Γενικά Πρόταση για καναρίνι που να κελαηδάει

swiftakias

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2022
Μηνύματα
6
Πόλη
Περιστερι
Καλησπέρα
Είμαι ο Κώστας και είμαι σε αναζήτηση καναρινιου και είμαι εντελώς καινούργιος στο χόμπι δε γνωρίζω και πολλά αλλά θα μάθω εδώ σιγά σιγά

Αν υπάρχει κάποιος που έχει κάτι να μου προτείνει για αρσενικό καναρίνι να κελαηδάει ευχαρίστως να ακούσω
 
Καλησπέρα, καλώς ήρθες.
Όλα τα αρσενικά κελαηδάνε.
Τα καναρίνια φωνής έχουν ιδιαίτερο κελάηδισμα, δες το παρακάτω άρθρο.
https://community.petbirds.gr/threads/Τα-Καναρίνια-Φωνής.26725/
Δες τι σου αρέσει, υπάρχουν πολλά video και όταν αποφασίσεις τι σε ενδιαφέρει ανέβασε μια Αγγελία στην ενότητα ''Αγγελίες Πουλιών''
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@
Αρχικά σε ευχαριστω για την υποδοχή
Ξεκάθαρα τα timbardo μου άρεσαν αλλά δεν ξέρω ποσό μεγάλο θα είναι το κόστος για αγορά μιας και το περιθώριο μου στο budget είναι περιορισμένο
Πέρα από κλουβί που έχω κτλ είναι η αγορά τροφής αλλά και του καναρινιου που απ ότι βλέπω έχω μείνει πολύ πίσω σε τιμές που θυμόμουν
 
Ξεκάθαρα τα timbardo μου άρεσαν αλλά δεν ξέρω ποσό μεγάλο θα είναι το κόστος για αγορά
Ανέβασε αγγελία.
Οι τιμές για ένα μη βαθμολογημένο πουλί είναι πραγματικά πολύ οικονομικές σε σχέση με τις τιμές ενός pet shop.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@η αλήθεια είναι πως είδα κάτι πενηνταριά το λιγότερο και δύσκολα να πάω τόσο ψιλά
Εγώ έχω μείνει πολύ παλιά που είχαν 10 ευρώ κτλ αλλά μιλάω για άλλες εποχές
 
Πέρα από κλουβί που έχω κτλ είναι η αγορά τροφής αλλά και του καναρινιου που απ ότι βλέπω έχω μείνει πολύ πίσω σε τιμές που θυμόμουν
Κώστα καλώς ήρθες.
Για το κλουβί που έχεις, καλό θα ήταν να ανέβαζες μια φωτογραφία, να σου πούμε αν είναι κατάλληλο ή όχι. Αυτό που σου γράφω είναι σημαντικό
Επειδή αναφέρθηκες στο κόστος, θα σου πω ότι στα έξοδα του καναρινιού θα πρέπει πάντα να βάζεις και το ενδεχόμενο κάποια στιγμή στη ζωή του να χρειαστεί κτηνίατρο - πτηνίατρο και φάρμακα, οπότε θα σου έλεγα να υπολογίζεις και όπωσδήποτε ένα πρόσθετο έξοδο της τάξης των 50 -70 ευρώ, το οποίο μπορεί να χρειαστεί ή όχι να δώσεις σε κάποια στιγμή. Επιπρόσθετα υπάρχουν κόστη για την προστασία του πουλιού - κλουβιού από ιπτάμενα (και μη) αρπακτικά, στην περίπτωση που θα έχεις το πουλί ανεπιτήρητο σε εξωτερικό χώρο, π.χ. μπαλκόνι.
 
@ianos
Καλημέρα
Σε ευχαριστω για τις απαντήσεις
Εννοείτε πως το καναρινακι αν χρειαστεί γιατρό πως θα το πάω δεν το συζητώ
Έχω ήδη και αλλά ζωάκια που προσέχω λόγω αγάπης απλά αυτή τη στιγμή μου είναι δύσκολο το οικονομικό και θεωρώ υπερβολικό αυτό που ζητάνε τα μαγαζιά

Το κλουβί είναι το παρακάτω
2D14C52E-B8AD-40FA-ABD6-BBE1EEEFB336.webp
[automerge]1645337227[/automerge]
Εδώ δείχνω και αρκετά παλιές φωτογραφίες από δυο φιλαράκια μου :)
 

Συνημμένα

  • 084AA5C4-3179-417D-9E4B-A0FEDC467E4D.webp
    084AA5C4-3179-417D-9E4B-A0FEDC467E4D.webp
    62 KB · Προβολές: 27
  • 26BED5ED-2D9F-4646-A9AC-87027138C1B3.webp
    26BED5ED-2D9F-4646-A9AC-87027138C1B3.webp
    82,3 KB · Προβολές: 27
Το κλουβί που διαθέτεις είναι μικρό. Αν υπολογίσεις και το ότι οι πατήθρες θα πρέπει να είναι σε τέτοια απόσταση από τα κάγκελα ώστε στο γύρισμα το πουλί να μην ακουμπά την ουρά του σε αυτά, δεν μένει καθόλου χώρος για να ανοίξει τις φτερούγες του ώστε να πάει από τη μία στην άλλη, ακόμα κι αν έβαζες δύο πατήθρες μόνο, εγκάρσια, κοντά στα άκρα του κλουβιού.
Κοίταξε κάτι σαν αυτό...είναι μεγαλύτερο, έχει συρόμενη σχάρα και ταψί, είναι φθηνό και εύκολο στο καθάρισμα
 
@ianos
Μπορεί να φαίνεται από την φωτό αλλά είναι αρκετά μεγαλύτερο από ζευγαρωστρα απ ότι έχω δει
 
κρίμα όμως που δεν κάνει αποστολές ο καναρινόκοσμος, αν σκεφτεί κανείς οτι πχ εδώ Σπάρτη χρεώνουν 35-45 τα κοινά καναρίνια και εκεί έχει με 20 ευρώ ράτσας, καμιά φορά σκέφτομαι οτι αν δεν ήταν οι πολλές ώρες στα κτελ και το πήγαινε-έλα από το κτελ στο μαγαζί
 
Δεν ξέρω ο καναρινοκοσμος πόσο έχει τα καναρίνια ράτσας. Εγώ πήρα από εκεί κοινό καναρινάκι (κοινό στη θεωρία μόνο, γιατί είναι μοναδικός τυπάκος κ τραγουδιστής περιωπής!). 😝😃🎶. Πάντως με τις τιμές αυτές στην Σπάρτη η αισχροκέρδεια έχει περάσει σε άλλο επίπεδο.🤬. Τι μπορεί να γίνει; Δεν υπάρχουν εκεί χομπίστες ή εκτροφείς;
 
η αλήθεια είναι πως είδα κάτι πενηνταριά
Ανέβασε αγγελία και θα δεις 25άρια ή 30άρια για αβαθμολόγητο πουλί από εκτροφείς που είναι μέλη συλλόγων.
 
@MARY58 δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιο άτομο που να ασχολείται με εκτροφή κάποιας ράτσας. Πάντως ο καναρινόκοσμος διαφημίζει στην σελίδα του στο fb οτι μέχρι τέλος μηνός θα έχει κοινά καναρίνια και ράτσας στα 20 ευρώ αλλά το κακό είναι όπως είπα οτι δεν κάνει αποστολές.
 
  • Sad
Αντιδράσεις: MARY58
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Όταν λήγει η προθεσμια της ημερομηνίας την ανανεώνει
αυτό δεν το γνώριζα καθώς δεν παρακολουθώ ιδιαίτερα την σελίδα του από την στιγμή που δεν κάνει αποστολές σε καναρίνα
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@ianos
Μπορεί να φαίνεται από την φωτό αλλά είναι αρκετά μεγαλύτερο από ζευγαρωστρα απ ότι έχω δει
Δηλαδή τι μήκος έχει (εννοώ την απόσταση του κάτω τμήματος που είναι παραλληλόγραμμο και όχι αυτού με τις καμπύλες)
 
Back
Top