουν ως άνθρωπο και ως ίσοκαι αυτούς τους αναγνωρίζω από το ευγενικό πρωτίστως στήσιμό τους.

Ξέρεις κάτι ομως... Εγω σου έγραψα και μία λύση για το τι μπορείς να κάνεις με τα ζευγάρια σου αυτή τη στιγμή.
Δεν είδα ομως πουθενά να το σχολιάσεις ή να ρωτήσεις κάτι
σε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα/πρόταση που κατέθεσες, αλλά θα την απορρίψω, ακριβώς επειδή εγώ είμαι πολύ μικρός σε σχέση με σένα, τόσο σε επίπεδο γνώσεων αλλά και εμπειριών, καθώς επίσης και για έναν ακόμη πιο σοβαρό από τον προηγούμενο λόγο: προσωπικά αδυνατώ να ακούσω/πιστέψω/δεχτώ οτιδήποτε με πλησιάζει από οποιονδήποτε που δεν με αντιμετωπίζει ως ίσο! Και ευτυχώς μέχρι στιγμής.. Αυτό μου βγαίνει σε καλό.
Μήπως δε χρειάζεσαι τελικά τη βοηθειά μας...
τη δική σου, αγαπητέ Μπάμπη, σίγουρα όχι. Έχουμε εντελώς διαφορετικές λογικές άρα κανένα σημείο πρόσβασης και επικοινωνίας.
Παρ'ολ'αυτά..η αγένεια και ο απρεπής εγωισμός δεν με χαρακτίριζε ποτέ, γι'αυτό και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου ως προς την διατροφή..
 
  • Like
Αντιδράσεις: BISBA
Θα παρακαλούσα να επικεντρωθούμε όλοι στο πως θα βοηθήσουμε τόσο στην παρούσα περίπτωση όσο και σε παρόμοιες μελλοντικές.
Τα off topic θα σβηστούν γιατί δεν βοηθούν στο σκοπό...
 
Εκτροφέας δεν είσαι.
Ουτε εγώ είμαι.
Τη λέξη εκτροφέας μόνο σε πολύ λίγους θα μπορούσα να την αποδώσω.
αυτό θα το κρίνει η Ιστορία. Για όλους μας. Κριτική δέχομαι μόνο από ανθρώπους που με αντιμετωπίζουν ως άνθρωπο και ως ίσοκαι αυτούς τους αναγνωρίζω από το ευγενικό πρωτίστως στήσιμό τους.

Γιατί παλικάρια; τι είναι ο εκτροφέας;

Αυτός που που τρέφει και αναπαράγει σε σχετικά μεγάλη κλίμακα κάποιο ζώο!

Εκτροφέας στην γλώσσα μας συνήθως εννοούμε αυτόν που εκτρέφει οποιαδήποτε ζώα ώστε να βγάλει το μεροκάματο του... άσχετα με το αν είναι σωστός απέναντι στις ανάγκες των πουλιών...

Συνοψίζοντας εκτροφέας είναι όποιος εκτρέφει ζωάκια και όχι όποιος έχει γνώση και και σωστή συμπεριφορά σαν ιδιοκτήτης ζώων !

Αυτό βέβαια δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, περισσότερο γραμματικά απλά το βλέπω συχνά σαν ο "εκρτοφέας" να είναι ο θεός... κτλ... Είτε είσαι εκτορφέας λοιπόν είτε όχι, αυτό δεν λέει τίποτα για την ποιότητα σου σαν ιδιοκτήτης ζώων.

Αυτά :D
 
Back
Top