Ασθένειες Πρόβλημα στα ποδαράκια του καναρινιού μου

Αλεξία

PB Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
359
Πόλη
Γλυφάδα
Έχουμε σοβαρό θέμα μα τα ποδαράκια το και δεν ξέρω τι να κάνω, εκτός ότι έχουν παραμορφωθεί και έχουν και ακαρεα σήμερα είδα ότι το ένα ποδαράκι του σαν να είναι και λίγο πρησμένο, εχω πάρει epithol αλλα δεν ξέρω αν αυτό φτάνει. Θ σας βάλω μια φωτό για να δείτε λίγο. Αν και δεν φαίνεται όλο καλά.
 

Συνημμένα

  • A9FBB35E-38EC-4107-A160-1B67D21F8B17.webp
    A9FBB35E-38EC-4107-A160-1B67D21F8B17.webp
    5,2 KB · Προβολές: 26
  • 648D35E8-CE24-4249-8D96-D77CE8B3C5FE.webp
    648D35E8-CE24-4249-8D96-D77CE8B3C5FE.webp
    5,4 KB · Προβολές: 26
Έχουμε σοβαρό θέμα μα τα ποδαράκια το και δεν ξέρω τι να κάνω,
Πρέπει να επισκεφτείτε ένα Πτηνίατρο σίγουρα.
Ποια είναι η ηλικία του ?
Πόσο συχνά δίνετε αυγό ή αυγοτροφή ?
Έχει λευκά σημάδια πάνω στις αρθρώσεις ?
 
Η αλήθεια είναι ότι του έδινα χύμα τροφή αλλα τώρα του πήρα συσκευασμένη την prestige θα βάλω φωτό τις τροφής.Γενικά το εχω μέσα το πουλί προσπάθησα να το βγαλω έξω αλλα λόγω ότι το τελευταίο καιρό μου παρουσίασε προβλήματα το κρατάω μέσα. Ναι είναι μέσα από τζαμαρία μεγάλη αλλα έχει φυσικό φως.
 
Ναι είναι μέσα από τζαμαρία μεγάλη αλλα έχει φυσικό φως.
Δυστυχώς έτσι δεν μπορεί να δεχτεί τις ακτίνες UVA και UVB που είναι χρήσιμες για τον οργανισμό τους, έστω και για λίγο αν ανοίγει ένα κομμάτι της τζαμαρίας θα το βοηθούσε.
αλλα τώρα του πήρα συσκευασμένη την prestige
Πολύ καλά κάνατε.
Βρείτε από τον κατάλογο στο post 2 ένα Πτηνίατρο, δείτε τις κριτικές και επικοινωνήστε για να ενημερωθείτε για το κόστος της επίσκεψης.
Το πουλάκι κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να πάρει κάποια αντιβίωση ή και κάποια ειδική αλοιφή στο πρήξιμο το οποίο όσο δεν αντιμετωπίζεται θα χειροτερέψει.
εχω πάρει epithol
Σταματήστε την epithol μέχρι να αντιμετωπιστεί το πρήξιμο.
Στο πρησμένο σημείο μπορείτε να βάλετε αλοιφή Fucidin (από Φαρμακείο) 2-3 φορές την μέρα μέχρι να το δει ο Πτηνίατρος.
 
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ναι θα το κοιτάξω για γιατρό, betadin κάνει να βάλω?
 
Back
Top