Γενικά Συμβίωση budgie με cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εκμεταλλεύσου τις μέρες που έχεις εκεί να έρθεις πιο κοντά με το μικρό μπάτζι, χωρίς ζήλειες και παρεμβολές. Μετά στην Αθήνα, ας είναι κοντά. Ό,τι γίνεται κάνουμε :)
 
Καλησπερα! Επιστρεψαμε:D
Λοιπον μικρουλης δεν δελεαζεται με τις λιχουδιες που του δινω..
Τελευταια ομως προσπαθω να τον καλοπιασω με χαδακια στα μαγουλακια, και μπορω να πω οτι πιανει, καθεται να του χαιδεψω το μαγουλο χωρις να φευγει και χωρις να σκουζει🙄
Και παλι ομως τον πιανουν οι κρισεις του που και που και αναστατωνεται
Νομιζω τωρα με τα χαδια θα ρθουμε πιο κοντα, τα εχει αναγκη,τον ειχα πετυχει αρκετες φορες να "χαιδευεται" πανω σε ενα κουδουνακι😛
Επισης εμαθε τις πρωτες του λεξουλες, γεια σου!
Ηταν παρλας απο τοτε που τον πρωτοεφερα σπιτι, ολο ελεγε τα δικα του τα παπαγαλισια, παρ'ολα αυτα για καποιο λογο δεν ειχα ασχοληθει με το να του μαθω καποια λεξουλα...
Ε τις τελευταιες μερες του λεγα γεια σου γεια σου, σημερα τον ακουσα να το λεει!
Εντυπωσιαστηκα μπορω να πω, μιλαγαν ολα τα προηγουμενα μπατζακια μου βεβαια, αλλα ολα τους χρειαστηκαν καιρο για να μιλησουν, αυτος παραειναι γρηγορος😛
Ε οχι να το παινευτω, αλλα το καμαρι μου φαινοταν απ την αρχη εξυπνο και ταλαντουχο, απο την πρωτη μερα ελυνε διπλους και τριπλους κομπους απ τα παιχνιδια του😛
Και που λετε το προβαρει ολη μερα, το λεει με διαφορες "φωνες", πιο λεπτες, πιο τσιριχτες.
Εχει αρχισει να κανει και χορευτικα..
Εγω απ αυτα που διαβαζα για τα εγγλεζικα κι απ αυτα που μου ειπε ο εκτροφεας, νομιζα οτι θα καθεται στο κλαδι του ολη μερα και θα chillαρει, αυτος παραειναι υπερκινητικος:D

Κι εδώ ο Νέμο, στο κλουβακι μεταφορας, κατα τις καλοκαιρινες διακοπες.
Τοτε που η μυτουλα ηταν ακομη λιλα.
Πλεον ειναι μωβ σκουρο προς μπλε, και μπορω να πω οτι παει πολυ περισσοτερο με το κατακιτρινο κεφαλι του😎

*Κι αλλη μια, με την αγαπημενη του μπαλα😛
 

Συνημμένα

  • rsz_1rsz_img-1471297847440-v-1.webp
    rsz_1rsz_img-1471297847440-v-1.webp
    19,9 KB · Προβολές: 29
  • rsz_20160829_014347.webp
    rsz_20160829_014347.webp
    28,2 KB · Προβολές: 28
Μα τι μπλε ζουζουνακι είναι αυτό; Φτου φτου να το χαίρεσαι Ειρήνη μου! Έρχεται στο χέρι σου; Είναι ήμερος;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Μα τι μπλε ζουζουνακι είναι αυτό; Φτου φτου να το χαίρεσαι Ειρήνη μου! Έρχεται στο χέρι σου; Είναι ήμερος;


Ευχαριστουμε Αλικη μου!
Ειναι ταισμενος με κρεμα αλλα δεν θελει και πολλα πολλα!
 
Αν ασχοληθεις θα γινεται κολλητοι :D


Πολυ θα το θελα, αλλα η κοκατιλινα μου δε θα επιτρεψει κατι τετοιο, με το που με δει να ασχολουμαι λιγο με τον Νεμουλη τα παιρνει στο κρανιο😛

Παντως τωρα που βρηκα το κουμπι του πιστευω θα ρθουμε λιγο πιο κοντα οπως και να χει 🙄
 
Παιδια, ο μικρουλης Νεμο αρχιζει και "φουσκωνει" 😛

Οταν τον πρωτοπηρα δεν εβλεπα να χει καποια διαφορα απ τα κανονικα μπατζι..
Τωρα τον τελευταιο καιρο εχει γινει πολυ φουντωτος και αφρατος:D
Ο εκτροφεας μου ειχε πει οτι περιπου στον ενα χρονο πανω θα σχηματισει και "σκουφι".
Τωρα με το σκουφι δεν ξερω τι εννοουσε.
Μηπως αυτο το φουντωτο κεφαλι που εχουν τα εγγλεζικα;
Γιατι ηδη καπως ετσι ειναι το κεφαλι του!
Παντως εχει πολυ πλακα, ετσι στρουμπουλος ειναι ακομα πιο γλυκουλης😎
 
Τον εβγαλα τωρα στα γρηγορα, γιατι ολο το ξεχναω!
Στην δευτερη φωτο καθεται στην αγαπημενη του κουνια, η οποια οπως βλεπετε δεν τον χωραει πλεον🙄
 

Συνημμένα

  • rsz_20160908_142729.webp
    rsz_20160908_142729.webp
    39,1 KB · Προβολές: 21
  • rsz_20160908_142405-1.webp
    rsz_20160908_142405-1.webp
    20,9 KB · Προβολές: 19
Λεω να κανουμε φωτογραφιση σημερα:D

Αχ ωραιο ακούστηκε αυτο.
Σημαινει οτι θα εχουμε πληθώρα φωτογραφιών 😀.
Περιμενουμε με ανυπομονησία :D

View attachment 44462
Λες να γίνει έτσι; 😛 ΝΕΜΟ the PUNK!

😀 πλακα εχει.
Αναρωτιεμαι βλεπουνε;
Η ειναι απο τις φυλες που εχει καταστρεψει ο ανθρωπος απλα για να εχει ενα πουλι εκθεσεων;
 
View attachment 44462
Λες να γίνει έτσι; 😛 ΝΕΜΟ the PUNK!

Καλα αν γινει ετσι θα τον κουρεψω 😛

😀 πλακα εχει.
Αναρωτιεμαι βλεπουνε;
Η ειναι απο τις φυλες που εχει καταστρεψει ο ανθρωπος απλα για να εχει ενα πουλι εκθεσεων;


Οπως και να χει αυτα τα πουλια ταλαιπωρουνται..
Πατα στο google budgie feather duster..
Αυτα τα πουλακια πραγματικα τα λυπαμαι.
 
Τον εβγαλα τωρα στα γρηγορα, γιατι ολο το ξεχναω!
Στην δευτερη φωτο καθεται στην αγαπημενη του κουνια, η οποια οπως βλεπετε δεν τον χωραει πλεον🙄
Πολλά σκόρδα!
garlicbraid.jpg

Δεν νομίζω έτσι όπως το παρακάτω αλλά θα γίνει ψιλοκεφάλας :)
Να τον χαίρεσαι Ειρηνάκι μου!
 
Οπως και να χει αυτα τα πουλια ταλαιπωρουνται..
Πατα στο google budgie feather duster..
Αυτα τα πουλακια πραγματικα τα λυπαμαι.

Πραγματικα αυτο δεν το εχω ξαναδεί.
Τα λυπηθηκε η ψυχη μου τα καημενα.
Τι αλλο θα δουμε :/

Τον εβγαλα τωρα στα γρηγορα, γιατι ολο το ξεχναω!
Στην δευτερη φωτο καθεται στην αγαπημενη του κουνια, η οποια οπως βλεπετε δεν τον χωραει πλεον🙄

Ααα αυτος ειναι ομορφος!
Πτου πτου πτου να τον χαρεσαι ❤️️️️
Φυσικα θα περιμενω και την φωτιγραφιση που υποσχεθηκες. Μην νομιζεις οτι θα την βγαλεις με 2 φωτο 😀!
 
View attachment 44465 Γιατί καλέ; Σαν την JOAN JETT θα είναι! 😛 Ή μήπως TINA TURNER; 😛; Τι να πει και αυτό; Αυτό μάλλον έπρεπε να το βάλω στις funny photos, " δεν βλέπω τίποτα δεν ακούω τίποτα"!



Ενταξει τοσο σφουγγαριστρα δε θα γινει, ειπαμε ειναι ομορφος 😛
 
Βρηκα αρσενικο και θα το παραλαβω σε λιγες μερες αλλα θελω να ρωτησω,πως θα τα φερω κοντα; Και μεχρι ποτε ειναι η περιοδος που μπορει να ερωτευθουν;
 
Back
Top