Φροντίδα Προστατευτικό για ένα κλουβί

Liakos18

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
667
Πόλη
Ηλεία
Καλησπέρα σε όλους.
Θέλω να φτιάξω ένα προστατευτικό για 60αρα ή και 40αρα ζευγαρωστρα. Το θέμα είναι πως στο σπίτι υπάρχει θερμομόνωση και δεν μπορώ να το κρεμασω. Οπότε πάμε σε κάτι που θα στέκεται στο πάτωμα. Το άλλο πρόβλημα είναι πως το θέλω αποκλειστικά για ένα κλουβί. Οπότε κάπως πρέπει αυτή η κατασκευή να πάρει ύψος. Και δεν ξέρω πως θα μπορούσα να το φτιάξω, για να μην είναι σαν... φλαμίνγκο! Έχει κάποιος καμία ιδέα;
 
Οπότε κάπως πρέπει αυτή η κατασκευή να πάρει ύψος
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ορθοστάτες dexon και ράφια, υπάρχουν και έτοιμα σετ που αγοράζεις και συναρμολογείς πολύ εύκολα.
 
Τα dexion χρειάζονται βιδωμα στον τοίχο, ή μπορούν να σταθούν από μόνα τους;
 
Ψάχνω λίγο εδώ στο ίντερνετ, και βρήκα ράφι 57cm στο μήκος, που με βολεύει αρκετά, αλλά στο πλάτος είναι 30cm, που δεν βολεύει. Ξέρει κάποιος, αν υπάρχει ράφι 57cm μήκος, αλλά 35-40cm πλάτος;
 
βρήκα ράφι 57cm στο μήκος,
Θα είναι καλύτερα να προτιμήσεις ένα με μεγαλύτερο μήκος, από τους 57cm χάνεις γύρω στους 6-7cm από την γωνία που κάνουν οι ορθοστάτες.
Με μήκος 80cm δεν θα έχεις πρόβλημα και θα μπορείς άνετα να βάλεις μια ζευγαρώστρα 60cm.
Όσον αφορά το πλάτος υπάρχουν σε 35, 40, 45cm.
 
Στα leroy merlin, υπάρχει με 72 cm. Χωράει μια 60αρα ζευγαρωστρα, μαζί με τις γωνίες που κάνουν οι ορθοστάτες;
 
Τα dexion χρειάζονται βιδωμα στον τοίχο, ή μπορούν να σταθούν από μόνα τους;
Μόνο αν το θες...

Για μια 60άρα ζευγαρώστρα, υπολογίζοντας εξωτερική φωλιά ή/και μπανιέρα καθώς και "πόρτα" προστασίας, πας εδώ:

Ράφι μεταλλικό Μ72xΒ46xΥ4 cm

Όμως προτιμώντας Μ122xΒ46xΥ4 cm
μπορείς να στεγάσεις ανά όροφο μία 90άρα ή δύο 60άρες ή τρεις 40άρες...

Όχι, μην λες "δεν με νοιάζει"...
Με +50 cm μπορείς να παίξεις καλή μπάλα σε πολλές μελλοντικές ανησυχίες σου...

[automerge]1657914727[/automerge]
40.webp
60.webp
[automerge]1657914889[/automerge]
Αντί για πέλματα μπορείς να βάλεις και ρόδες κατάλληλες για Dexion...
 
Τελευταία επεξεργασία:
*Κάνω μια παρένθεση, χωρίς να αγνοώ αυτά που μου προτείνατε, απλά απαντώντας σε αυτήν την ερώτηση, θα μπορέσω να βάλω τα πράγματα λίγο σε μια σειρά. Ξεχνάμε για λίγο το σταντ για το ένα κλουβί που θέλω να φτιάξω.

Η ερώτηση είναι: Αυτή την στιγμή έχω ένα ξύλινο προστατευτικό που δέχεται 4 60αρες ζευγαρωστρες. Το 2020 ειχα πρόβλημα με κόκκινη ψείρα και δυσκολεύτηκα αρκετά να τις καταπολεμήσω. Το προστατευτικό αυτό έχει αρκετές κρυψώνες με ρωγμές και κενά που δημιουργούν οι τάβλες. Τώρα βέβαια δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Μήπως όμως αυτή η κατασκευή είναι ακατάλληλη για μελλοντικές αναπαραγωγές, και έχω πάλι ψείρες; Με τα dexion δεν δημιουργηται κάποιο κενό;
20220715_230907__1657915839_93319.webp20220715_230834__1657915892_50639.webp20220715_230847__1657915860_47111.webp
 
@Liakos18 Δεν είναι το υλικό κατασκευής που γεννάει τις ψείρες...
Και σκέτο κλουβί να έχεις κρεμασμένο αν είναι να έχεις ψείρες θα έχεις...
Απλά κάποια υλικά/επιφάνειες βοηθούν να γιγαντωθεί το πρόβλημα...
[automerge]1657920071[/automerge]
οπότε πλέον θα μιλάμε για 2 ραφιέρες.

Με μία ραφιέρα θα είσαι άρχοντας...
 
Η αλήθεια είναι ότι τότε είχα φέρει και ορτυκια κοντά στα καναρίνια.
Απλά το ψάχνω όσο μπορώ τώρα για να μην βρεθώ την άνοιξη, να ψεκαζω με elector.
Άρα, να το κρατήσω;
 
Η αλήθεια είναι ότι τότε είχα φέρει και ορτυκια κοντά στα καναρίνια.
Απλά το ψάχνω όσο μπορώ τώρα για να μην βρεθώ την άνοιξη, να ψεκαζω με elector.
Άρα, να το κρατήσω;

Με μία ραφιέρα τDexion θα είσαι άρχοντας... 😉
 
Στην θέση σου θα το εξαφάνιζα και δεν θα το χρησιμοποιούσα καθόλου.
Καλησπέρα. Λόγο των ρωγμών ή γενικά του ξύλου;
Γιατί απ'οσο έχω δει χρεισιμοποιητε και εσείς ξύλο στις κατασκευές σας.
 
Το 2020. Τώρα δεν υπάρχει, μετά από αρκετούς ψεκασμούς με elector. Αλλά αν πιστεύετε πως θα ήταν καλύτερα να μην το χρησιμοποιήσω, εντάξει. Πάμε σε dexion.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top