Αναπαραγωγή Η πρωτη μου επιτυχημενη αναπαραγωγη zebra finches

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ενταξει.Αυριο θα τα πεταξω μαζι με τη φωλια και θα χωρισω το ζευγαρι. Μια απορια:μπορουν να μετακινηθουν σε εξωτερικο χωρο, προφυλαγμενα εννοειται απο ρευματα και αρπακτικα, ή λογω του κρυου δεν γινεται; Εχω δυο μεγαλες ζευγαρωστρες εξω, στην ντουλαπα που εχω φτιαξει για τα υπολοιπα κλουβια. Σκεφτομουν να βαλω το καθενα απο τα ζεβρακια σε δικη του ζευγαρωστρα, γιατι λογω της αναπαραγωγης δεν καταφερα να τα μετακινησω μεχρι τωρα σε μεγαλο κλουβι οπου θα μπορουνε να πετανε, και ξερω οτι ενα ευρυχωρο κλουβι ειναι κατι το οποιο χρειαζονται τα συγκεκριμενα πουλια
κρατησε τα μεσα και βαλε τα αρσενικα μαζι και τα θυληκα σε αλλη κλουβα αστα να ηρεμησουν να δυναμωσου ν και μετα... Το μετα βεβαια μετα απο τρεις μηνες θα πρεπει να δεις τι θα κανεις με τα μικρα πρεπει α βρεις αναδοχους ωστε να αποφυγεις τις αιμομιξιες
 
Καλησπερα! Τελικα χωρισα τα ζεβρακια σε 2 ζευγαρωστρες, αναλογα με το φυλο, οπως μου ειπατε. Τις τελευταιες μερες ο μικρουλης προσπαθει συνεχως να μιμηθει το "τραγουδι" του πατερα του, χωρις μεγαλη επιτυχια μπορω να πω.. Εχει πολυ πλακα! 😛
 
Ειρήνη τι τροφή τους δίνεις; Παπαγαλίνη; Όλοι θεωρούν ότι η παπαγαλίνη είναι η καλύτερη τροφή για ζεβράκια, αλλά στη πράξη έχω δει ότι τη τροφή για καναρίνια τη προτιμούν πολύ περισσότερο
 
Καλησπερα! Τελικα χωρισα τα ζεβρακια σε 2 ζευγαρωστρες, αναλογα με το φυλο, οπως μου ειπατε. Τις τελευταιες μερες ο μικρουλης προσπαθει συνεχως να μιμηθει το "τραγουδι" του πατερα του, χωρις μεγαλη επιτυχια μπορω να πω.. Εχει πολυ πλακα! 😛
το καλυτερο ετσι οι γονεις θα καλυπτουν και τις αναγκες τους αν προκυψουν... Οποτε ειναι ευκαιρια να τα δυναμωσεις.. Τροφουλα παρλαμεντο και πρασινα... καμια πολυβιταμινη ειναι αναγκαια να στρωσου φτερωμα και οταν κοκκινησουν οι μυτουλες εντελως τοτε θα σαι ετοιμη για τις επιλογες σου... Οτα δεις τα πρωτα λουλουδια αμυγδαλιας
 
Ειρήνη τι τροφή τους δίνεις; Παπαγαλίνη; Όλοι θεωρούν ότι η παπαγαλίνη είναι η καλύτερη τροφή για ζεβράκια, αλλά στη πράξη έχω δει ότι τη τροφή για καναρίνια τη προτιμούν πολύ περισσότερο
Καλησπερα Νικο! Καπου μεσα στο φορουμ, ειχα ξαναδιαβασει οτι η τροφη καναρινιων ειναι εξισου καλη για τα παραδεισια (το ειχε γραψει καποιο μελος, ισως ησουν εσυ, δεν θυμαμαι) και το ειχα δοκιμασει. Τα πουλια μου δυστυχως δεν την πλησιαζαν καν, οποτε συνεχισα να τους βαζω ως κυριως τροφη παπαγαλινη αλλα και συμπληρωματικα βορι ή κεχρι.
 
Μιλάς για τους γονείς ή για τα μικρά; Γιατί από τη μία μέρα στην άλλη δεν μπορούν τα μεγάλα να αλλάξουν συνήθειες (θα το ξέρεις, φαίνεσαι άλλωστε πολύ πιο έμπειρη από 'μένα). Εμένα τα δικά μου συνήθισαν την τροφή των καναρινιών και τώρα την προτιμούν από την παπαγαλίνη. Την άλλαξα όμως σταδιακά, και τώρα τη βάζω μισή- μισή.
 
Αφου το λετε εσεις θα ξαναδοκιμασω :)
Συλβια, εβαλα πρωτη φορα τροφη καναρινιων στην ταιστρα οταν ακομη δεν ειχαν γεννηθει τα μικρα..Βεβαια ειχα βαλει στη μια ταιστρα παπαγαλινη και στην αλλη κελαηδινη, οποτε ηταν λογικο να προτιμησουν την τροφη που ειχαν μαθει να τρωνε και αυτη των καναρινιων να μην την αγγιξουν καν. Θα δοκιμασω παλι, βαζοντας για αρχη ενα μιγμα των δυο και θα σας πω :D
 
Γεια σε ολους! Οπως σας ειχα πει, εχω χωρισει τα ζεβρακια μου σε δυο κλουβια αρκετα ευρυχωρα, δυο αρσενικα στο ενα και δυο θηλυκα στο αλλο.. (συγκεκριμένα, μπαμπας-γιος μαμα-κορη 😛)
Το προβλημα ειναι οτι τελευταια παρατηρω εντασεις μεταξυ των γονεων και των μικρων τους, και στα δυο κλουβια. Συχνα βλεπω τους γονεις να κυνηγανε και να τσιμπανε τα παιδια τους.. Μου κανει εντυπωση γιατι οχι μονο συμβαινει και στα δυο κλουβια, αλλα και γιατι οπως προανεφερα τα κλουβια ειναι αρκετα μεγαλα ωστε να μην τιθεται θεμα κυριαρχιας του χωρου μεταξυ τους..
 
Ειρήνη μου, δεν ξέρω πολλά για τα ζεβράκια, επειδή ωριμάζουν αρκετά σύντομα σεξουαλικά, σκέφτομαι μήπως ήδη τα μωρά είναι ώριμα και αναπτύσσεται ανταγωνισμός με τους γονείς τους.
 
Βλέπονται τα κλουβιά μεταξύ τους; Αν ναι βάλε ένα διαχωριστικό και θα ηρεμήσουν τα πράγματα...
 
Βλέπονται τα κλουβιά μεταξύ τους; Αν ναι βάλε ένα διαχωριστικό και θα ηρεμήσουν τα πράγματα...
Γιαννη, ειναι σε διαφορετικους χωρους του δωματιου τα κλουβια, δεν υπαρχει οπτικη επαφη μεταξυ των πουλιων😕
 
Περίεργο πάντως μου φαίνεται που τσακώνονται τα ομόφυλα. Είναι έντονοι οι καυγάδες Ειρήνη; Φοβάσαι μην τραυματιστούν;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Περίεργο πάντως μου φαίνεται που τσακώνονται τα ομόφυλα. Είναι έντονοι οι καυγάδες Ειρήνη; Φοβάσαι μην τραυματιστούν;
τσιμπιουνται; η απλα παιζουν και κυνηγαει το ενα το αλλο; Ειναι υπερκινητικα πουλια γενικοτερα.. Τι τα ταιζεις; Μη ξεχνας ειναι χειμωνας συντηριση σπορους και κανα φρουτακι αραια κ που... μηπως δινεις βιταμινες κ αυγο; Τα δικα μου τα χω χωριστα 2 μηνες τωρα και ειναι ηρεμα χωρις να λειπουν τα κυνηγητα κ τα παιχνιδια αλλα μεχρι εκει δεν αλληλοσκοτωνονται

τσιμπιουνται; η απλα παιζουν και κυνηγαει το ενα το αλλο; Ειναι υπερκινητικα πουλια γενικοτερα.. Τι τα ταιζεις; Μη ξεχνας ειναι χειμωνας συντηριση σπορους και κανα φρουτακι αραια κ που... μηπως δινεις βιταμινες κ αυγο; Τα δικα μου τα χω χωριστα 2 μηνες τωρα και ειναι ηρεμα χωρις να λειπουν τα κυνηγητα κ τα παιχνιδια αλλα μεχρι εκει δεν αλληλοσκοτωνονται
μπανακι τα βαζεις ετσι; γιατι αυτα τρελαινονται μαυτο και ασχολουνται με το πτερωμα ωρες
 
Καλησπερα, δεν ειχα τη δυνατοτητανα μπω πιο πριν και να σας απαντησω.. Μαρια, οχι απλα εντονοι.. Τα φτερουγισματα και οι "τσιριδες" που κανουν ακουγονται σε ολο το σπιτι..Αυτο ακριβως φοβαμαι, μην τραυματισει το ενα το αλλο..

Χρηστο, πεφτουν και τσιμπιες.. Δεν εχω καταλαβει αν ειναι παιχνιδι αυτο παντως μου φαινεται επιθετικη η σταση τους..Βιταμινες δεν βαζω..Αυγο εβαζα οταν ειχα το ζευγαρι μαζι, οταν τα χωρισα το σταματησα.. Μπανιερες του εβαλα καποιες φορες το φθινοπωρο, αλλα δεν δοκιμασε κανενα.Απο τοτε που μπηκε χειμωνας δεν ξαναδοκιμασα να βαλω μπανιερα στο κλουβι αλλα αγου το λες εσυ θα τους βαλω και παλι μπας και :)
 
Αφού οι τσακωμοί είναι τόσο έντονοι, θεωρώ πως πρέπει με κάποιο τρόπο να τα χωρίσεις.. Αν βάλεις τα αδέλφια μαζί στο ίδιο κλουβί θα μαλώνουν;
 
Αφού οι τσακωμοί είναι τόσο έντονοι, θεωρώ πως πρέπει με κάποιο τρόπο να τα χωρίσεις.. Αν βάλεις τα αδέλφια μαζί στο ίδιο κλουβί θα μαλώνουν;

Δεν εχω ιδεα..Απ' οτι ειπε η Μαρια παντως, οι τσακωμοι μεταξυ γονιων και μικρων πιθανο ειναι να συμβαινουν λογω του ανταγωνισμου που δημιουργειται μεταξυ τους εξαιτιας της σεξουαλικης ωριμανσης των μικρων..Αυτο, ετσι οπως το αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστον, συνεπαγεται την επιθυμια για ζευγαρωμα, οποτε, αν βαλω τα αδερφια στο ιδιο κλουβι, τα οποια παρεμπιπτοντως ειναι αντιθετου φυλου, δεν θα μου αρχισουν τα ζευγαρωματα; 😕
 
Δεν εχω ιδεα..Απ' οτι ειπε η Μαρια παντως, οι τσακωμοι μεταξυ γονιων καξ μικρων πιθανο ειναι να συμβαινουν λογω του ανταγωνισμου μεταπαρεμπιπτόντως ειναι αντιθετου φυλου, δεν θα μου αρχισουν τα ζευγαρωματα; Εξαιτιας της σεξουαλικης ωριμανσης των μικρων..Αυτο, ετσι οπως το αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστον, συνεπαγεται την επιθυμια για ζευγαρωμα, οποτε, αν βαλω τα αδερφια στο ιδιο κλουβι, τα οποια παρεμπι
Ναι όντως σωστά... Τότε η λύση είναι ατομικά μεγάλα κλουβάκια για το καθένα.. Δυστυχώς!
 
Ναι όντως σωστά... Τότε η λύση είναι ατομικά μεγάλα κλουβάκια για το καθένα.. Δυστυχώς!
Κι εγω κατι τετοιο καταλαβαινω.. Δεν εχω ομως ουτε 2 μεγαλα κλουβια περίσσια για να χωρισω τα πουλια, ουτε και το χωρο ωστε να εχω μεσα στο σπιτι 4 μεγαλα κλουβια για τα παραδεισια συν ενα του παπαγαλου 5..
 
Back
Top