Φροντίδα Προτάσεις φυσικής προστασίας των πουλιών από τον καύσωνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GimDim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ελατε ξεκινανε βοριαδακια απο σημερα, θα ηρεμησουν λιγο..
Σωστά, η πρόγνωση μιλάει για 7-8 βαθμούς πτώση θερμοκρασία τουλάχιστον... Αν και παροδικά ! Παντως ενόψει καλοκαιριού θα πρέπει να λάβουμε μέτρα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
νομίζω πως τα πουλάκια μας αν είναι σε σκιερό μερος μακριά απο την αμεση εκθεση στις ηλιακές ακτίνες δεν έχουν ανάγκη το καλοκαίρι εκτός πια και αν το θερμόμετρο δείξει 40άρια!
 
Είναι ένα θέμα σοβαρό...
Έχω διαπιστώσει πως ανασαίνουν έτσι όταν η υγρασία της ατμόσφαιρας είναι μεγάλη κι όχι απαραίτητα από τη ζέστη...
Μέχρι και χθές σχεδόν κάθε μεσημερι κατάβρεχα τον χώρο γύρω και κάτω από την κλούβα, έχοντας την εντύπωση ότι δρόσιζα έτσι. Προσωρινά αυτό μπορεί να επιτυγχάνονταν, όμως αργότερα το πρόβλημα της αναπνοής γινόταν πιο έντονο, άρα τελικά η υγρασία σε συνδυασμό με την ζέστη επίβαρυνε την κατάσταση.
Γιάννη ευχαριστώ...
 
Έχω διαβάσει το θέμα σπαστά και δε θυμάμαι αν αναφέρθηκε, αλλα μπανιέρα βάζουμε για λίγο, και αυτό για λόγους αποτροπής ή μείωση των πιθανοτήτων της πόσης νερού, το οποίο μπορεί να περιέχει εξωπαρασιτα η και άλλους παθογόνους μικροοργανισμούς προερχόμενους απο το φτερωμα ή τις κουτσουλιές των πουλιων
 
Και κάτι ακόμα, φρέσκα βλήτα κάνει να δίνουμε στα πουλιά.
Ναι... Δεν βλέπω λόγους για το αντίθετο.
Εκτός εν υπάρχουν θέματα υγείας ή χρωματισμού του φτερώματος σε κάποιες ράτσες καναρινιών...
 
Όταν τα πτηνά κάνουν μπάνια στους καύσωνες δροσίζονται και με το παραπάνω.
Αυτό συμβαίνει λόγω της εξάτμισης του νερού κατά την οποία αποβάλλονται μεγάλα ποσά θερμότητας από το σώμα τους (όπως συμβαίνει και σε εμάς με τον ιδρώτα ο οποίος καθώς εξατμίζεται απορροφά θερμότητα και δροσιζόμαστε).

Επιπλέον το υγείες φτέρωμα βοηθάει τα πουλιά να αποβάλουν θερμότητα και μέσω της ροής του αέρα (συναγωγή θερμότητας).

Βάλτε μπανιέρες όσο πιο συχνά γίνεται!
 
Το ρώτησα λογω του ότι από πράσινα δίνω πάντα ότι διαθέτει ο κήπος μου και αυτή την εποχή τα μόνα διαθέσιμα είναι αγγούρι - βλήτα - φρέσκια ρίγανη (αραιά) και γλιστρίδα (την οποία όμως δεν θέλω να την δίνω συχνά).
 
αγγούρι - βλήτα - φρέσκια ρίγανη (αραιά) και γλιστρίδα (την οποία όμως δεν θέλω να την δίνω συχνά).
Όλα μπορείς να τα δίνεις, γλιστρίδα γιατί δεν θέλεις; Έχω διαβάσει πολλάκις τον κ. Μάκη @mgerom να την προτείνει επιμόνως.
 
Όλα μπορείς να τα δίνεις, γλιστρίδα γιατί δεν θέλεις; Έχω διαβάσει πολλάκις τον κ. Μάκη @mgerom να την προτείνει επιμόνως.
Απείρως καλύτερη από πολλά... έχει και ω3
 
Λέμε ναι στην γλιστρίδα! Αρέσει πολύ στα πουλιά και κυρίως δεν την ψεκάζουν άμεσα αφού είναι ζιζάνιο για τους καλλιεργητές (βέβαια το πλύσιμο είναι απαραίτητο).
 
οταν εχει πολυ ζεστη και παρολα αυτα δεν κανει μπανιο, εχει τυχει με το λαστιχο και με λιγη ψεκαστικη πιεση να το ψιλοβρεξω. Κανει; δυο τρεις φορες το προηγουμενο καλοκαιρι.
 
οταν εχει πολυ ζεστη και παρολα αυτα δεν κανει μπανιο, εχει τυχει με το λαστιχο και με λιγη ψεκαστικη πιεση να το ψιλοβρεξω. Κανει; δυο τρεις φορες το προηγουμενο καλοκαιρι.
Οχι.. Μπορει να σοκαριστουν νομιζω με το λαστιχο. Με ψεκαστηρι μονο, πιο ηπιο και πεφτουν οι σταγονες πιο ομορφα χωρις να τα ταραζουν.
 
Ακριβώς, επειδή την αγαπάνε και την τρώνε μετά μανίας, φοβάμαι αν την δίνω καθημερινά τυχόν προβλήματα διάροιας.
Δεν θα δινετε καθημερινα πραγματα. 2-3 φορες τη βδομαδα με ποικιλια. Μην καλομαθουν και τρωνε μονο γλυστριδα! Να θυμοουνται οτι πρεπει να τρωνε και κανα σπορο..
 
Οχι.. Μπορει να σοκαριστουν νομιζω με το λαστιχο. Με ψεκαστηρι μονο, πιο ηπιο και πεφτουν οι σταγονες πιο ομορφα χωρις να τα ταραζουν.
Το ψεκαστήρι και μάλιστα στην μικρότερη μορφή σταγονιδίων.
Συνήθως αμέσως μετά αναζητούν μπανιέρα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top