Ασθένειες Πρόβλημα με άρρωστο καναρινι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης KALODIOS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

KALODIOS

PB New Member
Εγγραφή
5 Οκτ 2009
Μηνύματα
8
Πόλη
Κορυδαλλός
Έχω ένα σκουφάτο καναρίνι εδώ και 2 χρόνια.
Όταν το έβγαζα στο μπαλκόνι μας πέρναγε ένα μικρό σοκ για περίπου10-15 λεπτά. Υποθέτω από το εύρος εικόνων που είχε. Μετά του πέρναγε.
Την Κυριακή το πρωί, το ίδιο σοκ ήταν τόσο έντονο που έκατσε κάτω και έκανε τιτιβισμούς ως στριγκλιές.
όταν το πήραμε χαμπάρι περίπου 15 λεπτά μετά το βάλαμε πάλι στο σπίτι. Το σοκ συνεχίστηκε και το πουλί είχε σπασμό όλη την ημέρα. Τίναζε αριστερά το κεφάλι του και δεξιά το δεξί ποδι του.
Αργά τη νύχτα ηρέμησε αρκετά το τίναγμα αλλά δεν κοιμήθηκε όπως πρέπει. Τη στάση ύπνου εννοώ.
Από το πρωί σήμερα είναι με τα μάτια κλειστά, τα οποία έχουν πρηστεί αρκετά, έχει ελαφρύ σπασμό σαν τικ και για αρκετές ώρες μισάνοιχτο το στόμα.
Από το απόγευμα του έδωσα μια σταγόνα κορτιζονούχο φάρμακο στάζοντασ στη μύτη του ψηλά (ρουθούνια;)
Δεν έχεθι φάει, δεν έχει πιεί νερό και έχει ενεργηθεί 2 φορές.


Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά συχνά ακούγαμε τρίξιμο τους ράμφους του όμως θεωρούσαμε ότι το ακονίζει λόγω τησ ειδικής πέτρας που του έχουμε βάλει.

Συγνώμη που θα μιλήσω έτσι, αλλά νίθω τελίως ηλίθιος πλέον βλέποντας τις γνώσεις όλων εδώ. Μάλλον τα έχουμε κάνει όλα χάλια, αλλάβοηθήστεμε να σώσω το "Μήτσο"

Ευχαριστώ.
 
το πουλακι εχει twirling ή stargazing μαλλον☹

https://www.beautyofbirds.com/stargazing.html

https://community.petbirds.gr/threads/Κανάρα-με-πιθανό-εγκεφαλικό.3286/

https://community.petbirds.gr/threads/Καναρίνι-σπαρταράει.16831/


δεν ξερω ποιος σου συνεστησε κορτιζονη, τι σκευασμα ειναι αυτο και αν ειναι καταλληλο. Αν το εκανε γιατρος ισως κατι ξερει. Αν το εκανες με δικια σου πρωτοβουλια τα λαθη ειναι για τους ανθρωπους, δεν πρεπει ομως να επαναλαμβανονται:). Αυτο για το μελλον (εχω κανει και εγω πιο σημαντικα απο σενα☹)
 
καταρχήν ευχαριστώ για την αμεσότητα.. Την κορτιζόνη μου τη σύστησε κτηνίατρος με γνώσεις σε πτηνά (γενικά)

"γιατι απο τι περιγραφεις ειναι προχωρημενη η κατασταση του." προχωρημένη σε τι όμως;


τι είναι αυτό? το πουλακι εχει twirling ή stargazing μαλλον



διάβασα με προσοχή τη σελίδα, αλλά δεν είναι αυτό που έχει ο Μήτσος.
Πως συνδυάζεται να εμφανίστηκε μόλις τον έβγαλα στο φώς;
Επίσης γιατί έχουν εξογκωθεί τόσο πολύ τα μάτια του;
Το δεξί σχεδόν έχει βγεί από τη θέση του...
... Θα σκάσω σήμερα...
 
ο κτηνιατρος τι σου ειπε; Τι πιστευει οτι ειναι; Γιατι χρειζεται κορτιζονη;

για το τι ειναι η αρρωστια που αναφερω αν διαβασεις τα λινκ θα το καταλαβεις 🙂
 
Το ποστ με τίτλο "καναρίνι σπαρταράει" μου ταιριάζει δυστυχώς...
Και ακόμη πιο δυστυχώς στη τρίτη σελίδα είδα και τη κατάληξη...
Σημερα το πρωι το καναρινακι το βρικα νεκρο.☹ Δεν τα καταφερε..

Μη σας φανεί παράξενο αλλά λατρεύω τα ζώα.
Με σκυλάκι στα 11 χρόνια (έχει καρδιά) και καναρίνι με εγκεφαλικό...
Τι να πω ...
 
το πουλακι τι εχει ακριβως δεν μπορουμε να ξερουμε ακριβως.συμπτωματα βλεπουμε.η περιπτωση σου δειχνει να επιδεινωνεται σε εξωτερικο χωρο. Ισως αυτο να επηρεαζει γιαυτο μην το εκθετεις σε αμεσο ηλιακο φως και παρατηρησε αν αυτο συνεχιζετε. Μεχρι τοτε μην του βαζεις ποτε μπανιο χωρις μα εισαι μπροστα. Μπορει να πνιγει ξαφνικά
 
ευχαριστώ πολύ. Πραγματικά είστε άμεσοι. Μπράβο σας.
Ελπίζω να επανέλθω με καλά νέα...
 
Φίλε μου θα έλεγα να διαβάσεις εδώ:

http://www.archive.org/texts/flipbook/flippy.php?id=canarybookcontai00wallrich

τις σελίδες 138 και 139 και τις λήμματα 'EPILEPSY' & 'FAINTING FITS'
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk21
Ο Μήτσος τελικά δεν τα κατάφερε...
Περί της 2 το πρωι μετά από μερικά δυνατά φτερουγίσματα ξεψύχησε στα χέρια μου.

Τουλάχιστον του έδωσα λίγο πριν 2 σταγόνες ζαχαρόνερο για να μη πάει διψασμένος που λένε.

Πρέπει να παραδεχτώ ότι νιώθω άσχημα γιατί αυτό που συνέβει, "δεν το έπαθε" , του το έκανα.

Να είστε σίγουροι ότι αν αποκτήσω πάλι καναρίνι (αυτή τη στιγμή δε νιώθω ότι μου αξίζει) θα με βλέπεται συχνά εδώ για συμβουλές.

Καλή συνέχεια σε όλους...
 
-Φίλε μου νομίζω οτι εσύ δεν είχες καμιά σχέση με την"ασθένεια"
του πουλιού. Μάλλον πρόκειται για κάποια κληρονομική ανωμαλία
ή πιθανόν για ένα εγκεφαλικό επεισόδιο.
Μην ξεχνάμε επίσης, οτι η ύπαρξη του σκουφιού απο μόνη της, ουσιαστικά,
είναι μια γενετική ανωμαλία. Δεν μπορώ να ισχυριστώ οτι όλα τα σκουφάτα
παρουσιάζουν κάτι, κατά την διάρκεια της ζωής τους, αλλά έχω ακούσει
πάρα πολλές φορές τους κατόχους τέτοιων πουλιών να διαμαρτύρονται
για "ανεξήγητες" συμπεριφορές.
 
φιλε κριμα για το πουλακι αλλα θα ηθελα να δηλωσω και γω απο τη μερια μου οτι δεν ειδα να εκανες κατι που να εχεις εσυ την ευθυνη. Για την κορτιζονη που ανεφερα αν ηταν αποφαση γιατρου η δικια μου γνωμη περιισσευει, χωρια που απο τη στιγμη που δεν ξερω τι νοσο του πουλιου δεν εχω γνωμη και για την αναγκαιοτητα χορηγησης της. Ισως τελικα να ηταν καλυτερα αν ηταν κατι ανιατο που τελειωσε γρηορα να μην βασανιζεται το πουλακι.

* κ Μακη ενδιαφερον αυτο που αναφερατε με τα σκουφατα δεν το ηξερα. Εχω 2 τετοια πουλακια και ελπιζω να μην χρειαστει να κανω σχετικες διαπιστωσεις. Δεν βαζω μεσα και τα γκλοστερ . Ισχυει και σε αυτα (κορονα)αυτο που εχετε ακουσει; ή μονο στα απλα σκουφατα;
 
Το σκουφί προέρχεται απο μιά γενετική ιδιοτροπία που δημιουργεί στην ένωση των οστών του κρανίου τις προϋποθέσεις για την εμφάνιση που παρουσιάζει αυτό το φτερωτό τμήμα του πουλιού. Αν μάλιστα το γονίδιο αυτό υπάρχει εις διπλούν, στον εκκολαπτόμενο νεοσσό (και αυτό συμβαίνει αν έχουν ζευγαρώσει δύό σκουφάτα), τότε η εξέλιξη είναι θάνατος 100%, είτε στο αυγό είτε στις πρώτες μέρες της ζωής.

Λέγεται ότι ο λόγος είναι η αδυναμία να κλείσουν πλήρως, τα οστά της κεφαλής. Όλα αυτά βέβαια με κάποια επιφύλαξη. Αν κάποιο από τα παιδιά έχει στην κατοχή του και εκτρέφει αυτήν την ράτσα, καλόν θα ήταν να μας δώσει τις γνώσεις του.
 
οποτε μιλας μαλλον για προβλημα σε σκουφατο που προερχεται απο δυο σκουφατα κυριως. Αυτο ευτυχως (για να αποφυγω λαθη) μου το εχει μαθει ο αλλος δασκαλος(των emo που ελεγε και μια χαμενη ψυχη):) thanks
 
Στα χρόνια που ασχολούμαι με τα γκλοστερ , δεν έχω συναντήσει τέτοια συμπεριφορά στα πουλιά μου.
Και ούτε το εύχομαι.
Και πάλι δεν ξέρω εάν αυτό που λέει ο Μάκης αληθεύει, αλλά σαν παλιότερος και εμπειρότερος το ασπάζομαι .

Μάκη, αυτό με τα κόκαλα και της τρίχες μου ακούγεται κάτι σαν ιστορία τρόμου, σαν ζομπι.
Δεν πιστεύω να θες να πάρεις τον κόσμο προς τα κόκκινα και τα λες αυτά για να τους τρομάξεις;
 
Ο Μήτσος τελικά δεν τα κατάφερε...
Περί της 2 το πρωι μετά από μερικά δυνατά φτερουγίσματα ξεψύχησε στα χέρια μου.

Τουλάχιστον του έδωσα λίγο πριν 2 σταγόνες ζαχαρόνερο για να μη πάει διψασμένος που λένε.

Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου φίλε μου.

Πρέπει να παραδεχτώ ότι νιώθω άσχημα γιατί αυτό που συνέβει, "δεν το έπαθε" , του το έκανα.

Δεν αντιλαμβάνομαι τι εννοείς. Η πρώτη παραδοχή που κάνουμε όσοι ασχολούμαστε με τα πουλιά είναι ότι η ενασχόλησή μας αυτή επιφυλάσσει πολλές όμορφες, αλλά και άσχημες στιγμές. Επιδίωξή μας είναι μέσα από την ανταλλαγή γνώσεων και εμπειριών να βελτιωνόμαστε συνεχώς.

Να είστε σίγουροι ότι αν αποκτήσω πάλι καναρίνι (αυτή τη στιγμή δε νιώθω ότι μου αξίζει) θα με βλέπεται συχνά εδώ για συμβουλές.

Επιβάλεται να αποκτήσεις πάλι καναρίνι. Είσαι ήδη πιο έμπειρος και συνειδητοποιείς ότι πρέπει να βελτιώνεσαι συνέχεια.

Καλή συνέχεια σε όλους...

Θα τα λέμε φίλε μου.. Καλή συνέχεια
 
Κοιτώντας το μέλλον και προσπαθώντας να βελτιώσω τις γνώσεις μου, κατάλαβα ότι ο Μήτσος μου μάλλον έπαθε εγκεφαλικό επεισόδιο.
Είναι όμως δυνατόν αυτό να έγινε από έντονο φόβο σε σχέση με το φως ημέρας ή την αλλαγή από τις συνήθεις "εικόνες" ενός δωματίου, στον ορίζοντα που δίνει ο έξω κόσμος;

Δηλαδή να τρόμαξε τόσο από ότι είδαν τα μάτια του μόλις τον έβγαλα έξω ;
 
Μπορεί να το πάθαινε ακόμα κι' όταν σήκωνε το κεφάλι του
να πιεί νερό ή αν πέρναγε ένα έντομο μέσα απο το κλουβί του.
Αυτές είναι περιπτώσεις που έχουν συμβεί. Δεν νομίζω οτι πρέπει να
έχεις κάποιες τύψεις για την απώλειά του.Αυτό ήθελα να σου πώ εγώ.

Μάκη, αυτό με τα κόκαλα και της τρίχες μου ακούγεται κάτι σαν ιστορία τρόμου, σαν ζομπι.
Δεν πιστεύω να θες να πάρεις τον κόσμο προς τα κόκκινα και τα λες αυτά για να τους τρομάξεις;
-Δημήτρη δεν προβοκάρω τα γκλόστερ :D αλλά όσο και άν σ' ακούγεται
κάπως σαν "νύχτα φαντασμάτων" , φαίνεται οτι είναι αλήθεια πως η αιτία
που ένα ποσοστό 25% απο τους νεοσσούς ΚΟΡΩΝΑ Χ ΚΟΡΩΝΑ δεν επιβιώνουν,
είναι οτι δεν μπορεί να σχηματιστεί πλήρως η οστέινη επιφάνεια του κεφαλιού.

Υ. Γ Αυτό συμβαίνει σε κάθε νεοσσό που παίρνει το κυρίαρχο γονίδιο του σκουφιού και απο τους δυό γονείς.
 
Back
Top