Ασθένειες Πρόβλημα στα ποδαράκια αρσενικού καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mairh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mairh

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2019
Μηνύματα
25
Πόλη
Αργοστόλι
καλησπέρα σε ολη την παρεα, θελω την βοήθεια σας. Το νεο μου καναρινακι ειναι περιπου 6 μηνών και εχει πρόβλημά με τα ποδαρακια του, κυριος το δεξι. Δεν ξερω αν μπορω να το βοηθήσω αλλα εχει αρχισει ολο αυτο με τα ποδαρακια του να τον επηρεάζει δεν εχει και πολυ διάθεση και δείχνει να πονάει. εχω αντικαταστήσει τις πατιθρες με φυσικές αλλα βλεπω οτι μαλλον δεν φταίει αυτο. σας στελνω φωτο. σας ευχαριστω εκ των προτέρων
 

Συνημμένα

  • rsz_20190413_214026.webp
    rsz_20190413_214026.webp
    109,8 KB · Προβολές: 53
  • rsz_20190413_214219.webp
    rsz_20190413_214219.webp
    132,2 KB · Προβολές: 54
Ποσο καιρό είναι έτσι; Ήταν έτσι από όταν το πήρες; Φαίνεται να είναι πρησμένο, οπότε μπορεί να είναι κάποια μόλυνση ή να έχει σπάσει το πόδι του και το κόκαλο να πιεζει το πόδι. Εάν μπορείς βγάλε πιο καλές φωτογραφίες 🤔
 
οταν μου το φέρανε πρόσεξα οτι κατι εχει το ποδαρακι του σαν υπερκερατωση.Δεν ειμαι ομως σίγουρη, ειχα φτιαξει ενα μίγμα με ιώδιο και βαζελίνη αλλα και επειδή δεν ημουν και σίγουρη και επειδη τον στρεσαριζα απίστευτα δεν του εβαζα. εβαλα μονο μια φορα πανω στις πατιθρες και μετα αποφάσισα απο το να κανω πειράματα καλύτερα να μου πείτε και εσεις την γνώμη σας.
 

Συνημμένα

  • rsz_received_2464051720488840.webp
    rsz_received_2464051720488840.webp
    11,8 KB · Προβολές: 42
  • rsz_received_735850173483851.webp
    rsz_received_735850173483851.webp
    11,7 KB · Προβολές: 43
  • rsz_received_291203178479721.webp
    rsz_received_291203178479721.webp
    13,4 KB · Προβολές: 43
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα @mairh ! Το πουλάκι έχει εμφανή σημάδια ποδάγρας. Από ότι βλέπω δεν είναι και σε πολύ προχωρημένο στάδιο και αυτό είναι υπέρ σας. Το μείγμα με βαζελίνη και betadine είναι ένας καλός τρόπος αντιμετώπισης της ποδάγρας. Δυστυχώς δεν θυμάμαι κάθε πότε πρέπει να του το βάζεις στα πόδια, θα πρέπει να περιμένεις λίγο τα παιδιά. Αν παρόλα αυτά δεν κάνει τίποτα το παραπάνω μείγμα τότε θα πρέπει να προμηθευτείς την κρέμα epithol.
 
εχω αντικαταστήσει τις πατιθρες με φυσικές
Θα σου πρότεινα να τις αντικταστήσεις άμεσα (ακόμα και με πλαστικές), εκτός του ότι το μέγεθος τους φαίνεται να είναι μεγάλο για καναρίνια αν το ξύλο είναι φρέσκο σίγουρα θα βγάζει στην επιφάνεια του υγρά που δεν κάνουν καλό στα ποδαράκια του.
Μπορείς να φτιάξεις πατήθρες από καβίλιες πάχους 10mm και 12mm.
H epithol είναι ότι πρέπει για την υπερκεράτωση στα πόδια του στο καλάμι.
Το πρόβλημα στην πατούσα είναι πιό επείγον και θέλει άμεση αντιμετώπιση, μπορείς να του βάλεις κρέμα fucicort ή celestoderm-v (απο το φαρμακείο)
Αν υπάρχει Πτηνίατρος στην περιοχή σου θα σου πρότεινα να τον επισκεφτείς για να εξετάσει το πουλάκι και να σου προτείνει την σωστή αγωγή.
 
Πως είναι το καναρίνι σου;Άρχισες θεραπεία; Το είδε κάποιος γιατρός;
Δυστυχώς εδω στο νησί δεν εχουμε κάποιον γιατρο για καναρινακια, του εβαλα την βαζελίνη με το πεταντιν και τωρα ειναι μια χαρα ❤️️️️
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top