Ασθένειες Πρόβλημα με νωχελικότητα και υπνηλία σε καναρίνι

Manikarnika

PB New Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2015
Μηνύματα
121
Γεια σας, Έχω ένα τεράστιο τεράστιο πρόβλημα...

Έχω μια καναρα με ποδάγρα τον τελευταίο χρόνο. Μέχρι σήμερα έχω ξεκινήσει τρεις διαφορετικές θεραπείες, εκ των οποίων οι δύο ΔΕΝ ολοκληρώθηκαν, επειδή οι δικοί μου δεν με άφηναν.
(tabernil Pomada και μετά μείγμα μπενταντιν-βαζελινη). Επιτέλους (!) Πήρα το επιθολ και όλα καλά υπάρχει εμφανή βελτίωση στα πόδια...
Ωστόσο, Το πουλί είναι ιδιαίτερα αδρανές αυτές τις μέρες και οι δικοί μου επιμένουν ότι είναι άρρωστο...

Πιστεύω ότι είναι από τη ζέστη, την πτερορροια και το στρες από το πιάσιμο για την αλοιφή...

Το μόνο που με ανησυχούσε είναι μια γρήγορη αναπνοή (η οποία εμφανίστηκε τις τελευταίες 10 μέρες περίπου)... Έτσι τοποθέτησα το κλουβί σε εσωτερικό χώρο, πιο δροσερό, αλλά όχι κλιματιζομενο...

Δεν ακούω τίποτα στην αναπνοή... Μονάχα κάποιες φορές άσχετες (όταν είναι στο κλαρί της κλπ), ακούγεται χτύπημα του ράμφους

(οπότε αυτό μας παραπέμπει στα ακάρεα της τραχείας; )
Σχετικά με αυτό... Έχουμε έντονη πτερορροια.. έχουν χαθεί πούπουλα από τη μάσκα, το πρόσωπο (φαίνονται τα αυτιά;!?), λιγα στον λαιμό και χαμηλά στην κοιλιά...Αν υπήρχαν ακάρεα (που να προσβάλλουν εξωτερικά) λογικά θα τα έβλεπα, έτσι;


Σήμερα όμως, πριν από λίγο, έγειρε το κεφάλι της σαν να ετοιμαζόταν να κοιμηθεί... Πάνω στο κλαρί...

Να πω ότι ήταν μέσα στην κουζίνα, με κλειστό το παράθυρο. (Δεν μαγειρεύαμε).. και κάποιος ειχε τη υπέροχη ιδέα να καπνίσει μέσα εκεί, πάρα το γεγονός ότι ΣΥΝΕΧΕΙΑ τους λέω να μην το κάνουν αυτό.

Μόλις τα είδα αυτά πετάχτηκα να ανοίξω το παράθυρο...
Αλλά οι δικοί μου μου είπαν να μην είμαι τόσο κολλημένη με το πουλί και να μην επεμβαίνω στον βιορυθμο του. Ότι άμα θέλει θα φάει, θα πιει, θα κοιμηθεί... Κλπ
(Δεν το σχολιάζω καν)
Έχω νευριάσει με τη συνεχή και άσχετη παρέμβαση τους (εγώ φταίω που τους ακούω. Έτσι τους πίστεψα με την τοποθέτηση του χαρτιού πάνω από τη σχάρα του πατου και προέκυψε η ποδάγρα) και έχω αγχωθει και στεναχωρεί με το πουλί.


Τέλος παντων, μέχρι και το τελευταίο δεν είχα θορυβηθεί. Περίμενα με τοποθέτηση σε ένα πιο δροσερό μέρος και το πέρασμα των ημερών να την παρατηρήσω και να πράξω ανάλογα.
Ωστόσο μάλλον πάμε κτηνίατρο.

Περιμένω τις απαντήσεις σας...
Με εκτίμηση,
Αναστασία

Υ. Γ. Παραιτήθηκα από την φροντίδα του. Μετά την επίσκεψη στον κτηνίατρο και τη διευθέτηση όσων προέκυψαν (διαδικασία που θα αναλάβω εγώ), αναλαμβάνουν οι δικοί μου. Βαρέθηκα συνέχεια να επεμβαίνουν, να με κατακρίνουν, να μου την λένε για πράγματα που εφαρμόζω και που έχω διαβάσει εδώ και να με κατηγορούν και εμμέσως να λένε ότι βασανίζω το πουλί επειδη προσπαθώ να διορθώσω στην πραγματικότητα ένα ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ λάθος. Αν δεν με είχαν κυριολεκτικά πρήξει, θα είχα λύσει το πρόβλημα με τα πόδια του πέρσι το καλοκαίρι και τώρα δεν θα τα είχαμε αυτά. Ή ακόμα καλύτερα, αν με είχαν ακούσει εξαρχής δεν θα είχε προκύψει τέτοιο πρόβλημα. Και έτσι το πουλί τώρα δεν θα ήταν στρεσαρισμενο, ουτε εγώ θα αναγκαζομουν συνέχεια να μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απο τα λεγομενα σου πρέπει να εισαι μικρη σε ηλικια, και η οικογενεια να εχει το μοτο : Ελα μωρε πουλια ειναι κ να παθουν κατι τι εγινε; Εδω ανθρωποι πεθαινουνε!
 
Όχι ακριβώς... Νοιάζονται για το καναρίνι... Απλώς...
Επειδή είχαν καναρίνια χρόνια, επιμένουν σε κάποια πράγματα που αποδείχθηκαν τελικά λανθασμένα.
Και μερικές φορές βρίσκουν υπερβολική τη φροντίδα μου.

Το πρόβλημα είναι ότι, ακριβώς επειδή πιστεύουν ότι η φροντίδα μου είναι υπερβολική, μου δημιουργούν ενοχικά και με επηρεάζουν... Με αποτέλεσμα ή να μην κάνω αυτά που πρέπει ή ακούγοντάς τους να κάνω λάθη. Δεν αντέχω να μου λένε ότι ταλαιπωρώ το ζωάκι μου. Με πονάει αφάνταστα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Υ. Γ. παραιτήθηκα από την φροντίδα του. Μετά την επίσκεψη στον κτηνίατρο και τη διευθέτηση όσων προέκυψαν (διαδικασία που θα αναλάβω εγώ), αναλαμβάνουν οι δικοί μου. Βαρέθηκα συνέχεια να επεμβαίνουν, να με κατακρίνουν, να μου την λένε για πράγματα που εφαρμόζω και που έχω διαβάσει εδώ και να με κατηγορούν και εμμέσως να λένε ότι βασανίζω το πουλί επειδη προσπαθώ να διορθώσω στην πραγματικότητα ένα ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ λάθος. Αν δεν με είχαν κυριολεκτικά πρήξει, θα είχα λύσει το πρόβλημα με τα πόδια του πέρσι το καλοκαίρι και τώρα δεν θα τα είχαμε αυτά. Ή ακόμα καλύτερα, αν με είχαν ακούσει εξαρχής δεν θα είχε προκύψει τέτοιο πρόβλημα. Και έτσι το πουλί τώρα δεν θα ήταν στρεσαρισμενο, ουτε εγώ θα αναγκαζομουν συνέχεια να μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία.

Με αποτέλεσμα ή να μην κάνω αυτά που πρέπει ή ακούγοντάς τους να κάνω λάθη. Δεν αντέχω να μου λένε ότι ταλαιπωρώ το ζωάκι μου. Με πονάει αφάνταστα.

Εάν έχεις το ''δικαίωμα'' και τα μέσα (λόγω ηλικίας), θα σε συμβούλευα να την παραιτηθείς από την φροντίδα του, αφού η ίδια υποστηρίζεις πως πρόκειται για το ζωάκι σου!
Όταν αγαπάμε αναγκαζόμαστε να βάζουμε τον εαυτό-εγωισμό μας, σε δεύτερη μοίρα. Σημασία για εμάς έχει ο στόχος δηλ να εξυπηρετήσουμε τις ανάγκες ''αυτού'' που αγαπάμε με τον καλύτερο τρόπο.
Θα σε πονέσει πολύ περισσότερο αργότερα, αν δεν κάνεις αυτό που πιστεύεις σωστό τώρα...
''Πολέμησε'' για την υγεία του (εκτός κι αν ο κτηνίατρος έχει άλλη άποψη) και ότι πετύχεις... Κάποτε θα δεις πως θα αισθάνεσαι πολύ όμορφα με τον εαυτό σου που δεν ''το εγκατέλειψες''
Καλή δύναμη και περαστικά του.
[automerge]1562419695[/automerge]
Το πρόβλημα είναι ότι, ακριβώς επειδή πιστεύουν ότι η φροντίδα μου είναι υπερβολική, μου δημιουργούν ενοχικά και με επηρεάζουν... Με αποτέλεσμα ή να μην κάνω αυτά που πρέπει ή ακούγοντάς τους να κάνω λάθη. Δεν αντέχω να μου λένε ότι ταλαιπωρώ το ζωάκι μου. Με πονάει αφάνταστα.
Φρόντιζε πάντα να μην αφήνεις ''κενά'' στον εαυτό σου, ώστε να έχεις ενοχές για κάτι που δεν έκανες...
 
Εφόσον είσαι σίγουρη ότι ο δικός σου τροπος φροντίδας είναι ο πιο κατάλληλος, δεν υπάρχει λόγος να νιώθεις ενοχές για τίποτα. Υποστήριξε την άποψη σου! Θα δεις ότι στη ζωή διάφοροι από το περιβάλλον σου θα σου λένε τη γνώμη τους πάντα ακόμη κι αν δεν τους την έχεις ζητήσει και θα επιμένουν ακόμη κι αν αυτό που πιστεύουν είναι λανθασμένο. Και ακόμη περισσότερο τα άτομα με τα οποία μοιράζεσαι το ίδιο σπίτι. Όταν σταματήσουν όλα αυτά να σε επηρεάζουν αρνητικά, θα δεις ότι μόνο καλό μας κάνουν αφού μας δίνουν τροφή για σκέψη και βελτιωνομαστε. Θα ήταν πολύ βαρετή η ζωή αν όλοι σκεφτόμασταν με τον ίδιο τρόπο ή αν βάζαμε τις ίδιες προτεραιότητες στη ζωη μας. Ξέρεις πόσες φορές έχω ακούσει από τους πιο στενούς μου φίλους "μα καλά δεν θα έρθεις μετά το μάθημα για καφέ επειδή πρέπει να βγάλεις βόλτα τον σκύλο; Είσαι υπερβολική". 😁
 
Αυτό που θα ήταν θεάρεστο είναι ο κτηνίατρος να μας πει ακριβώς αυτά που λέω εγώ τόσο καιρό!

Εννοείται ότι δεν θα την αφήσω μέχρι να τακτοποιηθούν τα θέματα της.

Το μόνο που θέλω να δω είναι τι διαφορετικό θα κάνουν αν τη φροντίσουν εκείνοι. Που δεν θα κάνουν τίποτα το ιδιαίτερο στην παραγματικοτητα, πέρα από νερό, τροφή και κλουβί. Ειδικά από τη στιγμή που θα παραλάβουν ένα υγιές πουλί... Ούτως ή άλλως, με το που περάσω σε σχολή του χρόνου θα την πάρω μαζί μου...



Το έκανε πάλι... Μπορείτε να μου πείτε γιατί το κάνει αυτό; Σαν να κοιμάται... ☹
 

Συνημμένα

  • IMG_20190706_172710.webp
    IMG_20190706_172710.webp
    18,3 KB · Προβολές: 58
  • IMG_20190706_172737.webp
    IMG_20190706_172737.webp
    12,4 KB · Προβολές: 59
Δεν το έχω παρατηρήσει.
Ωστόσο, περιποιείται συχνά το πτέρωμα της κατά τη διάρκεια της ημέρας, τρώει και πίνει κανονικά. Άμα βάλω μπάνιο, επίσης βουτά.
Είναι λίγο περίεργη η συμπεριφορά της..
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Παρότι η φωτογραφία είναι λίγο θολή σε εκείνο το σημείο, εγώ τα πόδια της τα βλέπω μια χαρά αλλά η γενική εικόνα της δεν μου αρέσει και πολύ. Να δούμε τι θα πούνε και τα πιο έμπειρα μελη.
 
Τα πόδια καθάρισαν την τελευταία εβδομάδα. Σκόπευα σε άλλη μια εφαρμογή επιθολ και μετά τέλος γενικά.
Αν σας προβληματίζει το πτέρωμα στην κοιλιά... Εκεί φταίμε και οι δύο. Και εγώ που στην αρχή δεν μπορούσα να της κρατήσω το πόδι, επομένως το μάζευε εκεί και πήγαινε το φάρμακο στο πτέρωμα.
Και η ίδια που κάποιες φορές μόλις της βάλω φάρμακο κάθεται στο ένα ποδι από μόνη της.
Αποτέλεσμα: να καταστραφεί επί της ουσίας. Στην φωτογραφία, έχει κάνει και μπάνιο κιόλας...
Περιμένω με την πτερορροια να το αναπληρώσει...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα καναρίνια είναι ζώα θηράματα. Δεν το έχουν στη φύση τους να κοιμούνται τη μέρα, γιατί διαφορετικά θα κατέληγαν σνακ. Αυτό ακριβώς τους είπα, αλλά θεωρούν ότι τυχαίνει.

Με τις πληροφορίες που έδωσα δεν μπορείτε να καταλήξετε κάπου μέχρι να πάμε στον κτηνίατρο τη Δευτέρα; ☹
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Βασικά αυτό που με νοιάζει είναι αν υπάρχει χρόνος μέχρι τη Δευτέρα, ο,τι και αν συμβαίνει. Στο μεταξύ αύριο θα λείπω όλη μέρα (για ευνόητους λόγους) και δεν θα μπορώ να την παρατηρώ 😖


Κοιλιά δεν μπορώ να δώσω εικόνα, γιατί δεν θέλω να την πιάσω πάλι και να την στρεσαρω. Οσο για τα περιττώματα... Παραθέτω μια τρισαθλια φωτογραφία. Δεν μπορώ να βάλω Α4 για τον ίδιο λόγο...

Έχω βάλει φακό... Ίσως να φανεί κάτι.
 

Συνημμένα

  • IMG_20190706_193943.webp
    IMG_20190706_193943.webp
    12,5 KB · Προβολές: 34
Συγγνώμη που επεμβαίνω.. αλλά το θέμα δεν είναι η ποδάγρα του πουλιού, πάρα η νωχελικοτητα και η "στάση ύπνου" κατά τη διάρκεια της ημέρας... Θα μπορούσα κάπως να αλλάξω τον τίτλο;
 
Μάλλον δεν ξέρετε ούτε εσείς τι έχει το καναρίνι μου. ☹ Επίσης νιώθω λίγο περίεργα με αυτό το μήνυμα... Ότι σας έχω πρήξει και εσάς κάπως...

Υποθέτω ότι θα περιμένω μέχρι την επίσκεψη στον κτηνίατρο ελπίζοντας να μην συμβεί κάτι στο μεσοδιάστημα.

Δεν έγινε σχόλιο για τα περιττώματα... Ούτε απαντήθηκε κάτι πιο συγκεκριμένο για τη συμπεριφορά της...

Πάντως αν ξέρετε ότι θα πεθάνει, να το γράψετε...


Ευχαριστώ πολύ.
 
H συμπεριφορα του ειναι προβληματικη, εχει ειπωθει ηδη αυτο.
Τα περιττωματα λογω του χαρτιου εχουν απλωσει, εσυ τα βλεπεις ως διάρροια;

Ουτε καποιος μπορει να σου πει αν θα ζησει ή οχι αλλα ουτε να πιθανολογησει τι μπορει να εχει απο τις εικονες που εχουμε κι απο την στιγμη που δεν εχουμε δει την κοιλια...

Φυσικα ολοι ευχομαστε το καλυτερο και να μην χειροτερεψει ως την ωρα που θα το δει ο γιατρος.
 
Back
Top