Διατροφή Προσοχή με τα αμύγδαλα στους παπαγάλους σας

rancho papagayo

PB Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
209
Όσοι δίνετε στους παπαγάλους αμύγδαλα προσέξτε να μην έχουν βραχεί..όταν βρέχονται αυξάνεται το υδροκυανικό οξύ σε επικίνδυνα επίπεδα.. Επίσης όσοι δίνετε όσπρια.. Παρακαλώ με μέτρο διότι μπορεί να προκαλέσουν ανισορροπία ασβεστίου/φωσφόρου.. Και τέλος τα μαυροφάσολα(kidney beans) πρέπει πάντα να είναι μαγειρεμένα διότι αλλιώς έχουν τοξικές ουσίες
 
Αμυγδαλιά (amygdalus communis)
Η Αμυγδαλιά, παράγει δυο ποικιλίες. Την ποικιλία με γλυκούς καρπούς (dulcis) και αυτήν με τους πικρούς καρπούς (amaris). Γενικά, τα αμύγδαλα περιέχουν ασβέστιο, χλώριο, κοβάλτιο, σίδηρο, μαγνήσιο και φώσφορο.
Ιδιότητες:
Γλυκοί καρποί:
Τα γλυκά αμύγδαλα, στερούνται αμυγδαλίνης, του πικρού συστατικού των πικραμύγδαλων. Εσωτερικά, χρησιμοποιείται το γαλάκτωμα αμυγδάλων. Είναι γνωστά τα παρασκευάσματα καλλυντικών που γίνονται με το γλυκό αμυγδόλαδο. Φρέσκα τα φύλλα της αμυγδαλιάς, καταπραΰνουν τους πόνους των ελκών, των μωλώπων, των εγκαυμάτων ενώ αφέψημα των φύλλων είναι εξαιρετικό καθαρτικό. Θα πρέπει ωστόσο να αποφεύγεται η κατάχρηση. Τα αμύγδαλα βοηθούν κατά της ναυτίας.
Πικραμύγδαλα:
Το γαλάκτωμα πικρών αμυγδάλων βοηθά στις παθήσεις του αναπνευστικού συστήματος αλλά και στη δυσμηνόρροια. Τα πικρά αμύγδαλα έχουν επίσης και ιδιότητες αντισπασμωδικές. Αιθέριο έλαιο πικρών αμυγδάλων συνιστάται κατά της κακοσμίας των ποδιών και των μασχαλών

Η αμυγδαλίνη είναι ουσία που με το νερό και την επίδραση τής εμουλσίνης, μετατρέπεται σε γλυκόζη, αιθέριο λάδι και υδροκυανικό οξύ. Το τελευταίο είναι τοξικό και σε μεγάλη ποσότητα προκαλεί δηλητηρίαση και μπορεί να επιφέρει το θάνατο, όταν η ποσότητα αυτή ξεπεράσει τα όρια ασφαλείας. Σε οδηγούς για τα φαρμακευτικά φυτά, καταγράφεται ότι 50-60 πικραμύγδαλα είναι αρκετά να σκοτώσουν έναν ενήλικα, ενώ για μικρά παιδιά αρκούν 4-6 πικραμύγδαλα. Ο Διοσκουρίδης αναφέρει ότι οι αρχαίοι Έλληνες δηλητηρίαζαν με αυτά τις αλεπούδες.
Παρόλο που, όπως έχουμε αναφέρει, τα πικραμύγδαλα είναι τοξικά σε μεγάλες ποσότητες λόγω αμυγδαλίνης, εντούτοις είναι και ωφέλιμα σε πολλές περιπτώσεις. Απλώς θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και να ακολουθούμε πιστά τις οδηγίες και τις δοσολογίες, όταν αποφασίσουμε να τα χρησιμοποιήσουμε για θεραπευτικούς σκοπούς και συνάμα να είναι ενήμερος ο προσωπικός μας γιατρός.
Πάντως το πιο δραστικό αντίδοτο σε περίπτωση δηλητηρίασης με πικραμύγδαλα είναι η ζάχαρη.
 
Δεν πιστεύω να ταίζεται τους παπαγάλους σας πικραμύγδαλα γιατί μόνο έκει περιέχεται η αμυγδαλίνη η οποία μετά μετατρέπεται σε υδροκυανικό οξύ με την επίδραση νερού.
 
Εγώ βρίσκω συνέχεια πικραμύγδαλα στα μείγματα που παίρνω...
 
α δεν ξέρω.. Εγώ δεν αγοράζω..pet foods.. Παίρνω από μαγαζιά για ανθρώπους.έχω απ το 96 να πάρω τροφές pet.
 
α δεν ξέρω.. Εγώ δεν αγοράζω..pet foods.. Παίρνω από μαγαζιά για ανθρώπους.έχω απ το 96 να πάρω τροφές pet.

Κωνσταντίνε μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος.Από ότι κατάλαβα παίρνεις π.χ ; Τι τροφές για ανθρώπους παίρνεις;Εκτός από φρούτα και λαχανικά;
Ευχαριστώ.
 
θα σου πω πολύ γενικά γιατι το καθε είδος πχ αναλογα με το αν ειναι ζευγαρι για αναπαραγωγη η pet έχει καπως διαφορετικες ανάγκες...ρυζι,ζυμαρικά, λιναρόσπορο, βρώμη, ηλιόσπορο χωρις τσόφλι, φασολια, αυγά, καλαμποκι,ξηρούς καρπούς, αποξ.φρούτα(ιδιαιτ βερύκοκα), σιτάρι, κριθαρι αλλά βασικά η διαιτά τους είναι λαχανικά κ μετα φρούτα. Γενικώς αναγκαζομαι να τρώω πολυ plain k υγειινά γιατι δεν μπορώ να ετοιμάζω συνέχεια ξεχωριστά γεύματα.. Πχ το πρωί αντί να φάω corn flakes ktl κόβω φρούτα κ τα μισά τα δίνω στα πουλιά κ τα άλλα τα τρώω εγω..
 
Εγώ βρίσκω συνέχεια πικραμύγδαλα στα μείγματα που παίρνω...

Εγώ Κωνσταντίνε μπερδεύτηκα. Εφόσον φτιάχνεις μόνος σου το σιτηρέσιο των πουλιών σου, πως βρίσκεις πικραμύγδαλα στα μείγματα που δεν παίρνεις τελικά;
 
Εγώ Κωνσταντίνε μπερδεύτηκα. Εφόσον φτιάχνεις μόνος σου το σιτηρέσιο των πουλιών σου, πως βρίσκεις πικραμύγδαλα στα μείγματα που δεν παίρνεις τελικά;
τα αμύγδαλα κ τα υπόλοιπα nuts δεν τα καλλιεργώ στο χωράφι μου,τα αγοράζω.. Από κει που θα έπαιρνε κάποιος για να τα καταναλώσει ο ίδιος... Είπα οτι δεν παίρνω μείγματα από πετ-σοπ..
 
Συνέχεια στα υποτιθέμενα μείγματα με κανονικά αμύγδαλα βρίσκω μέσα πολλά πικραμύγδαλα, αυτό εννοώ
 
Εγώ βρίσκω συνέχεια πικραμύγδαλα στα μείγματα που παίρνω...
😕Δικο σου ποστ δεν ειναι αυτο Κωνσταντινε; Η ερωτηση που εχουμε ειναι: σε ποια ειδη μειγματων οπως λες, βρισκεις συνεχεια πικραμυγδαλα;
 
Ποιά η διαφορά μεταξύ αμύγδαλου και πικραμύγδαλου, και πως μπορούμε με την εξωτερική και μόνο εμφάνιση να αποφύγουμε τα δεύτερα;
 
Συνέχεια στα υποτιθέμενα μείγματα με κανονικά αμύγδαλα βρίσκω μέσα πολλά πικραμύγδαλα, αυτό εννοώ
Προφανώς εννοείς ότι στα Χ κιλά αμύγδαλα που αγοράζεις από το Χ human-shop βρίσκεις μέσα και Χ γραμμάρια πικραμύγδαλα. Σωστά;
 
Back
Top