Ασθένειες Πρόβλημα με το θηλυκό ζεμπράκι

τσοφλια αυγου πρεπει να ειναι απο καλα βρασμενο αυγο για αποφυγη σαλμονελλας απ οτι καταλαβα;
 
Οκ ευχαριστω πολυ.. Το οτι θα μενουν στο δωματιο και δεν θα τα μετακινω δεν ενοχλα; Εννοω το οτι δεν θα βλεπουν ηλιο..
 
Ισως οντως αυτο να φταιει.. Και τωρα εχει μεινει μονος του ο αρσενικος και νομιζω το καταλαβε και την ψαχνει. Κοιταζει γυρω γυρω.. Τι να κανω τωρα εγω;να του παρω αλλη θηλυκια να μην μεινει μονος του;τι ειναι πιο σωστο;

Και επισης με το αυγο που εκανε τι κάνω;να το πεταξω η υπαρχει περιπτωση αν φερω αλλη ζεπριτσα να το εκκολαψει αυτη με τον αρσενικο;
 
Πεταξε το... Οταν μπορεσεις παρε ενα θηλυκο για τον χηρο σου, κρατα καραντινα 40 μερες (διαφορετικα δωματια) και μετα τα βαζεις μαζι... Πολλη προσοχη στο ασβεστιο οταν τα πουλακια κανουν αυγα.. Δυστυχως το ειδες με τον ασχημο τροπο..
 
ναι οντως το ειδα με τον ασχημο τροπο και στεναχωρηθηκα πολυ.. Δεν κανει να τα βαλω μαζι αμεσως δηλαδη;
 
ναι οντως το ειδα με τον ασχημο τροπο και στεναχωρηθηκα πολυ.. Δεν κανει να τα βαλω μαζι αμεσως δηλαδη;
Οχι. Το ενα ή το αλλο μπορει να εχουν καποια ασθενεια η οποια να εκδηλωθει σε λιγες ημερες και να χασεις κ τα δυο.. Ποτε δεν εισαγουμε αμεσα ενα νεο πουλι στο κοπαδι μας!
 
Οκ ευχαριστω.. Αν μεινει μονος του ο αρσενικος μπορει να παθει οτιδηποτε απο θλιψη που εμεινε μονος του η οχι; Επειδη ηδη τον βλεπω λιγο περιεργο...
 
Οκ ευχαριστω.. Αν μεινει μονος του ο αρσενικος μπορει να παθει οτιδηποτε απο θλιψη που εμεινε μονος του η οχι; Επειδη ηδη τον βλεπω λιγο περιεργο...
Οχι. Εμεις οι ανθρωποι τεινουμε να μεταφραζουμε τετοια συναισθηματα στα πουλια. Τα πουλια δεν εχουν τετοια ενστικτα :) με εξαιρεση καποια ειδη που εχουν ενα ταιρι για μια ζωη.
 
Οκ να μην ανησυχω δηλαδη και για αυτο.. Οταν παρω αλλη θηλυκια και οταν θα την βαλω στο κλουβι να βγαλω τα μαλλια που υπαρχουν μεσα στη φωλια και οταν ερθει η ωρα θα βαλουν ξανα απο μονα τους μεσα νεο υλικο;η να τα αφησω εκει μεσα;
 
Λυπάμαι για το άσχημο τέλος του θηλυκού σου... Διακρινω ομως μια βιασύνη απο μερους σου... Θεωρώ πολύ δύσκολο άλλη θηλυκια να αναλάβει την επωαση των αυγών οπότε καλύτερα πεταξε τα μιας και ο πατέρας μόνος του δεν θα τα βγάλει εύκολα πέρα. Δυστυχώς πήρες το μάθημα σου με τον χειρότερο τρόπο. Αυτο είναι κάτι που συμβαίνει στους περισσοτερους νεους χομπιστες. Απο την αγωνία τους να α δουν αυγά και νεοσσους... Με τις συνεχεις οχλησεις τους χάνουν τους γονείς. Ας ελπίσουμε ότι την επόμενη φορά θα είσαι πιο προσεκτικός.
 
Μπορεις να μου απαντησεις και στην προηγοθμενη μου ερωτηση σχετικα με το υλικο που εχω ηδη μεσα στη φωλια;να το βγαλω η να το αφησω μεσα οταν θα αποφασισω να φερω αλλη θηλυκια;
 
Μπορεις να μου απαντησεις και στην προηγοθμενη μου ερωτηση σχετικα με το υλικο που εχω ηδη μεσα στη φωλια;να το βγαλω η να το αφησω μεσα οταν θα αποφασισω να φερω αλλη θηλυκια;
Βρε στις 9 του μακαριτη...

Μεχρι να παρεις νεο θηλυκο, να περασει 40ημερη καραντινα, και να το βαλεις με το αρσενικο για ΝΑ κανυν φωλια... Ε εκει θα χεις και την παλια; Βγαλε την... Ειναι γρουσουζια!
 
χαχα.. Οκ εχεις δικαιο.. Το οτι μπενει συνεχως μεσα ο αρσενικος και κοιμαται καθε μερα ομως δεν θα τον πειραξει να του την βγαλω;δεν ειναι σωστο να την εχω συνεχεια μεσα στο κλουβι;
 
χαχα.. Οκ εχεις δικαιο.. Το οτι μπενει συνεχως μεσα ο αρσενικος και κοιμαται καθε μερα ομως δεν θα τον πειραξει να του την βγαλω;δεν ειναι σωστο να την εχω συνεχεια μεσα στο κλουβι;
Δεν ειμαι σιγουρη αλλα νομιζω τα ζεμπρακια κοιμουνται μεσα στις φωλιες. Για να μη σε παρω στο λαιμο μου, περιμενε τη γνωμη του @YannisK καλυτερα!
 
Βγάλε την φωλιά, πλύνε την και ξαναβάλτην να κοιμάται. Ναι τους αρέσει να κοιμούνται στις φωλιές. Ξεκουράζονται καλύτερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Λυπάμαι πολύ... Αλλά τα σπόρια, η αυγοτροφή και μόνο το κόκκαλο σουπιάς δεν αρκεί... έπρεπε να είχες προσφέρει κι άλλες πηγές ασβεστίου πριν ακόμα κάνει φωλιά ώστε να έχει απόθεμα.. Πολύ κρίμα...

Όταν πάρεις νέο θηλυκό, μετά την καραντίνα 40 μέρες (σχετικό άρθρο: https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/ ) μην τα βάλεις κατευθείαν στο ίδιο κλουβί. Πάρε μια ζευγαρώστρα με χώρισμα ώστε να γνωριστούν έτσι στην αρχή και μετά τα βάζεις μαζί για αναπαραγωγή. Αλλά επειδή όπως είδες ακόμα δεν έχεις την εμπειρία και τις γνώσεις να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή, διάβασε τα άρθρα και τα θέματα του φόρουμ μας και ότι άλλη απορία έχεις να μας ρωτήσεις πριν να προχωρήσεις στο επόμενο βήμα.
 
Back
Top