Ασθένειες Προβλημα με καρδερινα

Mikrosektrofeas

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2008
Μηνύματα
55
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ηλικία Πουλιού:Ειναι 8 χρονων
Φύλο:Αρσενικια
Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός): Εσωτερικως
Θερμοκρασία Χώρου:27 βαθμοι περιπου
Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού: Οταν το πηρα ηταν ηδη τεσσερα χρονων το πηρα το 2004
Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων: καπου τον φεβρουαριο
Διατροφή:πολλα σπορια μαζι και προσθετω λιγο παραπανω νιζερ και ηλιοσπορο
Αξιολόγηση Περιττωμάτων:κανονικα
Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ):τιποτα
Κινητικότητα:οπως ολες οι καρδερινες ζωηρη
Τρέφεται Κανονικά:απολυτως
Συμπτώματα (αναλυτική περιγραφή):στην αρχη επεσε η ουρα και οι φτερουγες και εσπασε λιγο απο το κατω μερος του ραμφους και τα πουπουλα της ανακατευτηκαν απο εκει που ηταν ομαλα στρωμενα
Προηγηθείσα Θεραπεία:Της εβαζα καθε μερα για μια εβδομαδα στο νερο AIDONINE solution σταματησα για μια εβδομαδα και ξανααρχισα για αλλη μια μετα το πουλακι ηταν καλυτερα αλλα τωρα τα πουπουλα της ειναι ανακατωμενα και η κοκκινη μασκα της εχει γινει πορτοκαλι
Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι):την εβαλα μακρια απο τα αλλα πουλια γιατι μου ειπαν οτι ειναι κολλητικο
Παρατηρήσεις:κελαηδαει, τι να κανω για τα πουπουλα της και την μασκα της που εγινε πορτοκαλι; 😕 σας παρακαλω βοηθειστε με
 
Φιλε μου, δεν ειμαι ο καλυτερος γνωστης του ειδους, κλλα καρδερινα χωρις εντερικα - ευλογια - ακαρεα μαλλον ειναι καλα. Απο οσο εχω διδαχθει μαλλον η διατροφη της δεν ειναι ισαξια με αυτην που θα ειχε στη φυση και αυτο εχει επιπτωση στο φτερωμα και στο χρωμα της. Ενημερωσου για το πως - με ποια φορα δηλ. - αλλαζει τα φτερα της και δωσε τις καταληλες χρωστικες, παντα με μετρο, οπως και τις βιταμινες. Αν ου μη γεννητο προκυψει καποια ασθενεια ενω το πουλι τρωει - πινει -κινειται - κελαηδαει κανονικα ενημερωσε και μας, να εχουμε το νου μας.
 
Mηπως απλα το πουλι περασε πιο εντονη πτερορροια φετος;Η μασκα θ ακοκκινισει με τον ηλιο, βαλτη καπου να τη βλεπει ο ηλιος και θα ξανακοκκινισει, οχι βεβαια απευθειας στον ηλιο με τετοια ζεστη... Παντως το χρωμα θα επανελθει. Δωσε πολυβιταμινες και αθγοτροφη για αγριοπουλια αυτη την περιοδο τη χρειαζεται, δε φαινεται να εχει κατι παντως..
 
Οι δικες μου καρδερινες Κωστα περνανε πτεροροια αυτην την περιοδο και ενω οι 3 χανουν φτερα σε λογικα πλαισια η μια οπου ακουμπα μαδαει. Αυτη ομως τρωει και πιο πολλη αυγοτροφη και πρασιναδες πραγμα που δειχνει ποσο εχει αναγκη την πρωτεινηκαι τα καινουρια φτερα τωρα εκαναν την εμφανιση τους. Πριν απο 5 ημερες αν την εβλεπες ηταν αναμαλλιασμενη ενω τωρα φτιαχνει η κατασταση της. Στην αυγοτροφη βαζω και καροτο και πολυβιταμινη, μπανιο καθε μερα και σουπιοκοκκαλο διαθεσιμο. Με αυτα πιστευω θα στρωσει και ο δικος σου γιατι οπως ειπαν τα παιδια πιο πανω πιθανοτατα ειναι πτεροροια και οχι ασθενεια.
 
Back
Top