Αναπαραγωγή Προβλημα με μπενγκαλεζο

Φοτο δεν γεινετε αν δεν παρω το ταμπλετ που είναι συνεργειο και δεν ξερω ποτε θα ερθο και από κινητο ειχα προσπαθησει αλλα τιποτα.☹👎
 
Εγω δεν καταλαβα πως τα εχει. Βαλε καμμια φωτογραφια να καταλαβουμε και εμεις οι φτωχοι. Να μπορουμε να πουμε γνωμη. Μια ειναι μαζι ολα. Μετα χωριζουνται. Μετα εμφανιζεται Guest star ενας παπαγαλος.
Παντως και εγω "το εχασα" λιγο, Αριαδνη μου το ολο θεμα μπερδευτηκα. Γιατι "πρεπει" να ζευγαρωσουν και να γεννησει τωρα; Δεν ειναι η καταλληλη εποχη λογω ζεστης, πτεροροιας κλπ... Τελικα εχουν χωρο ή δεν εχουν; Ζευγαρωσαν ή νομιζεις Ηλια οτι ζευγαρωσαν; Καλυτερα να τα αφησεις στην ησυχια τους προς το παρον, μην εξασθενησουν οργανικα και δεν τα ξαταφεριυν με μια "ακαιρη" γεννα...
 
Ναι αλλα ο μπενγκος και η ζεμπρα ψαχνουν να φωλιασουν καπου τραβανε χαρτια καθονται κατω ξαναζευγραρωσαν οταν ξυπνησα μετα απο λιγο ακουω πεταρισματα και μολις γυρναω ζευγαρωναν δεν ξρω τωρα.
 
Με την πτερόρροια τι γίνεται; Με την Πωλίνα μίλησες;
 
Σας ειπα εχουν τελειοει με ην πωλινα οχι γιατι απο οτι βλεπω δεν μπενει στο φορουμ και δεν ξερω αν ειναι διακοπες δεν θελω να την ενοχλησω και δεν την ξερω και τελεια αλλα ενας φιλος της γιαγιαςμεχει

καναρινια και λιγα ζεμπρα εδω και χρονια και μου ειπε αν ειναι σε δροσρο χωρο ναβαλω φωλια γιατι θα γεννησουν κατω στις ταιστρες και οπως λεω πιστευω να ειναι ενταξει. Τελικαθαταεχειημαματηςφιληςμπου

ειχε πουλια. σορρυ που τα γραφω ετσι αλλα ειμαι στην τηλεοραση με ιντερνετ κι δεν αφηνει να γραψω παραπανω γραμματα.
 
Σου λενε τοσα ατομα να τα αφησεις να ηρεμισουν.. Μην τα βαλεις να ζευγαρωσουν τωρα που ειναι τοσο ζεστη. Εσυ εκειιι... επιμενεις.
 
Αν κάνεις υπομονή 1 μήνα, έχεις πολύ καλύτερες πιθανότητες και συνθήκες για τα ζεμπράκια σου.
Θα είσαι και σίγουρα μαζί τους, γιατί θα ξεκινήσεις και σχολείο που απ' ότι έχω καταλάβει πας, οπότε θα μπορείς να παρακολουθήσεις όλη τη διαδικασία συν το ότι θα μπορείς να βοηθήσεις αν συμβεί κάτι...
Σκέψου τί θα ήθελες, αν ξεκινήσεις τώρα, και δώσεις κάπου τα πουλιά σου και γυρνώντας λόγω της μεταφοράς σίγουρα θα στρεσαριστούν, με αποτέλεσμα αν έχουν βγει τα μικρά, μπορεί να τα παρατήσουν, ή ακόμα και να τα σκοτώσουν.. Θα ήθελες κάτι τέτοιο;
Αν δεν τα δώσεις ακόμα, μπορεί να συμβεί κάτι ανάλογο, γιατί τα πουλιά μπορεί να ζευγαρώνουν, αλλά λόγω ότι δεν είναι οι σωστές συνθήκες, αργότερα μπορεί να το μετανιώσουν και να παρατήσουν ή να σκοτώσουν αυγά ή πουλιά... Θα ήθελες κάτι τέτοιο;
Ακόμα λόγω της λάθος εποχής αυτό μπορεί να έχει αντίκτυπο και στις επόμενες προσπάθειές τους, τα θηλυκά ας πούμε καταπονούνται πάρα πολύ από τη διαδικασία και μπορεί να σου πεθάνει ακόμα και κάποιο από τους γονείς... Θα ήθελες κάτι τέτοιο;
Όλα αυτά σαφώς μπορεί να συμβούν στον οποιοδήποτε και σε κάθε εποχή... Αλλά, όταν είναι σωστή η εποχή, έχεις πολύ λιγότερες πιθανότητες...
Αν περιμένεις λίγο, θα είναι πολύ καλύτερη και η πρώτη προσπάθειά σου και οι επόμενες.. Φαντάσου ότι τα ζεμπράκια μπορούν να ζευγαρώσουν πολλές φορές αλλά καλό είναι να τους παρέχουμε τις καλύτερες δυνατές συνθήκες γιατί γι' αυτά είναι μια δύσκολη διαδικασία... Όλοι αυτοί που σε συμβουλεύουμε δεν θέλουμε να κάνουμε τους έξυπνους, ούτε έχουμε λιγότερη λαχτάρα από εσένα να έχουμε μικρά πουλάκια στις φωλιές μας...
 
Δεν τα δίνω στο σπίτι ακούνητα θα είναι, απλώς έχει το κλειδί για να μπει.
Το δικο μου σχολιο δεν το ειδες;

Σου λενε τοσα ατομα να τα αφησεις να ηρεμισουν.. Μην τα βαλεις να ζευγαρωσουν τωρα που ειναι τοσο ζεστη. Εσυ εκειιι... επιμενεις.
 
Ηλία διαβάζω τα θέματα που έχεις ανοίξει και μπερδεύομαι, από μια θες να βγάλεις μικρά τέτοια εποχή ενώ η περίοδος είναι παντελώς ακτάλληλη τα πουλιά περνάνε πτεροροία και κουράζονται. Δεύτερον κάνεις του κεφαλιού σου παρά τις συμβουλές και προτροπές όλων σε όλους μας αρέσει μα βλέπουμε μωράκια στις φωλίτσες τους μα όταν οι συνθήκες το ευνοούν.
Εξαιρώντας το κομμάτι αυτό αμ θες να πας διακοπές αμ και να έχεις και μωρά που θα φροντίζει κάποιος άλλος.Αν κάτι πάει στραβά να φανταστώ ο γνωστός σου θα έρχεται μόνο για αλλαγή φαγητού και νερού μετά θα αποχωρεί, μπορεί όμως τα πουλιά να αρχίσουν να μάχονται ή να υπάρξουν ένα σωρός άλλα προβλήματα που δεν θα τα προσέξει ο φροντιστής τους τότε τί γίνεται Ηλία;Επιπλέον, δεν έχω καταλάβει πώς μένουν τα πουλιά στα κλουβιά τους διότι από το πουθενά ξεφυτρώνουν και παπαγάλοι και αρνείσαι να επικοινωνήσεις με την Πωλίνα ώστε να σου δώσει απαραίτητες συμβουλές.Φαίνεται ότι ο στόχος είναι να βγάζεις πουλιά χωρίς να 'χεις τον κατάλληλο εξοπλισμό ώστε να τους δοθεί από εσένα τον ίδιο ένας κατάλληλος βιότοπος τον οποίο εσύ και όλοι δηλαδή εμείς οι χομπίστες συντηρούμαι με έξοδα μας για τα οποιαδήποτε κατοικίδια μας. Εαν συνεχίσεις έτσι θα τα πεθάνεις τα πουλιά καλύτερα θα ήταν να τα δώσεις μέχρι να 'σαι Εσύ ο ίδιος σε κατάσταση που να μπορείς να συνετιστείς μόνος σου για να αποφασίσεις για το καλύτερο των όντων που επέλεξες να φροντίσεις μέσα στο σπίτι σου.
 
Back
Top