Φροντίδα Προστασία κλουβιών

Nikoletta

PB Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2008
Μηνύματα
727
Πόλη
Άλιμος
Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια:
- Τώρα με τις ζέστες, είναι προτιμότερο να κοιμίζω τα καναρινάκια έξω; Το μπαλκόνι είναι καλυμμένο με τέντα και ανοικτό μόνο στο ένα πλαϊνό, με πλέγμα αναρριχόμενων φυτών. Αν ναι, πρέπει να τα σκεπάζω ή ο συνδυασμός πούπουλων και ζέστης τους δημιουργεί αναπνευστικό?
- Αν τελικά πρέπει να κοιμούντα έξω το καλοκαίρι, μήπως θα ήταν καλύτερο να "ντύσω" με πλέγμα τα κλουβιά τους ώστε να μην κινδυνεύουν από έντομα και νυκτόβια πουλιά; Ξέρω ότι έχει γίνει αναφορά σε άλλα τόπικ για το ντύσιμο της κλούβας, συγχωρέστε με αν γίνομαι κουραστική. Θέλω όμως να βεβαιωθώ ότι το υλικό θα είναι το πρέπον, θα παρέχει την σωστή προστασία χωρίς να νιώθουν τα πουλάκια πλήξη ή ότι "σκοτείνιασε".

Ευχαριστώ πολύ :D
 
Νικολέττα μου μια φωτογραφια του μπαλκονιού θα βοηθουσε πολύ οσους θα προσφερθούν να σου απαντήσουν. 🙂

Αν και το πρόβλημα ειδικά αυτη την εποχή, δεν είναι τόσο τι κανουμε την νύχτα, αλλά που θα τα προφυλάξουμε τις καυτές μεσημεριανές ώρες...😕:)
 
Νικολέττα αυτό με απασχολεί κι εμένα.
Τζωρτζίνα τώρα με τη ζέστη ούτως ή άλλως δεν μπορούμε να τα αφηνουμε έξω να υποφέρουν.. Το βράδυ εγώ φοβάμαι να αφήνω το καναρίνι και το μπάντζι έξω γιατι προχθές είχαμε κρούσμα αρπακτικού στη γειτονιά.

Αν έχεις μεγάλη κλούβα μια λύση είναι Κουνουπιέρα για το βράδυ μόνο. Αν είναι μικρότερο το κλουβί, μπορείς να βρεις ειδικό τουλι που υπάρχει στην αγορά και να τα σκεπάζεις.

Τα κοκατίλ τα σκεπάζω με την κουνουπιέρα (το κλουβί τους είναι 1,20 χ 90 χ 90) πάνω σε ειδικό σταντ και τα μικρά μέσα τη νύχτα.
 
Το μεσημέρι τα βάζω μέσα με τον ανεμιστήρα στον διπλανό χώρο (ώστε να υπάρχει δροσιά χωρίς όμως να τα χτυπάει αέρας). Αυτό με την κουνουπιέρα το σκέφτηκα κι εγώ αλλά προστατεύει μόνο από έντομα. Έχω φοβηθεί με τα κρούσματα/"δολοφονίες" καναρινιών από άλλα πουλιά ☹.

Τζωρτζίνα μου θα βγάλω και φωτό του μπαλκονιού να έχετε ολοκληρωμένη εικόνα. Γενικά δεν θεωρώ ότι το μπαλκόνι επί μονίμου βάσεως είναι καλό. Το φοβάμαι για πολλούς λόγους. Αλλά η γνώμη όλων όσων ασχολούνται θα μας βοηθήσει, όσους έχουμε την απορία, ποιο είναι το καλύτερο για τους μικρούς μας φίλους.
 
Θα ήθελα να εκφράσω εναν προβληματισμό που μου δημιουργήθηκε: κατά πόσο είναι ικανό ένα τούλι ή μια κουνουπιέρα να προστατεύσουν ενα πουλάκι μέσα σε κλουβί, από ενδεχόμενη νυχτερινή επίθεση αρπακτικού;

Ισως ένα πλέγμα με αναρρηχητικά φυτά προσφέρει μεγαλύτερη προστασία και βοηθάει να κρατιέται λιγο πιό δροσερό το περιβάλλον, ειδικά αν ποτίζει κανεις τις βραδυνές ωρες... Μονο σκέψεις είναι, δεν εχω δοκιμάσει κατι παρόμοιο...όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει!
 
εμενα η γνωμη μου ειναι οτι μπορεις να τα αφηνεις εξω το βραδυ αλλα να βαλεις καποιο συρμα στο κλουβι ωστε να μην μπορουν οι κουκουβαγιες και τα νυχτοπουλια να επιτεθουν στα πουλακια σου. Τωρα ομως με τις ζεστες, ειδικα το μεσημερι που εχει πολυ ζεστη, θα ηταν προτιμοτερο να τα βαζεις μεσα που ειναι καπως πιο δροσερα.
 
Θα ήθελα να εκφράσω εναν προβληματισμό που μου δημιουργήθηκε: κατά πόσο είναι ικανό ένα τούλι ή μια κουνουπιέρα να προστατεύσουν ενα πουλάκι μέσα σε κλουβί, από ενδεχόμενη νυχτερινή επίθεση αρπακτικού;

Ισως ένα πλέγμα με αναρρηχητικά φυτά προσφέρει μεγαλύτερη προστασία και βοηθάει να κρατιέται λιγο πιό δροσερό το περιβάλλον, ειδικά αν ποτίζει κανεις τις βραδυνές ωρες... Μονο σκέψεις είναι, δεν εχω δοκιμάσει κατι παρόμοιο...όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει!

Τζωρτζίνα έχεις δίκιο:). Το τούλι είναι μόνο για τα έντομα. Σημείωσα όμως ότι τα καναρίνια και τα μπάτζι το βράδυ καλό είναι να τα βάζουμε μέσα, γιατί τα αρπακτικά θα βρούν τρόπο να χωθούν (δεδομένου ότι το μπαλκόνι δεν θα είναι από παντού κλειστό). Δεν ξέρω κι εγώ αναρωτιέμαι..

Τα κοκατίλ που μένουν έξω δε νομίζω ότι κινδυνεύουν αφού τα σκεπάζω και με ένα σεντόνι από πάνω (λίγο πιο χοντρό) κι εξάλλου είναι μεγάλα πουλιά, δεν πιστεύω ότι μια καρακάξα θα τους επιτεθόταν..Ή μήπως κάνω λάθος; 😕
 
δεν πιστεύω ότι μια καρακάξα θα τους επιτεθόταν..

εγω νομιζω πως μπορει να τους επιτεθει, αν ειναι κιολας πεινασμενη...
και μην ξεχναμε οτι οι καρακαξες ειναι μεγαλυτερες απο τα κοκατιλ, οποτε δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα.
 
Νικολέττα γιατί δεν δοκιμάζεις να καλύψεις τα κλουβιά με σίτα, σαν αυτή που βάζουμε στα παράθυρα. Σε σιδηροπωλεία υπάρχει με το μέτρο και πλαστική και μεταλλική. Η μεταλλική είναι σχετικά"ευπλαστη". Πιστευω πω θα τα προστατευσει κι απο έντομα αλλα κι απο επιθέσεις.
 
Ελένη μου το σκέφτηκα κι αυτό. Ο μπαμπάς μου πρότεινε να μου κόψει από τη σίτα που κοσκινίζουν τα οικοδομικά υλικά. Αυτό που με προβληματίζει γενικά είναι μη σκοτεινιάσει το κλουβάκι τους και πλήξουν, δεν θέλω να τους μειώσω την ορατότητα.
 
Αν δεν εχεις πολλα κλουβια (δηλ. εχεις 2-4) ενα κομματι πανι η σεντονι ειναι οτι πρεπει γιατι τα πουλια μεσα δεν θα φαινονται και αυτο ειναι αρκετο. Και ας μη ξεχναμε οτι πολλα φυτα + ποτισμα ελκυουν πολλα κουνουπια τα οποια μεταδιδουν και πολλες ασθενειες.
 
Έχω μια απορία βρε παιδιά! Ξέρω στην Αθήνα υπάρχουν πάρα πολλά αρπακτικά αλλά όχι ΦΤΕΡΩΤΑ, πώς έχετε τόσα κρούσματα από αρπακτικά ενώ σε εμάς στην επαρχία αναφέρονται πολύ λιγότερα; Απορώ πως υπάρχουν και πού;
 
Έχω μια απορία βρε παιδιά! Ξέρω στην Αθήνα υπάρχουν πάρα πολλά αρπακτικά αλλά όχι ΦΤΕΡΩΤΑ, πώς έχετε τόσα κρούσματα από αρπακτικά ενώ σε εμάς στην επαρχία αναφέρονται πολύ λιγότερα; Απορώ πως υπάρχουν και πού;

😀 :D Τό έθεσες ωραία Σταμάτη. Εύλογη απορία.
Για να πούμε του στραβού το δίκιο,τα περασμένα χρόνια δεν
γνωρίζαμε οτι υπήρχαν τόσα αρπακτικά, αλλά με την παρουσία
τόσων ανθρώπων σ' αυτό τον χόρο(φόρουμ), πλέον έγινε
αντιληπτό απο τις μαρτυρίες, οτι συμβαίνει σε μεγάλη κλίμακα.
Στην επαρχία δεν έχουν λόγο να μπούν στον αστικό κύκλο,
βρήσκουν αφθονη τροφή, εκτός. Στην Αθήνα, είναι υποχρεομένα να
κινούνται και να ψάχνουν για τροφή μέσα στην πόλη.Φαίνεται
οτι πολλές γεννιές, έχουν μεγαλώσει και ζουν μέσα στην Αθήνα
με αποτέλεσμα να παγιωθεί πλέον αυτή η κατάσταση.
 
Ελένη μου το σκέφτηκα κι αυτό. Ο μπαμπάς μου πρότεινε να μου κόψει από τη σίτα που κοσκινίζουν τα οικοδομικά υλικά. Αυτό που με προβληματίζει γενικά είναι μη σκοτεινιάσει το κλουβάκι τους και πλήξουν, δεν θέλω να τους μειώσω την ορατότητα.


Υπαρχει και η λυση με το υλικο που χρησιμοποιουν σε οικοδομες το πρασινο στις σκαλωσιες που συγκρατει χωματα και μπογιες
κυκλοφορει σε πολλες ποιοτητες
και με διαφορετικες πυκνοτητες
το εχω παρει σε λευκο για να μη σκοτινιαζει.
Εχει ενα υπογειο στην Καλλιθεα που το πουλαει με το μετρο και υπαρχει σε διαφορετικα φαρδη
η τελεια οχυρωση
ΜΦΧ
Πανος
 
Στην επαρχία δεν έχουν λόγο να μπούν στον αστικό κύκλο,
βρήσκουν αφθονη τροφή, εκτός. Στην Αθήνα, είναι υποχρεομένα να
κινούνται και να ψάχνουν για τροφή μέσα στην πόλη.Φαίνεται
οτι πολλές γεννιές, έχουν μεγαλώσει και ζουν μέσα στην Αθήνα
με αποτέλεσμα να παγιωθεί πλέον αυτή η κατάσταση.
😀 Μάκη έχω την εντύπωση ότι δεν μπήκαν τα πουλιά στον αστικό κύκλο, μάλλον αυτός επεκτάθηκε στα δικά τους χωρικά ύδατα και βρέθηκαν εγκλωβισμένα, οπότε λογικό είναι να χτυπούν τα κλουβάκια στα μπαλκόνια για να τραφούν, για αυτό το λόγο οχυρωθείται παιδιά γιατί μάλλον είναι σοβαρά τα πράγματα. Παρατηρώ κρούσματα με μεγάλη συχνότητα και επίσης παρατηρώ απλά να ανησυχείται μεν αλλά χωρίς να κάνετε κάτι, εκτός από το να αναφέρετε συνέχεια περιστατικά. Εγώ δεν σας κρύβω ανησυχώ για λογαριασμό σας
 
Back
Top