Φροντίδα Πρόσφατη αγορά ρίγκνεκ, ερωτήσεις και απορίες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatselo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatselo

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2009
Μηνύματα
34
Πόλη
Αθήνα
Σας χαιρετω ολους και ολες σας! Μολις πριν απο μια μερα αγορασα (μετα απο την αναγνωση του φορουμ σας) ενα ρικνεκ 7 μηνων απο ενα γνωστο πετσοπ στο κεντρο της Αθηνας. Ειναι το πρωτο μου κατοικιδιο και εχω παρα πολλες αποριες...
1ον Ειναι κακο που δεν εχει ταυτοτητα στο ποδαρακι του; Μου ειπαν οτι ειναι 7 μηνων. Να το πιστεψω; Δεν εχει κανενα δακτυλιδι στο λαιμο του και ουτε εχει βγαλει αχνα ακομα ουτε κραυγη. Ποτε θα καταλαβω το φυλο του;
2ον Ειναι ακομα πολυ ανυσηχο οταν πλησιαζω στο κλουβι του, και οταν βαζω χερι μεσα γινεται πολεμος... Ειναι φυσιολογικο αυτο;
3ον Του δινω την κλασικη τροφη και μηλο και πορτοκαλι! Πρεπει να του παρω καποια βιταμινη ακομα;
4ον Το βραδυ πρεπει να το σκεπαζω με κατι για να κοιμαται;
5ον Επειδη λογω επαγγελματος λειπω απο το σπιτι ολο το πρωι, πως θα το κανω να μη βαριεται και μελαγχολει;

Συγγνωμη αν ρωταω πολλα αλλα αγχωνομαι πολυ...
 
Ναι θα έπρεπε να είχε δαχτυλίδι για να ήξερες το έτος γεννήσεως του. Είναι εξημερωμένο η όχι;
Το δαχτυλίδι το έχουν τα αρσενικά μετά από το δεύτερο έτος ζωής τους. Είναι λογικό αφού δεν έχει συνηθίσει το σπίτι σου ακόμα τους ήχους του. Μην βάζεις το χέρι σου ακόμα και το τρομάζεις, άστο κανά δύό μέρες να συνηθίσει και να ηρεμήσει. Ναι καλά κάνεις και του βάζεις φρούτα. Δεν χρειάζεται βιταμίνες αν τρώει καλά και φρούτα και λαχανικά.Αν έχεις κάποιο ήσυχο δωμάτιο να κοιμάται δεν χρειάζεται σκέπασμα.
Για απασχόληση όταν λείπεις και να μη βαριέται θέλει παιχνίδια και άσε και τηλεόραση η ραδιόφωνο ανοιχτό για παρέα.
Ότι θες να ρωτάς ελεύθερα

https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνίδια-που-έχετε-στα-πουλιά-σας.3080/
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-είναι-τα-pellets-των-παπαγάλων.2855/
https://community.petbirds.gr/threads/Σχετικά-με-τη-διατροφή-ringneck.9207/
 
πως θα καταλαβω αν ειναι εξημερωμενο; Αν βαλω φωτο μπορειτε να μου πειτε αν ειναι αρσενικο ή θυληκο; Αν οχι αυτο τουλαχιστον με την εμπειρια σας αν ειναι 7 μηνων;
 
Σας χαιρετω ολους και ολες σας! Μολις πριν απο μια μερα αγορασα (μετα απο την αναγνωση του φορουμ σας) ενα ρικνεκ 7 μηνων απο ενα γνωστο πετσοπ στο κεντρο της Αθηνας. Ειναι το πρωτο μου κατοικιδιο και εχω παρα πολλες αποριες...
1ον Ειναι κακο που δεν εχει ταυτοτητα στο ποδαρακι του; Μου ειπαν οτι ειναι 7 μηνων. Να το πιστεψω; Δεν εχει κανενα δακτυλιδι στο λαιμο του και ουτε εχει βγαλει αχνα ακομα ουτε κραυγη. Ποτε θα καταλαβω το φυλο του;
2ον Ειναι ακομα πολυ ανυσηχο οταν πλησιαζω στο κλουβι του, και οταν βαζω χερι μεσα γινεται πολεμος... Ειναι φυσιολογικο αυτο;
3ον Του δινω την κλασικη τροφη και μηλο και πορτοκαλι! Πρεπει να του παρω καποια βιταμινη ακομα;
4ον Το βραδυ πρεπει να το σκεπαζω με κατι για να κοιμαται;
5ον Επειδη λογω επαγγελματος λειπω απο το σπιτι ολο το πρωι, πως θα το κανω να μη βαριεται και μελαγχολει;

Συγγνωμη αν ρωταω πολλα αλλα αγχωνομαι πολυ...

Γεια σου απο μενα και να να χαιρεσαι το ρινκ νεκ σου! Καταρχας διαβασε καποια πραγματα για τους ρινκνεκ εδω https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-ρίνγκνεκ-indian-ringneck-psittacula-krameri.1611/
1)Το οτι δεν εχει δαχτυλιδι δεν μπορεις να καταλαβεις ποσο χρονων ειναι ουτε απο που προερχεται.
2)Φυσικα και ειναι λογικο να ειναι ανησυχο.Αφου το πηρες χτες λογικο ειναι να αντιδραει ετσι.Φοβαται ακομα και θελει τον χρονο του. Μην το πιεσεις σε καμια περιπτωση.Αργες και ηρεμες κινησεις οταν πλησιαζεις το κλουβι.
3)Ποια ειναι η κλασικη τροφη;Ελπιζω οχι χυμα. Να του παιρνεις συσκευασμενη. Να του δινεις καθημερινα φρουτα και λαχανικα.
4)Το βραδυ να το σκεπαζεις και να το βαζεις σε ησυχο χωρο χωρις φωτα και τηλεοραση.Χρειαζεται 10 ωρες περιπου υπνο.
5)Δεν ειναι καποιος αλλος στο σπιτι; Αν οχι να του παρεις αρκετα παιχνιδια στο κλουβι για να ασχολειται, κατα προτιμηση ξυλινα.Ασκει και το ραμφος του ετσι.Αλλιως θα αρχισει να βαριεται και θα μαδιεται.Αφησε και καμια τηλεοραση ή κανενα ραδιοφωνο ανοιχτο τις ωρες που λειπεις για παρεα και να ακουει ομιλιες.Αλλα οταν γυριζεις πρεπει να ασχολεισαι μαζι του, να παιζεις μαζι του.
Αυτα απο μενα! Καλη συνεχεια και πολλη υπομονη!
 
Άλλο το δαχτυλίδι ταυτότητα στο πόδι και άλλο ο χρωματισμός του αρσενικού όταν ενηλικιωθεί. Δεν το διατύπωσα σωστά και σε μπέρδεψα.
 
συσκευασμενη ειναι η τροφη και κλεινει αεροστεγως! Πως να παιζω μαζι του αφου φοβαται παρα πολυ ακομα...
 
Δεν εννουσα να παιζεις τωρα.Αργοτερα που θα εξοικιωθει μαζι σου και δε θα σε φοβαται. Τωρα ομως μην το ανησυχεις, Αργα και σταθερα βηματα.
 
ξερεις μηπως σε ποσο καιρο θα αισθανεται πιο ανετα; Ειναι καλη ιδεα να τον βγαλω απο το κλουβι η θα τον κυνηγαω σε ολο το σπιτι;του εβαλα και αμμο στο κλουβι του! Καθε ποτε πρεπει να την αλλαζω;
 
πως θα καταλαβω αν ειναι εξημερωμενο; Αν βαλω φωτο μπορειτε να μου πειτε αν ειναι αρσενικο ή θυληκο; Αν οχι αυτο τουλαχιστον με την εμπειρια σας αν ειναι 7 μηνων;
Αν και μόνοστη θέα του χεριού σου μέσα στο κλουβί,"γίνεται πόλεμος"δεν είναι εξημερωμένο!
Αν έβαζες φωτογραφία,έχουμε πολλά, άτομα με γνώσεις,όλοκαι κάτι θα σου πούν, αν και μια φωτογραφία, δεν είναι αρκετή, να μάθεις φύλο, ηλικία, κλπ.
Για σιγουριά φύλου μάλλον θα πρέπει να περιμένεις...
Να το χαίρεσαι:)
 
ξερεις μηπως σε ποσο καιρο θα αισθανεται πιο ανετα; Ειναι καλη ιδεα να τον βγαλω απο το κλουβι η θα τον κυνηγαω σε ολο το σπιτι;του εβαλα και αμμο στο κλουβι του! Καθε ποτε πρεπει να την αλλαζω;

Το σε ποσο καιρο θα αισθανεται ανετα δε μπορω να σου απαντησω. Το καθε πουλι εχει τη δικια του προσωπικοτητα και επειτα εξαρταται απο σενα και το ποσο θα ασχολεισαι μαζι του. Να μην τον βγαλεις εξω ακομα. Δεν ειναι ετοιμο το πουλακι. Θα το στρεσαρεις, μπορει να τραυματιστει ακομα και φυσικα θα πετυχεις τα αντιθετα αποτελεσματα. Την αμμο να την αλλαζεις τακτικα.Ανα 2 μερες καλο ειναι.
 
θα καταφερω να τον εξημερωσω αραγε; Μακαρι γιατι ειναι πανεμορφος... Ποτε περιπου κελαιδανε ή μιλανε;
 
θα καταφερω να τον εξημερωσω αραγε; Μακαρι γιατι ειναι πανεμορφος... Ποτε περιπου κελαιδανε ή μιλανε;

Νίκο οι παπαγάλοι είναι έξυπνα πλάσματα χαλάρωσε και μην στρεσάρεσαι και του μεταφέρεις το άγχος σου, όλα θα γίνουν, απλά θέλει πρόγραμμα,υπομονή, επιμονή και πιο πολύ αγάπη όπως θέλουν όλα τα ζώντα στο κόσμο.Βέβαια καταλαβαίνω τη λαχτάρα και αγωνία σου να μην κάνεις κάτι που δεν πρέπει από άγνοια. Εδώ όλα τα μέλη θα σε βοηθήσουν και αν κάνεις και κα΄τι λάθος δεν θα πάθει και τίποτα ο παπαγάλος σου
 
θα καταφερω να τον εξημερωσω αραγε; Μακαρι γιατι ειναι πανεμορφος... Ποτε περιπου κελαιδανε ή μιλανε;

Σιγα σιγα και χωρις αγχος ολα θα πανε καλα.Αν θελεις κατι θα το καταφερεις να εισαι σιγουρος. Να του μιλας γλυκα και αργοτερα οταν θα σε συνηθισει(διοτι πρεπει να συνηθισει εσενα και το χωρο γυρω του) να πλησιαζεις στο κλουβι με καποια λιχουδια που θα δεις τι θα του αρεσει πιο πολυ για να τον προσεγκιζεις σιγα σιγα.
 
αν μπορει καποιος εμπειρος να διακρινει την ηλικια ή το φυλο αν με βοηθησει, σας ευχαριστω!
 
Να τον χαίρεσαι τον παπαγάλο σου! Πρέπει πραγματικά να χαλαρώσεις! Σε καταλαβαίνω γιατί θέλεις να προσφέρεις ότι καλύτερο μπορείς στο μικρό σου φιλαράκι! Αλλά με το να μην είσαι χαλαρός μόνο κακό κάνεις... Ενα ωραίο κολπάκι που έμαθα απο εδώ και το μαθαίνω και στους φίλους μου είναι να καταλαβαίνω ποτε με δουλεύει ενας πετσοπάς για την ηλικία του πουλιού... Το κόλπο είναι να βλέπω γύρω απο το μάτι του αν υπάρχει ένας δακτύλιος διαφορετικού χρώματος. Οχι γύρω απο το μάτι στα πουπουλα αλλα πάνω στο μάτι! Πρόσεξε αν στο μάτι του που είναι μαύρο έχει γύρω γύρω κίτρινο.Αν έχει τότε είναι 1 χρονών και πάνω! Αυτό το ακουσα απο εδώ και με γλύτωσε τουλάχιστον 3 φορές απο αγορά παπαγάλου "μωρού"... Πόσο το πήρες αν επιτρέπετε;Συνήθως απο τη τιμή... (αν δε τον πήρες απο "φαρμακείο").. Καταλαβαίνεις αν είναι ταισμένος στο χέρι δηλαδή έχει εξοικειοθεί με τον άνθρωπο και την ανθρώπινη επαφή...ή αν είναι ταισμένος απο τους γονείς του που σημαινεί οτι δεν είναι εξημερωμένος...

φιλικά Αλέξανδρος
 
Το αγορασα 75 ευρω και μου ειπε οτι ειναι 6-7 μηνων. Τωρα για τον δακτυλιο που μου λες νομιζω πως εχει ενα κιτρινο μεσα στο ματι του! Δηλαδη με κοροιδεψε;Ειναι σχετικα μεγαλος στο μεγεθος αλλα ειναι μονο πρασινος και κανενα αλλο χρωμα δεν εχει ουτε στο λαιμο ουτε στην ουρα του...
 
Το αγορασα 75 ευρω και μου ειπε οτι ειναι 6-7 μηνων. Τωρα για τον δακτυλιο που μου λες νομιζω πως εχει ενα κιτρινο μεσα στο ματι του! Δηλαδη με κοροιδεψε;Ειναι σχετικα μεγαλος στο μεγεθος αλλα ειναι μονο πρασινος και κανενα αλλο χρωμα δεν εχει ουτε στο λαιμο ουτε στην ουρα του...

https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-ρίνγκνεκ-indian-ringneck-psittacula-krameri.1611/ Ρίξε μια ματιά!
 
75?Τότε λογικά δεν είναι ταισμένος στο χέρι!Άρα γι αυτό σε φοβάται τόσο πολύ! Αφησέ τον να ηρεμήσει και να τον έχεις σε δωμάτιο που κάθεσαι κι εσύ την περισσότερη ώρα της ημέρας για να σε συνηθήσει! Μίλα του γλυκά και ήρεμα και όλα θα πάνε καλά!Χωρίς δαχτυλίδι μπορεί να λέει ότι θέλει ο άλλος για την ηλικία του πουλιού! Δές λίγο εδώ:

ΘΗΛΥΚΟ

female-ringneck.jpg


ΑΡΣΕΝΙΚΟ

boyringneck.jpg
 

Σχετικά θέματα

Back
Top