Φροντίδα Πρόσφατη αγορά ρίγκνεκ, ερωτήσεις και απορίες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatselo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τοτε πρεπει να ειναι μικρουλης ακομα... Τα ματακια του ειναι καταμαυρα και εχει λιγο ροζ γυρο απο το ματι στο πτερωμα του. Ευχαριστω για τη βοηθεια σας παιδια! Θα βαλω κι αλλες φωτο για να μου πειτε...
 
φιλαρακι Νικο να σου ζησει εχω και εγω εναν ρινκ νεκ σε γαλαζιο χρωμα τον οποιο τον εχω αφησει σε εναν φιλο μου που εχει πετ για να τον πουλησει! Εγω τον ειχα περιπου 2 μηνες και δεν ειχα δει καμια βελτιωση στην συμπεριφορα του, ηταν ακριβως ετσι οπως τα λες! Εκανα αρκετες ερωτησεις για να να δω αν μπορω να τον ηρεμησω αλλα απ'οτι μου ειπαν, αν ειναι πιασμενος αγριος και δεν τον εχουν ταισει στο χερι θελει παρα πολυ υπομονη για να γινει οπως τον θελεις! Μηπως μπορεις να πεις ποσο σου στοιχησε;
 
ξεχασα να σου πω, απο τα λιγα που ξερω, να εχει μαυρη ριγα γυρω απο τον λαιμο ειναι αρσενικος και αν εχει ριγα στο χρωμα του πιο απαλη ειναι θυληκος! Αυτα απο τα λιγα που ξερω!
 
εγω να φανταστεις τον πηρα στην διπλασια τιμη και ειναι ακριβως οπωσ τα λες! Και απο τον εκτροφεα που πηρα τον cockatoo μυ ειπε οτι οι ρινκ νεκ ειναι πολυ δυσκολοι στην εξημερωση!
 
Όλα γίνονται αν έχεις ακριβώς αυτό που είπες.. ΥΠΟΜΟΝΗ! Το δικό σου ήταν πιο ακριβό επειδή ήταν γαλάζιο. Ο κάθε εκτροφέας είναι πολύ πιθανόν να πεί ότι τα ringneck ή όποιο άλλο πουλί είναι δύσκολα στην εξημέρωση αφού έχει ταισμένα στο χέρι και πιο ακριβά να σου πλασάρει.. Αυτό για εμένα δεν είανι ζωοφιλία, να επιστρέφεις ένα ζώο που δεν σου κάνει για να πάρεις ένα άλλο σαν να μιλάμε για ένα ζευγάρι παπούτσια. Δεν το λέω για εσένα συγκεκριμένα, αλλά επειδή το έχω δει από πολλούς εδώ μέσα, με αφορμή αυτό το post το λέω. Αξίζουν λίγη αγάπη και αυτά τα πλάσματα, τα ξεφορτωνόμαστε εμείς και μετά πάλι να πάνε σε νέο σπίτι, να συνηθίσουν καταστάσεις, περιβάλλον, πρόσωπα, νέους ήχους. Ψυχούλες είναι και αυτά.. Συγγνώμη για το off topic, δεν ήθελα να πω κάτι προσωπικά, αλλά να δείξω μια άλλη οπτική γενικώτερα. Συγγνώμη και πάλι!
 
Ευχαριστω για τις συμβουλες σου αλλα πιστευω οι δυο μηνες ειναι πολυ λιγο διαστημα... Ο δικος μου αποτι μου ειπαν ειναι γεννημενος Ελλαδα αλλα τον ταιζαν οι γονεις του και χρειαζεται λιγο χρονο. Ειναι πολυ ησυχος στο κλουβι του και αγριευει μονο οταν βαζω το χερι μου μεσα! Κριμα ειναι να το γυρισω πισω... Θα δειξει το μελλον! Ελπιζω να πανε οπα καλα...
 
εχεις δικαιο σ'αυτα που λες αλλα ο δικος μου ηταν πολυ αγριος και ασε που εκανε χαλια ολο το δωματιο και σκεφτηκα να τον δωσω απ''οτι να τον βαλω σε καποιο χωρο τον οποιο θα ηταν μονο του! Μου ειχανε πει οτι θα ειναι πολυ ησυχος και τοι θα καθεται στο χερι και τα λοιπα!
 
Τι κλουβι του εχεις; Αυτο που φαινεται στη φωτο; Τετραγωνο που ανηγει απο πανω; Τιμη μπορεις να μου πεις;
 
Νίκο μη συγκρίνεις τους δύο παπαγάλους.. Οκαθένας έχει και τον δικό του χαρακτήρα σαν προσωπικότητα... Ο ένας είναι γαλάζιος και ο άλλος πράσινος και αν μιλουσαμε και για κίτρινο θα ήταν πιο ακριβώς καιι απο τους δυο! Το θέμα είναι οτι επικρατούν πολλοί μύθοι γύρω απο αυτά τα πουλιά και δημιουργοί αυτών των μύθων είναι οι πετσοπάδες και οι εκτροφείς! Θεωρείτε για το μέγεθος του απο τους φθηνούς παπαγάλους οπότε, οπως είπε και η Έφη, γιατί να μη σου πουλήσει κάτι πιο ακριβό... Θέλω να αγοράσω κι εγώ ringneck αλλα είμαι ακόμα στο ψάξιμο. Σου παραθέτω καποιές επαφές που είχα με τα συγκεκριμένα μαγαζιά..

Ringneck φθηνό αλλα δεν είναι ήμερο https://community.petbirds.gr/threads/ringneck-φθηνό-αλλα-δεν-είναι-ήμερο.8787/
Ringneck στην ομόνοια 65 ευρω https://community.petbirds.gr/threads/ringneck-στην-ομόνοια-65-ευρω.9166/
 
Εγω απο εκει το πηρα αλλα ειναι πολυ υσηχο το καημενο! Πραγματι ειναι λιγο αθλιες οι καταστασεις εκει! Μου εδωσαν μεγαλο κλουβι αλλα εχει πυκνα καγκελα και μικρες ποτιστρες... Μαλλον ηταν για αλλα πουλακια... Ειδα σημερα ενα τετραγωνο που ανηγει απο πανω και εχει και σταν απο πανω για να καθεται. Μου ειπε 75 ευρω... Εχετε κανενα γνωστο καταστημα για να παρω ενα τετοιο κλουβι;
 
Δε γίνεται να σου πώ ονόματα γιατί είναι διαφήμιση και δεν επιτρέπεται στο φόρουμ... Μόνο με (ΠΜ)! Σε οποιοδήποτε πετ σόπ μπορείς να βρείς απλά να κοιτάξεις να είναι τεραγωνισμένο και να εχεί τα κάγκελα του οριζόντια για να σκαρφαλώνει! Μέγαλο για να είναι ανετα και κάποια παιχνίδια να ασχολείται! Τωρα αν ανοιγεί το κλουβί απο πάνω ακόμα καλύτερα γιατί όταν θα τον βγάζεις έξω θα μπανει και θα βγαίνει όποτε θέλει..ΑΘΛΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ; Μήπως το αγόρασες απο το κέντρο; Κοντά στην ομόνοια;
 
Ναι απο εκει το αγορασα λες να εχω προβλημα με το μικρουλη μου φιλο; Στειλε μου ΡΜ αν ξερεις καποιο μαγαζι με κλουβια που ενδιαφερομαι... Ευχαριστω!
 
Καλημερα σε ολους! Ο μικρος μου φιλος απο χτες εχει υσηχασει αρκετα και οταν του αλλαζα φαι στις ποτιστρες του απλα καθοταν σε μια γωνια και με κοιταζε! Δεν χαλαει πλεον τον κοσμο μεσα στο κλουβι... Του εβαλα κιολας χτες 2 παιχνιδια που μου προτεινατε και σημερα πρωι πρωι προς εκπληξη μου εσκουξε 4-5 φορες...Ακομε με φοβαται οταν τον πλησιαζω αλλα οχι οπως πριν! Πιστευω πως θα τα παμε καλα!
 
Μπράβο Νίκο, έχει αρχίσει να εξοικειώνεται μαζί σου, σε περιμένει το πρωί, σ'αγαπάει και το ίδιο περιμένει κι'από σένα! Αλλά εσύ έχεις τη δουλειά σου, τα ενδιαφέροντά σου τους φίλους σου, το πλασματάκι αυτό βρέθηκε κοντά σου, φοβισμένο, και τα περιμένει όλα από εσένα! Ηρεμία, γλυκά λόγια, παρεούλα, όσο μπορείς περισσότερη ενασχόληση, αφοσίωση, και αυτά που είναι λίγο δύσπιστα και επιφυλακτικά στην αρχή, είναι τα πιό ευαίσθητα & γίνονται οι πιό τρυφεροί φίλοι! Θα σε εκπλήξει που θα δεις να κάνει τα πάντα για να σε κρατάει κοντά του, & να το αγαπάς!
 
Μεσα σε δυο μερες παρολο που οι αλλαγες στη ζωη του και την καθημερινοτητα του αλλαξαν ειδες αλλαγη! Αυτο ειναι πολυ σημαντικο και ενθαρρυντικο οτι ολα θα πανε καλα! Αλλοι εχουν μηνες πουλια και δεν ξεπερνουν το φοβο τους! Συνεχισε ετσι οπως τα πας. Δινε του αγαπη και προσοχη και παντα προς το καλυτερο θα προχωρατε!
 
Παιδια γει σας και παλι... Μετα απο 2 εβδομαδες με το μικρο μου φιλο εχω να πω τα εξης:Ακομα φοβαται αρκετα και οταν παω να του αλλαξω τροφη γινεται πανικος... Μετα το βγαλσιμο του καθρευτη (αφου ενημερωθηκα καθυστερημενα απο το site) κανει το εξης κακο: μπαινει ολοκληρος μεσα στην τροφη του και την πεταει ολη εξω! Το εκανε δυο φορες και το σπιτι εγινε μπαχαλο... Του αλλαξα κλουβι σημερα, αγορασα ενα 50χ50χ80 με χοντρα σταν για να νιωσει πιο ανετα! Επισης οσον αφορα την τροφη σημερα που πηρα το κλουβι απο το petshop της γειτονιας μου ειπε οτι εχω λαθος τροφη! Μου ειχαν δωσει απο εκει που αγορασα το πουλι τροφη για AUSTRALIAN PARAKEET. Δηλαδη ψιλους κοκους με αποτελεσμα ο μικρος να ψαχνει τα μεγαλα σπορια τα οποια ηταν ελαχιστα και τα μικρα να μην τα τρωει... Εν τελει μου εδωσε τη σωστη τροφη που περιεχει μεγαλους σπορους και περιμενω να δω. Λετε να εφταιγε αυτο που πεταγε το φαι απεξω;
 
Εγώ έχω ένα ρικνεκ είναι 4 μηνών και όταν του μιλαω προσπαθεί να μιμηθη τη φωνή μου αλλά το βλέπω και μικραίνει το μαύρο του Μάριο του εκείνη τη στιγμή
 
Εγώ έχω ένα ρικνεκ είναι 4 μηνών και όταν του μιλαω προσπαθεί να μιμηθη τη φωνή μου αλλά το βλέπω και μικραίνει το μαύρο του Μάριο του εκείνη τη στιγμή

Συστολή-διαστολη της κορης του ματιου εννοεις;
 

Σχετικά θέματα

Back
Top