Φροντίδα Προτάσεις φυσικής προστασίας των πουλιών από τον καύσωνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GimDim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Οχι.. Μπορει να σοκαριστουν νομιζω με το λαστιχο. Με ψεκαστηρι μονο, πιο ηπιο και πεφτουν οι σταγονες πιο ομορφα χωρις να τα ταραζουν.
Ο ψεκασμός είτε με λάστιχο είτε με ψεκαστήρι μήπως είναι επίφοβος, καθώς κάποιες σταγόνες θα πάνε στις ταιστρες. Υπάρχει περίπτωση να αλλοιωθούν οι τροφές από το βρέξιμο (σπόρια-αυγό-αυγοτροφή) και να αναπτυχθούν διάφορα μικρόβια ή όχι.
 
Ο ψεκασμός είτε με λάστιχο είτε με ψεκαστήρι μήπως είναι επίφοβος, καθώς κάποιες σταγόνες θα πάνε στις ταιστρες. Υπάρχει περίπτωση να αλλοιωθούν οι τροφές από το βρέξιμο (σπόρια-αυγό-αυγοτροφή) και αναπτυχθούν διάφορα μικρόβια ή όχι.
Μπορει για αυτα τα 10 λεπτα που θα τα ψεκασει να αφαιρεσει τις ταιστρες.
 
Όταν τα πτηνά κάνουν μπάνια στους καύσωνες δροσίζονται και με το παραπάνω.
Αυτό συμβαίνει λόγω της εξάτμισης του νερού κατά την οποία αποβάλλονται μεγάλα ποσά θερμότητας από το σώμα τους (όπως συμβαίνει και σε εμάς με τον ιδρώτα ο οποίος καθώς εξατμίζεται απορροφά θερμότητα και δροσιζόμαστε).

Επιπλέον το υγείες φτέρωμα βοηθάει τα πουλιά να αποβάλουν θερμότητα και μέσω της ροής του αέρα (συναγωγή θερμότητας).

Βάλτε μπανιέρες όσο πιο συχνά γίνεται!
Το νερό, που είναι και ο διάλυσης του ιδρώτα εχει μεγάλη θερμοχωρητικότητα. Δλδ, προκειμένου να μεταβληθεί η θερμοκρασια του, κι επομένως και του σώματος που το περιέχει, απαιτεί μεγάλα ποσά θερμότητας. Ο πλέον λοιπόν έξυπνος τρόπος του ανθρώπινου σώματος για να κρατήσει σταθερή τη θερμοκρασια του, σε κάποια επίπεδα τουλάχιστον είναι να αποβάλλει νερό όταν κρυώνει με τα ουρά κυρίως ή όταν ζεσταίνεται με τον ιδρώτα. Επιπρόσθετα όταν η θερμοκρασια του περιβάλλοντος είναι υψηλή, ο επιφανειακός ιδρώτας εξατμιζομενος με ένα αεράκι, ψύχει το δέρμα και τα αιμοφόρα αγγεία που βρίσκονται στην επιφάνεια του ψύχονται και αυτά, προκαλώντας ελαφριά ψύξη στο αίμα που βρίσκεται στην επιφάνεια κι επειδή το αίμα κυκλοφορεί σε όλο το σώμα, ας πούμε οτι μεταφέρει την ελαφριά ψύξη στα διαφορά σημεία του σώματος. Στην πραγματικότητα, απλώς το αίμα χαμηλότερης θερμοκρασίας, απορροφά θερμότητα απο τους πιο ζεστούς ιστούς, την οποία μεταφέρει στο δέρμα και αποδίδει στο περιβάλλον κατα την εφίδρωση. Όλα αυτά ισχύουν στους οργανισμούς που διαθέτουν ιδρωτοποιούς αδένες και εφόσον η υγρασία δεν είναι υψηλή. Διότι αν είναι, τότε ο ιδρώτας δεν εξατμίζεται.
Τα πουλακια αλήθεια ιδρώνουν;
Όσον αφορά στο να κάνουν μπάνιο, ανάλογα μπορεί να συμβεί κατα την εξάτμιση του νερού απο το σώμα τους αλλα σαφέστατα σε μικρότερο βαθμό, εφόσον το περιεχόμενο νερό στο κορμί τους δεν αποβάλλεται.
 
Νομιζω ειναι αντιστοιχο με τα σκυλια. Ιδρωνουν μονο απο τις πατουσες και το στομα. ΙΣως τα πουλια δεν ιδρωνουν καν, απλα μονωνουν το σωμα τους με το πτερωμα, και δροσιζονται με το ανοιχτο στομα.
 
Κι εγώ νομίζω από το στόμα αποβάλλουν την περίσσεια θερμότητα. Μην ξεχνάμε έχουν υψηλότερη θερμοκρασία σώματος από εμάς.
 
Το νερό, που είναι και ο διάλυσης του ιδρώτα εχει μεγάλη θερμοχωρητικότητα. Δλδ, προκειμένου να μεταβληθεί η θερμοκρασια του, κι επομένως και του σώματος που το περιέχει, απαιτεί μεγάλα ποσά θερμότητας. Ο πλέον λοιπόν έξυπνος τρόπος του ανθρώπινου σώματος για να κρατήσει σταθερή τη θερμοκρασια του, σε κάποια επίπεδα τουλάχιστον είναι να αποβάλλει νερό όταν κρυώνει με τα ουρά κυρίως ή όταν ζεσταίνεται με τον ιδρώτα. Επιπρόσθετα όταν η θερμοκρασια του περιβάλλοντος είναι υψηλή, ο επιφανειακός ιδρώτας εξατμιζομενος με ένα αεράκι, ψύχει το δέρμα και τα αιμοφόρα αγγεία που βρίσκονται στην επιφάνεια του ψύχονται και αυτά, προκαλώντας ελαφριά ψύξη στο αίμα που βρίσκεται στην επιφάνεια κι επειδή το αίμα κυκλοφορεί σε όλο το σώμα, ας πούμε οτι μεταφέρει την ελαφριά ψύξη στα διαφορά σημεία του σώματος. Στην πραγματικότητα, απλώς το αίμα χαμηλότερης θερμοκρασίας, απορροφά θερμότητα απο τους πιο ζεστούς ιστούς, την οποία μεταφέρει στο δέρμα και αποδίδει στο περιβάλλον κατα την εφίδρωση. Όλα αυτά ισχύουν στους οργανισμούς που διαθέτουν ιδρωτοποιούς αδένες και εφόσον η υγρασία δεν είναι υψηλή. Διότι αν είναι, τότε ο ιδρώτας δεν εξατμίζεται.
Τα πουλακια αλήθεια ιδρώνουν;
Όσον αφορά στο να κάνουν μπάνιο, ανάλογα μπορεί να συμβεί κατα την εξάτμιση του νερού απο το σώμα τους αλλα σαφέστατα σε μικρότερο βαθμό, εφόσον το περιεχόμενο νερό στο κορμί τους δεν αποβάλλεται.

Όχι τα πουλάκια δεν ιδρώνουν.
Είναι νόμος της φύσης ότι κατά την εξάτμιση αποβάλλεται θερμότητα και μεταφέρεται μέσω των υδρατμών. Δεν χρειάζονται υδροτοποιοί αδένες, συμβαίνει σε΄όλα τα σώματα, ζωντανά ή όχι.
Ο μηχανισμός του ιδρώτα σαφώς και είναι πιο περίπλοκος και εξελιγμένος αλλά είναι ουσιαστικά μια αυτοματοποίηση και στηρίζεται στον ίδιο φυσικό νόμο.

Για να δροσιστείς μέσω της εξάτμισης δεν χρειάζεσαι απαραίτητα ιδρώτα, Χρειάζεσαι ένα υγρό (νερό) να εξατμίζεται από πάνω σου. Αν παράγεις ιδρώτα η διαφορά είναι ότι συμβαίνει αυτόματα. Τα πουλιά δεν παράγουν ιδρώτα και για αυτό χρειάζονται μπάνιο.

Οι άνθρωποι από την άλλη παρόλο που ιδρώνουμε νοιώθουμε ανακούφιση από την ζέσρτη κάθε φορά που βγαίνουμε από την θάλασσα ή απλά βρέχουμε το μέτωπο μας.
 
Τα πουλακια αλήθεια ιδρώνουν;
Σταύρο, μεταξύ σοβαρού και αστείου, θα σου πρότεινα να δημιουργήσεις και μια φόρμα
του πιό πρωτότυπου ερωτήματος, όπως αυτό της καλύτερης απάντησης...
Πολύ μου άρεσε το ερώτημα του φίλου ianos, θα είχε ενδιαφέρον.
 
το εκανα προσεκτικα,ισως βοηθουσε και ο τροπος του ψεκασμου που ειχε το λαστιχο.Αλλα ο λογος που ρωτησα ηταν γιατι πιο πανω ο Γιαννης ελεγε οτι δεν κανει καλο να βραχουν στις πολυ ζεστες ωρες γιατι στεγνωνει αποτομα και χαλανε τα φτερα τους. Εκρινα απο το παραπανω οτι κακως εκανα, αλλα ηθελα να το ρωτησω για σιγουρια.
 
το εκανα προσεκτικα,ισως βοηθουσε και ο τροπος του ψεκασμου που ειχε το λαστιχο.Αλλα ο λογος που ρωτησα ηταν γιατι πιο πανω ο Γιαννης ελεγε οτι δεν κανει καλο να βραχουν στις πολυ ζεστες ωρες γιατι στεγνωνει αποτομα και χαλανε τα φτερα τους. Εκρινα απο το παραπανω οτι κακως εκανα, αλλα ηθελα να το ρωτησω για σιγουρια.
Δημήτρη γνώμη είπα... και ως γνώμη πρέπει να μένει στην παρέα.
Δεν έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τη δική σου ή του @YannisK που είπε ελεύθερα μπανιέρα..
Σεβαστή η κάθε άποψη..
 
οταν εχει πολυ ζεστη και παρολα αυτα δεν κανει μπανιο, εχει τυχει με το λαστιχο και με λιγη ψεκαστικη πιεση να το ψιλοβρεξω. Κανει; δυο τρεις φορες το προηγουμενο καλοκαιρι.

Ο Χ Ι Δημήτρη, έχω χάσει πουλάκι έτσι από το σοκ. Είχα παρασυρθεί βλέποντας το παππού μου να κάνει κάτι παρόμοιο (έβαζε το λάστιχο να τρέχει πάρα πολύ λίγο πάνω από το κλουβί, και αυτά έμπαιναν μόνα τους από κάτω).
Πο ρε φίλε σαν χθες το θυμάμαι και ας πέρασε καμιά 15ετία...
 
εγω παιδια σκεπαζω το μισο κλουβι με μια πετσετα βρεγμενη ετσι εκαναν παλια οι παπουδες μου σε σπινους, ετσι με τον αερα δημιουργειται δροσια στο κλουβι
 
εγω παιδια σκεπαζω το μισο κλουβι με μια πετσετα βρεγμενη ετσι εκαναν παλια οι παπουδες μου σε σπινους, ετσι με τον αερα δημιουργειται δροσια στο κλουβι
Ναι αλλα δεν εντεινεται πολυ η υγρασια του χωρου; Μπορει να τα ζορισει και αυτο περα απο τη ζεστη..
 
δεν πιστευω γιατι ειναι το μισο και πιο λιγο του κλουβιου σκεπασμενο:)
 
Back
Top