Γενικά Προσωπικές εμπειρίες για Amazons, Eclectus, B.C. Conures

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CLIT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Για παράδειγμα, μέχρι να μάθω τι αρέσει στη cockatoo μου, έφτυσα αίμα και ξόδεψα αρκετά σε διάφορες τροφές και λαχανικά. Όλων των ειδώ τα σπόρια της είχα πάρει. Τελικά της άρεσαν τα σπόρια για κοκατίλ. Τα μικρά, όχι τα μεγάλα.

Ναι αλλα αυτα δεν καλυπτουν τισ διατροφικες αναγκες του ειδους της. Αλλο να τους αφησουμε την επιλογη να διαλεξουν αναμεσα στις καταλληλες τροφες για το ειδος τους και αλλο να τρωνε μονο οτι τους αρεσει. Οι κοκατου οπως και οι αμαζονιου εχουν υψηλοτερες αναγκες σε πρωτεινες και χαμηλοτερες σε λιπος (εμφανιζουν μεγαλυτερη ταση για παχυσαρκια) σε σχεση με τους αλλους παπαγαλους κατι που οι σποροι που τις δινεις δεν της το προσφερουν.
 
Το ξέρω. Είμαι σε συνεννόηση με γιατρό. Απλά στην αρχή δεν έτρωγε τίποτα. Και μέχρι να βρω τι τρώει δεινοπάθησα. Αφού βρήκα ποια σπόρια προτιμάει, μετά σιγά σιγά της έμαθα κι έτρωγε και άλλα. Με τρυκ. Κι άλλου είδους σπόρους. Της έμαθα να τρώει γλυκοπατάτα, μήλο, πορτοκάλι, καρότο, φρυγανιά και σιγά σιγά θα προχωρήσουμε παρακάτω. Μπρόκολο κτλ.
 
Το ξέρω. Είμαι σε συνεννόηση με γιατρό. Απλά στην αρχή δεν έτρωγε τίποτα. Και μέχρι να βρω τι τρώει δεινοπάθησα. Αφού βρήκα ποια σπόρια προτιμάει, μετά σιγά σιγά της έμαθα κι έτρωγε και άλλα. Με τρυκ. Κι άλλου είδους σπόρους. Της έμαθα να τρώει γλυκοπατάτα, μήλο, πορτοκάλι, καρότο, φρυγανιά και σιγά σιγά θα προχωρήσουμε παρακάτω. Μπρόκολο κτλ.

Γιατι εψαχνες να βρεις τι τρωει; Απο εκει που πηρες το πουλι δε σου ειπαν τι ετρωγε; Τα πελετς τα εχει δοκιμασει;
 
Εκείνος που το πήρα μου είπε ότι έτρωγε τα πάντα. Αλλά στη πράξη άλλα είδα. Ίσως κι επειδή είχε αλλάξει περιβάλλον να μην έτρωγε. Πάντως δυσκολεύτηκα αρκετά στην αρχή. Και φοβόμουν μη πάθει τίποτα. Είχα πάρει ένα γεύμα απ' το pet city πού χε διάφορα μέσα. Μπορώ να πω ότι κάτι ψιλοέφαγε τότε. Αλλά pellets δε μπορώ να πω ότι βρίσκω στα pet. Μόνο αυτό που λέω στα pet city.
 
Εκείνος που το πήρα μου είπε ότι έτρωγε τα πάντα. Αλλά στη πράξη άλλα είδα. Ίσως κι επειδή είχε αλλάξει περιβάλλον να μην έτρωγε. Πάντως δυσκολεύτηκα αρκετά στην αρχή. Και φοβόμουν μη πάθει τίποτα. Είχα πάρει ένα γεύμα απ' το pet city πού χε διάφορα μέσα. Μπορώ να πω ότι κάτι ψιλοέφαγε τότε. Αλλά pellets δε μπορώ να πω ότι βρίσκω στα pet. Μόνο αυτό που λέω στα pet city.

Δεν σου εδωσαν και την τροφη του μαζι; 😕
Αν ψαξεις λιγο σιγουρα θα βρεις πελετς. Εδω βρισκουμε στην επαρχια. Και εδω στο φορουμ εχει συζητηθει πολλες φορες το θεμα και εχουν δοθει και λινκς απο online καταστηματα που μπορεις να τα προμηθευτεις. Τα σπορια για κοκατιλ νομιζω πως πρεπει να του τα αλλαξεις αμεσα. Διαλεξε ενα καλο μιγμα σπορων αν θελεις να το ταιζεις σπορους η βρες μια μαρκα πελετς (κατα τη γνωμη μου καλυτερα αυτο) και κανε σταδιακα την αλλαγη. Τα φρουτα και τα λαχανικα ειναι καλο να υπαρχουν καθημερινα στη διατροφη του.
 
Μού ΄δωσαν μικρούς ηλιόσπορους, τους μαύρους. Και μού 'παν ότι τρώει τα πάντα, μήλο, μπανάνα, τυρί κτλ. Μήλο, ναι, έτρωγε. Τ' άλλα όχι. Η μόνη περίπτωση να μη βρίσκω pellets είναι να μη τα βλέπω, γιατί πίστεψέ με ότι έχω πάει σε πολλά pet. Να σκεφτείς ότι είχα πάει Θεσσαλονίκη κι επισκέφτηκα pet. Σε on line κατάστημα έχω δει, απλά δε ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές να πάρω από κει. Φρούτα του βάζω καθημερινά, όπως και στο ring neck πού 'χω. Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Πάντα προσπαθώ να βελτιώνομαι.
 
Μού ΄δωσαν μικρούς ηλιόσπορους, τους μαύρους. Και μού 'παν ότι τρώει τα πάντα, μήλο, μπανάνα, τυρί κτλ. Μήλο, ναι, έτρωγε. Τ' άλλα όχι. Η μόνη περίπτωση να μη βρίσκω pellets είναι να μη τα βλέπω, γιατί πίστεψέ με ότι έχω πάει σε πολλά pet. Να σκεφτείς ότι είχα πάει Θεσσαλονίκη κι επισκέφτηκα pet. Σε on line κατάστημα έχω δει, απλά δε ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές να πάρω από κει. Φρούτα του βάζω καθημερινά, όπως και στο ring neck πού 'χω. Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Πάντα προσπαθώ να βελτιώνομαι.

Τα online καταστηματα που εχουν προταθει στο φορουμ ειναι αρκετα ασφαλη καθως τα χρησιμοποιουν αρκετα μελη του φορουμ οποτε αν προεκυπτε κατι θα το μαθαιναμε ολοι. Κι εγω απο online ψωνιζω τη μια απο τις δυο μαρκες πελετς που του δινω, και ως τωρα δεν ειχα ποτε προβλημα. 😉
Εσυ εχεις τις γνωσεις για να επιλεγεις το σωστοτερο φαγητο για τον παπαγαλο σου και οχι αυτος που επιλεγει οπως θα επελεγε ενα παιδακι το φαγητο του δηλαδη μονο παγωτα, μπισκοτα και σνακς. Απλα χρειαζεται και ο σωστος τροπος για να μαθει να τα τρωει χωρις να στρεσαριστει.
 
Έχεις δίκιο. Κι εγώ δε το πίεσα καθόλου. Απλά προσπάθησα με κάποια κόλπα να το κάνω να τα δοκιμάσει κάπως στην αρχή και μετά σιγά σιγά να του τα κάνω συνήθεια. Θα ξαναμπώ στα on line να κοιτάξω. Το πλήρες γεύμα, όπως έγραφε τουλάχιστον απ' έξω, που του δίνω, λέγεται XtraVital της beaphar. Αυτό, για να πω την αλήθεια, μυρίζει τόσο ωραία, που έτσι μου ερχόταν να το δοκιμάσω κι εγώ!
 
Α! Και φυστίκια τρώει. Να ρωτησω κάτι; Ο ζακό εκτός από ηλιόσπορους και φυστίκια τι άλλο πρέπει να τρώει. Άσχετο βέβαια αλλά έχω αυτή την απορία.
 
Κατα τη γνωμη μου παντα και συμφωνα με οσα εχω διαβασει, οι ηλιοσποροι και τα φιστικια ειναι καλο να χρησιμοποιουνται αραια και που για την εκπαιδευση των πουλιων και οχι ως βασικη διατροφη. Αυτο σημαινει οτι δεν πρεπει να βρισκονται καθημερινα στην ταιστρα τους σε μεγαλες ποσοτητες με αποτελεσμα τα πουλια να τρωνε μονο αυτα. Ειναι λιπαρες τροφες γι αυτο και τις προτιμουν (και παχυντικες) με χαμηλη θρεπτικη αξια. Η βασικη τροφη για τους μεγαλους παπαγαλους πιστευω πως πρεπει να ειναι μια η δυο καλες μαρκες πελετς για ποικιλια και για μην ξεμεινουμε ποτε αν κατι συμβει και δεν βρισκουμε τη μια και πολλες αλλες τροφες οπως φρεσκα φρουτα και λαχανικα εποχης καθημερινα αλλα και διαφορα δικα μας τροφιμα που μπορουνε να τα τρωνε και οι παπαγαλοι.
Διαβασε αυτο το θεμα και θα παρεις πολλες ιδεες για το τι πρεπει να τρωει ο παπαγαλος σου.
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
 
Back
Top