Φροντίδα Πρόβλημα με το κοράκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης acathy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

acathy

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2024
Μηνύματα
9
Καλή μέρα σας.
Πριν 2 εβδομάδες έσωσα ένα μικρό κοράκι από το στόμα της γάτας μου.
Λοιπόν το πρόβλημα είναι ότι αρνείται να πετάξει, το πετάω στο αέρα και αυτό γυρνάει και κάθεται στον ώμο μου...
Ίσως να φταίει ότι δεν βλέπει από το ένα το μάτι...
Εκτός ότι δεν πετάμε δεν τρώμε και μόνη μας, ανοίγει το στόμα να του βάλω το φαγητό στο στόμα.
Το θέμα είναι ότι στις 27 του μήνα φεύγω για εργασία στο εξωτερικό και δεν θέλω να το αφήσω έξω γιατί θα το φάνε οι γάτες...
Τι μπορώ να κάνω ?!?
Η εάν μπορεί κάποιος να το πάρει μέχρι να γυρίσω.
Στο αεροπλάνο αφήνουν μόνο σκυλιά 🐶 και γάτες 🐱
 
@acathy που μένεις; Επικοινώνησε με Άνιμα ή Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία, 210 8228704 ή το κέντρο περίθαλψης άγριων ζώων Θεσσαλονίκης, το site τους δίνει αυτο το τηλέφωνο (697 991 4852).
[automerge]1718708847[/automerge]
Μπράβο σου που το φρόντισες.
 
Ο τζιτζιφριγκος@MARY58 κοίτα τον τζιτζιφριγκο θέλω να τον ξανά πάρω πίσω. Δεν θέλω να τον δώσω για πάντα.
[automerge]1718715569[/automerge]
@acathy που μένεις; Επικοινώνησε με Άνιμα ή Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία, 210 8228704 ή το κέντρο περίθαλψης άγριων ζώων Θεσσαλονίκης, το site τους δίνει αυτο το τηλέφωνο (697 991 4852).
[automerge]1718708847[/automerge]
Μπράβο σου που το φρόντισες.
Στο Πολύκαστρο Κιλκίς είμαι για την ώρα
[automerge]1718715860[/automerge]
Ευχαριστώ πολύ, μετά από μερικές μέρες οι γονείς ύστερα από συνεννόηση με τον τζιτζιφριγκο μου έριξαν στην βεράντα και τον αδελφό του, πάλι καλά που ήμουν έξω στην βεράντα και δεν πρόλαβαν οι γάτες να τον πιάσουν.
Το έβαλα σε ένα κουτί το σκέπασα για να ηρεμήσει και τα σχετικά...
Αλλά δυστυχώς ενώ δεν ήταν είχε κανένα τραύμα, την άλλη μέρα έκλεισε τα μάτια του.
Δεν ξέρω γιατί υποθέτω τρόμαξε πολύ και έπαθε καρδιακό η εγκεφαλικό επεισόδιο...
Τι να πω :(
 

Συνημμένα

  • IMG_20240614_085822.webp
    IMG_20240614_085822.webp
    241,3 KB · Προβολές: 22
Τελευταία επεξεργασία:
@acathy ο τζτζιφριγκος είναι στην φωτογραφία; Ο αδελφός του πέθανε, σωστά; Δύσκολο να τον κρατήσεις. Άσε που το πουλάκι δεν έχει μάθει (μάλλον) με ανθρώπους για να πεις ότι είναι μονόδρομος. Επικοινώνησε με τους συλλόγους μπας κ σου πουν που πρέπει να τον πας.
[automerge]1718717504[/automerge]
Κούκλος είναι ο άτιμος!
 
@MARY58 στην φωτογραφία είναι ο τζιτζιφριγκος. Τον έχω 2,5 εβδομάδες, δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα εκτός από το ματάκι του.
Μια χαρά προσαρμόστηκε με εμένα... Ούτε καν θέλει να πετάξει.... Όλη την ώρα γυρνάει και κάθεται στον ώμο μου .
Και δεν τρώει μόνο του πρέπει να τον παίζω στο στόμα και όταν δεν σηκώνομαι κατά τις 6 το πρωί φωνάζει να πάω να τον ταϊσω ενώ του έχω φαγητό στο δωμάτιο του...
Τώρα του μαθαίνω να πίνει νερό μόνος του.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω εάν θα μπορέσει να επιβιώσει έξω καθώς δεν βλέπει από το ένα το ματάκι του...
 
Καλησπέρα! Νομίζω θα μπορούσα να το φροντίσω..Για τι διάστημα θα λείψετε? Έχετε κάποιο κλουβί στο οποίο κάθεται για όποτε λειπετε?
 
@Nikoleta88 χμ όχι το έχω σε δωμάτιο όπου έχω 2 κλαδιά για να μάθει να πετάει.... Αλλά Τζιφός κάθεται μόνο στο ένα κλαδί.
Ενώ έχει φαγητό δεν τρώει μόνο του θέλει να του το δίνω στο στόμα..

Επίσης έχω ένα μεγάλο κλουβί στην αυλή γύρω στα 5 μέτρα... Και πάλι δεν λέει να πετάξει κάθεται στο κλαδί. :(
Είναι πολύ κακομαθημένο... Ούτε νερό πίνει μόνο του.
Ο καιρός που θα λείπω είναι 4 μήνες.
 
Το καλύτερο είναι να επικοινωνήσεις με τους συλλόγους που σου είπε η @MARY58 .
Δεν είναι πουλιά που μπορούμε να τα κρατήσουμε σαν κατοικίδια.
Πρώτα απ' όλα απαγορεύεται, θα πρέπει να γυρίσει στο φυσικό του περιβάλλον.
 
@Nikoleta88 χμ όχι το έχω σε δωμάτιο όπου έχω 2 κλαδιά για να μάθει να πετάει.... Αλλά Τζιφός κάθεται μόνο στο ένα κλαδί.
Ενώ έχει φαγητό δεν τρώει μόνο του θέλει να του το δίνω στο στόμα..

Επίσης έχω ένα μεγάλο κλουβί στην αυλή γύρω στα 5 μέτρα... Και πάλι δεν λέει να πετάξει κάθεται στο κλαδί. :(
Είναι πολύ κακομαθημένο... Ούτε νερό πίνει μόνο του.
Ο καιρός που θα λείπω είναι 4 μήνες.

@Vasia24 βρε δεν θέλω να το κρατήσω στο σπίτι μέσα θέλω να το αφήσω ελεύθερο μαζί με την οικογένειά του που ζει στην αυλή μου εδώ και χρόνια...
Μένω σε χωριό έχω μεγάλα δέντρα και τα κοράκια έρχονται και κάνουν τα μικρά τους εδώ γιατί έχει άφθονο φαγητό και νερό...
Ολόκληρο σμήνος είναι:
Το θέμα είναι ότι δεν θέλει να πετάξει...
Εάν το στείλω άλλου επειδή έχασε το ένα ματάκι δεν νομίζω να τα καταφέρει να ζήσει...
Οι γονείς του είναι εδώ αλλά αυτό δεν λέει να πετάξει...
Να το αφήσω στην αυλή δεν παίζει γιατί θα το φάνε οι γάτες...
Εκτός εάν σκαρφαλώσω την μουριά 20-30 μέτρων και το αφήσω εκεί...
Μόνο του σε άλλο μέρος δεν το πάω θα πεθάνει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Αν δεν μπορεί το πουλάκι να ζήσει ανεξάρτητο, δεν γίνεται να το απελευθερώσεις έτσι απλά ο ίδιος. Επίσης καταλαβαίνω ότι είναι πλήρως εξαρτημένο και σε μερικές μέρες θα πρέπει να το αφήσεις κάπου. Σε αυτή την περίπτωση ο κατάλληλος φορέας για να απευθυνθείς είναι η ΑΝΙΜΑ. Εμείς δεν μπορούμε να βοηθήσουμε περισσότερο σε αυτό το θέμα.
 
@acathy , από ό,τι καταλαβαίνω τα δεδομένα είναι ότι:
  • δεν πετά από μόνο του ή μεγάλες αποστάσεις, επομένως δεν έχουν γυμναστεί οι φτερούγες του
  • δεν έχει διδαχθεί από μέλη του είδους του να βρίσκει μόνο του την τροφή του
  • δεν βλέπει όπως τα άλλα της οικογενείας του, δεν έχει το οπτικό πεδίο για την ακρίβεια
  • είναι μικρό σε ηλικία
  • ίσως να απορρίφθηκε από τη φωλιά όπως και το αδέρφι του, ίσως και να είναι ασθενικό, άρρωστο κλπ - αυτό δεν είναι δεδομένο, αλλά θα μπορούσε να μπει ως υπόθεση
Έτσι λοιπόν, προσωπικά είμαι αντίθετος στην όποια ιδέα περί ελευθερίας, καθώς η ελεύθερη ζωή έχει και το τίμημά της και το πουλί, προς το παρόν τουλάχιστον, είναι αδύναμο κι απαίδευτο στο να επιβιώνει. Ναι, συμφωνώ, ότι δεν κάνει να κρατάμε άγρια είδη, ότι είναι ίσως κι ανεπίτρεπτο να μην αφήνουμε τη φυσική επιλογή να λειτουργεί...αλλά το συγκεκριμένο πουλί είναι ένα άτομο, το οποίο έχει φροντιστεί από κάποιον και δεν νομίζω ότι θα χαλάσει η μαγιά αν του δοθεί ίσως μια ευκαιρία για το μέλλον.
Προσωπικά δεν μπορώ να βρω λύση, διότι μου είναι αδύνατο να φιλοξενήσω ένα κοράκι, αλλά ίσως κάποιος συγκάτοικος ή γείτονας να μπορούσε να το φροντίσει όσο εσύ θα λείπεις, ακόμα και μέσα στο ίδιο σου το σπίτι...θέλω να πω ότι στην τελική δεν είναι απαραίτητο να το πάρει κάποιος που μένει κοντά στο σπίτι του, αν δεν μπορεί. Ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ για τη λύση που θα βρεις
 
@ianos ευχαριστώ πολύ.
Προσπαθώ να του μάθω να πετάει αλλά γυρνάει πίσω και κάθεται στον ώμο μου.
Έχω ένα μεγάλο κλουβί στην αυλή κάποτε είχαμε φασιανούς.
Αλλά το θέμα είναι ότι δεν τρώει μόνο του.
Τώρα του μαθαίνω να πίνει νερό μόνος του...
Τέλος πάντων εάν και έχω άτομα από κάτω δεν θέλουν να το κοιτάξουν και να το ταϊζουν στο στόμα...
Τέλος πάντων θα ρωτήσω εάν φίλο μου που έχει ζώα εάν μπορεί να το κρατήσει όσο θα λείπω...
 
Εγώ αν θέλεις μπορώ να το φροντίσω και να το ταίζω αλλα θα χρειαστεί ένα κλουβί ευρύχωρο για να μένει μέσα όσο λείπω από το σπίτι γτ έχω μια γατούλα και δεν το βρίσκω ασφαλές να τα αφήνω μόνα τους χωρίς επίβλεψη. Επίσης το έχει δει κάποιος πτηνιατρος? Να σου δώσει οδηγίες? Ή από το κέντρο άγριας ζωής σου έχουν πει κάτι τηλεφωνικώς?
 
@Nikoleta88 τελικά βρήκα ένας φίλος μου που έχει πείρα με πτηνά θα μου το κρατήσει.
Ευχαριστώ πολύ πάντως για το ενδιαφέρον σου :)
[automerge]1718732511[/automerge]
@Nikoleta88 επειδή είχα και παλιά βρει καρακάξες και κοράκια μικρά η απάντηση ήταν λίγο προς αρνητική γιατί έχουν γεμίσει από αυτά...
Τελικά δέχτηκαν να πάρουν 2 που είχαν επιζήσει αλλά δεν ξέρω τι απέγιναν γιατί τα έβαλα σε λεωφορείο και θα τα έπαιρναν από Θεσσαλονίκη...
Δεν είχα κανένα νέο τι έγιναν τα πουλιά....
Έτσι επιφυλάσσομαι να το ξανά κάνω καθώς δεν έχω μεταφορικό μέσο για να τα πάω η ίδια...
 
@ianos τελικά το κράτησαν τα παιδιά που μένουν από κάτω μας:)
Τους κάνει και νουμερακια από ότι μου λένε:)
Δυστυχώς στα αεροπλάνα δεν παίρνουν πουλιά μόνο γάτες και σκύλους:(
Την επόμενη φορά θα κοιτάξω με τρένο εάν μπορώ να τον πάρω μαζί μου:)
 
Δυστυχώς στα αεροπλάνα δεν παίρνουν πουλιά μόνο γάτες και σκύλους:(
Όχι καλέ, μπαίνουν. Αλλά αυτά που είναι νόμιμα στην κατοχή μας. Όχι άγρια όπως κορακι. Ούτε με τρένο θα μπορείς να ταξιδέψεις με τον τζτζιφριγκο. Σε έλεγχο τι θα τους πεις;
 
  • Sad
Αντιδράσεις: acathy
@MARY58 αυτοπροσδιορίζομαι ως Κορακινα... Και αυτός είναι ο γιός μου...
Έχω το δικαίωμα...
[automerge]1719684511[/automerge]
@acathy φοράω Μαύρα έτσι και αλλιώς...
Μια χαρά θα είμαι... Αφού το πάνε έτσι οι άντρες μπορούν να κάνουν παιδιά.
Μπορώ και εγώ να γεννήσω αυγό από κοράκι...
θα το τεντωσω το σχοινί.

από μικρό ήταν το όνειρο μου να είμαι κοράκι
[automerge]1719684627[/automerge]
Το καλό είναι από την ώρα που ήρθα για εργασία έρχεται ένα κοράκι και κάθεται στην σημαία...
 

Συνημμένα

  • IMG-20240629-WA0000.webp
    IMG-20240629-WA0000.webp
    175,3 KB · Προβολές: 20
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top