Διατροφή Προτείνετε καλές συσκευασμένες τροφές για budgie και cockatiel;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nakis21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημέρα. Να μπω εδώ σφήνα και να προσθέσω την εμπειρία μου. Αγόρασα τη συγκεκριμένη τροφή για τα μπατζι της Deli Nature και να πω τη αλήθεια μου με δυσαρέστησε αρκετά. Ακόμα στέκεται στην άκρη και δε νομίζω να φαγωθεί. Έχει ελάχιστους σπόρους και περισσότερα κομμάτια από μπισκοτάκια, φρούτα κτλ τα οποία κατέληγαν στον πάτο του κλουβιού. Τη πήρα για καλύτερη, αλλά δεν.
Θα πρότεινα της verse laga την prestige. Είναι οικονομική και γεμάτη σπόρους που τους καταβροχθίζουν. Ή εναλλακτικά της Manitoba ή της Vadigran. Προσωπική άποψη πάντα λόγω πρόσφατης εμπειρίας.
 
Θα πρότεινα της verse laga την prestige. Είναι οικονομική και γεμάτη σπόρους που τους καταβροχθίζουν.
Από ποια άποψη είναι οικονομική η verse laga? Θέλω να πω έχει τουλάχιστον 6€ το κιλό ενώ άλλες τροφές έχουν κοντά στα 3€
 
Αγόρασα τη συγκεκριμένη τροφή για τα μπατζι της Deli Nature και να πω τη αλήθεια μου με δυσαρέστησε αρκετά. Ακόμα στέκεται στην άκρη και δε νομίζω να φαγωθεί
Κι εγώ έπαιρνα της Deli και την ανακατεύα με μια άλλη... Ούτε εμένα την έτρωγαν...
Ειχα πάρει και για τα καναρίνια μου αυτής της εταιρίας αλλά ούτε αυτά άγγιζαν τους σπόρους...
Ενώ η prestige είναι πολύ καλή... Ότι δίνεις παίρνεις...
 
Εμένα πάντως παιδιά οι ταίστρες αδειάζουν. Ειδικά τα καναρίνια τρώνε μέχρι και την γύρη. Το ένα λοβακι τρώει τις κροκέτες ενώ το άλλο όχι. Θεωρώ ότι είναι άποψη γούστου.
 
Έχω να πω και εγώ για την daily ότι είναι δυσαρεστημένη.
Ο Γιώργος την τρώει δύσκολα η περισσότερη καταλήγει στα σκουπίδια. Είμαστε ευχαριστημένοι με την Manitoba.
Γιαυτό και πρέπει να κάνουμε δοκιμές μέχρι να καταλήξουμε με αυτή που μένουν ευχαριστημένα...
Έχουν κιαυτα τις παραξενιές τους με το φαγητό...
Πάντως για τα κοκατιλ μια ακόμη καλή επιλογή είναι αυτή...
Την οποία την δίνω στα Parrotlet μου...
versele-laga-premium-african-parakeet-300x300.jpg
 
Κι εγώ έπαιρνα της Deli και την ανακατεύα με μια άλλη... Ούτε εμένα την έτρωγαν...
Ειχα πάρει και για τα καναρίνια μου αυτής της εταιρίας αλλά ούτε αυτά άγγιζαν τους σπόρους...
Ενώ η prestige είναι πολύ καλή... Ότι δίνεις παίρνεις...

Στερεοτυπα στην επιλογη τροφων δεν υπαρχουν Ευα, σταθερες υπαρχουν ομως ( πχ να ειναι ενα μειγμα που απευθυνεται στο ειδος που θελουμε να ταισουμε κτλ)

Το οτι μια τροφη ειναι ακριβη δεν σημαινει απαραιτητως οτι ειναι καλη, με αυτη την λογικη ψωνιζουν μονο οι αδαεις 😛
Oποτε με αυτο τον γνώμονα δεν ισχυει παντα το οτι δινεις παιρνεις.

Γενικη τοποθετηση κανω με αφορμη το σχολιο σου :)

Γιαυτό και πρέπει να κάνουμε δοκιμές μέχρι να καταλήξουμε με αυτή που μένουν ευχαριστημένα...
Έχουν κιαυτα τις παραξενιές τους με το φαγητό...
Πάντως για τα κοκατιλ μια ακόμη καλή επιλογή είναι αυτή...
Την οποία την δίνω στα Parrotlet μου...

Συνυπογράφω και προσθετω οτι στο site της επισημα η Versele Lage την "δινει" για lovebirds(οπως προκυπτει απο την συσκευασια)αλλα και για parrotlets (καημο το εχω να βαλουν και ενα parrotlet στη συσκευασια 😛)

Εμένα πάντως παιδιά οι ταίστρες αδειάζουν. Ειδικά τα καναρίνια τρώνε μέχρι και την γύρη. Το ένα λοβακι τρώει τις κροκέτες ενώ το άλλο όχι. Θεωρώ ότι είναι άποψη γούστου.

Απο την στιγμη Γιαννη που εσενα το μειγμα σου αρεσει,ως εκτροφεας, και δεν εχεις θεματα τοτε ολα ειναι καλα.
Οπως εγραψα και πιο πανω η τιμη και το τι γραφει το σακουλακι απ'εξω δεν ειναι κριτηριο, ειναι λεζαντα.

Κριτηριο ειναι να ανοιξεις την τροφη, να την μυρισεις και να κανεις οπτικο ελεγχο, να παρεις τους σπορους στα χερια σου.
Αν σε αυτα τα τρια εισαι ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα την προσφερεις.
 
Γιαυτό και πρέπει να κάνουμε δοκιμές μέχρι να καταλήξουμε με αυτή που μένουν ευχαριστημένα...
Έχουν κιαυτα τις παραξενιές τους με το φαγητό...
Πάντως για τα κοκατιλ μια ακόμη καλή επιλογή είναι αυτή...
Την οποία την δίνω στα Parrotlet μου...
Υπάρχει συγκεκριμένη για Κοκατιλ σε μωβ συσκευασία
[automerge]1570653791[/automerge]
@Napoleon δεν αναφέρομαι στην prestige premium, αλλά στην prestige την οποία αγόρασα 2.70 το κιλό σε σχέση με τα 4.00 περίπου που έδωσα για τα 800 gr της deli nature χωρίς να απορρίψουν ούτε σπόρο.
Α κατάλαβα λες την απλή και όχι την μωβ
Περίμενα και εγώ ένα πακέτο με 3 συσκευασίες αλλα.. (ακόμα περιμένω)
Επίσης πολύ ακριβή είναι μια Lolo pets που δεν την έχω ξανά ακούσει αλλά την πήρα δύο φορές στην ανάγκη έχεις ιδέα για την συγκεκριμένη;
 
έχεις ιδέα για την συγκεκριμένη;
Την έχω δει, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει. Κατέληξα πως αφού έχω βρει τις τροφές που χαίρουν αποδοχής από τα πουλάκια μου, συνεχίζω με αυτές, εναλλάσσοντάς τις μάρκες ενίοτε για ποικιλία.
 
Επίσης πολύ ακριβή είναι μια Lolo pets που δεν την έχω ξανά ακούσει αλλά την πήρα δύο φορές στην ανάγκη έχεις ιδέα για την συγκεκριμένη;

Προκειται για μειγματα τροφων που ειναι στην αγορα (εκτος Ελλαδος) απο το 2005 και ειναι Πολωνικης προελευσης.
Η εταιρεια που τα εμπορευεται ειναι στρατηγικος συνεργατης της Trixie και αντιπροσωπευει αρκετα "βαρια" brands.

Στην Ελλαδα τα εισαγει η Donald.
 
Προκειται για μειγματα τροφων που ειναι στην αγορα (εκτος Ελλαδος) απο το 2005 και ειναι Πολωνικης προελευσης.
Η εταιρεια που τα εμπορευεται ειναι στρατηγικος συνεργατης της Trixie και αντιπροσωπευει αρκετα "βαρια" brands.

Στην Ελλαδα τα εισαγει η Donald.
Α μάλιστα όντως μιλάμε για μεγάλα brands από ποιότητα γνωρίζουμε; Επίσης έχει κάτι μεγάλα αποξηραμένα φρούτα τα οποία πάντως για Κοκατιλ δεν είναι (τουλάχιστον για τα δικά μου😂)
 
Προσωπικη αποψη δεν εχω, γενικα εχει καλες κριτικες.

Τα προιοντα ειναι οντως ακριβα και εχει να κανει με την περιεκτικότητα τους σε καρπους, λαχανικα και φρουτα!
 
Παιδιά ευχαριστώ πολύ. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τελευταίο. Επειδή εδώ που μένω εγώ δεν υπάρχουν οι τροφές που αναφέρατε. Μήπως γνωρίζετε κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα το οποίο είναι αξιόπιστο και θα μπορούσα να παραγγείλω από εκεί τις τροφές;
 
Back
Top