Ασθένειες Μυκητας στο ποδι καναρινιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα.. Βάζω στο καναρίνι αυτό που μου ειπατε.. Όμως στο άλλο του ποδι το εχει ενα δάκτυλο είναι νεκρό.. Χθες δεν το παρατήρησα.. Μου έδωσε άρρωστο πουλί και δεν μπορω να το βλέπω να βασανίζεται. ☹. Μπορω να κάνω κάτι με το δακτυλο; Πείτε μου οτι έχει λυση
 
Κοίτα τα πουλάκια μπορούν να επιβιώσουν και χωρίς κάποια δάχτυλα. Το θέμα είναι να μην προχωρήσει η κατάσταση. Γενική εικόνα πως είναι;
 
Το πουλί είναι καλά και συμπεριφερεται όπως τα αλλά.. Ομως κοιμάται λίγο περισσότερο απο τα υπολοιπα. Στο ενα ποδι έχει ενα δάχτυλο λιγοτερο όπως είδατε στις πιο πανω φωτο. Σήμερα σκέφτηκα να βάλω και στο άλλο ποδι το φάρμακο γιατί κάτω στην Πατούσα παρατήρησα πως εχει ακάρεα, ελάχιστη αλλά έχει. Το ενα δάχτυλο δεν αντιδρούσε όπως τα αλλά. Οταν επέστρεψα το καναρίνι στο κλουβί και πατούσε το ποδι του απο κάτω ηταν το δάχτυλο (λυγισμένο προς τα μέσα)..
 
Δεν θυμάμαι να είδα σπυρι. Άσπρο ηταν σαν αυτό στην φωτο αλλά σε λιγότερη ποσοτητα.. Μπορεί η ακάρεα να "νεκρωσει" ενα δάχτυλο; χθες δεν είχε τέτοιο προβλημα.. (για το δάχτυλο εννοώ)
 
Συγνωμη που ξανα ρωταω. Η ακαρέα μπορει να παραλυσει ενα δαχτυλο; Το ποδι του απο κατω ειναι φυσιολογικο, δεν εχει σπυρι. Μπορω να το βοηθησω; Οι φωτο που εβγαλα δεν ειναι καθαρες. Μονο μια ειναι λιγο καλυτερη αλλα δεν την ανεβαζει επειδη ειναι μεγαλη.
 
Χωρίς καθαρή φωτογραφία είναι δύσκολο να βοηθήσει κανείς.
 
Καλημερα.. Το πουλακι ειναι καλυτερα. Αλλα χρειαζεται κι αλλη θεραπεια. Χθες ηταν η 6η μερα. Γι ποσες μερες μπορω να συνεχισω το epithol;
 
Καμιά δεκαριά μέρες.

Υ. Γ. Αν έχει ποδοδερματίτιδα δεν θα περάσει με epithol. Δες το μήνυμα #29.
 
Το ειδα.. Θα προσπαθησω ξανα για φωτογραφια. Ελπιζω να βγει καθαρη. Σε ευχαριστω
 
δλδ του έχει βγει το νύχι γτ αυτό φαίνεται στην Φώτο;
 
Το καναρίνι είναι μια χαρά.. Δεν του βγήκε το νυχι. Στο ενα δάχτυλο είχε ενα άσπρο εξόγκωμα το οποίο έφυγε αφού χορηγησα το επιθολ..
 
Γεια σας. Το καναρίνι όπως αναφέραμε πιο πανω ειναι μια χαρά.. Απλα έχω ενα πρόβλημα. Οταν έβαλα επιθολ στο καναρίνι πρεπει να πήγε λίγο στο φτέρωμα του.. Το είχα παρατηρήσει αλλά έλεγα με το μπάνιο θα έφευγε αλλά τίποτα. Είναι σαν λαδιασμο το φτέρωμα του.. Τι να κάνω;
 
Τίποτα, με το μπανάκι και την περιποίηση των φτερών του θα φύγει σιγά σιγά και φυσικά μετά την πτερόρροια θα αλλάξουν και θα είναι μια χαρά.
 
Back
Top