Ασθένειες Πρόβλημα στο μάτι κανάρας

Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
153
Πόλη
Λαμία
καλησπέρα σε όλους έχω ένα πρόβλημα με μια καναρα μου που όταν τελείωσε με της γεννες μου παρουσιασε στην πτεροροια της αίμα όπου αλλαζε και φτερό πιστεψα οτι δεν είναι κάτι σημαντικό και σήμερα την επιασα από την κλουβα πτήσης να την δω και είδα οτι εχει και πρόβλημα στο μάτι της οπως στις φωτο που ακολουθούν.

τι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να θεραπευτεί το πουλί και χρειάζεται να κάνω σε ολα τα πουλιά μου την θεραπια;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

πρόβλημα_μάτι_κανάρα.webp πρόβλημα_μάτι_κανάρα_2.webp
 
Με τα εύκολα πρώτα..
Η κανάρα δείχνει σε μεγάλη πτερόρροια... και σίγουρα αυτό που βλέπουμε δεν είναι κάτι απλό για να το κρατήσεις στον ίδιο χώρο με τα άλλα πουλιά.
Κάποια στιγμή να τρίψεις - κόψεις το παραπάνω τμήμα του ράμφους πριν δημιουργηθούν στρεβλώσεις.
Πάμε στα δύσκολα...
Αυτό που βλέπω εμένα μου μοιάζει ευλογιά αλλά δεν έχω τις γνώσεις που χρειάζονται για να το στηρίξω...
Αυτό είναι σχεδόν πάντα σύμπτωμα δύσκολων για τη ζωή του πτηνού ασθενειών και απαιτούνται γνώσεις και συμβουλές από ειδικούς... Έχεις κάποιο γιατρό να τον ρωτήσεις;
 
καλησπέρα κύριε Γιάννη...
Αρχικά απευθύνθηκα σε έναν φίλο εκτροφεα που ασχολείται πολλά χρόνια με τα καναρίνια και μου προτεινε το baytril.. Αν θυμάμαι καλά το έχω ξανά χρησιμοποιήσει στο παρελθόν με θετικά αποτελέσματα...
τι γνώμη έχετε εσείς για το συγκεκριμένο σκεύασμα;
 
Αν δεν ξέρουμε την ασθένεια... Δεν μπορούμε να χορηγήσουμε τίποτε...
καλησπέρα κύριε Γιάννη...
Αρχικά απευθύνθηκα σε έναν φίλο εκτροφεα που ασχολείται πολλά χρόνια με τα καναρίνια και μου προτεινε το baytril..
Σου είπε ο εκτροφέας τι ασθένεια κατά τη γνώμη του έχουν;
 
Αν δεν ξέρουμε την ασθένεια... Δεν μπορούμε να χορηγήσουμε τίποτε...

Σου είπε ο εκτροφέας τι ασθένεια κατά τη γνώμη του έχουν;
νομίζω πως την είπε κόρυζα

Με τα εύκολα πρώτα..
Η κανάρα δείχνει σε μεγάλη πτερόρροια... και σίγουρα αυτό που βλέπουμε δεν είναι κάτι απλό για να το κρατήσεις στον ίδιο χώρο με τα άλλα πουλιά.
Κάποια στιγμή να τρίψεις - κόψεις το παραπάνω τμήμα του ράμφους πριν δημιουργηθούν στρεβλώσεις.
Πάμε στα δύσκολα...
Αυτό που βλέπω εμένα μου μοιάζει ευλογιά αλλά δεν έχω τις γνώσεις που χρειάζονται για να το στηρίξω...
Αυτό είναι σχεδόν πάντα σύμπτωμα δύσκολων για τη ζωή του πτηνού ασθενειών και απαιτούνται γνώσεις και συμβουλές από ειδικούς... Έχεις κάποιο γιατρό να τον ρωτήσεις;
επίσης για το ράμφος που αναφέρατε πως το κόβω; Και χρειάζεται κάτι να κάνω για την μεγάλη πτεροροια;δίνω πολυβιταμινες φρούτα και λαχανηκα
 
Τα συμπτώματα είναι παρόμοια με άλλες ασθένειες όπως τριχομονάδες, ορνίθωση, κόρυζα. Αυτός που σου είπε για το φάρμακο το εξέτασε το πούλι; Τα φτερά γύρω από από το μάτι είναι κάπως υγρά;
 
Τα συμπτώματα είναι παρόμοια με άλλες ασθένειες όπως τριχομονάδες, ορνίθωση, κόρυζα. Αυτός που σου είπε για το φάρμακο το εξέτασε το πούλι; Τα φτερά γύρω από από το μάτι είναι κάπως υγρά;
είναι σαν να έχει δακρύσει το πουλί.. Το συγκεκριμένο δεν το εξέτασε αλά είχε δει ένα με τα ίδια συμπτώματα και μου ειχε πει πάλι για baytril και όταν μίλησα εχθές μαζί του μου πρότεινε το ίδιο

είναι σαν να έχει δακρύσει το πουλί.. Το συγκεκριμένο δεν το εξέτασε αλά είχε δει ένα με τα ίδια συμπτώματα και μου ειχε πει πάλι για baytril και όταν μίλησα εχθές μαζί του μου πρότεινε το ίδιο
επίσης κάπου διαβασα οτι μπορεί να οφείλεται σε βαριάς μορφής πτεροροια
 
Μήπως τα έχεις εκτεθειμένα σε περιοχή με σκόνη; Αν ναι ίσως και να ερεθίστηκε το μάτι του και τρίβοντας το στις πατήθρα έγινε χειρότερο.Αν δεν έχει ευλογία ή κόρυζα συνιστώ μια αλοιφή κολλυρίου από το κοντινό σου φαρμακείο. Την απλώνεις περιμετρικά του ματιού του για 4-5 μέρες. Το πέρασα πρόσφατα γιαυτό αν και βέβαια στην δική μου περίπτωση ήταν κατά πολύ πιο ήπιας μορφής.Αν είναι όντως αυτό θα σου πω αύριο τις πλήρης πληροφορίες. Τις έχω γραμμένες σε ένα χαρτάκι σε άλλη περιοχή.
 
φιλε θαναση αυτο σιγουρα δεν ειναι απο την πτεροροια. Οπως ειπαν τα παιδια πιο πανω μπορει να ειναι διαφορα το μοο που μπορεις να κανεις ειναι να βαζεις tobrex σταγονες στο ματι αφου λες πως δακριζει για να μη μολυνθει κ αυτο και κομπρεσες με χλιαρο χαμομηλι μεχρι να βρεις καποιον γιατρο να το πας γιατι πρεπει να μαθεις ακριβως τι εχει το πουλακι μοιαζει με πολες ασθενειες που η καθε μια θελει διαφορετικη αγωγη
 
Μήπως τα έχεις εκτεθειμένα σε περιοχή με σκόνη; Αν ναι ίσως και να ερεθίστηκε το μάτι του και τρίβοντας το στις πατήθρα έγινε χειρότερο.Αν δεν έχει ευλογία ή κόρυζα συνιστώ μια αλοιφή κολλυρίου από το κοντινό σου φαρμακείο. Την απλώνεις περιμετρικά του ματιού του για 4-5 μέρες. Το πέρασα πρόσφατα γιαυτό αν και βέβαια στην δική μου περίπτωση ήταν κατά πολύ πιο ήπιας μορφής.Αν είναι όντως αυτό θα σου πω αύριο τις πλήρης πληροφορίες. Τις έχω γραμμένες σε ένα χαρτάκι σε άλλη περιοχή.
είναι σε κλειστό χώρο τα πουλιά και σκόνη σηκώνεται μόνο με το σκούπισμα του δαπέδου

φιλε θαναση αυτο σιγουρα δεν ειναι απο την πτεροροια. Οπως ειπαν τα παιδια πιο πανω μπορει να ειναι διαφορα το μοο που μπορεις να κανεις ειναι να βαζεις tobrex σταγονες στο ματι αφου λες πως δακριζει για να μη μολυνθει κ αυτο και κομπρεσες με χλιαρο χαμομηλι μεχρι να βρεις καποιον γιατρο να το πας γιατι πρεπει να μαθεις ακριβως τι εχει το πουλακι μοιαζει με πολες ασθενειες που η καθε μια θελει διαφορετικη αγωγη
εδώ που μένω δύσκολο να βρω σοβαρο γιατρό ένας που έχουμε το μόνο που κοιτάει είναι να πουλήσει φάρμακα χωρις να τον νοιαζουν οι συνεπιες στο ζωο
 
Ευλογιά δεν είναι σίγουρα.. μπορεί απλά να είναι μια μόλυνση... ας είμαστε αισιόδοξοι! Εγώ θα ξεκινούσα με tobrex παιδικό χωρίς κορτιζόνη πρωί βράδυ και να μην δώσεις καμία αντιβίωση ακόμα έτσι στα τυφλά! Και ειδικά baytril που είναι βαριά αντιβίωση! Καθάριζε καθημερινά με ξύδι τις πατήθρες για να μην χειροτερέψει η μόλυνση.. και βλέπεις! Αν δεν είναι τίποτα σοβαρό το tobrex θα κάνει δουλειά.. Το πουλάκι είναι ζωηρό; Τρώει; Κινείται; Ή μοιάζει με άρρωστο;
 
αφου ο εκτροφεας δεν το ειδε πως καταλαβε οτι ειναι κορυζα;
 
αφου ο εκτροφεας δεν το ειδε πως καταλαβε οτι ειναι κορυζα;
Εδώ μπορούμε να γράψουμε τι υποθέτουμε πως είναι...
Τα συμπτώματα είναι παρόμοια με άλλες ασθένειες όπως τριχομονάδες, ορνίθωση, κόρυζα.
Σωστά... ας μου επιτραπεί να προσθέσω και την Ευλογιά... η οποία εξακολουθεί για μένα να υποβόσκει... Τουλάχιστο με τα ίδια ποσοστά με τις άλλες.
 
καλησπερα σε ολους σήμερα που είδα το πουλάκι το μάτι του είχε πρηστεί πάρα πολύ και είχε κλείσει και επειδη εδώ κοντά δεν έχω κτηνίατρο το πήγα σε αυτον τον γνωστό μου και μου είπε ότι είναι κόρυζα και να δώσω baytril...άλλα θέλω επίσης να ρωτήσω την δοσολογία του αν γνωρίζει κάποιος και την διαρκεια θεραπείας ο εκτροφεία μου είπε μόνο στο πουλί που έχει το πρόβλημα αλλα αυτος από το φαρμακειο που το πήρα μίλησε με έναν κτηνίατρο (που παρεμπιπτόντως δεν εμπιστεύομαι καθόλου)και είπε να βάλω σε ολα τα πουλιά μου και μου είπε δοσολογία 20 πατηματα σε 1lt νερο
 
αλλα αυτος από το φαρμακειο που το πήρα μίλησε με έναν κτηνίατρο (που παρεμπιπτόντως δεν εμπιστεύομαι καθόλου)και είπε να βάλω σε ολα τα πουλιά μου και μου είπε δοσολογία 20 πατηματα σε 1lt νερο
Όλα τα πουλιά που ήταν στο ίδιο κλουβί μ' αυτό ή ήταν πολύ κοντά στο κλουβί του έχουν σοβαρές πιθανότητες να παρουσιάσουν την ίδια ακριβώς ασθένεια...
Χρειάζεται προσοχή.
Για τη δοσολογία που ρωτάς... Διαβάζεις https://community.petbirds.gr/threads/baytril-0-5-bayer.17675/
 
Όλα τα πουλιά που ήταν στο ίδιο κλουβί μ' αυτό ή ήταν πολύ κοντά στο κλουβί του έχουν σοβαρές πιθανότητες να παρουσιάσουν την ίδια ακριβώς ασθένεια...
Χρειάζεται προσοχή.
Για τη δοσολογία που ρωτάς... Διαβάζεις https://community.petbirds.gr/threads/baytril-0-5-bayer.17675/
καλησπερα κύριε Γιάννη εσείς προτείνετε να τα κάνω ολα η μόνο αν ξανα παρουσιαστεί το πρόβλημα την είχα στην κλουβα πτήσης μαζί με τα άλλα πουλιά στην αρχι
 
Back
Top