Ασθένειες Πρόβλημα στα ποδαράκια του καναρινιου

Εγγραφή
24 Φεβ 2016
Μηνύματα
611
Πόλη
Ηράκλειο
Σήμερα είδα μερικά σαν λέπια στα ποδαράκια σε ένα καναρινι διάβασα εδώ για τι πρόκειται και πήγα αμέσως και πήρα ένα μπουκαλάκι σε σταγόνες το Pulmosan beaphar να βάλω μια σταγόνα στο ποδαράκια και μια στο λαιμό στο δερμα μια φορά τον μήνα και αγόρασα και το beaphar Epithol-eμ wondzalf αλοιφή για να βάλω στο ποδαράκια του και θέλω να ρωτήσω αμέσως μετά την σταγόνα θα βάλω την αλοιφη
 
Το pulmosan είναι για άλλη χρήση και άλλες (εσωτερικές κυρίως) παρασιτικές μονάδες όπως τα vetermec να είναι το "αντίπαλο" δέος...
Είναι πολύ δυνατό σαν σκεύασμα και θα πρότεινα μόνο σε ειδικές περιπτώσεις και να χρησιμοποιείται μόνο με σύνεση.
Για την περίπτωση που περιγράφεις... η καθημερινή επάλειψη και εντριβή των ποδιών του πτηνού με epithol ... Θα κάλυπτε το πουλί από τις επιθέσεις των δερματικών παρασίτων που αναφέρεις.
Μια και έβαλες τώρα pulmosan και επειδή δημιουργεί διάφορα μικροθέματα στα πτηνά θα σου πρότεινα την epithol να τη χρησιμοποιήσεις από αύριο...
Κι αν θες τη γνώμη μου... Να βάλεις μόνο αυτή.
Όλα τα παραπάνω τα γράφω με γνώμονα πως η "ασθένεια" δεν έχει προχωρήσει... αλλά είναι στα αρχικά στάδια.
Σήμερα είδα μερικά σαν λέπια στα ποδαράκια σε ένα καναρινι
 
Γιάννη ακόμα δεν έβαλα τίποτα απλά μου είπε να βάλω μια μόνο σταγόνα στα πόδια και μια στο δερμα στο λαιμό μόνο μια φορά και προληπτικά μια φορά το μήνα και την αλοιφη καθημερινα
 
απλά μου είπε να βάλω μια μόνο σταγόνα στα πόδια και μια στο δερμα στο λαιμό μόνο μια φορά και προληπτικά μια φορά το μήνα
Ποιος στο πρότεινε αυτό Δημήτρη;
 
Από το μαγαζί μου λεει αυτό με τι σταγόνες σκότωνε τα ακραία με την αλοιφη φτιάχνουμε το πόδι του πουλιου
 
Τη γνώμη μου και το τι θα έκανα εγώ το έχω γράψει στο δεύτερο ποστ.
Καθόλου pulmosan και μόνο epithol για μια βδομάδα με καλή καθημερινή επάλειψη και εντριβή.
Βέβαια το τι θα κάνεις τελικά, εξαρτάται από σένα.
 
Οκ γιαννη θα τι πάω πίσω τις σταγόνες να σε ρωτήσω να βάλω την αλοιφη σε όλα τα πουλάκια προληπτικά η μόνο σε αυτο
 
Γιάννη ακόμα δεν έβαλα τίποτα απλά μου είπε να βάλω μια μόνο σταγόνα στα πόδια και μια στο δερμα στο λαιμό μόνο μια φορά και προληπτικά μια φορά το μήνα και την αλοιφη καθημερινα
Στην περίπτωση που υπάρχει ανάγκη να μπει pulmosan (στη συγκεκριμένη περίπτωση κι εγώ δεν βρίσκω τον λόγο να μπει) βάζουμε μια σταγόνα στο σβέρκο του πουλιού. Όταν χρειάστηκε να βάλει το φάρμακο ο γιατρός στο καναρίνι μου, εκείνο για αρκετές ώρες έδειχνε ''πεσμένο''.
Με δυο σταγόνες (μια στα πόδια (?) και μια στο σβέρκο) κατά τις οδηγίες που σου έδωσαν, πιστεύω πως μπορεί να μην αντέξει το πουλάκι... Πρόκειται για ισχυρό δηλητήριο.
 
Δημήτρη αυτό είναι το σωστό στην περίπτωσή σου, να βάλεις μόνο την epithol και να μην χρησιμοποιήσεις το pulmosan.
Το γιατί, για να μιλάμε συγκεκριμένα.
Εσύ έχεις ένα καναρίνι με κάποια λέπια στα πόδια. Κανένα άλλο σύμπτωμα.
Η αλοιφή είναι φάρμακο που κάνει για αυτή την αρρώστια των ακάρεων των ποδιών είναι η αλοιφή epithol.

Ακάρεα είναι και αυτά, υπάρχουν όμως και άλλα ακάρεα που προσβάλλουν εσωτερικά τον οργανισμό και χρειάζονται άλλου είδους αντιμετώπιση μέσω του δέρματος. Τα άλλα ακάρεα προσβάλλουν εσωτερικά την τραχεία των πτηνών.
Γι αυτές τις ασθένειες διάβασε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-της-τραχείας.1800/ και εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-και-ψείρες-στα-πουλιά.17693/
Το pulmosan δεν μπαίνει πάνω στα πόδια όπως σου είπε ο μαγαζάτορας αλλά μία σταγόνα στο σβέρκο του πουλιού.

Την epithol θα την βάζεις ως εξής: Κατ' αρχήν πολύ-πολύ μικρή ποσότητα στο χέρι σου, θα την δουλεύεις για λίγο στα δάχτυλά σου και μετά θα την αλείβεις στα πόδια μέχρι ψηλά στο μπούτι, με ελαφρύ μασάζ και ανάμεσα στα δάχτυλα του πουλιού.
Πάντα θα προσέχεις να μην λερωθεί το πτέρωμα του πουλιού.
Την εφαρμογή θα την κάνεις το σούρουπο πριν τον ύπνο.
Στα άλλα δεν χρειάζεται να βάλεις προληπτικά, απλά θα ακολουθείς σχολαστική καθαριότητα στις πατήθρες και παρατήρηση των υπολοίπων.
Ναι γύρισε πίσω τις σταγόνες που δεν χρειάζεσαι.
 
Μα τις πάτησες τις αλλάζω κάθε μέρα έχω τόσες πολλές και τις πλένω με χλωρίνη και τις στεγνωνο στον ήλιο τα ακαρια διάβασα αναπτύσωντε και από υψηλές θερμοκρασίες και από υγρασια
 
τα ακαρια διάβασα αναπτύσωντε και από υψηλές θερμοκρασίες και από υγρασια
Προς το παρόν προσπαθούμε να τα καταπολεμήσουμε.
Ακολούθησε τις οδηγίες χρήσης του προϊόντος και όλα θα πάνε καλά.
Σε μια δυο βδομάδες η εμφάνιση των ποδιών θα αλλάξει ριζικά.
 
Τους έβαλα τώρα αλοιφη αύριο πάλι είναι πολύ λίγο πιστεύω εύκολα θα ξεπεραστεί
Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι...
Καλή συνέχεια.
Περιμένουμε νέα μετά την ανάρρωση...
 
Back
Top