Αναπαραγωγή Πρωτη γεννα budgie και τα χει χαμενα

lost_beauty

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2008
Μηνύματα
87
Πόλη
Τρίκαλα
Γεια σας παιδια. Προχτες, στις 28.9 και ωρα 14.00 βγηκε ο πρωτος νεοσσος απο την μικρη παπαγαλινα μου που ειναι η πρωτη της γεννα.Ακριβως επειδη ειναι η πρωτη της γεννα την παρακολουθησα στενα και κοιτουσα καθε μια ωρα τον προλοβο του νεοσσου για να βεβαιωθω οτι τον τα'ι'ζει. Μεχρι 1 το βραδυ ο προλοβος μου φαινοταν αδειος. Ειδα και τον νεοσσο μια φορα να κανει καφε διαρροια αλλα κι αλλες φορες το εχω ξαναδει και δεν εχασα πουλια. Τεσπα κατα τη 1 το πρωι τον ταισε λιγο, πολυ λιγο σε σχεση με την αλλη μου παπαγαλινα που τα παιδια της τα σκαει στο φαι.Χτες τον ξανακοιταξα και ειχε εναν προλοβο σαν μπιλια απο αεροβολο, δλδ παλι λιγο ταισμενος. Σημερα τον βρηκα νεκρο. Να σημειωσω οτι αν και δεν γεννηθηκε προωρα αλλα κανονικα στις 18 μερες ηταν παρα πολυ μικροσκοπικος σε σχεση με αλλα μωρα. Σημερα τον βρηκα νεκροκαι το στομαχι του ηταν καφεκαι οταν το αγγιξα εμπαινε προς τα μεσα και φαινοταν να εχει μεσα καφε υγρο. Σημερα επισης στις 6 το απογευμα βγηκε κι ο 2ος νεοσσος φυσιολογικος σε μεγεθος και με οψη πιο υγιη. Ο προλοβος του εχει κι αυτος μεγεθος μιας μπιλιας απο αεροβολο.Λετε να πεθανει;Να τον παρω και να τον δωσω στην αλλη παπαγαλινα μου που εχει στη φωλια εναν νεοσσο 30 ημερων τον οποιο να παρω με τη σειρα του και να βαλω χωριστα με τον πατερα του να τον ταιζει;Θα δεχτει ενα ξενο μωρο ή θα παθουν και οι 2 θηλυκες σοκ και θα παρατησει η μικρη και τα υπολοιπα αυγα κι η μεγαλη τον ξενο νεοσσο;
 
την πρωτη μερα δεν ταϊζουν το μικρο κανονικα αλλα ξεκινανε απο την δευτερη. ανα μια ωρα που τα κοιταζες προσεχε γιατι μπορει να ανχωσεις την θηλυκια σου και να τα παρατησει...
 
Back
Top