Γενικά Συμβίωση budgie με cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Συνεχιζουν τα περιεργα..
Σημερα τα χω πετυχει τουλαχιστον πεντε φορες να χτυπαν για ωρα τα φτερα τους πολυ δυνατα και γρηγορα, ταυτοχρονα, και τα δυο πουλια μαζι.
Οχι μονο οταν ειναι εξω, αλλα και μεσα στα κλουβια τους..
Επισης το μπατζακι για καποιο λογο σκουζει αρκετα!meh
Η κοκατιλινα σχεδον συνεχεια σκυβει το σωμα της και ανοιγει διαπλατα τα φτερα της, και τα χτυπαει κιολας λιγο.
Η ατμοσφαιρα δεν ειναι και πολυ φιλικη θα ελεγα🙄
 
Επισης το μπατζακι για καποιο λογο σκουζει αρκετα.


Φυσιολογικό είναι. Τα αρσενικά Μπάτζι έχουν την τάση να μουρμουρίζουν, να τραγουδούν και να κράζουν όλη την ημέρα. Μεγάλοι παρλαπίπες. Ένα παραπάνω το δικό σου που είναι και μικρό!
 
Φυσιολογικό είναι. Τα αρσενικά Μπάτζι έχουν την τάση να μουρμουρίζουν, να τραγουδούν και να κράζουν όλη την ημέρα.

Τραγουδι ακριβως δεν το λες, παντως παραγει διαφορους ηχους:D
Δεν ηξερα οτι ειναι χαρακτηριστικο των αρσενικων αυτο!
Ο δικος μου κιολας ειναι αρκετα μικρουλης, πιθανολογουμε οτι ειναι αρσενικο λογω του μωβ χαλινου, αλλα ακομα δεν ειμαστε και σιγουροι!
Ειναι παντως φασαριοζης πολυ, και ζωηρος ειναι, τα χει σπασει ολα μεσα στο κλουβι😛
 
Καλησπερα παιδια!
Βρισκομαι σε διακοπες μαζι με τα παπαγαλοπαιδια μου, και θα ηθελα τα φωτα σας!
Καταρχας απ οτι φαινεται τα πουλια δε "τα βρισκουν" , καθως η κοκατιλινα μου δεν δεχεται το μπατζακι.
Αυτος επιδιωκει συνεχως να ερχεται σε επαφη μαζι της αλλα αυτη τον αποφευγει και ο μικρος καταληγει να την κυνηγαει!
Ο μικρουλης επισης, αν και ταισμενος με κρεμα, δειχνει να μην θελει επαφη μαζι μου. Οταν ειναι στο κλουβι καθεται λιιιγο να τον χαιδεψω, πολλες φορες κανει σαν να αγριευει αλλα δεν φευγει, επισης ανεβαινει στο δαχτυλο ΕΝΤΟΣ κλουβιου αλλα τελικα ταραζεται και φευγει τρομαγμενος! Οι κινησεις μου ειναι παντα αργες και ηρεμες..
Εκτος κλουβιου και παλι με αποφευγει, συνηθως πεταει μακρια μου..
Δεν ξερω αν τρομοκρατηθηκε την πρωτη μερα που τον ταλαιπωρησα για να του βγαλω το σελοτειπ απ τα φτερα, ή αν ειναι απομακρος επειδη υπαρχει και το αλλο πουλακι.
Η αληθεια ειναι πως στην κοκατιλινα αφιερωνω περισσοτερο χρονο, ειναι περισσοτερη ωρα εκτος κλουβιου, γιατι το "ζηταει".
Να επισημανω πως πλεον τα δυο πουλακια βγαινουν διαφορετικες ωρες απ το κλουβι, καθως καθε εξοδος σχεδον καταληγει σε κυνηγητο και το κοκατιλ τρομαζει πολυ και πεταει συνεχως πανω μου να το σωσω
Θα ηθελα λοιπον αρχικα να με καθοδηγεισετε σχετικα με το πως να διαχειριστω την κατασταση με το μικρο μπατζακι, και να βελτιωσω την σχεση μας.

Υ. Γ Χρονια πολλα Μαρακι για χθες, αν και καθυστερημενα! 🙂
 
Καλά να περνάτε κατ' αρχήν και ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και για σένα τα καλύτερα! 🙂
Δεν ξέρουμε τι έπαιξε ρόλο να γίνει κάπως δύσπιστο το μικρό budgie, πάντως η κατάσταση που έχουμε είναι ένα πουλάκι σχετικά ήμερο, όμως όχι και εξαιρετικά συνεργάσιμο.
Επειδή είσαι έμπειρη, καταλαβαίνεις ότι το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι περισσότερη ενασχόληση. Δεν ξέρω αν έχεις τώρα ή στην μόνιμη κατοικία σας την πολυτέλεια να τα έχεις σε ξεχωριστά δωμάτια, όμως πιστεύω αυτό θα βοηθούσε την κατάσταση αρκετά στην πρώτη φάση της προσπάθειας εξοικείωσης μεταξύ σας.
Είναι προφανές ότι το μικρό αποζητά την αποδοχή του μεγάλου πουλιού και το προτιμά σε σχέση μ' εσένα. Όταν είστε όλοι μαζί είναι δύσκολο να του αποσπάσεις την προσοχή και να το κάνεις να παρακολουθεί εσένα και μόνο.
Για να δούμε τι θα μας πουν και οι υπόλοιποι :)
 
Είναι προφανές ότι το μικρό αποζητά την αποδοχή του μεγάλου πουλιού και το προτιμά σε σχέση μ' εσένα. Όταν είστε όλοι μαζί είναι δύσκολο να του αποσπάσεις την προσοχή και να το κάνεις να παρακολουθεί εσένα και μόνο.
:)

Δυστυχως αναγκαστικα βρισκονται και θα βρισκονται και στην Αθηνα στο ιδιο δωματιο, δεν υπαρχει καποιος αλλος καταλληλος χωρος για να μετακινησω εκει το ενα κλουβι..
Εδω που βρισκομαστε τωρα βεβαια, τα κλουβια ειναι μακρια το ενα απο το αλλοκαι τα πουλια δεν εχουν οπτικη επαφη.
Στο σπιτι τα κλουβια τους ειναι διπλα..
Κι εγω καταλαβα οτι και οι τρεις μαζι δε θα τα βρουμε ποτε, οποτε αλλος ενας λογος να βγαινουν προς το παρον χωριστα..
Δεν ξερω πως να τον προσεγγισω ομως, και το γεγονος οτι οταν βρισκεται εκτος κλουβιου φευγει μακρια μου, δυσκολευει την κατασταση, δεν μπορω να τον "πλησιασω".
 
Δεν ξερω πως να τον προσεγγισω ομως, και το γεγονος οτι οταν βρισκεται εκτος κλουβιου φευγει μακρια μου, δυσκολευει την κατασταση, δεν μπορω να τον "πλησιασω".
Ξεκίνησε μέσα στο κλουβί τότε με κεχρί. Δεν του αρέσει; Αν του γλυκομιλάς και του δίνεις καλούδια;
 
Ξεκίνησε μέσα στο κλουβί τότε με κεχρί. Δεν του αρέσει; Αν του γλυκομιλάς και του δίνεις καλούδια;

Μια δυο φορες που δοκιμασα να του δωσω κεχρι απλα το ακουμπουσε με το ραμφος του, δεν εφαγε.
Η αληθεια ειναι πως δεν το χω πολυπροσπαθησει παντως.

Στεκομαι μπροστα στο κλουβι και του μιλαω γλυκα πολλες φορες, κι αυτος καθεται και με παρακολουθει προσεκτικα😛
 
Όταν έχεις δύο ζώα και το ένα είναι τρυφερό και το άλλο επιφυλακτικό, λογικό είναι να "παρασύρεσαι" από τον γλυκό χαρακτήρα του ενός. :)
Πρέπει να προσπαθήσεις λίγο παραπάνω. Είδες τα καμώματα του Μάϊκλ; Τα έχεις παρακολουθήσει;
 
Όταν έχεις δύο ζώα και το ένα είναι τρυφερό και το άλλο επιφυλακτικό, λογικό είναι να "παρασύρεσαι" από τον γλυκό χαρακτήρα του ενός. :)
Πρέπει να προσπαθήσεις λίγο παραπάνω. Είδες τα καμώματα του Μάϊκλ; Τα έχεις παρακολουθήσει;

Πραγματι, η κοκατιλινα ειναι τοσο γλυκια και επιζητα συνεχως την προσοχη μου, τοσο πολυ που λυπαμαι να την αφηνω μεσα, την βλεπω μαραζωνει..
Το χει βεβαια και περισσοτερη αναγκη το "εξω" για να ξεπιανεται, μιας και το κλουβι της δεν ειναι και τεραστιο.

Δε το χω παρακολουθησει το συγκεκριμενο θεμα, λιγο το χω "κοιταξει" μονο.
 
Δεν στο έδωσα για να πάρεις "μαθήματα", απλά για να δεις ότι εύκολα μπορείς να το προσεγγίσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Δεν στο έδωσα για να πάρεις "μαθήματα", απλά για να δεις ότι εύκολα μπορείς να το προσεγγίσεις.
Τωρα που ειδα το "Μαικλ",ξεχασα να πω πως τον μικρουλη τον δικο μου τον λενε Νεμο(γαλαζιος-θαλασσιος😛)
Το συγκεκριμενο θεμα μου θυμησε το μπατζι που ειχα παλια, τον Boo.
Βεβαια ο Βοο ηταν απ την αρχη φιλικος και συνεργασιμος μαζι μου, γι αυτο και "τα καταφεραμε", ενω ο Νεμο ουτε να με φτυσει🙄
 
ενω ο Νεμο ουτε να με φτυσει🙄
Μα κι εσύ, ούτε φωτογραφίες μας έβαλες, ούτε τίποτα 😛
Βλέπει πως έχεις την προσοχή σου στην άλλη την μικρή και προσπαθεί κι αυτό να κάνει το ίδιο.
Μια μικρή προσπάθεια παραπάνω χρειάζεται.
 
Μα κι εσύ, ούτε φωτογραφίες μας έβαλες, ούτε τίποτα 😛
Βλέπει πως έχεις την προσοχή σου στην άλλη την μικρή και προσπαθεί κι αυτό να κάνει το ίδιο.
Μια μικρή προσπάθεια παραπάνω χρειάζεται.


Υποσχομαι να ανοιξω νεο θεμα παρουσιασης και των δυο!:D

Εχεις δικαιο, κι εγω θεωρω οτι δεν εχω προσπαθησει οσο χρειαζεται, τον βρηκα "ζορικο" και τον αφησα😛
Πως να αρχισω ομως;
Να τον δελεαζω με λιχουδιες αρχικα αποκλειστικα εντος κλουβιου ή να τον βγαζω κι εξω;
Θελει ο μικρουλης να βγαινει αλλα εκτος κλουβιου σαν να φοβαται περισσοτερο, ειναι πιο δυσκολο να τον προσεγγισω.
 
Να τον δελεαζω με λιχουδιες αρχικα αποκλειστικα εντος κλουβιου
Ναι, έτσι, έξω είναι πιο δύσκολο, δεν είναι συγκεντρωμένος, ούτε κι εσύ επίσης που ανησυχείς μην πάθει κάτι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ναι, έτσι, έξω είναι πιο δύσκολο, δεν είναι συγκεντρωμένος, ούτε κι εσύ επίσης που ανησυχείς μην πάθει κάτι.

Ωραια!
Τωρα εδω που ειμαστε η κοκατιλινα δε θα βλεπει, αλλα στην Αθηνα τα κλουβια τους ειναι διπλα οποτε θα παρακολουθει κι αυτη.. Οπως και ο Νεμο βλεπει τι κανουμε με την Λουη οταν την βγαζω απ το κλουβι. Πειραζει αυτο;
 
Back
Top