Φροντίδα Προτάσεις φυσικής προστασίας των πουλιών από τον καύσωνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GimDim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GimDim

PB New Member
Εγγραφή
11 Φεβ 2015
Μηνύματα
180
Πόλη
Αρμένιο
Πως μπορούμε με φυσικά μέτρα να προστατεύσουμε σε εξωτερικό χώρο τα πουλάκια από την υπερβολική ζέστη και ειδικά από τον λίβα (δυνατός καυτός νότιος άνεμος για όσους δεν γνωρίζουν), εκτός βέβαια από την απαραίτητη σκίαση, η οποία όμως δεν επαρκεί 100%.
 
Μπανιερα απαραιτητα, υπαρχουν μικρα ανεμιστηρακιαν ατομικα πολυ φθηνα προσαρμοζεις ενα πανω στο κλουβι και ειναι αρχοντες, εγω βαζω κ ενα παγακι στο νερο!
 
Αν προβλεπεται ακραιος καιρος και μπορεις να παρεις τα κλουβια, τα μεταφερεις σε εκτακτη αναγκη σε δροσερο μερος, να μην τα χτυπαει ανεμιστηρας απευθειας ουτε φυσικα κλιματιστικο. Το πιο καλο φυσικα γι'αυτα ειναι φρεσκο νερο 1-2 φορες τη μερα και μπαναρα :) Οπως ειπαν κ τα παιδια παραπανω.Α! Και εννοειται μακρια απο τις ηλιακες ακτινες.
 
Ναι φιλε αμα εχεις σκια ειναι μια χαρα! Εμενα συνηθως βουτανε μπανιερα κ πιανοντα αναποδα στο κλουβι κατω απο ανεμηστηρα!
 
Εγω διαφωνω με τον ανεμιιστηρα, εδω λεμε να αποφευγουμε τα ρευματα αερα και σεις λετε να τα χτυπα ο ανεμιστηρας; Και μαλιστα βρεγμενα; Απλα σκιερο μερος και μπανιο ειναι η σωτηρια τους..
 
Ανεμηστηρακι μυραντα μικρο χειρος και αν! Τονκανω 4 χρονια κανενα προβλημα δεν ειχα!
 
Τα έχω όλα μαζί εκτός βεβαια των αρσενικών σε μεγάλη κλούβα κάτω από την κληματαριά (προστατευόμενα με πλέγμα από τους κακόβουλους ξενιστές), αλλά η μεσημβρινή ζέστη στον θεσσαλικό κάμπο δεν παλεύεται και ειδικά ο λίβας.
Το νερό στις ποτίστρες παραμένει δροσερό για ένα πεντάλεπτο, οπότε πόσες φορές να το αλλάξεις...
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τα βαζω το μεσημέρι κρύο αγγούρι και καρπουζόφλουδες, δεν ξέρω όμως αν κάνει αυτό να γίνεται καθημερινά.
 
Δεν εχεις καποιο σημειο που να ειναι βοριας; Για το πρωι προς μεσημερι το λεω.. Μεχρι να γυρισει ο ηλιος.. και μετα παλι εκει που τα ειχες..
 
Πως μπορούμε με φυσικά μέτρα να προστατεύσουμε σε εξωτερικό χώρο τα πουλάκια από την υπερβολική ζέστη.
Χρειάζεται σκιά και φυσικό ρεύμα αέρα. Να μην βρίσκεται δηλαδή το κλουβί ανάμεσα σε δύο ανοίγματα που επιταχύνουν το πέρασμα του. Μπάνιο ακόμη και καθημερινά, φρέσκο νερό κάθε μέρα και όχι απευθείας έκθεση στον ήλιο, ούτε για πέντε λεπτά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: GimDim
Κατά την άποψή μου τα πουλιά το μπάνιο το χρησιμοποιούν εντελώς διαφορετικά από τον άνθρωπο... και προπαντός όχι για να δροσιστούν.
Η κύρια χρήση του μπάνιου είναι για τον καθαρισμό και την περιποίηση του πτερώματος που θα τα κρατήσει στη συνέχεια προστατευμένα τόσο από το κρύο στο χειμώνα... όσο και από τη ζέστη στο καλοκαίρι.
Το καθαρό φτέρωμα από την μητέρα φύση έχει προικιστεί με εξαιρετικά θερμομονωτικές ιδιότητες μια και εγκλωβίζει τον αέρα που μεσολαβεί μεταξύ της ατμόσφαιρας και του κορμιού του πτηνού.
Και γνωρίζουμε όλοι πως το καλύτερο μονωτικό υλικό είναι ο αέρας.
Χρειάζεται λοιπόν το μπάνιο στα πουλιά... ακόμη και το χειμώνα... ώστε να κρατιέται το φτέρωμα καθαρό, αδιάβροχο και γυαλιστερό από την εξαιρετικά χρονοβόρα περιποίηση του από το πουλί, αλλά όχι στη μεγάλη ζέστη.
Την μπανιέρα λοιπόν εγώ τη βάζω στις δροσερές ώρες της ημέρας... Νωρίς το πρωί... ώστε να υπάρχει ο χρόνος που απαιτείται για τον καλλωπισμό των πουλιών...
Ταυτόχρονα δεν υπάρχουν οι υψηλές θερμοκρασίες που θα στέγνωναν το νερό πάνω από τα πουλιά αφήνοντας θαμπό και συρρικνωμένο και συνεπώς επικίνδυνο το φτέρωμα στα πουλιά.

Αν προβλεπεται ακραιος καιρος και μπορεις να παρεις τα κλουβια, τα μεταφερεις σε εκτακτη αναγκη σε δροσερο μερος, να μην τα χτυπαει ανεμιστηρας απευθειας ουτε φυσικα κλιματιστικο. Το πιο καλο φυσικα γι'αυτα ειναι φρεσκο νερο 1-2 φορες τη μερα και μπαναρα :) Οπως ειπαν κ τα παιδια παραπανω.Α! Και εννοειται μακρια απο τις ηλιακες ακτινες.
Νομίζω πως είναι ο καλύτερος τρόπος προστασίας από τις ζέστες
Εγω διαφωνω με τον ανεμιιστηρα, εδω λεμε να αποφευγουμε τα ρευματα αερα και σεις λετε να τα χτυπα ο ανεμιστηρας; Και μαλιστα βρεγμενα; Απλα σκιερο μερος και μπανιο ειναι η σωτηρια τους..
Η απόσταση του ανεμιστήρα από τα πουλιά είναι η δικλείδα ασφαλείας... Το ρεύμα αέρα συμπεριφέρεται σαν τον άνεμο... απλά κουβαλάει μαζί του και ανεπιθύμητα...
 
Χρειάζεται σκιά και φυσικό ρεύμα αέρα. Να μην βρίσκεται δηλαδή το κλουβί ανάμεσα σε δύο ανοίγματα που επιταχύνουν το πέρασμα του. Μπάνιο ακόμη και καθημερινά, φρέσκο νερό κάθε μέρα και όχι απευθείας έκθεση στον ήλιο, ούτε για πέντε λεπτά.

Σταύρο το μπάνιο του το βάζω πρωί. Αλλάζω νερό μπάνιου προς μεσημέρι όταν είμαι σπίτι. Τυχαίνει να πλυθεί και δυό και τρεις φορές σε μια μέρα. Είναι σε δωμάτιο ανατολικό συνήθως. Το πρωί το μισό κλουβί είναι στον ήλιο και το μισό στη σκιά (ζευγαρώστρα). Περιέργως ψάχνει πάντα τον ήλιο. Κάνει ηλιοθεραπεία με αλλαγές στήθος, πλάτη. Φαντάζομαι ότι εννοείς να μην τον χτυπάει κατακέφαλα με 38 βαθμούς;
 
Φαντάζομαι ότι εννοείς να μην τον χτυπάει κατακέφαλα με 38 βαθμούς;
Να μην το χτυπάει κατακέφαλα ούτε στους 22 βαθμούς
 
Καλό είναι να μην μένει η μπανιέρα μέσα για τόσο χρόνο. Όταν μπαίνει και βγαίνει όποτε θέλει, μπορεί να κρυώσει από κάποια πρόσκαιρη αλλαγή του καιρού. Εσύ ξέρεις βέβαια τον χώρο σου καλύτερα οπότε αφού πιστεύω ότι κατάλαβες τι εννοω περιγράφονται στους κινδύνους μπορείς να φτιάξεις το πρόγραμμα σου καλύτερα.
Φαντάζομαι ότι εννοείς να μην τον χτυπάει κατακέφαλα με 38 βαθμούς;
Ναι, αυτό εννοώ και το ίδιο ισχύει πάνω-κάτω και για την μπανιέρα. Απλά δεν υπάρχει απάντηση ναι ή όχι στον ήλιο γιατί είναι εύκολο να συμβούν ατυχήματα από παρεξήγηση.

Επομένως, εάν έχεις τη δυνατότητα να του επιτηρείς να κάνει αυτά που του αρέσουν, τότε ναι με μέτρο πάντα φυσικά.
 
Επομένως, εάν έχεις τη δυνατότητα να του επιτηρείς να κάνει αυτά που του αρέσουν, τότε ναι με μέτρο πάντα φυσικά.

Αυτό γίνεται Σταύρο, πέφτει γενικά πολύ προσοχή...
 
Η κύρια χρήση του μπάνιου είναι για τον καθαρισμό και την περιποίηση του πτερώματος που θα τα κρατήσει στη συνέχεια προστατευμένα τόσο από το κρύο στο χειμώνα... όσο και από τη ζέστη στο καλοκαίρι.
Το καθαρό φτέρωμα από την μητέρα φύση έχει προικιστεί με εξαιρετικά θερμομονωτικές ιδιότητες μια και εγκλωβίζει τον αέρα που μεσολαβεί μεταξύ της ατμόσφαιρας και του κορμιού του πτηνού.
Και γνωρίζουμε όλοι πως το καλύτερο μονωτικό υλικό είναι ο αέρας.
Γιάννη δεν παίζεσαι... Καθαρό σώμα = υγεία.
Προσωπικά όμως ανησυχώ περισσότερο για την αναπνοή τους(όταν τα βλέπω συνέχεια με το στόμα ανοιχτό).
 
Γιάννη δεν παίζεσαι... Καθαρό σώμα = υγεία.
Προσωπικά όμως ανησυχώ περισσότερο για την αναπνοή τους(όταν τα βλέπω συνέχεια με το στόμα ανοιχτό).
Είναι ένα θέμα σοβαρό...
Έχω διαπιστώσει πως ανασαίνουν έτσι όταν η υγρασία της ατμόσφαιρας είναι μεγάλη κι όχι απαραίτητα από τη ζέστη...
 
Back
Top