Ασθένειες Προβλημα στο ποδι καναρινιου

Καλησπέρα σας! Κι εγώ σήμερα είδα αυτά τα σπυράκια στο δικό μου καναρινι. Γνωρίζετε κάτι; Τι μπορεί να είναι;
 
Βλέπω πως είσαι νέος στην παρέα μας και για να μη χαλάμε το θέμα του φίλου θα περιοριστώ να σου πω πως αν είναι κάπως μαύρα πιθανόν να είναι ξηρή ευλογιά... Αν θέλεις δημιουργείς ένα νέο θέμα στο φορουμ https://community.petbirds.gr/forums/canaries/?prefix_id=87.
Γιατί τα off topic εδώ διαγράφονται...
 
Βλέπω πως είσαι νέος στην παρέα μας και για να μη χαλάμε το θέμα του φίλου θα περιοριστώ να σου πω πως αν είναι κάπως μαύρα πιθανόν να είναι ξηρή ευλογιά... Αν θέλεις δημιουργείς ένα νέο θέμα στο φορουμ https://community.petbirds.gr/forums/canaries/?prefix_id=87.
Γιατί τα off topic εδώ διαγράφονται...

Ευχαριστώ πολύ! Είναι αρχή και δε γνωρίζω πολλά με το φορουμ
 
Δυστυχώς έχουμε επιδείνωση...
Σήμερα έχασε το νυχάκι του.
Τι μπορώ να κάνω; Τι πρέπει να κάνω;
2015-07-23 18.06.10.webp 2015-07-23 18.06.28.webp 2015-07-23 18.06.35.webp 2015-07-23 18.06.10.webp 2015-07-23 18.06.28.webp 2015-07-23 18.06.35.webp
 
Επρεπε να τα χεις κομμενα γιατι μπορει να ζοριζει τα δαχτυλα του με τοσο μακρια νυχια... συνεχισε τη θεραπεια και ας ελπισουμε να ανταποκριθει συντομα.
 
Επρεπε να τα χεις κομμενα γιατι μπορει να ζοριζει τα δαχτυλα του με τοσο μακρια νυχια... συνεχισε τη θεραπεια και ας ελπισουμε να ανταποκριθει συντομα.
δε το ήξερα αυτό με τα νύχια. Του βάζω μόνο epithol. Nα του βάλω και κάτι άλλο;
 
Βάζεις αλοιφή betadine?
Αν ναι συνεχίζεις με καθημερινή επάλειψη.
Δυστυχώς το νύχι θα απουσιάζει ως ενθύμια της κατάστασης.
του βάζω betadine, αλλά όχι αλοιφή. Σήμερα έχασε το νυχάκι του, αλοιφή θα πάρω αυριο. Μέχτι τωρα, του έβαζα epithol.
Μπορώ να κάνω κάτι άλλο; Νυχάκι δε θα βγάλει ποτέ ξανά;
 
Εύχομαι να ξεπεράσει την ξηρή ευλογιά και η απώλεια του νυχιού δεν είναι τίποτα! Και βιταμίνες στο νεράκι για λίγες μέρες καλό θα του κάνουν! Έχει αποδυναμωθεί ο οργανισμός του!
 
Εύχομαι να ξεπεράσει την ξηρή ευλογιά και η απώλεια του νυχιού δεν είναι τίποτα! Και βιταμίνες στο νεράκι για λίγες μέρες καλό θα του κάνουν! Έχει αποδυναμωθεί ο οργανισμός του!
Σ ε ευχαριστώ πολύ!
 
Καλημέρα σε όλους!
Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι βιταμύνες να του πάρω στην περίπτωση αυτή;
 
Εδώ μπορείς να δεις μια λίστα με βιταμίνες. Μια επώνυμη πολυβιταμίνη γενικής χρήσης που θα βρεις στο κατάστημα που ψωνίζεις κάνει. Καλό θα ήταν να έχει σχετικά υψηλά ποσοστά βιταμίνης Α σε σε σχέση με τις υπόλοιπες.
 
Μια muta- vit θα ήταν καλή λόγο και της περιόδου πτερροροιας που διανυουμε
Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις, νομίζω πως έχεις δίκιο. Μια τέτοια πήρα.
 
Back
Top