Ασθένειες Πρόβλημα με νωχελικότητα και υπνηλία σε καναρίνι

Οι κουτσουλιές δεν είναι κακές. Δεν φαίνεται να κινδυνεύει άμεσα ως τη Δευτέρα αλλά δεν είμαστε και μέντιουμ. Τη Δευτέρα όμως να το δει οπωσδήποτε ειδικός γιατρός, όχι ο κτηνίατρος της γειτονιάς σας.
 
Σήμερα παρουσιάζει καλύτερη εικόνα...

Όσο την είδα, ναι μεν δεν είναι δραστήρια και κάθεται απλά σε ένα κλαρί, αλλά δεν παρουσίασε και τα χθεσινά.

Στην περιοχή μου δεν υπάρχει πτηνιατρος και ούτε μέσα στην Πελοπόννησο. Ο,τι πιο κοντινό βρήκα είναι "κτηνίατρος που έχει ασχοληθεί με πτηνά" , σε μια αντίστοιχη διαδικτυακή λίστα... Επομένως, αναγκαστικά πάμε εκεί...

Θεωρώ ότι θα μπορέσει να παρέχει κάποια κάλυψη. Άλλωστε θα ρωτήσω τηλεφωνικά αν αναλαμβάνει καναρίνια...
Από το τίποτα, είναι πολύ καλύτερη εναλλακτική... Άλλωστε δεν μπορεί να είναι και τελείως άσχετος... Ειδικά σε περιοχές που δεν υπάρχουν πτηνιατροι, οι ήδη υπάρχοντες κτηνιατροι θα έχουν κάποια εμπειρία...

Με εκτίμηση,
Αναστασία :)
 
Πήγαμε στον κτηνίατρο...
Τα περιττώματα άλλαξαν... Δεν ήταν καλά... 😩 Τον ανησύχησε που φούσκωσε πριν από δύο μέρες...

Μου είπε να το παρακολουθώ και αν συνεχιστεί η εικόνα αυτή στα περιττώματα ή αν ξαναφουσκωσει να επικοινωνήσω μαζί του.
Αναπνευστικά ήταν καλά... (ευτυχώς)
Τα πόδια είναι μια χαρά (επιτέλους)

Συλλήβδην παρουσιάζει μια πολύ καλύτερη εικόνα...
Έχω πέσει πάνω καταπάνω και παρακολουθώ...

Αυτά. :)

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και την ανταπόκριση σας :)

Υ. Γ. Πέρασα ένα πολύ βασανιστικό χρονικό διάστημα κοιτώντας περιττώματα άλλων πουλιών στο διαδίκτυο 😩😖

Θα επιστρέψω το Σαββατοκύριακο για τον Αλμπινισμο :)
 
Έκανε κάποια εξέταση στα περιττώματα; Σου είπε αν πρέπει να ακολουθήσεις κάποια θεραπεία;

Το πουλακι στα χερια του το επιασε;


Με μικροσκόπιο όχι.
Μου μίλησε για αντιβίωση, αν συνεχιζόταν η κατάσταση. Μην με ρωτήσετε ποια, δεν την συγκράτησα, γιατί θα τον πάρω τηλέφωνο άμα χρειαστεί.

Και ναι, το έπιασε :)
 
Αναστασία, ένα πουλάκι που φουσκώνει και κοιμάται δείχνει ασθένεια και δεν γίνεται καλά ως δια μαγείας. Θέλω να πω χωρίς φάρμακα. Δεν σας έδωσε τίποτα;
 
Δεν νομίζω ότι ήταν και διαθέσιμο το μικροσκόπιο 😩 Υπάρχει περίπτωση μια αντιβίωση να είναι γενικού φάσματος, επομένως να μην χρειαστεί εξέταση περιττωμάτων;
[automerge]1562615163[/automerge]
Αναστασία, ένα πουλάκι που φουσκώνει και κοιμάται δείχνει ασθένεια και δεν γίνεται καλά ως δια μαγείας. Θέλω να πω χωρίς φάρμακα. Δεν σας έδωσε τίποτα;

Όχι... Μου είπε παρακολούθηση...
Υπάρχει περίπτωση να προκλήθηκε από το στρες; Εκείνη την ημέρα έβαλα επιθολ... Αλλά δεν έκανα κάτι τρελό... Ό,τι κάνω συνήθως. Γρήγορα και απαλά...
 
Δεν ξέρω...
Αλλά δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική ☹

Πάντως έχει να φουσκώσει από το Σάββατο και έχει γίνει αρκετά δραστήρια... Θέλω να πιστεύω ότι είναι απότοκος βελτίωσης και όχι του ενστίκτου των πουλιών να κρύβουν την ασθένεια τους...
Αλλά μάλλον όχι, μου χρυσωνω το χάπι...
 
Η αντιβιωση δεν ειναι λυση ολων εκεινων των ασθενειών που προκυπτουν απο μια εξεταση υπο του μικροσκοπιου, οπως λεει και ο @Φοίβος οι μερες ειναι πολλες... Και να μην εχει καρινιασει ακομα οταν εχουμε ενδείξεις για πεπτικο συστημα;
Τι να πω... Παντως πουλακι που φουσκωνει να φευγει απο τον γιατρο χωρις φαρμακο ειναι εξαιρετικα σπανιο.
Τι ηλικία εχει;
 
Υπάρχει περίπτωση μια αντιβίωση να είναι γενικού φάσματος, επομένως να μην χρειαστεί εξέταση περιττωμάτων;
Δεν μπορεί η αντιβίωση να καλύψει όλες τις πιθανές ασθένειες που μπορούν να εντοπιστούν μέσω της εξέτασης των περιττωμάτων. Υπάρχουν ασθένειες που χρειάζονται άλλου τύπου φάρμακα και όχι αντιβιοτικά.
 
...

Κατάλαβα... Όλα είναι στην τύχη.
Πάντως, δυνητικά, δεν γίνεται κάτι άλλο... Να αφήσω περιθώριο 4 μέρες;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:

Και ηλικιακα δεν κολλαει η συμπεριφορά αυτη, ειχα φετος νεοσσούς στον απογαλακτισμο που επαιρναν κανεναν υπνακο αλλα δικαιολογείται ηλικιακα.

Στην περιπτωση ομως την δικη σου δεν εχουμε κατι τετοιο αλλα δεν εχουμε και ενα τυπικο φούσκωμα, το πουλακι γυρισε κεφαλι στη φτερούγα.
 
Και πέραν αυτού, δεν μπορώ και να την αξιολογήσω ... Δηλαδή δεν παρουσιάζει και κάτι σταθερό, να καταλήξω και εγώ κάπου (είμαι που είμαι άπειρη)... Είναι τελείως περιστασιακά τα δείγματα που δίνει...

Σίγουρα δεν θα μπορούσε να είναι από το στρες του πιασίματος;
 
Κατάλαβα... Όλα είναι στην τύχη.
Χωρίς εργαστηριακές εξετάσεις φοβάμαι πως ναι. Υπάρχει όμως και η κλινική εξέταση που με βάση τις γνώσεις και την εμπειρία του γιατρού μπορούν να οδηγήσουν σε σωστή γνωμάτευση αλλά και πάλι δεν είμαστε απολύτως σίγουροι.

Τώρα, στην περίπτωση σου, μάλλον ο γιατρός έκρινε ότι το πουλάκι είναι υγιές, αν και αυτό μπερδεύει κάπως τα πράγματα:
Τον ανησύχησε που φούσκωσε πριν από δύο μέρες...
Σε ποιον γιατρό το πήγες, σε ποια πόλη;
 
Δεν θα ήθελα να πω όνομα, αν δεν σας πειράζει. :)
Μένω όμως Καλαμάτα.

Πάντως δεν είναι ότι δεν θορυβήθηκε... Άλλωστε και γι αυτό μου είπε να παρακολουθώ...
Θα ρωτήσω κάτι τραβηγμένο... Υπάρχει κάποια άλλη υπηρεσία που να μπορεί να προσφέρει την ανάλυση αυτή;

(Αλλά ποιος σοβαρός φορέας θα θέλει να κάνει μια τέτοια ανάλυση; Σωστό και αυτό ☹ )
[automerge]1562617623[/automerge]
Εφόσον δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο,
θα κάνω αυτό που μου δόθηκε ως οδηγία...

Δεν θέλω να μου πεθάνει το καναρίνι. Για μερικούς είναι υπερβολικό, όμως για μένα είναι το ζωάκι μου, όπως για άλλους είναι ο σκύλος ή η γάτα...

Όμως δεν υπάρχουν άλλες δυνατότητες.
Αν ήταν καλύτερες οι συνθήκες, ίσως να είχαμε και πιο εξειδικευμένη βοήθεια.
Φανταστείτε ότι χθες ανεβήκαμε Αθήνα εν όψει των εκλογών, αλλά μπορούσαμε να κάτσουμε μονάχα μια μέρα... Αν δεν είχα τις καθημερινές μάθημα και μπορούσαν και οι δικοί μου, θα μπορούσα και *θα* προγραμμάτιζα κάτι εκεί.
Είναι σκέτη ειρωνεία.

Όμως είμαι αισιόδοξη...
Θα περιμένω 4 μέρες ακόμα... και από εκεί και πέρα θα κάνω ο,τι καλύτερο μπορώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα περιμένω 4 μέρες ακόμα... και από εκεί και πέρα θα κάνω ο,τι καλύτερο μπορώ.

Σε 4 μέρες θα ξαναέρθει Σαβ/κο. Στη θέση σου την Παρασκευή θα ζητούσα την αντιβίωση ευρέως φάσματος αν το πουλάκι συνεχίζει να είναι νωχελικό. Είναι μάλλον η καλύτερή σας ελπίδα κρίνοντας απ'ότι περιγράφεις.
 
Back
Top