Φροντίδα Προστασία καναρινιών απο αρπακτικά και το κρυο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akisbet
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Akisbet

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2014
Μηνύματα
253
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Γεια σας έκανα μια ξύλινη κατασκευή με δυο πόρτες, μια με σίτα για αρπακτικά κ μια με τζάμια πλέξι γκλας για προστασία κ απο το κρύο. Παρακαλώ όταν ανέβουν κ οι φωτο για παρατηρήσεις- επισημάνσεις.

IMG_0274.webp IMG_0275.webp IMG_0276.webp

Αυτά τα τέσσερα τετραγωνάκια ειναι χαρτόνια γιατί κάποιες ώρες της μέρας ο ήλιος περνά μέσα απο το κενό που αφήνουν οι τέντες κ τα έβαλα για να μην ειναι εκτεθειμένα τα πουλακια απευθείας στον ηλιο
 
Ναι κόντρα πλακέ ειναι, εχω προμηθευτεί σετριβεν κ τα εχω ψεκάσει όλα ήδη μια φορά, πιστεύω να ειναι εντάξει για το χειμώνα εχω μόνο κάποιες αμφιβολίες μήπως ζεσταίνονται το καλοκαίρι, ίσως τότε ανοίξω κ κάποιες τρύπες στο πλάι κ το χειμώνα να τις κλείνω
 
Πολύ ωραία και πολύ προσεγμένη πρακτικά. Μπράβο, νοιώθω μια ανακούφιση όταν βλέπω τόσο ενδιαφέρον από κάποιους ανθρώπους.
Να τα χαίρεσαι τα πουλάκια σου!
 
Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία, πάντα προσπαθώ να εχουν τα φιλαράκια μου την φροντίδα κ την αγαπη που χρειάζονται!
 
Πολύ όμορφη κατασκευή! Γεια στα χέρια σου! Απλά είναι λίγο χειμωνιάτικη... 😛 Πρέπει να κάνεις κάτι για το καλοκαίρι.. Σίγουρα θα χρειαστείς δίχτυ και σήτα... Αυτή η κατασκευή βγαίνει από τον τοίχο ή είναι μόνιμη;
 
Ειναι βιδωμένη στον τοίχο, εχω χρόνο μπροστά μου πιςτευω για να σκεφτώ πως μπορω να την μετατρέψω λίγο έτσι ωστε να μην υπάρχει πρόβλημα το καλοκαίρι! Ναι μια σίτα θα χρειαστει για τα κουνούπια
 
Για το καλοκαίρι μπορείς να κάνεις μια μικρή μετατροπή στην αριστερή πλευρά, να αφαιρούνται δύο κομμάτια και να ξανατοποθετούνται με μεντεσέδες τον χειμώνα.
 
Δεν με εχει δυσκολέψει σε κάτι κ πιστεύω ότι κ τα πουλακια αισθάνονται άνετα, όλη μέρα τα ακούω που τραγουδούν! Κάθε δεύτερη μέρα καθαρίζω τα τσόφλια απο τα σπόρια κ θα φροντίσω όταν ζεστάνει ο καιρος να ψεκάζω για ανεπιθύμητους επισκέπτες!
 
... Κάθε δεύτερη μέρα καθαρίζω τα τσόφλια απο τα σπόρια...
Θα ήταν πολύ καλύτερο να βάζεις στην ταίστρα μια κουταλιά του γλυκού σπόρια ημερησίως και όταν έρχεται η ώρα για τάϊσμα, να πετάς τα υπόλοιπα, και να βάζεις μια καινούργια δόση. Ετσι προσφέρεις στο πουλάκι πάντα την σωστή αναλογία σπόρων και δημιουργείς προϋποθέσεις, να τους δοκιμάσει όλους. 😉
 
Αυτό κάνω για να τους τρώνε όλους, κλλά το ενα καναρίνι κ το καρδερινοκαναρο πετάνε τα τσόφλια τους συνέχεια έξω
 
Back
Top