Ασθένειες Πρόβλημα με νωχελικότητα και υπνηλία σε καναρίνι

Αναστασία εάν ήμουν στην θέση σου δεν θα επιδίωκα να στρεσάρω άλλο το πουλί.
Αρκετά στρεσαρίστηκε με την αλλαγή του περιβάλλοντος και με τα συνεχή πιασίματα.
Η κουζίνα δεν είναι το ιδανικό μέρος για τα πουλιά από πολλές απόψεις.
Τώρα μην έχοντας εναλλακτική με τους γιατρούς λόγο περιοχής προτείνω να μαζέψεις τα περιττώματα του πουλιού και να τα στείλεις με courier σε κέντρα που κάνουν αναλύσεις έτσι ώστε να μην βαδίζεις στα τυφλά.
Σε αυτό το διάστημα που θα περιμένεις τις απαντήσεις ρίξε μια ματιά εδώ μέσα στο σκορδόνερο και στο ριγανέλαιο.

Όσο υπερβολικά και εάν φαίνεται σε πολλούς όπως έγραψες αυτά που κάνεις υπενθύμισε τους ότι όταν αυτά απορρέουν από αγάπη και βοήθεια δεν υπάρχουν όρια.

Όσο αφορά τους γονείς σου μην είσαι αυστηρή απέναντι τους. Άνετα μπορεί να συνυπάρχουν οι απόψεις τους με τις δικές σου.
Δώσε τον χώρο που τους αναλογεί και πάρε και εσύ τον δικό σου. Έτσι και αλλιώς η επανάσταση έχει έρθει νικηφόρα.
Φιλικά.
 
Σήμερα είναι αρκετά δραστήρια και ανταποκρισιμη...

Παρακολουθώ τα περιττώματα... Δεν ξέρω, θέλω τη δική σας εμπειρία... Νομίζω ότι κάτι πάει στραβά...

Είναι φυσιολογικό το ουρικό οξύ να λείπει από κάποια περιττώματα;

Επίσης... Το στερεό μέρος στο δικό μου καναρίνι είναι σκούρο πράσινο... Αυτό που δεν ξέρω είναι αν στη δικιά μας περίπτωση, το χρώμα του στερεού μέρους επηρεάζει το χρώμα των ούρων... (?!)

Παρουσιάζουν ένα πράσινο χρώμα, με λίγο κίτρινο μερικές φορές (ίσως να οφείλεται και στον χρόνο που περνάει, από την στιγμή που έρχεται σε επαφή με το χαρτί.. Δεν ξέρω..)
Θα παραθέσω φωτογραφία να το εκτιμήσετε καλύτερα εσείς...

Εάν τα ούρα είναι όντως πράσινα, πρέπει να σκεφτώ τι λάθος έχω κάνει με τη διατροφή της ή με ποια τοξική ουσία θα μπορούσε να έχει έρθει σε επαφή...

Σε μια πηγή διάβασα ότι τα πράσινα ουρά συνιστούν ένδειξη είτε τοξικωσης, είτε κατεστραμμένου ήπατος... Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει βέβαια...

Το αφήνω σε εσάς...

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση και τη βοήθεια σας...
Με εκτίμηση,
Αναστασία.
[automerge]1562687385[/automerge]
Η κουζίνα δεν είναι το ιδανικό μέρος για τα πουλιά από πολλές απόψεις.

Στην κουζίνα τη βάζω μόλις τελειώνει το μαγείρεμα, κατά τις μεσημεριανές ώρες λόγω ζέστης (είναι ελεεινό το ξέρω...)...
Είναι μια λύση ανάγκης... Όλον αυτόν τον καιρό την είχα στο μπαλκόνι, όμως προέκυψαν προβλήματα με αυτή τη θέση.

Αυτές τις μέρες προσπαθώ να βρω ένα μέρος να τοποθετήσω μόνιμα το κλουβί χειμώνα - καλοκαίρι... Το πρόβλημα είναι ότι στο σαλόνι έχουμε κλιματιστικό (δεν τη βάζω σε καμία περίπτωση, έχω χάσει το πρώτο μου καναρίνι έτσι), στην κουζίνα δεν μπορώ. Γιατί είναι κουζίνα... Δεν μπορεί να είναι μόνιμα εκεί το πουλί, ειδικά κατά το μαγείρεμα... Έξω δεν μπορώ, λόγω ζέστης, κλλά και της πρόσφατης εμφάνισης περιστεριών στο δίπλα μπαλκόνι (δεν έρχονται στο δικό μας γιατί πάντα τα διώχνω, όμως και πάλι είναι επικίνδυνα από πολλές απόψεις... Επίσης έχουν κάνει εστία μικροβίων το δίπλα σπίτι...)...

Η μόνη λύση είναι το δωμάτιο μου, όπου και εκεί χρειάζονται κάποιες αλλαγές... Και μάλλον και εκεί θα μπει... :/

Με τα πιασίματα τελειώσαμε μιας και σήμερα ήταν η τελευταία εφαρμογή της επιθολ...💙

Και σχετικά με αυτό που είπατε... Αν γνωρίζετε κάποιο κέντρο που να προσφέρει αυτή την υπηρεσία, μην διστάσετε να το γράψετε :)

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ
Με εκτίμηση,
Αναστασία.
 

Συνημμένα

  • IMG_20190709_182418.webp
    IMG_20190709_182418.webp
    4,3 KB · Προβολές: 22
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν βλέπω κάτι το άσχημο, καλή τροφή να του δίνεις. Τρώει κάτι άλλο εκτός από σποράκια;

Ανάλογα... Αυγό, μήλο (αν και έχω καιρό να δώσω), πράσινη πιπεριά, ρίγανη, δυόσμο, θυμάρι (μερικές φορές βάζω ένα από αυτά τα μυρωδικά μέσα στην τροφή)...
Μέσα σε αυτόν τον μήνα προσπάθησα με καρότο μια φορά... Αλλά δεν... Και με λίγο καρπούζι, που επίσης δεν άγγιξε...
Αλλά και αυτά δεν τα βάζω κάθε μέρα... Ειδικά τις τελευταίες 10-15 μέρες βάζω μόνο αυγό ( με συχνότητα 3 Φ. / Εβδομάδα... )

Άρα τα ούρα είναι φυσιολογικά;
Χθες μου είπαν ότι δεν ήταν καλή η εικόνα των περιττωμάτων...😖
 
Τώρα το πουλάκι τι εικόνα παρουσιάζει; Φαίνεται καταβεβλημενο όπως στις αρχικές φωτογραφιες; Γιατί αν συνέρχεται τότε και τα περιττώματα του θα έχουν καλύτερη όψη.
 
Κανε μια διατροφη απο αυριο και για 3 μερες μονο με σπορια για να παρεις "καθαρη" εικονα.
Ποιο μειγμα δινεις;

Γενικα παντως πρεπει συντομα να βρεις ενα τεοπο να ευχαριστιεσαι το καναρινακι σου και όχι να ειναι πηγη προβληματισμού. (δεν αναφερομαι στις ασθένειες)
 
Καμία σχέση με τις φωτογραφίες... Είναι πολύ ενεργητική.
Τέλος πάντων... Είναι ένα συνονθύλευμα από αντιφατικά στοιχεία...
Θα βάλω διατροφή μόνο με σπόρους να δω τι θα γίνει...
Θα δείξω και τη φωτογραφία στον κτηνίατρο, να αποφασίσει εκείνος τι θα γίνει με τις αντιβιωσεις κλπ...
Και βλέπουμε...

Χρησιμοποιώ τη manitoba.


Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια σας... :)
 
Αναστασία προσπαθούμε να προσαρμόσουμε την ζωή μας στις ανάγκες του πουλιού μας και όχι το αντίθετο αν και αυτό πιστεύω ότι το ξέρεις.
Η μόνη λύση είναι το δωμάτιο μου, όπου και εκεί χρειάζονται κάποιες αλλαγές... Και μάλλον και εκεί θα μπει
Η έσχατη λύση είναι η κουζίνα και το γραφείο μιας μαθήτριας που σε λίγο καιρό δίνει πανελλήνιες και εύχομαι να περάσει.

Από τροφή τώρα όπως σου γράψαμε πρόσφερε μόνο σπόρια αυτήν την περίοδο και βάλε κάποια στιγμή στο μενού κία, καμελίνα και περίλλα μια φορά την εβδομάδα σαν κέρασμα.

Όσο αφορά τους πτηνιατρους και τα διαγνωστικά κέντρα εγώ πηγαίνω τα πουλιά εδώ αλλά εσύ ρίξε μια ματιά σε όλο αυτό και επέλεξε ότι σε βολεύει. Πάρε τηλ. και τσέκαρε τις λεπτομέρειες μαζί τους για το τρόπο αποστολής το κόστος κ. Α.
 
Back
Top