Φροντίδα Προστασια καναρινιων απο το κρυο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Troufas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Troufas

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2009
Μηνύματα
14
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Επειδη αρχιζουν σιγα σιγα τα κρυα και ο μονος χωρος για τα καναρινακια μου ειναι το μπαλκονι η το υπογειο που δεν εχει φως παρα μονο της λαμπας τι θα μπορουσα να κανω στην μια η στην αλλη περιπτωση;☹
 
πού έχεις τα πούλια σε κλουβί;



πού έχεις τα πούλια σε κλουβί η σε κλούβα;
 
Καθε πουλακι εχει το κλουβι του! Υπαρχουν 2 κλουβες τετραγωνες 80 ποντους στην καθε πλευρα αλλα δεν χωρανε στο μπαλκονι και ειναι στο χωριο που οι θερμοκρασιες πεφτουν πολυ περισσοτερο!
 
αυτο που μπορεις να κανεις ειναι πρωτον να βαλεις τεντα στο μπαλκονι και να την καταβαζεις οταν κανει πολυ κρυο, η να σκεπαζεις τα κλουβια με πετσετες το βραδακι και την αλλη μερα πρωι πρωι να τις βγαζεις
 
αν χωρούσε κλούβα θα μπορούσες να τα σκεπασισ με ναιλο οπός κάνω εγώ και δεν παθαίνουν τίποτα άλλα στα κλούβια δεν ξέρω καλύτερά να τα βαλισ στο υπογιο και να τους έχεις ανιχτη την λάμπα. στο ιπογιο πως είναι σαν ένα κανονικό σπίτι η είναι άπω ξύλο υπάρχουν παράθυρά κάτω στο υπογιο;
 
Στο υπογειο δεν υπαρχει φως σχεδον καθολου εκτος απο εναν φεγγιτη με αμιδρο φως! Ναι ομως το πρωι να αναβω μια λαμπα μετα ομως οταν θα σκοτινιαζει και κλεινει η λαμπα τα πουλια δεν θα βλεπουν να κουρνιασουν εκει που θελουν για ολο το βραδυ!
 
Στο μπαλκόνι θα πρέπει να περιοριστεί κάποιος χώρος από όλες τις πλευρές, εκτός από την πρόσοψη. Το κρύο δεν είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα όσο είναι τα ρεύματα του αέρα. Στο υπόγειο, θα πρέπει να υπάρχει καλός εξαερισμός και σύστημα αυτόματου φωτισμού το οποίο θα προσομοιάζει συνθήκες φυσικού φωτισμού της εποχής που διανύουμε.
 
Σαν μπαλκονατος κ εγω, αποφασισα για τον χειμωνα να βαλω τα δυο κλουβια που εχω στο μπαρμπεκιου,το οποιο ειναι χτισμενο κ θα προστατευει τα πουλια. Εχω κλεισει το πανω μερος του καπνοδοχου για να μην μπαινει αερας απο πανω, και στην προσοψη θα βαζω μαλλον για το βραδυ ενα κομματι χαρτονι για να κοβει κ απο μπροστα το κρυο. Τι λετε καλη ιδεα;
 
γεια σας παιδια πρεπει να καταλαβετε οτι τα πουλια ειναι ντιμενα απο την φυση τους με χιλιαδες φτερα που στην ουσια ειναι τα ρουχα τους οποτε δεν κριονουν(εχω μαρτιριες απο φιλο οτι στο βελγιο που ειχε παει ειχανε τα καναρινια εξω και μιλαμε για θερμοκρασιες υπο το μηδεν μεσα στα χιονια δηλαδη) απλος προσοχη να μην ειναι απο την πλευρα που τα χτιπαει ο αερας ειδηκα ο βοριας
 
Εγω τα εχω επισης στο μπαλκονι και μενω λιγο πιο κατω απο εσενα στη Λαρισα. Εχει νομιζω πανω κατω ιδιες θερμοκρασιες αλλα εδω λογω του ποταμιου εχουμε και αυξημενη υγρασια. Ντυνω την κλουβα μου τετοια εποχη με ναιλον συσκευασιας.Αυτο το χοντρο με τις μπιλιες αερα που υπαρχουν σε κουτια. Ντυνω τις τρεις πλευρες. Στην προσοψη βαζω χοντρο ναιλον τις νυχτες χωρις ομως να τα φασκιωνω κατι σαν κουρτιτα. Το πρωι αυτο το ναιλον βγαινει εκτος απο τις 3 πλευρες. Ετσι απελευθερωνεται η υγρασια και μπαινει φρεσκος αερας. Τη μερα η προσοψη βγαινει παντα γιατι δεν ξερεις τι θερμοκρασια θα εχει και μπορει να εχεις αντιθετα αποτελεσματα. Μερικες πολυ κρυες νυχτες των 0 βαθμων βαζω μεσα στην κλουβα πλαστικα μπουκαλια ζεστο νερο. Να ξερεις απο το κρυο δεν παθαινουν τα καναρινια τιποτα αυτο ομως προυποθετει μεταβατικο σταδιο. Δεν τα βγαζουμε αποτομα εξω. Πρεπει απο το Σεπτεμβριο ηδη να βρισκονται εξω να συνηθιζουν την πτωση της θερμοκρασιας. Δεν εχω χασει ποτε καναρινι απο το κρυο αντιθετα η ζεστη και το μεσα εξω τα σκοτωνει και γινονται εβαλωτα σε αναπνευστικα προβληματα
 
Αν ήμουν στη θέση σου θα προτιμούσα το μπαλκόνι, εκει άλλωστε βρίσκονται και τα δικά μου πουλιά, αν είχες την δυνατότητα να φτιάξεις ή να αγοράσεις μια κατασκευή με ράφια όπου θα τοποθετήσεις όλα σου τα κλουβιά θα ήταν το καλύτερο γιατί έτσι θα μπορέσεις να καλύψεις τα κλουβιά σου με ότι υλικό θες πιο εύκολα.
 
Εγω εχω βαλει χαρτονι γυρο και μπροστα ναϊλον οταν κανει κρυο
Το χαρτονι δεν είναι και πολύ καλό υλικό ειδικά όταν μιλάμε για το μπαλκόνι. Λίγο να βραχει πάει η κατασκευή και τα καναρινια σου είναι εκτεθειμενα σε βροχή και αέρα. Ίσως κάποιο άλλο υλικό πιο σταθερό όπως το πλεξιγκλας έκανε καλύτερη δουλειά. Σκέψου το!

Όσον αφορά το ναυλον προσοχή! Όταν το βάλεις και πιάσει ήλιος μπορεί να ανέβει πάρα πολύ η θερμοκρασία μες το κλουβί όπως σ ενα θερμοκηπίο.
 
Back
Top